Nebojša Todorović
Test: Gigabyte GV-R785OC-2GD
Windforce kuleri su već neko vreme sa nama – da budemo precizniji, još od doba Radeona HD 5800 i GeForce GTX 400 serije, a u samom početku su bili rezervisani za “high-end” modele, da bi se kasnije spustili i u srednju klasu čime smo dobili veoma zanimljive proizvode kao što su GTX 560 Ti i Radeon HD6870 kod kojih je implementiran WindForce rashladni sistem. Kao i kod ostalih proizvođača, postoje različiti tipovi ovog hlađenja. Prva podela je na WindForce 2X i 3X, a ovaj sufiks zapravo označava broj ventilatora koji su prisutni. U zavisnosti od uglova pod kojim su postavljeni aktivni elementi hlađenja, odnosno ventilatori, dobijamo i dodatne oznake koje su redom 3D, Mirroring, Parallel inclined.
U suštini ceo koncept se oslanja na to da podešeni pod odgovarajućim uglovima, ventilatori ne prave turbulenciju čime se ne gubi na efikasnosti, a u isto vreme se povećava i efektivno obaranje temperature PCB-a i elemenata koji se nalaze na njemu. Na našem modelu se nalazi 2X verzija i to “Parallel inclined” tip.
Kako je u pitanju novinarski primerak namenjen testiranju, kartu smo dobili u antistatičkoj kesici, što podrazumeva odsustvo bilo kakve dodatne opreme ili pakovanja. Dizajn karte je veoma privlačan, kao i kod ranije testiranog GTX 560 modela i prilično smo sigurni da, kada je sam kuler u pitanju, ne postoje nikakve izmene. Da se podsetimo, ovo hlađenje karakteriše oklop izrađen od prilično tanke plastike koji je prekriva u veoma maloj meri. Prvo što ćete primetiti su veliki ventilatori prečnika 100mm, sa devet peraja koji obećavaju veoma nizak stepen buke. Oni su zakošeni pod uglom od nekih 5 stepeni u odnosu na površinu štampane ploče, odakle i naziv “Parallel inclined”.
Ispod se nalazi aluminijumski rashladni profil koji ne deluje previše masivno, zbog čega treba napomenuti da karta ipak zauzima i susedni slot u računaru. Rebra rashladnog tela su prilično gusto raspoređena, a kroz njih prolazi dva heatpipe-a. Oni su izrađeni od bakra, a debljina im je oko sedam milimetara, čime se svrstavaju u tanje heatpipe-ove. Oni prolaze kroz bazu i ostvaruju direktan kontakt za grafičkim čipom, čime se dodatno povećava efikasnost prilikom transfera toplote. Može se reći da Gigabyte nije ni u čemu zaosta iza bilo kog drugog prozivođača, a pritom je jedan od retkih koji je implementirao gotovo sve moderne pristupe hlađenju.
Ispod kulera se nalazi karakteristično plavi PCB sa elementima koji pripadaju Ultra Durable 2 tehnologiji. U suštini, to podrazumeva oklopljene kondenzatore, zavojnice sa feritnim jezgrom i kvalitetne MOSFET-ove koji zadovoljavaju visoke standarde i imaju dug životni vek u odnosu na konvencionalne komponente, a može se reći da praktično svaka kompanija ima neki svoj vid ove tehnologije (Military Class, SuperAlloyPower itd.).
U centralnom delu PCB-a smešten je grafički čip. Kao što smo već pomenuli, radi se o AMD-ovom Pitcairn procesoru koji je izrađen u TSMC-ovoj 28-nanometarskoj tehnologiji. Kao i ostali pripadnici Southern Islands porodice ovaj GPU poseduje podršku za DirectX 11.1, ShaderModel 5.0 i OpenGL 4.2. Prisutan je i Eyefinity 2.0 za one koji žele raznovrsnu upotrebu više od jednog monitora kako bi postigli veću produktivnost ili jednostavno veću površinu prilikom igranja.
Kako je Radeon HD 7850 slabiji od dva modela sa “HD 7800” oznakom, njegov čip je nešto oslabljen u odnosu na punu verziju. To znači da poseduje 1024 Stream procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice. Ovo su i dalje prilično velike cifre, a Radeon HD 7850 je tu da parira GTX 560 Titaniumu dok NVIDIA ne popuni svoj “line-up” Kepler proizvodima.
Oko Pitcairn čipa je raspoređeno osam memorijskih čipova koje je potpisala kompanija Hynix. Očekivano, radi se o veoma brzom GDDR5 tipu memorije, a ukupni kapacitet je 2GB, a može se reći da je AMD podigao marginu za srednju klasu grafičkih karti. Memorijski čipovi formiraju 256-bitni interfejs, čime je ostvaren veliki protok od 160GB/s, s obzirom na to da je Gigabyte blago podigao takt memorije u odnosu na referentni model, ali ćemo kasnije pričati i o tome.
Što se priključaka tiče, ovaj model koristi najnoviji PCI-Express 3.0 interfejs za vezu sa ostatkom konfiguracije. Osim što se napaja putem PCI-E slota, tu je i dodatni šestopinski molex konektor, a jasno se vidi da je ostavljen prostor za još jedan što nam govori da je Gigabyte vrlo verovatno iskoristio isti PCB i za Radeon HD 7870. Na gornjoj ivici se našlo mesta i za CrossFireX konektor, pa je ostavljena mogućnost dodavanje još jedne karte u slučaj da prva ne može samostalno da pruži željene performanse.
Na prednjoj strani se nalazi i standardni set video izlaza koji se može videti i na nedavno testiranim referentnim modelima. Prisutni su DVI, HDMI 1.4a i dva mini Display Port-a 1.2. Treba primetiti da je samo HDMI konektor pozlaćen i iako je ovo zanimljiv detalj upitnog značaja, zaista bismo voleli da znamo zašto je samo HDMI dobio tu “privilegiju”.
Kada govorimo o frekvencijama, “OC” koji se nalazi u oznaci ove grafičke karte sugeriše da se radi o fabrički overklokovanom modelu. To i jeste slučaj, a Gigabyte je definitivno bio velikodušan sa povećanjem taktova. GPU je podignut sa referentnih 860MHz, na 975MHz što se definitivno može osetiti u realnom radu. Memorija nije doživela veće ubrzanje, pa je sa 1200MHz ubrzana na 1250MHz. Ipak, treba imati u vidu da je to 200MHz efektivnog ubrzanja, zbog činjenice da se koristi GDDR5. Stoga, memorijski protok je povećan sa 153GB/s na 160GB/s.
Rezultati 1. deo
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: AMD Catalyst 12.3
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.
Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.
Rezultati 2. deo
Utisci i zaključak
U radu, Gigabyte GV-R785OC-2GD se pokazao kao neverovatno tiha karta, sa minimalnim temperaturama i pored prilično visokog fabričkog overkloka. Osim što u stanju mirovanja temperatura nije prelazila 29 stepeni celzijusa, u opterećenju je takođe bila na veoma niskom nivou od svega 55 stepeni. Čak ni tokom dugog rada nismo imali prilike da čujemo kartu, jer je uvek neka od drugih komponenti, poput kulera od procesora ili napajanja bilo znatno bučnija. Uz ovo saznanje, dosta smo očekivali od ove karte, kada je u pitanju overklok. Nažalost, nismo imali previše dobra iskustva, ali verujemo da je u pitanju naš konkretan primerak. Jednostavno, iako je grafički čip komotno stigao do 1050MHz, memorija je već nakon dodatnih 10-15MHz “brljavila”, tako da smo od njenog ubrzanja na kraju odustali.
Naše je mišljenje da se radi o nedovršenom bios-u koji često zna da zadesi prve verzije Gigabyte-ovih proizvoda namenjenih novinarima. U skladu sa tim, ovo ne treba uzeti zdravo za gotovo, iz prostog razloga što to gotovo sigurno neće biti situacija sa konačnom verzijom namenjenoj prodaji. Osnovu za ovo verovanje nalazimo u činjenici da su upravo Radeon karte nove generacije, sve do jedne, pokazale veliku overklok marginu, a uz sve to, priroda našeg problema ukazuje na to da je isti softverskog tipa. Sve u svemu, izuzetno smo zadovoljni novim Gigabyte-ovim modelom, jer i pored toga što je pristojno overklokovan, predstavlja najtišu i najhladniju Radeon kartu nove generacije koju smo imali prilike da testiramo. Stoga za karticu i njeno ponašanje u svakodnevnoj praksi imamo samo reči hvale.
Prednosti:
– Termalne i akustične performanse
– Efikasan kuler
– Dobre performanse
Nedostaci:
– Mala overklok margina memorije (verovatno vezana do konkretnog primerka)