Gigabyte Radeon RX 580 Aorus XTR 8G

Gigabyte Radeon RX 580 Aorus XTR 8G

Radeon RX 580 Aorus XTR 8G je karta koja predstavlja pokušaj Gigabyte-a da napravi ultimativnu RX 580 kartu koja pritom ne košta drastično više od prosečnih modela. Ambicija je velika, ali Gigabyte zaista ima šansu zbog činjenice da je reč o odličnom čipu u ovom segmentu, a kompanija ima arsenal dobrih rešenja kojima je oprema za veće taktove, nižu količinu proizvedene buke, ali i RGB LED osvetljenjem.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović 
      Vizuelno karta izgleda prilično standardno i prepoznatljivo. Već smo viđali novi WindForce 2X i 3X sistem u nekoliko navrata, pa tako nema nekih iznenađenja. Dimenzije su relativno standardne i čak na strani kompaktnih, što nam se dopada jer smatramo da su hlađenja sa tri ventilatora i “tri lopate aluminijuma i bakra” veliki overkil za Ellesmere čip u svakom smislu. Posebno kada znamo za koju cenovnu kategoriju je ova karta osmišljena, zaista smatramo da nema potrebe za najvećim mogućim hlađenjima i da je ovde efikasan dizajn presudan.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_006_s.jpg
      Ugrađeni WindForce 2X je upravo to, temeljno osmišljen tako da se uz implementaciju naprednih rešenja dođe do nižih temperatura i manje buke umesto pukog dodavanja rebara na hladnjaku i povećanja broja ventilatora. Osnovu čine pomenuta dva ventilatora od 100 milimetara koja su dizajnirana sa dodatnim rebrima i imaju specifičan aerodinamičan dizajn. Prema rečima proizvođača, smanjene su turbulencije i vazdušne struje su bolje usmerene kako bi se bolje odnosila toplota sa rebara i stvaralo manje buke.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_009_s.jpg
      Ispod plastičnog oklopa koji nosi ventilatore na sebi pronalazimo kompleksan, ali ne ogroman rashladni profil. On je izveden iz tri odvojena aluminjumska tela koja su međusobno povezana sa četiri ekstremno dugačka kompozitna heatpipe-a. Pritom heatpipe-ovi ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om kako bi se toplota neposredno prenosila i efikasnije distribuirala na udaljene delove hladnjaka.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_021_s.jpg
      Veoma bitno je napomenuti da svaki od odvojenih delova ima svoju namenu. Centralno telo hladi GPU i RAM, dok drugi hladi naponsku jedinicu i treći je praktično slobodan da “prihvati” deo toplote na sebe i time poveća rashladni kapacitet celog tela dok heatpipe-ovi služe kao svojevrsna magistrala za prenos toplote.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_017_s.jpg
      Takođe, WindForce 2X kuler nije moderno dizajniran samo u smislu hlađenje. Naprotiv, tu je LED osvetljenje na centralnom delu i duž gornje ivice oklopa. Osim što izgleda odlično, može da služi kao indikacija temperature i opterećenja, ali i da pokaže kada su ventilatori zaustavljeni s obzirom da je Gigabyte implementirao i hibridni režim rada od “0 dB”.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_014_s.jpg
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_025_s.jpg
      Poleđina krije i “backplate” koji je uvek dobrodošao, čak i kada karta nije preterano velika. Ovaj model zaista nema ogromnu štampanu ploču kojoj je neophodno ojačanje, ali ono svakako pomaže, jer odnosi deo toplote i čini konstrukciju snažnijom tako da može lakše da izdrži teški kuler. Takođe, na centralnom delu backplate-a se nalazi bakarna pločica koja preuzima deo toplote sa GPU-a što u teoriji deluje kao odlična ideja, ali ne znamo koliko je zaista efektna u praksi.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_016_s.jpg
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_018_s.jpg
      Za potrebe napajanja karta traži po jedan 8-pinski i 6-pinski PCIe naponski priključak od koga može da dobije 225 W, a tu je i još 75 W koje vuče iz PCIe slota što u krajnjoj računici 300 W snage koja je dostupna ovoj karti i više nego dovoljno, jer je očekivani TDP za Radeon RX 580 oko 185 W, tako da ostaje dovoljno prostora čak i za entuzijaste.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_020_s.jpg
      Zadnji panel je solidno opremljen video izlazima: tu su tri DisplayPort 1.4a u kombinaciji sa po jednim HDMI 2.0a i DVI-em koji nema podršku za analogni video signal, na šta treba da obrate pažnju vlasnici starih monitora sa D-Sub priključkom koji neće moći čak ni sa klasičnim adapterom da dobiju sliku i jedino rešenje je nekakav aktivni konvertor digitalnog u analogni signal.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_022_s.jpg
      Osnovu Radeona RX 580 čini Ellesmere u punom izdanju tj. Polaris 10 sa 2304 Stream procesora, 144 teksturne i 32 ROP jedinice. Ovaj GPU je sačinjen od 5.7 milijardi tranzisotra koji su smešteni na površinu od 232 mm2 što je zaista impresivno i moguće zahvaljujući upravo 14nm litografiji. Ono što je iznenadilo je to što je Gigabyte primetno povećao takt. Sa referentnih 1257 MHz podigao na ne mnogo viših 1425 MHz, a uz “gaming mode” karta može da se ubrza do maksimalnih 1440 MHz.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_001_s.jpg
      Kao što i sama oznaka karte kaže, ona dolazi sa 8 GB GDDR5 memorije. Ona je potpisana od strane kompanije Samsung. Njena fabrička frekvencija je 2000 MHz, čime se ostvaruje memorijski propust od 256 GB/s zbog činjenice da podaci saobraćaju putem 256-bitne magistrale i ovo je standardna frekvencija memorije, tako da Gigabyte nije želeo da menja vrednosti na ovom polju.
       Gigabyte Radeon RX 580 Aorus XTR 8G stiže u prepoznatljivom pakovanju koje je pretežno sive i crne boje, dok su tu crveni i narandžasti tonovi da malo razbiju monotoniju i ukažu da se radi o AMD baziranoj grafičkoj karti.
       gigabyte_rx580_aorus_xtr_001_s.jpg
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_002_s.jpg
      Poleđina kutije je bogata informacijama i podacima, što je svakako korisno. Gigabyte je u ovom slučaju izdvojio WindForce 2X rashladni sistem, nove kompozitne heatpipe-ove koji ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om (poput DirectCU tehnologije kod Asusa), kao i još nekoliko specifičnosti koje smatra bitnim.
       gigabyte_rx580_aorus_xtr_004_s.jpg
      U kutiji se pored same karte dobijaju samo dva dodatka. Reč je o kratkom uputstvu koje ne može biti kraće, jer se svodi suštinski na jednu stranu, a tu je i disk sa drajverima odnosno pratećim softverom.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_005_s.jpgGigabyte-ov WindForce 2X kuler deluje izuzetno kvalitetno i dobro dizajnirano, tako da smo imali velika očekivanja. Imamo dobre vesti, jer je kuler zaista veoma efikasan i ima dobro “naštelovan” automatski profil. Pre svega, ventilatori miruju kada karta nije opterećena i ima dovoljno nisku temperaturu GPU-a. Tokom opterećenja, maksimalna temperatura je iznosila 73 stepena Celzujusove skale i tu se stabilizovala. Mnogo bitnije, ta temperatura je postignuta uz rad ventilatora od svega 1300 o/min što je praktično nečujno.
      Veliki lepo oblikovani ventilatori sa prečnikom od 100mm prave jako tih šum, pa čak i na otvorenoj test platformi su poslednja stvar koja se čuje. U prevodu, osim ukoliko vam sve ostale komponente nisu hlađene pasivnim putem, Gigabyte Radeon RX 580 Aorus XTR 8G je poslednje što ćete čuti. Pritom, sve ovo je postignuto sa veoma visokim fabričkom overklokom od 1425 MHz, što je više nego što su neke karte mogle da postignu naknadnim povećanjem frekvencija.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_award_s.JPG
      U skladu sa činjenicom da su fabričke frekvencije pogurane do maksimuma Ellesmere čipa, prostor za overklok je zaista ograničen. U našem slučaju, limit smo pronašli na 1455 MHz za GPU. Memorija je fabrički podešena na 2000 MHz, a mi smo uspeli da dodamo još 250 MHz što se prevodi kao efektivni takt od 9 GHz i memorijski protok od 288 GB/s. Sve u svemu, mi ne bismo ni povećavali takt GPU-a za svaki dan, već bismo samo ubrzali memoriju kako bi stabilnost karte bila maksimalna kada bismo overklovali za svaki dan.
      gigabyte_rx580_aorus_xtr_001_s.jpg
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: Nvidia ForceWare 381.89
       [modul]test=469[/modul][modul]test=470[/modul][modul]test=471[/modul][modul]test=472[/modul]Gigabyte Radeon RX 580 Aorus XTR 8G je fantastična izvedena grafička karta i možda jedna od najboljih interpretacija AMD-ove popularne Polaris karte. Za to su zaslužne kvalitetne komponente, besprekorno hlađenje, činjenica da su Ellesmere čipovi za ovu kartu odabrani kao kvalitetniji od ostalih, a rezultat svega toga je tiha, hladna i veoma brza karta koja pritom izgleda veoma kompaktno i dobro osmišljeno.
       gigabyte_rx580_aorus_xtr_021_s.jpg
      Mi zaista nemamo nijednu zamerku kod ovog modela, jer je zaista teško naći bilo koji aspekat u kome je Gigabyte-u zapelo makar i u najmanjoj meri. Performanse su fantastične, a čak i cena nije drastično veća od nekih drugih modela koje smo imali prilike da isprobamo. U svakom slučaju, ukoliko ste u potrazi za Radeonom RX 580 zaista smatramo da nema potrebe da tražite dalje. Ova karta bi bila naš izbor.
       gigabyte_rx580_aorus_xtr_award_s.JPG
       
      Prednosti:– WindForce 2X kuler- Backplate- Fantastično LED osvetljenje- Kvalitetne komponente
      Nedostaci:– Bez posebnih nedostataka
      Grafičku kartu na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test