Miloš Stamenković
Gigabyte GA P45-DS3R
Lansiranje nove serije čipsetova zajedno sa svežom generacijom procesora postala je Intel-ova ustaljena praksa. Tako smo od početka Core 2 ere imali 975X, P965, P31, P35, X38, X48 setove čipova, sa brojnim podverzijama (sa integrisanom grafikom), i to samo kada je standardna desktop ponuda u pitanju. Novih verzija i revizija procesora je u međuvremenu, naravno, bilo dosta, ali ipak ne baš toliko da bi se bez pogovora moglo reći da su svi ovi čipsetovi bili apsolutno neophodni. Uglavnom su uvođene „zvanične“ podrške za određene brzine magistrala koju su bile potrebne za nove modele procesora, i eventualno vršene sitnije optimizacije na memorijskom kontroleru. Intel Express 975X čipset je “apdejtovana” verzija “975” čipseta koja je donela podršku za dvojezgarne 65-nm procesore i ATI CrossFire. P965 je predstavljao unapređenje 945P čipseta koji je sa sobom doneo zvaničnu Core 2 Duo i DDR2 800 podršku, uz nestajanje PATA kontrolera. Dalje, P35 Express je doneo i zvaničnu podršku za 1333 MHz magistralu, bržu memoriju i novu seriju Core 2 procesora. Naravno, i sa X38 i X48 čipsetovima je slična priča koja u priču uvodi i upotrebu DDR3 memorije i još neke “sitnice”, ali sve to generalno gledano, za prosečnog korisnika i nije značilo baš nešto mnogo. DDR3 memorija se još uvek po svojoj ceni veoma visoko kotira, dok su peformanse koje nudi u najboljem slučaju iste kao i kod top DDR2 memorija. Čak i neki vodeći proizvođači i dalje odlučuju za DDR2 memoriju i kod novih modela matičnih ploča sa X48 čipsetom. Sa druge strane, korisnici su najviše dobili na overkloking mogućnostima, jer je svaki novi čipset nudio nešto veću marginu, uz samu činjenicu da je svaka nova generacija bila za nijansicu brža od prethodne. Međutim, ovog momenta Intel odlučuje da u igru uvede još jedan novi čipset sa „P“ a ne „X“ prefiksom – P45. Prvi znaci postojanja novog P45 čipseta su se mogli videti na ovogodišnjem CeBit-u, zajedno sa najavama da će se odgovarajuće matične ploče pojaviti u prodaji već nakon završetka ove čuvene manifestacije.
Očigledno, to se nije dogodilo, pa je zvanično P45 odložen prvo za kraj maja, da bi nakon toga usledila informacija da će čipset biti zvanično predstavljen i pušten i prodaju na Computex-u juna meseca tekuće godine. Razlozi za ova odlaganja se mogu pronaći na više mesta, ali su dva ipak tu glavna. Prvi se odnosi na probleme sa kompatibilnošću nove generacije PCI Express grafičkih karti, te je rešavanje dotičnog problema ipak prioritet. Drugi se odnosi na činjenicu da Intel već ima priličan lager starih čipsetova na lageru, a isto važi i za ploče vodećih proizvođača, pa su svi hteli još malo vremena kako bi stigli da zaostale matične ploče rasprodaju, što istovremeno pravi i više prostora za novi čipset i nove modele. Interesantno, u toku svih ovih dešavanja nekako nam u ruke dolazi „sample“ primerak Gigabyte GA P45-DS3R matične ploče, što nam daje mogućnosti da iz prve ruke vidimo šta to novo donosi P45 čipset, ili bar dokle se stiglo da razvojem istog, jer A3 verzija koja bi trebalo da bude i finalna još nije stigla do proizvođača ploča. Ovaj test bi, iz tog razloga, trebalo posmatrati kao preview i prvo upoznavanje sa Intel P45 Express čipsetom, pre svega zbog toga što ćemo za naše čitaoce spremiti obiman uporedan test najpopularnijih P45 ploča, čim se pojave na tržištu!
Intel P45 Express
P45 čipset nosi kodno ime „Eaglelake“ i izrađen u 65nm proizvodnom procesu, tako da je nešto manji u odnosu na P35, što opet treba da omogući Intel-u da buduće „G“ verzije sa integrisanom grafikom lakše pakuje. P45 northbridge sa sobom, nezvanično, donosi podršku za brzinu magistrale od 1600 MHz, a to je opet već mogućnosti koju smo dobili sa X48 čipsetom. Ako pogledamo tabelu sa osnovnim specifikacijama, veoma jasno se može videti da P45 u odnosu na svoje prethodnike i ne donosi nešto revolucionarno novo. Iako se po Intel-ovim specifikacijama može videti da je samo DDR3 standard predviđen za visoke brzine memorije, to u praksi jednostavno nije slučaj, jer je podrška za oba aktuelna memorijska standarda i dalje maksimalno zadržana. Proizvođačima ploča je ostavljena mogućnost izbora koji će memorijski standard koristiti na svojim modelima, tako da sama ova činjenica dovoljno govori da će DDR2 memorija i dalje biti „mainstream“ rešenje, dok će DDR3 biti samo za one koji nemaju pametniji način da troše svoj novac.
Intel chipset
P45 Express
X48 Express
X38 Express
P35 Express
FSB
1333/1066MHz
1600/1333/1066MHz
1333/1066MHz
1333/1066MHz
memory controler
DDR2 800
DDR2 800
DDR2 800
DDR2 800
DDR3 1600
DDR3 1600
DDR3 1333
DDR3 1066
PCI Express 1.1
ne
ne
ne
da
PCI Express 2.0
da
da
da
ne
Multi-GPU
CrossFire
CrossFire
CrossFire
CrossFire*
chipset link
DMI
DMI
DMI
DMI
chipset bandwidth
2 GB/s
2GB/s
2GB/s
2GB/s
Kada se ipak malo dublje „zagrebe“ u navedene čipsetove, mogu se primetiti neke suptilne razlike. X48 u stvari predstavlja identičan čipset kao i X38, sa tom razlikom da su northbridge-i kod X48 „ručno“ birani kao što je to slučaj kod Extreme Edition procesora, pa je X48 tako od Intel-a sertifikovan za 1600 MHz sistemsku magistralu i memoriju. Ono što se takođe može primetiti kod nekih modela X48 ploča je nedostatak odgovarajućeg memorijskog množioca koji bi bez overklokinga omogućio da sa 1333 MHz FSB procesori koristi brzina rada memorije od 1600 MHz. P45 northbridge sa sobom donosi nešto veći broj fleksibilnijih množioca, što bi u praksi trebalo da omogući slične memorijske kombinacije. Naravno, PCI Express 2.0 podrška se podrazumeva kod P45, kao i mogućnost korišćenja dual GPU režima kada se dva grafička PCI Express slota automatski postavljaju u 2×8 režim rada. U celoj ovoj po malo konfuznoj priči, Intel najavljuje i P43 verziju čipseta koja bi trebala da bude identična kao i P45, sa tim da će brzina memorije biti ograničena na 1066 MHz za oba memorijska standarda i neće biti dual GPU opcije. Pored toga, kako sam Intel navodi, overkloking dometi će biti nešto manji nego kod P45 northbridge-a. Logično, zabava nije potpuna bez priče o drugom delu čipseta – southbridg-u. Tako je osnovni deo P45 predstavlja ICH10 ili ICH10R southbridge čip.
chipset
ICH9
ICH9R
ICH9DH
ICH9DO
ICH10
ICH10R
ICH10D
ICH10DO
market segment
performance / mainstream
performance / mainstream
performance / mainstream
Corporate / Professional
performance / mainstream
performance / mainstream
Corporate / Professional
Corporate / Professional
PCI Express ICH link
1
1
1
1
1
1
1
1
PCI Masters
4
4
4
4
4
4
4
4
ATA / IDE support
SATA II, 4 porta
SATA II, 6 portova
SATA II, 6 portova
SATA II, 6 portova
SATA II, 6 portova
SATA II, 6 portova
SATA II, 6 portova
SATA II, 6 portova
RAID support
no
Intel Matrix 0,1,5,10
no
Intel Matrix 0,1,5,10
samo AHCI podrška
Intel Matrix 0,1,5,10
samo AHCI podrška
Intel Matrix 0,1,5,10
NAND technology
no
Intel Turbo Memory
no
Intel Turbo Memory
no
Intel Turbo Memory
no
Intel Turbo Memory
USB ports
12
12
12
12
12
12
12
12
Audio codec
Intel HD Audio
Intel HD Audio
Intel HD Audio
Intel HD Audio
Intel HD Audio
Intel HD Audio
Intel HD Audio
Intel HD Audio
LAN
Intel Gb MAC
Intel Gb MAC
Intel Gb MAC
Intel Gb MAC
Intel Gb MAC
Intel Gb MAC
Intel Gb MAC
Intel Gb MAC
security technologies
no
no
no
no
no
no
Trusted Platform modul
Trusted Platform modul
Wake ON
no
no
no
no
Corwin Springs
Corwin Springs
no
Corwin Springs
Ovoga puta, Intel se odlučio da neke mogućnosti koji su ranije bile rezervisane za „R“ verziju ponudi i na klasičnoj, sa ta tim da samo eksklizivne RAID opcije ostaju na raspolaganju samo na ICH10R. Tako ICH10 poseduje AHCI podršku koja omoguće „hot swap“ Serial ATA diskova, kao i neke sitnije optimizacije vezane za Serial ATA podršku, WakeOn funkcije i slične stvari. E sad, pored toga najavljene su još dve verzije southbridge-a sa oznakama ICH10D i ICH10DO, koje bi trebalo da sadrže i dodatne Intel tehnologije koji se tiče sigurnosti i enkripcije podataka. Ukoliko ste pažljivo pogledali tabelu, pod WakeON mogućnostima se nalazi nešto pod imenom „Corwin Spings“. To je u stvari kodno ime za nove Intel tehnologije koje omogućavaju „buđenje“ računara preko VoIP veze ili direktno preko LAN-a, i tako transferujete želje podatke ili direktno izvršite backup. Imajući u vidu kompletnu priču oko novog P45 čipseta, koji sa sobom vuče i P43, pa i još neke „Q“ verzije, komotno se može steći utisak da se Intel maksimalno trudi da korisnicima zakomplikuje izbor matične ploče i čipseta. Što bi jedan kolega novinar rekao: „Biće kao naručivanje kafe u nekom od modernih kafića u New York-u, gde je izbor ogroman a sve je u stvari isto – kafa“. Ali, ostavimo tu čipset papazjaniju po strani, da vidimo kako izgleda ploča i kako to radi. (Iako smo ranije mislili da će FSB od 1600 MHz biti zvanično podržan, na Intel-ovom sajtu se navodi da je zvaničan FSB ostao isti kao i kod Intel Express P35 čipseta). Neki od proizvođača, kao npr. Gigabyte, ipak su podržali ovaj FSB – prim.ured.
P45 prvenac na testu – GIGABYTE GA P45-DS3R
Pošto se radi o „sample“ primerku, odmah je jasno da ambalaže nema. Obična crna kutija završava priču o paketu i propratnim stvarima koje idu uz matičnu ploču. Tradicionalni plavi Gigabyte PCB je u punom ATX formatu, uz sve dugine boje slotova i konektora koji se uvek mogu videti na matičnim pločama ovog proizvođača. U saradnji sa novim Intel P45 čipsetom, Gigabyte je kod P45-DS3R implementirao tehnologiju pod nazivom „Dynamic Energy Saver“ koja bi trebala da smanji ukupnu potrošnju električne energije u situacijama kada se sistem nalazi u „idle“ režimu ili pod veoma malim opterećenjem. Naravno, „Dynamic Energy Saver“ je više tu da bi se bilo u trendu koji vlada svetom i koji se tiče uštedom energije, a manje da bi pružio neku veliku stvar krajnjim korisnicima. Kada već pričamo o struji, naponska jedinica je izvedena u sada već standardnoj 6-phase konfiguraciji, zajedno sa R50 otpornicima i SSC kondenzatorima. Sami elementi naponske jedinice su dosta blizu procesorskom soketu, ali to ipak ne bi trebalo značajnije da smeta pri instalaciji nekih od velikih modernih kulera. Preko oba dela čipseta nalaze se samo aluminijumski pasivni hladnjaci, dakle bar u ovom verziji ploče nema nikakvih „heatpipe“ egzibicija.
Činjenica da je P45 čipset napravljen u 65nm proizvodnom procesu trebala da bi nagovesti da je pasivno hlađenje sasvim dovoljno, pa čak i kada se i overkloking uvede u priču. Shodno mogućnostima novog čipseta, P45-DS3R poseduje dva grafička PCI Exress slota koji se mogu koristiti za rad u dual GPU konfiguraciji. Naravno, ni ovde nema ništa od 2×16 režima, već se i dalje koristi 2×8 režim rada. Ipak, sa PCI Express 2.0 standardom koji duplira propusnu moć ovo ne bi trebalo da bude baš toliko izražen nedostatak. Problemi na koje se naišlo u razvoju P45 čipseta bi trebalo da budu rešeni, tako da bi se na P45-DS3R bez problema mogla koristiti kombinacija dve Radeon HD3870X2 grafičke karte, i tako dobiti veoma moćan gaming sistem. Iako su inicijalne informacije nagoveštavale totalni nestanak PCI slotova i PS/2 portova, u praksi se pokazalo da to ipak nije slučaj. Tako P45-DS3R pored tri PCI Express x1, poseduje i dva standardna PCI 2.2 slota što je neophodno kako bi se ploči obezbedila normalna funkcionalnost.
Jednostavno su PCI slotovi i dalje neophodni, bez obzira kolika je želja Intel-a da ih ukloni. Isto važi i za PS/2 priključke koji su svoje mesto našli na P45-DS3R, iako je veliki broj X48 i X38 već odavno odustalo od ovih konektora. Na I/O panelu se pored dotičnih, nalaze još ukupno čak osam USB 2.0 porta, dva firewire-a (i to u obe dimenzije konektora), dva SP/DIF izlaza i kompletan set 7.1 priključaka za Intel HD Audio. Pored toga, na raspolaganju su dva gigabitna LAN kontrolera izvedena direktno iz čipseta, što bi trebalo od obezbedi nesmetan Gb protok. Dakle, P45-DS3R je veoma bogato opremljena, pa se u obično u ovim slučajevima postavlja pitanje funkcionalnosti layout-a. Međutim, Gigabyte se ovoga puta dodatno potrudio da otkloni neke mane koje su bile primećene na modelima baziranim na P35 čipsetu. Ukupno šest Serial ATA II porta pomerena su skroz u jugozapadni deo PCB-a, tako da više ne smetaju grafičkim kartama, a i mnogo su lakše dostupna. Sve ostalo je smešteno na gotovo idealne pozicije, tako da se rasporedu komponenti kod P45-DS3R nema šta zameriti. Na PCB-u našlo mesta i za dodatne USB, firewire, pa čak i COM i LPT portove, tako da eventualni korisnik neće biti uskraćen za bilo koju mogućnosti ukoliko mu nešto zatreba.
Oznaka revizije koja stoji na PCB-u je „0.1“, pa je stoga sasvim jasno i da je BIOS još u vazi razvoja. Na prvi pogled, sve izgleda normalno – klasična Gigabyte Award verzija sa rasporedom podmenija na koji smo već navikli. Laganom navigacijom kroz iste, može se sresti par novih opcija koje su uglavnom vezane za napredniji EIST sistem, ali ništa više od toga. Ulaskom u „MB Inteligent Tweaker“ sekciju, otvaraju se glavne opcije koje se tiču overklokinga i finog podešavanja sistema. Prvo što upada u oči je nova „Fine CPU clok ratio“ opcija koja omogućava podešavanje množioca u vrednostima od 0.5, što je novitet koji sa sobom nose 45nm generacija Intel procesora. Druga stvar koja se odmah vidi se odnosi na mnogo veći broj raspoloživih množioca za podešavanje memorije, što je ujedno jedan od glavnih noviteta koji se tiču samog P45 čipseta. Međutim, kada uđemo u priču o naponima, počinje biti jasno da se ipak radio o test primerku ploče sa BIOS-om koji je još uvek u dalekoj beta fazi razvoja. Naime, u ovom momentu je na P45-DS3R ploči moguće podešavati napon procesora čak do 2.0 V, ali to je ujedno i jedini napon na kome se može vršiti korekcija. Dakle, nema korekcije napona memorije, čipseta, i ostalih vitalnih delova sistema. Pored toga, na raspolaganju nije čak ni opcija za podešavanje radnog takta sistemske magistrale, što odmah za sobom povlači i činjenicu da u ovoj verziji ploče i BIOS-a nije moguće vršiti overkloking eksperimente. Tako nam je na kraju jedino ostala mogućnost da uporedimo performanse sa matičnom pločom baziranom na P35 čipsetu, jer po Intel-ovoj nomenklaturi bi P45 trebao da predstavlja naslednika upravo ovog čipseta.
MSI P35 Platinum ploča je poslužila kao reper za poređenje, sva bitna podešavanja smo podesili na iste vrednosti, ali i nekim maksimumom što određena ploča može da pruži. P45-DS3R i dalje ima „čuvenu“ Gigabyte funkciju koje se zove „Graphic Robust Booster“, pa o finalnom radnom taktu grafičke treba voditi računa. Sa druge strane, MSI ploče i dalje imaju tendenciju „automatskog“ overklokinga, gde ploča po defaultu lagano za bar jedan MHz overklokuje sistemsku magistralu, što u finalnom zbiru takta procesora može da napravi primetnu razliku. Ovo smo sveli na najmanju moguću meru, tako da je finalni klok Intel Core 2 Duo E8500 procesora koji smo koristili u test svrhe iznosio 3172.8 MHz, dok je taj takt kod P45-DS3R ploče bio preciznih 3166.3 MHz. Iako nije velika, razlika od 6 MHz se u neki, posebno sintetičkim testovima da primetiti, tako da i na to treba obratiti malu pažnju pri analizi tabela sa rezultatima.
Već kroz prvu rundu testova, može se videti da malu razliku pravi P35 čipset, međutim ono što najviše zapada za oko su varijacije performansi memorije. Jednostavno su u nekim testovima rezultati bili slabiji, negde bolji, tako da je očigledno da tu još ima stvari na kojima treba da se radi u sledećim revizijama BIOS-a, ali i samog čipseta. Ove, nazovimo vrlo eratične performanse memorije prirodno utiče i na ostale rezultate. Grafički 3D testovi pokazali su slične performanse, sa tim da je 3DMark06 ipak dao malu prednost P45-DS3R ploči, što može nagovestiti da u P45 čipsetu ipak ima nešto. Ostatak rezulatat su takođe veoma slični, tako da sami rezultati govore sami za sebe, tako da neme potrebe tu nešto dodatno komentarisati.
Test sistem
Matične ploče
MSI P35 Platinum with Intel Core 2 Quad Q6600
Gigabyte P45-DS3R with Intel Core 2 Duo E8500
Procesor i
kuler
Intel Core 2 Duo E6750
Intel Core 2 Quad Q6600
Memorija
4 x 1GB DDR2 Crucial Ballistix 8500
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
ForceWare 169.21 (Windows XP) & 173.65 (Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster RealPower 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 244T
Napomenućemo još jednom da su rezultati koji slede dati preliminarno. U pripremi je prikaz Intel P45 baziranih matičnih ploča, koje ćemo uporediti i međusobno, ali i sa pretodnim modelima, sa popularnim P35 čipsetom koji je već duže vreme prisutan na tržištu.
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 – default benchmark
Everest & Nuclearus benchmark
ScienceMark
WinRAR & other synthetic tests
Futuremark 3DMark06
Company of Heroes, Crysis & other game tests
Zaključak
Na kraju ove uvodne priče o Intel P45 Express čipsetu i na njemu baziranoj, i za sada prvoj testiranoj matičnoj ploči koju nam je ustupio Gigabyte, treba izvesti zaključak koji bi mogao da odgovori na pitanje da li ovaj čipset donosi nešto suštinski novo ili je u pitanju još samo jedan od načina da se “po svaku cenu” ponudi sličan i minimalno poboljšan proizvod sa novim imenom tj. oznakom. Sama činjenica da se novi čipset izrađuje u 65 nanometarskom proizvodnom procesu trebalo bi da predstavlja dovoljno dobar argument za P45, jer je i sam čip svakako „hladniji“, što će sigurno omogućiti veoma dobre overkloking mogućnosti kada finalna verzija ugleda svetlost dana. Verzije ICH10 čipova ne nude korisniku koji poseduje P35 baziranu matičnu ploču ništa posebno novo. Svakako, cela kombinacija koja čini P45 “paket” bi trebalo da predstavlja prvi čipset koji će podržavati sledeću generaciju Intel procesora (Nehalem), s obzirom na to da će se veliki deo funkcija koji sada obavlja čipset kod “Nehalema” nalaziti direktno u procesoru, u P45 northbridge-u i southbridge-u ostavljene su mogućnosti da se određeni delovi jednostavno isključe i taj posao prepuste procesoru. Još jedan podatak koji bi trebao da ide ovoj činjenici u prilog se nalazi na P45-DS3R, a to je primena Intel-ove VRD 11.1 naponske specifikacije koja bi trebala da bude aktuelna u vreme pojavljivanja “Nehalem” procesora na tržištu. Da li će i Intel Express P45 ploče koje se danas prodaju moći da se koriste i sa ovim novim procesorima je već drugo pitanje na koje je sada veoma teško dati odgovor. Za samu Gigabyte GA P45-DS3R ploču u ovom momentu nije zahvalno davati posebno precizan zaključak, tako da ćemo to ostaviti za neku drugu priliku, to jest situaciju kada na stolu budemo imali finalnu verziju P45-DS3R i BIOS-a, i naravno sve to uporedimo sa konkurentskim modelima.
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.