Gigabyte GA-X48-DQ6 i GA-X48T-DQ6

Gigabyte GA-X48-DQ6 i GA-X48T-DQ6

Iako su X38 Express matične ploče tek počele da pronalaze put do zahtevnih korisnika, Intel je najavio naslednika ovog čipseta. X48 Express još uvek nije zvanično prikazan, ali smo mi imali ekskluzivnu priliku da se "poigramo" sa dve nove matične ploče bazirane baš na ovom čipsetu. Koliko je X48 bolji od svog tek predstavljenog prethodnika?

    Sadržaj

      Marko Vezmar

      Gigabyte GA-X48-DQ6 i GA-X48T-DQ6

      Koliko je Intel posvetio pažnje najzahtevnijim korisnicima tj. entuzijastima, govori i izbacivanje Intel X48 Express čipseta koji pripada Performance Desktop familiji. Međutim, da li je bilo potrebe za tim? Intel X48 Express čipset je generalno gledano veoma brzo izašao na tržište kako bi smenio tek pristigli X38 set čipova. Pre toga je prošlo dosta vremena od kad je Intel izbacio poslednji Performance Desktop čipset, svemu tome može da svedoči i period od skoro godinu i po dana koji je obeležen fenomenalnom X975 serijom baziranih matičnih ploča. I pored toga što je izrađena u „krupnijem“ proizvodnom procesu, ova starija „arhitektura“ dosta dugo se zadržala na tržištu, a neki još uvek smatraju da je „neprikosnovena“. Međutim, bez obzira što je podržavao AMD-ovu MultiGPU tehnologiju, X975 nije uspevao da izvuče maksimum iz grafičkog hardvera, najpre zbog podrške za samo dva PCI Express x16 slota. Jasno je da je Intel predstavljanjem X38 čipseta taj problem rešio, međutim u nekim procesorskim testovima X975 je još uvek za nijansu prednjačio. Neki bi se zapitali, a zašto prelaziti na X38 bazirane matične ploče ako koristimo samo jednu grafičku karticu? Matične ploče bazirane na X38 čipsetu uz unapređen južni most (koji koriste i Intel Express P35 bazirani modeli) donele su niz poboljšanja, kao što je povećanje USB portova, povećanje SATA portova i tome slično, ali za entuzijaste najvažnije od svega je što su donele dosta bolji overklok potencijal. Isto tako, pre izlaska X38 čipseta, na tržištu su već bile aktuelne matične ploče bazirane na P35 čipsetu., tj. predstavniku Mainstream Desktop familije. Upoređivanjem, kako overklok margine tako i konačnih rezultata benchmark testova, došli smo do zaključka da razlike u performansama u odnosu na već veliki broj P35 matičnih ploala i nema u toj meri. Baš iz tog razloga je i predstavljen novi čipset koji je dobio logičnu oznaku X48, a koji bi trebalo da ispravi upravo pomenute nedostatke.
       

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      Sitnice koje (život) znače

      Intel X48 Express čip set donosi podršku na nove procesore, kako za Core 2 tako i za celu seriju Penryn derivata koje već možemo da nađemo na policama lokalnih prodavaca. Manja potrošnja i dosta hladniji čipset u poređenju na X38 logiku, dovode X48 u veoma dobru poziciju, koja će pre svega povoljno uticati na overkok marginu kako FSB-a, tako i samog procesora. PCI Express 2.0 interfejs propusne mogućnosti čitavih 16GB/s, što je skoro pa duplo više nego u poređenju na prethodni grafički interfejs nije izostao. Memorijski kontroler (MCH) donosi potpunu podršku za DDR3 memorijski standard koji bi trebalo da se pokaže bolje od svog prethodnika na X38 čipsetu. Korisnici koji još uvek ne mogu sebi da priušte DDR3 memoriju ili smatraju da je preskupa za ono što nudi, ne treba da se brinu jer je podrška za DDR2 standard i kod ovog čipseta ostala prisutna. Sami tim, matične ploče kompatabilne sa DDR3 memorijom, biće teoretski u mogućnosti da ostvare memorijski propust od čitavih 21,2 GB/s što je i više nego impresivno (isti slučaj bio je i kod prethodnika, ali je kod X48 ploča ovaj parametar u praksi dosta bliži teoretskoj propusnoj moći). Prisustvo Flex Memory tehnologije nije nas iznenadilo, ako znao da se ista tehnologija prvi put našla i kod X38 čip seta, međutim nije na odmet spomenuti i to da donosi podršku za dual chanel režim, nezavisan od količine tj. kapaciteta memorije, stoga primera radi moguće je upariti jedan modul od 512 MB sa modulom od 1 GB, naravno sve to u dvokanalnom režimu rada.

      Južni most biće isporučivan u tri serije: ICH9, ICH9DH i ICH9R, što je bio slučaj i kod X38 i P35 baziranih modela matičnih ploča. Tradicija implementacije Heat Spreader-a preko severnog mosta se nastavlja i to je jedna od osnovnih spoljašnjih inovacija koju karakteriše bolje odvođenje toplote i samim tim dosta lakše montiranje nekog drugog rashladnog sistema. Inovacija u nekom širem smislu praktično i nema, međutim priča o povećanju performansi ne ostavlja nam ništa drugo nego da se bacimo na posao kao bi utvrdili istinitost svega što smo naveli.

      GIGABYTE GA-X48-DQ6 (DDR2)

      GIGABYTE GA-X48-DQ6 spada u grupu High End modela matičnih ploča koju krasi cela DQ6 serija. Paket propratne opreme modela koji pripada pomenutoj grupi trebalo bi da je na veoma zavidnom nivou, ali isto tako nama će predstavljati problem da ga opišemo. Naime, u kutiji u kojoj je stigao ovaj Sample nije bilo ništa prisutno sem same matične ploče što nam dodatno otežava posao jer nećemo moći da vam prenesemo informaciju koja govori šta će doneti jedno Retail pakovanje. Međutim, ono što bi trebalo da se nalazi u paketu svakako je disk sa drajverima i potrebnim softverom, kablovi i neophodno uputstvo za što lakše montiranje matične ploče.

      Gledati i opisivati jednu matičnu ploču iz Gigabyte DQ6 serije je zaista lepo iskustvo. Površina oko ležišta procesora veoma je „čista“ i ostavlja dosta prostora za što lakše montiranje i najzahtevnijih vazdušna hlađenja. Konektor za napajanje procesora, tačnije EPS 12V postavljen je u gornjem levom uglu, dok je 24 – pinski ATX konektor smešten na desnom središnjem delu matične ploče tj. tik uz Floppy konektor. Na ploči se nalazi čak osam SATA portova implementiranih u donjem desnom uglu zajedno sa PATA portom, što je i više nego pohvalno, ako znamo da je na X38 modelu bilo šest. Isto tako preko cele ploče prostiru se Longer Life Solid kondenzatori koji bi po navodima proizvođača mogli da produže radni vek matičnih ploča i do 18 puta više nego obični „Solid“ kondenzatori. Severni i južni mostom zajedno sa naponskim sektorom hlađen je bakarnim rashladnim sistemom toplotnih cevi. Da bi dodatno rashladili ovaj model matične ploče GIGABYTE je implementirano tačno pet mesta za povezivanje ventilatora.

      Standardno za sve prethodne modele DQ6 serije baziranih modela jeste „Quad-Triple Phase Power Design“ naponska jedinica. Dvanaest R80 induktora uz Low RDS(on) MOSFET-ove zaduženo je za što bolje filtriranje napona procesora. Ipak, pad napona je bio prisutan i kretao se u granicama od 0,015 V do 0,020 V pri punom opterećenju našeg Intel Core 2 Extreme QX6850 procesora, a sve to kad bi se prešla granica veća od 1.40 V. Za filtriranje napona memorije zadužen je jedan 2R0 induktor, gde smo mišljenja da ne bi bilo na odmet da je bio prisutan još jedan dodatni induktor kao kod ASUS top modela. Međutim, posao je i više nego dobro odrađivala ova GIGABYTE logika, tako da se pad napona na visokih 2.5 V osetio na trećoj decimali tj. na maksimalnih 0,01 V, naravno sve to pri punom opterećenju DDR2 memorije.

      Između dva PCI Express X16 slota pogodna za ATI-AMD CrossFire postavku smeštena su dva PCI Express X1 slota, kao i još jedan dodatni PCI Express X1 slot koji se nalazi iznad prvog PCI Express X16 slota. Jedina zamerka koja može da su uputi na ovakav način postavljanja slotova jeste i ta da se ipak moglo razmišljati o ubacivanju još jednog PCI Express X16 slota , kako bi uslov za nadolazeću ATI TRI Fire tehnologiju bio u potpunosti ispunjen. Korisnici koji još uvek koriste kartice u starijoj PCI 2.0 izvedbi neće ostati u potpunosti razočarani jer su prisutna dva dodatna slota pomenute arhitekture.

      Integrisana zvučna karta u 8-kanalnoj postavci omogućila je uz pomoć ALC889A Audio kodeka zvučne efekte koji ruku na srce nisu „loši“, naravno sve to u poređenju na neka neintegrisana i dosta skuplja rešenja. Impresivno je napomenuti i to da se na pozadinskom panelu nalazi čak dva IEEE 1394a porta kao i jedan koaksilni S/PDIF Out i jedan optički S/PDIF Out konektor. Za sve uređaje koji koriste USB konekciju ova matična ploča dobija svaku pohvalu, naime na pozadinskom panelu nalazi se čak osam USB 2.0 priključaka, što će zadovoljiti potrebe i najzahtevnijih korisnika.

      GIGABYTE GA-X48-DQ6 (DDR2) – Specifikacija

      Pošto je još uvek rano komentarisati specifikaciju ovog modela navešćemo samo ono što je provereno.

      CPU

      Support for an Intel® Core™ 2 Extreme processor/ Intel® Core™ 2 Quad processor/ Intel® Core™ 2 Duo processor/ Intel® Pentium processor Extreme Edition/ Intel® Pentium D processor/ Intel® Pentium 4 processor Extreme Edition/ Intel® Pentium 4 processor in the LGA 775 package

      Support for Intel® Hyper-Threading Technology

      Support 1600/1333/1066/800 MHz FSB

      Chipset

      Northbridge: Intel® X48 Express Chipset

      Southbridge: Intel® ICH9R

      T.I IEEE 1394 Controller

      Gigabit Lan Controller

      8 Channels ALC889A Audio controller

      Memory

      4 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 8 GB of system memory

      Dual channel memory architecture

      Support for DDR2 1066/800/667 MHz memory modules

      Expansion Slots

      2 PCI Express x16 slot (Support PCI Express 2.0)

      3 PCI Express x1 slots

      2 PCI slots

      Form Factor

      ATX form factor, 305 x 244mm

      Internal I/O Connectors

      1 x 24-pin ATX main power connector

      1 x 8-pin ATX 12V power connector

      1 x 4-pin PCIe 12V power connector

      1 x floppy disk drive connector

      1 x IDE connector

      8 x SATA 3Gb/s connectors

      1 x CPU fan header

      2 x system fan headers

      1 x power fan header

      1 x North Bridge fan header

      1 x front panel header

      1 x front panel audio header

      1 x CD In connector

      1 x S/PDIF In header

      1 x S/PDIF Out header

      2 x USB 2.0/1.1 headers

      1 x IEEE 1394a headers

      1 x parallel port header

      1 x Trusted Platform Module (TPM) header

      1 x serial port header

      1 x power LED header

      1 x chassis intrusion header

      Back Panel Connectors

      1 x PS/2 keyboard port

      1 x PS/2 mouse port

      1 x coaxial S/PDIF Out connector

      1 x optical S/PDIF Out connector

      8 x USB 2.0/1.1 ports

      2 x IEEE 1394a ports

      2 x RJ-45 port

      6 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out/Rear Speaker Out/Side Speaker Out/Line In/Line Out/Microphone)

      BIOS

      2 x 8 Mbit flash

      Use of licensed AWARD BIOS

      Support for Dual BIOSTM

      PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 1.0b

      GIGABYTE GA-X48-DQ6 (DDR2) – BIOS

      BIOS GA-X48- DQ6 matične ploče potpisan je od strane AWARD-a, što je uveliko postao standard za skoro sve modele GIGABYTE baziranih modela. Pregršt opcija upakovanih u skladno projektovan BIOS, uveliko nam je pomoglo da laganim koracima pročešljamo svaku opciju ponaosob. Za prikaz najvitalnijih, tj. najbitnijih temperatura i napona zadužena je PC Health Status podsekcija u kojoj se pored pomenutih prikaza mogu podešavati i obrtaji ventilatora priključenih na matičnu ploču. Podešavanja kao što su C1 i EIST zadužena za sprečavanje pada takta procesora, kao i sva ostala spektrum podešavanja smeštena su u Advanced BIOS Features sekciju.

      Svako najbitniji deo vezan za overklokere-entuzijaste smešten je u MB Intelligent Tweaker (M.I.T) i odnosi se na podešavanja klokova, latencija memorije kao i napona najbitnijih komponenti usko povezanih sa konačnim overklokom celog sitema. Vrednost od 100 MHz do maksimalnih 700 MHz zadužena je za podešavanje željenog FSB-a. Poznato je da je još uvek nemoguće dotaći granicu od 700 MHz (naravno gledano iz ugla stabilnog kloka), međutim mi smo uspeli da ostvarimo impresivnih 473 MHz (potpuno stabilnih) na Intel Core 2 Extreme QX6850 modelu, što je veoma povoljna situacija ako znamo da se radi o jednom Quad Core procesoru.

      Klok PCI magistrale može se podići do već standardnih 150 MHz. Podizanjem FSB-a i postavljanjem najmanjeg delioca moguće je dosegnuti čak do kloka od 1680 MHz za memoriju, naravno tako nešto je u potpunosti nemoguće postići sa DDR2 memorijom. Isto tako uz svaki delilac prisutni su sufiksi kao što su A, B, C i D koji označavaju strap koji možete da menjate u zavisnosti koliko želite da dosegnete visok FSB.

      Aduti DQ6 modela kada je u pitanju BIOS, svakako jesu opcije za podešavanje napona, koje ruku na srce nisu ni malo naivke. Za sprečavanje, tj. za što manji pad napona pri punom opterećenju koriste se „ CPU Cloock Shew Control“ i „MCH Shew Control“ opcije. Navikli na brutalnost DQ6 serije i sektora za napone, ni malo nas nije iznenadilo kada smo uvideli da se napon za procesor može podići do čak 2.35 V , svakako ovakva vrednost napona veoma je opasna i nikako se ne preporučuje ni u slučajevima ekstremnog „eksperimentisanja“. Isto tako napon memorije u koracima može da bude postavljen do vrednosti od neverovatnih i veoma opasnih 3.35 V. Vrednost napona FSB-a u koracima može da se podesi do +0,35 V i samim tim MCH-a čija najveća vrednost može da iznosi maksimalnih +0,375 V.

      Svakako, ovako agresivne stavke daju nam do znana da GIGABYTE jednostavno nastavlja sa tradicijom svojih prestižnih modela koji jasno ciljaju na određenu grupu korisnika, kao što su overklokeri i drugi entuzijasti.

      GIGABYTE X48T-DQ6 (DDR3)

       

      GIGABYTE GA-X48T-DQ6 matična ploča trenutno je najbolji model sa kojim pomenuti proizvođač raspolaže. U kutiji u kojoj je stigao ovaj Sempl smeštena je samo matična ploča, te nam je iz tog razloga bogatstvo propratnog paketa u ovom trenutku totalno nepoznato. Svakako, ono što bi trebalo da se nalazi u pakovanju jeste disk sa drajverima i potrebnim softverom, kablovi kao i uputstvo za što lakše povezivanje svih vitalno bitnih komponenti.

      GIGABYTE GA-X48T-DQ6 je model punog ATX formata, i raspored komponenti je na veoma zavidnom nivou. Prostor oko ležišta procesora, podjednako je „čist“ kao i kod prethodnog modela. Jedina zamerka može da se odnosi na poziciju EPS 12V konektora koji se nalazi u gornjem levom uglu, naime problem se ne sastoji u ubacivanju EPS 12V kabla iz napajanja u pomenuti konektor na ploči, nego problem se ogleda kada isti želimo da izvučemo napolje. Dosta teža od svoje DDR2 varijante, GA-X48T-DQ6 raspolaže sa dosta boljim, tj. masivnijim hladnjakom baziranom na toplotnim cevima. Pogled na pozadinu ploče dovodi nas do još jednog vida hlađenja u obliku bakarne pločice koja se nalazi tik ispod socket-a, koji sa ponosom GIGABYE nazvao Crazy Cool.

      Pored kvalitetnog rashladnog sistema, na ploči su prisutni već standardni ALL Solid Ultra Durable kondenzatori koji bi po priči GIGABYTE inženjera mogu da produže radni vek ploče i do šesnaest puta u poređenju na ploče koje poseduju obične, tj. manje kvalitetne kondenzatore. Svakako, čipset nije jedina komponenta koja se zagreva na ploči, pored njega tu su i mosfetovi koji su na ovoj ploči u vidu Ultra Cooling Low RDS(on) mosfetova koji se manje greju od standardnih, što dovodi do veoma manjih gubitaka u poređenju na prethodna rešenja. Izvedena u 12 faza, naponska jedinica ispunila je očekivanja i pad napona na procesoru koji vuče napon veći od 1.4 V nije prelazio vrednost veću od 0.015 V do 0.02 V. Neizbežno je napomenuti da se na ploči nalazi čak osam SATA portova implementiranih u donjem desnom uglu zajedno sa PATA portom, na čemu će pre svega biti najzahvalniji oni korisnici koji raspolažu sa velikim brojem hard diskova.

      Raspored PCI 2.0 i PCI Express slotova identičan je onome kod DDR2 baziranog modela. Naime, između dva PCI Express X16 slota neophodna za kreiranje ATI-AMD CrossFire platforme postavljena su dva PCI Express X1 slota. U slučaju da su dva PCI Express X1 slota nedovoljna, može da se iskoristi dodatni koji se nalazi ispred prvog PCI Express X16 slota.. Ista zamerka koja je važila i kod GIGABYTE GA-X48-DQ6 modela može da se napomene i ovde, tj. ubeđeni smo da bi mnogo korisnije bilo da se na ploči našao još jedan dodatni PCI Express X16 slot. Da bi se zadovoljili kriterijumi i starijih korisnika GIGABYTE je na ovom modelu implementirao i dva PCI 2.0 slota.

      Za audio ugođaj zadužen je ALC889A audio kodek čije zvučne performanse nemaju ništa bolji efekat u poređenju na prethodno testirani model, što smo mogli i da očekujemo s obzirom da poseduju isti čip. Pored šest ulaza potrebnih za povezivanje 8-kanalnog ozvučenja na pozadinskom panelu prisutan je jedan koaksialni S/PDIF Out i jedan optički S/PDIF Out konektor. Interesantno je i to da se na pozadinskom panelu nalazi čak osam USB portova, što će zadovoljiti potrebe i najzahtevnijih korisnika. Kada se sve sabere i oduzme jasno je da vreme DDR3 ploča tek dolazi, što ne znači da je GIGABYTE napravio „lošu“ ploču, naprotiv ovo je ubedljivo najbolja GIGABYTE ploča namenjena Intel LGA-775 procesorima koju smo imali priliku da testiramo!

      GIGABYTE GA-X48T-DQ6 (DDR3) – Specifikacija

      CPU

      Support for an Intel® Core™ 2 Extreme processor/ Intel® Core™ 2 Quad processor/ Intel® Core™ 2 Duo processor/ Intel® Pentium processor Extreme Edition/ Intel® Pentium D processor/ Intel® Pentium 4 processor Extreme Edition/ Intel® Pentium 4 processor in the LGA 775 package

      Support for Intel® Hyper-Threading Technology

      Support 1600/1333/1066/800 MHz FSB

      Chipset

      Northbridge: Intel® X48 Express Chipset

      Southbridge: Intel® ICH9R

      T.I IEEE 1394 Controller

      Gigabit Lan Controller

      8 Channels ALC889A Audio controller

      Memory

      4 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 8 GB of system memory

      Dual channel memory architecture

      Support for DDR3 1800(O.C.)/1600/1333/1066/800MHz, ECC, non ECC memory modules

      Support Intel® XMP Memory controller

      Expansion Slots

      2 PCI Express x16 slot (Support PCI Express 2.0)

      3 PCI Express x1 slots

      2 PCI slots

      Form Factor

      ATX form factor, 305 x 244mm

      Internal I/O Connectors

      1 x 24-pin ATX main power connector

      1 x 8-pin ATX 12V power connector

      1 x 4-pin PCIe 12V power connector

      1 x floppy disk drive connector

      1 x IDE connector

      8 x SATA 3Gb/s connectors

      1 x CPU fan header

      2 x system fan headers

      1 x power fan header

      1 x North Bridge fan header

      1 x front panel header

      1 x front panel audio header

      1 x CD In connector

      1 x S/PDIF In header

      1 x S/PDIF Out header

      2 x USB 2.0/1.1 headers

      1 x IEEE 1394a headers

      1 x parallel port header

      1 x Trusted Platform Module (TPM) header

      1 x serial port header

      1 x power LED header

      1 x chassis intrusion header

      Back Panel Connectors

      1 x PS/2 keyboard port

      1 x PS/2 mouse port

      1 x coaxial S/PDIF Out connector

      1 x optical S/PDIF Out connector

      8 x USB 2.0/1.1 ports

      2 x IEEE 1394a ports

      2 x RJ-45 port

      6 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out/Rear Speaker Out/Side Speaker Out/Line In/Line Out/Microphone)

      BIOS

      2 x 8 Mbit flash

      Use of licensed AWARD BIOS

      Support for Dual BIOSTM

      PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 1.0b

      GIGABYTE GA-X48T-DQ6 (DDR3) – BIOS

      GIGABYTE je i na ovom modelu matične ploče očekivano ostao veran AWARD-u, koji skriva dodatne BIOS opcije, do kojih se dolazi pritiskom na tastere Ctrl + F1. Poređenja radi, BIOS DDR2 baziranog modela ne razlikuje se u mnogome od ovog koji upravo sad opisujemo. Opcije koje sprečavaju variranje takta procesora mogu da se primene isključenjem C1 i EIST stavki koje se nalaze u sekciji Advanced Bios Fetures. PC Health Status podsekcija ima zaduženje da obezbedi što precizniji prikaz temperature i napona najbitnijih tačaka na matičnoj ploči.

      Prikaz temperature procesora nije odstupao u toj meri koliko je to bilo sa DDR2 baziranim modelom, tj. na veliko iznenađenje temperature procesora bile su skoro identične temperaturama koje prikazuje Core Temp tj. zasigurno najpouzdaniji program za očitavanje temperatura Intel procesora unutar Windows operativnog sistema. Takođe unutar pomenute PC Health Status sekcije primetne su opcije sa fino podešavanje brzine ventilatora u vidu Smart Fan Control metode, što je veoma bitno ako želite da podesite sistem što je moguće tišim.

      Overklok opcije ovog modela za svaku su pohvalu, što je i logično poznavajući bogatstvo opcija cele serije ploča koje nose DQ6 oznaku. Takt FSB-a moguće je podizati do 700 MHz, gde posredstvom delilaca klok memorije može da prekorači granicu od 2200 MHz, ali naravno sve pod uslovom da to jedna DDR3 memorija može da dostigne. Pored primarne četiri latencije memorije, moguće je podesiti i svih osam sekundarnih čijim „zatezanjem“ dobijamo bolji memorijski protok.

      Ono što čini neprevaziđenom celu DQ6 seriju jeste oblast vezana za naponski sektor, koji će ruku na srce svakog entuzijastu ili okorelog overklokera ostaviti bez daha. Napon memorije moguće je podizati u koracima do +1.55 V, što govori da je krajni domen za napon memorije 3.0 V. Vrednosti napona u koracima do 3 V dovoljne su da se izvuče „stabilan“ maksimalni klok iz bilo koje DDR3 memorije, svakako maksimalna postavljena vrednost napona dovoljna je da svaki memorijski par pošalje u „večita lovišta“. PCI-E magistrala na ovoj ploči može se dodatno opteretiti u koracima i do +0.35 V, što je u krajnju ruku sasvim dovoljno. Napon FSB-a moguće je podizati do +0.35 V, a napon MCH-a do impresivnih +0.375 V. Svakako, najopasniji napon je onaj koji se u maksimalnom koraku može postaviti procesoru, tj. sa abnormalno velikih 2.35 V nismo sigurni da bi i jedan procesor uspeo da izdrži toliku vrednost napona. Ciljna grupa korisnika i kod ovog modela je krajnje jasna, tj. korisnici kojima je bitan svaki pomak u vidu overkloka, biće i više nego zadovoljni jer je sa ovom pločom to je svakako izvodljivo.

      Test sistem i overklok postavka

      Matične ploče

      GIGABYTE GA-X48-DQ6 – DDR2 (X48 čipset, 01 revizija)
      GIGABYTE GA-X48T-DQ6 – DDR3 (X48 čipset, 01 revizija)

      Procesor

      Intel Core 2 Extreme QX6850(4 X 3 GHz, 2 X 4 MB L2)

      Memorija

      2 X 1 GB OCZ Gold DDR3 1600 MHz
      2 X 1 GB Dominator DDR2 1066 MHz

      Grafička karta

      ATi AMD HD 3870 – fabrički klokovi

      Hard disk

      WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB

      Opički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Coler Master Real Power Pro 1250W

      Monitor

      Belinea 2225 S1W – 22“

      Kako bi što adekvatnije uporedili ove dve matične ploče uradili smo dva test merenja, tj. bateriju testova na fabričkim podešavanjima i na maksimalno postignutom kloku FSB-a uz sedam množilac Intel Core 2 Extreme QX6850 procesora. Za utvrđivanje performansi koristili smo četiri baterije testova. Prvi skup testova oslanja se na Sandra 2008 testove usko povezane sa algoritmima koje računa isključivo procesor. Druga baterija testova oslanja se strogo na video obradu i ostale vidove kompresije, dok je za prikaz Futuremark 3D programa i može se reći najzanimljivijih igračkih naslova za testiranje jedne matične ploče zadužena treća i četvrta baterija testova. Tokom testiranja Quad Prime aplikacijom utvrdili smo maksimalne domene oba modela i sa GIGABYTE GA-X48-DQ6 ostvarili smo čitavih 473 MHz, dok smo sa GIGABYTE GA-X48T-DQ6 uspeli da ostvarimo klok koji je iznosio samo 1 MHz više nego u poređenju na prethodni model. Tokom testiranja oba modela pokazala su se veoma hladno, tj. grubo rečeno dosta „primetno hladnije“ u poređenju na X38 model koji smo prethodno imali na testu.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce
      GIGABYTE GA-X48-DQ6 – DDR2

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce
      GIGABYTE GA-X48T-DQ6 – DDR3

      Za prikaz performansi koristili smo četiri baterije testova. Prva baterija testova oslanja se na Sandra 2008 testove usko povezane sa algoritmima koje računa procesor i memorija. Druga baterija testova oslanja se strogo na enkoding, dok je treća i četvrta zadužena za prikaz 3D Markova i može se reći najzanimljivijih igračkih naslova za testiranje jedne matične ploče. Kako imamo četiri baterije testova tako smo iste provrteli dva puta, tj. na Default i maksimalnom kloku postignutom na pomenutom nam sedam množiocu našeg Intel Core 2 Duo E6850 procesora. U svakom od testova smo prvo dali tabelu sa rezultatima postignutim na default vrednostima, ispod koje se nalazi i “oc tabela”.

      Rezultati – sintetički testovi

       

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      Rezultati – sintetički 3D testovi

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      Rezultati – aplikacije i drugi testovi

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      Rezultati – 3D igre

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

       

       

      Zaključak

      Promišljeno odabrana grupa veoma kvalitetnih komponenti, sa dosta dobrim i prilično efikasnim rashladnim sistemom, kao i neverovatno dobrim overkloking sposobnostima samo su neke od prednosti ove dve fenomenalne matične ploče sa kojima je Gigabyte ciljao na svima nam poznatu grupu korisnika. Novi Intel X48 Express čipset donosi niz poboljšanja koje nisu samo mrtvo slovo na papiru, već su konkretna i vidljiva. Najbitnija od njih, kao što je manja toplotna disipacija, a samim tim i veće overklok sposobnosti, ne moramo posebno hvaliti, jer predstavljaju deo evolutivnih promena i bile su očekivane. No, u rezimeu je možda i bitnije pomenuti poboljšane performanse memorijskog podsistema, koje su bolje od onih kod svih do sada testiranih matičnih ploča sa kojima smo imali prilike da se družimo. Dva PCI Express 2.0 x16 slota koja podržavaju grafičke kartice poslednje generacije, omogućila su još bolje performanse u multi GPU režimu rada, nažalost i ovoga puta isključivo za Radeon akceleratore. U svakom slučaju, obe matične ploče su ispunile sva očekivanja koje jedan zahtevan korisnik može da očekuje. Ipak, pošteno je pomenuti i da nam se model X48T dosta bolje pokazao u nekim aplikacijama i scenarijima, što je uglavnom posledica prisustva DDR3 memorijskog standarda. Zato smo ubeđeni da će se pojavom bržih memorijskih modula povećavati i razlika u performansama između DDR2 i DDR3 verzija ovih matičnih ploča. Superiornost pojedinih rešenja implementiranih na ove dve sjajne ploče mogli bismo da komentarišemo u nedogled, pa je na kraju fer da onu koja nam se malo više svidela, nagradimo i našom najprestižnijom nagradom – Benchmark Editor’s Choice.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-x48-dq6 i ga-x48t-dq6 maticne ploce

       

      Gigabyte matične ploče na test ustupio Gigabyte.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test