Nebojša Todorović
S obzirom na to da smo dobili primerak koji je namenjen novinarima za testiranje, pakovanje je praktično izostalo kao i dodatna oprema. Zato ćemo odmah preći na samu kartu koja je ionako daleko interesantnija. Izgled karte je verovatno veoma dobro poznat većini korisnika koji prate dešavanja na hardverskoj sceni i čak i da nema logoa kompanije bi lako prepoznali ko stoji iza ove karte.
Gigabyte je bio među prvima koji su implementirali tri ventilatora kao standard na svoje kulere, a odatle dolazi i naziv WindForce 3X. Njega karakteriše tri ventilatora prečnika 80 milimetara oko kojih je okvir od prilično tanke i delimično transparentne tamne plastike. Ispod je smešten veliko i masivno aluminijumsko telo koje je sačinjeno iz velikog broja rebara. Kroz njih prolazi tri heatpipe-a izrađenih od bakra bez dodatnih nanosa prilikom završne obrade.
Iako Gigabyte Radeon R9 280X Windforce 3X ne poseduje backplate, pa čak ni prednji okvir, kompanija nije želela da ostavi štampanu ploču “ogoljenom”, jer bi to narušilo čvrstinu kompletne strukture grafičke karte. Umesto klasičnih rešenja, montirana je šina duž gornje ivice PCB-a koja predstavlja dosta jeftinije, ali ne mnogo manje efikasno rešenje. Ipak, radije bismo videli front ili backplate.
Sa zadnje strane nema mnogo zanimljivih detalja, osim dodatne pločice koja prekriva elemente naponske jedinice. Ona je povezana sa hladnjakom koji se nalazi na suprotnoj strani i služi da stvori otpor prilikom montaže.
Kako je Tahiti zahtevan GPU i da Radeon R9 280X ima deklarisani TDP od 250 W, koji je možda čak i previše optimističan, za ovu kartu su neophodna dva molexa. Od njih jedan ima osam, a drugi šest pinova što je postao svojevrstan standard u klasi.
Iako ste verovatno čitali o tome kako će Hawaii baziran model moći da se poveže u CrossFireX mod bez dodatnih konektora i mostića, to ne važi za bilo koji drugi model osim za R9 290X i R9 290. Kako je baziran na Tahiti procesoru, R9 280X zahteva CrossFire kablić i pritom ima dva konektora koji sugerišu rad sa maksimalno tri karte.
Gigabyte je opremio svoj proizvod sa dva mini Display Porta, kao i sa HDMI i DVI izlazom. Ne znamo kakav će biti set dodatne opreme, ali se nadamo da će proizvođač uz kartu isporučiti adaptere za mini DisplayPort priključke.
Što se specifikacija karte tiče, verujemo da smo se smučili i pticama na grani, jer se ne zna šta je više puta “prežvakano”. Radeon HD 7970 ili R9 280X, specifikacije su u osnovi iste. Reč je o grafičkoj karti koja se bazira na Tahiti čipu izrađenom u 28nm proizvodnom procesu, a koji je izašao iz TSMC-ovog pogona. Površina je povećih 352mm2, a ovaj GPU poseduje sve aktuelne podrške uključujući i DirectX 11.2 koji AMD navodi kao bitnu stavku iako to zaista nije faktor za donošenje odluke. Grafički procesor poseduje odličnih 2048 Stream procesora, kao i veliki broj TMU i ROP jedinica. Njih je 128 i 32 respektivno, a uz visok radni takt generišu jako dobar piksel i teksturni “fllrate”. Gigabyte je otišao korak dalje od MSI-a i Sapphire-a, overklokujući GPU sa 1000 na 1100 MHz. Memorija je ipak ostala na istom nivou, tako da na tom polju nije bilo izmena.
[modul]specifikacija=4751[/modul]
Memorijska magistrala ima “širinu” od 384 bita što u kombinaciji sa pristojno brzim GDDR5 čipovima rezultuje velikim maksimalnim protokom od 288 GB/s.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
Grafičke karte:
– AMD Radeon R9 290X 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V5) – AMD Radeon R9 290 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V8) – Sapphire Radeon R 9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) – NVIDIA GeForce GTX 780 (ForceWare 314.22) – NVIDIA GeForce GTX 780 Ti (ForceWare 320.18 Preview) – ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II (ForceWare 320.18 Preview) – Sapphire Radeon R9 270X Toxic (Catalyst 13.12) – Sapphire Radeon R9 270X Toxic (Catalyst 13.12)
[modul]test=103[/modul] [modul]test=104[/modul] [modul]test=105[/modul]
[modul]test=106[/modul]
[modul]test=107[/modul]
Karta se tokom testa ponašala vrlo interesantno, ali nažalost ne u baš najboljem smislu. Iako su temperature bile prilično niske sa maksimalnih 63 stepena Celzijusove skale, očitavanja broja obrtaja ventilatora nisu bila ispravna. Pritom, promena brzine istih je vila skokovita i nagla, a karta je neretko završavala u veoma visokim obrtajima bez ikakvog razloga. Osim što generalno ovo nije dobro ponašanje, ono ima i negativan akustični efekat. Konkretno, kakav god da je dizajn ventilatora na 5000 o/min on će biti itekako bučan.
Verujemo da je razlog za ovaj problem BIOS koji Gigabyte nije stigao da “ispegla” u žurbi da kartica stigne na test. Ipak, nije nam jasno zašto je postojao uopšte problem, kada je R9 280X preimenovani HD 7970 koji je više od dve godine prisutan na tržištu.
Overklok je kod R9 280X i HD 7970 odavno apsolvirana tema, a Gigabyte karta se zaustavila u očekivanom rasponu. Konkretno, GPU je stao na 1140 MHz, a memorija na efektivnih 7140 MHz što je sasvim uobičajeni limit ovih modela. Dobitak u performansama je negde na relaciji od 5 do 10 procenata, što na prilično brzu kartu najčešće predstavlja zanemarljivu razliku.
Skok u performansama nije posebno veliki, ali neke će i dodatnih desetak procenata obradovati, zar ne? Ukoliko budete koristili aplikaciju koja omogućava ovoj karti promenu napona uz malo sreće i truda možete dobiti još nekih 50-ak MHz za GPU što će entuzijasti svakako iskoristiti.
Iako Radeon R9 280X smatramo fantastičnom grafičkom kartom po povoljnoj ceni, Gigabyte nam nažalost nije ostavio utisak uspeha koji su ostvarili MSI, Sapphire i Asus. Razlog za to je čudno ponašanje ventilatora koje nam se nije dopalo, iako verujemo da ovaj problem nije prisutan kod finalnog proizvoda koji će se naći u prodaji. Ukoliko to zanemarimo, ostaje pitanje cene koja iznosi dosta više od konkurencije koja ima identične performanse, što svakako nije plus. Osim toga, nemamo nekih zamerki na WindForce 3X model, ali smatramo da je došlo vreme za jedan fejslift. Gigabyte to i sam zna, pa već možete videti mnoge modele koji se isporučuju sa novom generacijom popularnog kulera. Iskreno, jedva čekamo da ga isprobamo.
Prednosti:
– Performanse u klasi – Niske temperature – Battlefield 4 uz kartu
Nedostaci: – Ventilator na našem primerku “poskakuje” sa brzinom – Jedan od skupljih Radeona R9 280X – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio AMD
Gigabyte Radeon R9 280X WindForce 3X
Gigabyte je sa svojim WindForce 3X hlađenjem prisutan prilično dugo, a nama je na test stigao verovatno poslednji model zasnovan na starom dizajnu. Reč je o na tržištu odlično prihvaćenom R9 280X modelu. Ovaj kuler nam je veoma dobro poznat i važi za prilično uspešan koncept tako da bi trebalo da obavi sjajan posao i u slučaju Radeona R9 280X. U svakom slučaju, pogledajmo kako se pokazao Gigabyte-ov adut u kategoriji "najisplatlivije" grafičke karte više klase