Maxwell arhitektura je svoj život započela sa GM107 čipom koji nam je doneo GeForce GTX 750 u vanila i “Ti” verziji. Još tada bilo je jasno da će svi novi čipovi zasnovani na ovoj arhitekturi biti brzi, efikasni u meri u kojoj to nismo ranije očekivali od 28-nanometarske litografije. Tokom 2014. godine Nvidia je krenula sa GeForce-ovima nove generacije i tada smo se upoznali sa GM204 čipom koji je bio spiritualni naslednik GK104 procesora. Sada, na red je stigao GM206 koji sa sobom donosi nekoliko iznenađenja od kojih su neka više, a neka manje prijatna. Krenimo redom.
Nvidia je koncipirala GM206 tako da isti debituje na grafičkoj karti oznake GeForce GTX 960. Mnoge spekulacije su već otkrile većinu specifikacija, ali mi ćemo proći kroz njih svejedno. Pre svega Nvidia pozicionira ovaj model sasvim logično između GTX 750 Ti i GTX 970 modela, s tim da je prema svojim karakteristikama i nameni bliža slabijem od dva.
GeForce GTX 960 je koncipiran tako da prvenstveno zadovolji zahtevne 1080p gejmere i da u isto vreme konkuriše najnovijem Radeonu R9 285. S tim u vidu, može se reći da je ovo pravi predstavnik više srednje klase koja se orijentiše pre svega na mejnstrim rezoluciju.
Osnovu čini pomenuti GM206 čip izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu kao i ostatak aktuelnih GPU-a. Pritom, Nvidia je na površini od 228 mm2 uspela da udomi 2.94 milijardi tranzistora. Naravno, veliki deo čipa u odnosu na GM204 je ostao neizmenjen, ali onaj deo zadužen za performanse je praktično prepolovljen.
To znači da GM206 raspolaže sa 8 SMM blokova, pa nije teško izračunati da, ako svaki od njih poseduje 128 CUDA jezgara, njihov ukupan broj iznosi 1024. Kako to implicira i da je dvostruko manji broj ROP i teksturnih jedinica možemo lako da zaključimo da punokrvni GM206 poseduje 1024 Stream procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice.
Ono što bi moglo da bude problem jeste da zbog 128-bitnog interfejsa nećemo viđati verzije sa 4 GB, barem ne u skorije vreme.
Novi GPU poseduje sve podrške kao i GM204 tako da je prisutna podrška za tehnologije poput DSR-a, G-Synca, MFAA, Adaptive V-Synca i svega što aktuelni GeForce modeli nude. Pritom, DSR može biti posebno koristan za mnoge ne toliko zahtevne Free2Play igre, zbog toga što se hardverski potencijal znatno bolje iskoristi. DSR praktično interno obradi prikaz igre u znanto većoj rezoluciji, a zatim je prikaže u nativnoj za monitor čime se dobija određeno povećanje kvaliteta u odnosu na direktno igranje na nativnoj rezoluciji. Memorijski podsistem će sigurno proći veliki broj kritika. Samo 128-bitna u 2015. godini za model srednje klase? Bogohuljenje! Moramo priznati da smo malo i sami zatrzali kada smo čuli ovu informaciju i da je ista oparala tišinu dok smo čitali dokumentaciju, ali ipak ovaj potez znatno obara troškove proizvodnje.
Pritom, upotreba brze GDDR5 memorije i Delta Color Compression sistema donekle kompenzuju ovaj nedostatak. DCC je izuzetno efikasan i smanjuje saobraćaj podataka za 25 do 30%. U zavisnosti od igre on može biti manje ili više uspešan, ali prema Nvidia-i korisnici mogu da računaju na to da je sada pri istim uslovima (čitaj ista magistrala i brzina čipova) dobija bolji protok za otprilike jednu trećinu. Dakle, to je efektivno u teoriji kao da karta nema DCC i raspolaže sa nekih figurativnih 170-bita.
U praksi se pokazalo da sužena magistrala nema negativnih efekata, jer u klasi u kojoj treba da bude GTX 960 prikazuje odgovarajuće performanse. Ono što bi moglo da bude problem jeste da zbog 128-bitnog interfejsa nećemo viđati verzije sa 4 GB, barem ne u skorije vreme.
Uštede na memorijskom interfejsu i redukcije na kompleksnosti grafičkog čipa su rezultovale sa sjajnim TDP-om od svega 120 W. Primera radi, R9 285 je deklarisan na 70 W više, a R9 280 na čitavih 250W. GeForce GTX 960 neće biti “naporan” za napajanje, a pritom pri nezahtevnim igrama će imati TDP od nekih 30W. Imajući u vidu ekstremnu popularnost hibridnih kulera, možemo da očekujemo da će sada polupasivna hlađenja biti prisutnija nego ikad i da će pritom funkcionisati onako kako je to inicijalno zamišljeno.Gigabyte je bacio akcenat na svoju Gaming seriju, a dok novi modeli matičnih ploča iz ove serije neverovatno liče na konkurenciju iz MSI-a, grafičke karte ipak prate sopstveni imidž koji nam se jako dopada. Kutija je standardna za jednu Gigabyte grafičku kartu. Bez mnogo detalja, kružni simbol koji podseća na oko je u prvom planu i pored par oznaka to je sve.
Pozadina sadrži poveći broj detalja vezano za sam proizvod koji se nalazi u kutiji. Gigabyte se fokusirao na nekoliko tehnologija i rešenja koja smatra da treba da se stave u prvi plan. To su specifično dizajnirani ventilatori, kompletan WindForce kuler u novom izdanju i GPU Gauntlet. Potonji predstavlja Gigabyte-ov unikatni sistem probiranja najboljih GPU-a koji idu u G1 Gaming kartice. Ovo bi trebalo da znači da će G1 Gaming GTX 960 modeli biti bolji od standardnih verzija i da će uspeh u overkloku biti mnogo manje kockanje.
Sadržaj pakovanja je izuzetno skroman i podrazumeva najosnovniju opremu. Tu je kratka dokumentacija, disk sa drajverima i dva konvertora za naponski priključak.
Sama karta deluje najupečatljvije od ukupno tri GeForce GTX 960 modela koja smo imali prilike da testiramo. To može da zahvali ogromnom WindForce kuleru koji deluje kao da je preuzet od GTX 980 modela i da ne pripada srednjoj klasi. Zapravo, taj utisak ne vara, jer je ovaj kuler deklarisan na maksimalnih 300 W TDP-a, dok GTX 960 u referentnoj varijanti ne prelazi 120 W. Stoga, ne čudi to što kuler deluje apsolutno predimenzionsiano. Naravno, sve to kažemo u najboljoj mogućoj konotaciji, jer ne postoji previše dobar kuler, zar ne?
Aktivni element WindForce kulera čine tri ventilatora prečnika 80 milimetara. Klasičnog su oblika, ali su specifični po tome što imaju rebra na perajima. Prema rečima proizvođača ona su tu da smanje neželjene turbulencije, bolje usmere vazduh i time povoljno utiču na dve stavke. Niže stepen buke i veći protok vazduha.
Nosi ih kvalitetan metalni ram, a ispod njega se nalazi rashladni profil izrađen od aluminijumskih rebara kroz koji prolazi četiri heatpipe-a izrađena od bakra. Hladnjak je sačinjen iz tri dela koja ovi heatpipe-ovi spajaju, tako da praktično svaki od ventilatora ima svoj zadatak. Treba pomenuti i to da “toplotne cevi” naležu direktno na GPU kako bi se skratio put koji toplota treba da pređe.
Filtracija napona prema GM206 čipu je izvedena u šest faza, a upotrebljene su metalne zavojnice solidnog kvaliteta, kao i oklopljeni kondenzatori. Oko samog GPU-a se nalazi memorija potpisana od strane Samsunga, pa je Gigabyte u klasi ostalih na ovom polju, s obzirom na to da ni Asus ni MSI nisu eksperimentisali sa drugim proizvođaćima memorije.
Poleđina grafičke karte prikazuje još jedan detalj koji odaje u kojoj meri je proizvođač ozbiljno pristupio svom poslu. GeForce GTX 960 G1 Gaming poseduje odličan backplate u kombinaciji sa metalnim nastavkom koji dodatno ojačava strukturu cele karte. S tim u vidu, možemo slobodno da kažemo da je Gigabyte učinio svoj GTX 960 najkompletnijim od svih koje smo do sada imali prilike da probamo.
Za potrebe napajanja ova karta koristi dva 8pin priključka kako bi entuzijasti bili obezbeđeni za svaki vid overkloka koji im padne na pamet. Oduševila nas je činjenica da je GTX 960 dobio isti set izlaza kao i GTX 980. Dakle, čak tri DisplayPorta u kombinaciji sa HDMI i DVI-em čine da joj u cenovnoj klasi nema ravne na ovom polju. Razume se, tu je i SLI konektor tako da mogu da se upare dva GTX-a 960 što za nekoliko meseci može da se pokaže i kao sjajan izbor kada se cene malo nivelišu.
Što se specifikacija tiče, upotrebljen je pomenuti GM206 procesor sa 1024 Stream Procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice. Gigabyte svoj model nije učinio najbržim, ali se zadovoljio na drugoj poziciji sa nominalnih 1241 MHz za GPU i efektivnih 7012 MHz za memoriju. Uz dobar kvalitet čipa, odlično hlađenje i dva osmopinska konektora bili smo sigurni da neće imati problema na polju overkloka.
[modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Performanse koje GeForce GTX 960 nudi su neočekivano dobre kada se uzmu u obzir hardverske karakteristike. Posebno smo bili sumnjičavi zbog upotrebe uskog 128-bitnog memorijskog interfejsa koji nam je u prvi mah delovao kao kompletni promašaj. Štaviše, sve dok nismo uporedili tabelu sa rezultatima nismo bili spremni da poptuno poverujemo u obećanje Nvidie da je ovaj model u ravni sa R9 280X i R9 285 što se na kraju pokazalo kao potpuno tačno. Posebno imresionira to što je GTX 960 odličan i u visokim rezolucijama kao što je 1440p.
Performanse koje GeForce GTX 960 nudi su neočekivano dobre kada se uzmu u obzir hardverske karakteristike
Istini za volju, verovatno se situacija menja u korist Radeona u istoj klasi koji ipak ima širi memorijski interfejs i poseduje verzije sa 4 GB. Ipak, koliko korisnika planira da se ove ili naredne godine igra u 4K rezoluciji sa kartom od 200-250 evra? Sumnjamo da će veliki broj ljudi sa ovog podneblja podići ruku kada se postavi ovo pitanje. U skladu sa tim GTX 960 ima svoje “pro et contra” u zavisnosti od toga koliko ste ambiciozni sa rezolucijama. U kategoriji 1080p ima prednost, a neverovatno je da je zadržava i u 1440p. Pritom, kada uzmemo u obzir skroman TDP od 120W u odnosu na konkurencijskih 190 do 250W (R9 285 i R9 280X) efikasnost Maxwell arhitekture zaista dolazi do izražaja.
Vratimo se na Gigabyte kartu i razmotrimo stavke koje su nas impresionirale u potpunosti. Prva je pozamašni kuler u kombinaciji sa jako kvalitetnom izradom i velikom posvećenošću detaljima. Nakon toga, performanse su takve da se Gigabyte praktično uklopio sa ostalim modelima sa testa i da su razlike na nivou greške merenja. Realno gledano, tražiti razlike među ovim karticama na polju performansi pri fabričkim taktovima je potpuno nezahvalno, obzirom na to da su minimalne.
Sa druge strane, temperature jasno govore o tome koliko je kuler predimenzionisan. Ventilatori nisu prešli preko 28% od maksimalne brzine obrtaja što je tik ispod 1000 o/min i pri tome GPU koji konstantno pri opterećenju radi na 1392 MHz zadržavaju na razumnoj temperaturi od 67 stepeni celzijusove skale. Pritom, na 1000 RPM ovi ventilatori su praktično nečujni. Uz to, ukoliko baš želite da dodatno smanjite radnu temperaturu GPU-a, uvek možete da povećate malo brzinu i ne žrtvujete mnogo na polju buke.
Na polju overkloka smo prošli jako dobro, ali Gigabyte nije uspeo da se domogne prvog mesta, jer je ostao blago iza MSI-a, ali ne toliko da bismo to mogli da uzmemo za zlo. Sa nominalnih 1417 MHz i memorijom koja radi na efektivnih 8 GHz karta je dobila ubrzanje od dodatih 15-ak procenata što je jako dobar skor. Pritom, sve je postignuto na fabričkom naponu i automatskom profilu za brzinu ventilatora, što ostavlja puno mesta mašti.
Zaključak nije teško izvesti, jer je reč o sjajnoj grafičkoj karti koja zaslužuje svaku preporuku. Dok je Asus startovao sa veoma visokom cenom, MSI se uklopio u očekivani cenovni segment, a ukoliko to pođe i Gigabyte-u za rukom možemo reći da ova karta ima naše najtoplije preporuke. Veoma dobar posao za Gigabyte.
Prednosti:– Impresivan WindForce kuler- Kvalitet izrade- Dva 8pin konektora- Overklok potencijal
Nedostaci:– Maksimalno 2 GB VRAM-a (za sada)
Gigabyte GeForce GTX 960 G1 Gaming
Kada smo se susreli sa GeForce GTX 960 kartom, očekivali smo veliki broj potpuno različitih pristupa od strane partnera, jer Nvidia nije ponudila klasičan referentni dizajn kao do sada. To se i obistinilo, a Gigabyte je ponajviše od svih "zasukao rukave" i ponudio model koji izgleda kao da je stigao iz nekoliko klasa iznad