HIS Radeon R9 280 IceQ X2

HIS Radeon R9 280 IceQ X2

HIS nije zastupljen na našem tržištu, što je šteta, jer se radi o prilično poznatoj kompaniji koja jako dugo postoji i kreirala je nekoliko legendarnih modela kada je IceQ hlađenje bilo na vrhuncu svoje popularnosti. Nažalost, vremena su se menjala, pa je HIS u jednom momentu izgubio korak sa konkurencijom, pa je Radeon HD4000 serija bila poslednja na kojoj je HIS-ovo hlađenje bilo zaista fantastično. Čak i po današnjim standardima HD 4850 IceQ 4 izgleda veoma atraktivno.Sudeći po tempu i izgledu novih modela, ovaj premium partner AMD-a želi da se vrati na staze slave, pa je red da proverimo kako se pokazao

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Izgled novog HIS-ovog modela nije uobičajen. Dve stvari su vizuelno dominantne, a prvi je metalni oklop zlatne boje. Njegova velika površina je najvećim delom potpuno ravna, bez ikakvog detalja što zaista nije nešto na šta smo navikli. Jedino što se može primetiti je IceQ X2 logo, kao i ploča sa heksagonalnim otvorima u obliku slova “X” na sredini. Kombinacija boja nam zaista nije prirodna, iako ne sumnjamo da će biti osoba kojima će se dopasti. Međutim, nama kombinacija srebrne, blede zlatne, crne i sive boje zaista noke dopadljiva. Barem ne u ovoj izvedbi gde je, povrh svega pomenutog, štampana ploča svetlo plave boje. Ipak, vizuelni aspekt je najmanje bitan, zar ne?


      Ventilatori su drugi veliki detalj koji dominira kartom. Njihov prečnik je 90 milimetara što je srednja dimenzija koju proizvođači najčešće biraju za ovu klasu. Oblik im je vijugav, a peraja imaju vrlo specifičan oblik sa dva dodatna blaga ispupčenja koja su tu da usmere vazduh. Svojim oblikom pomalo podsećaju na ventilatore kakve Sapphire ponekad koristi za svoje Vapor-X kulere. Ukoliko se to ispostavi kao tačno i ukoliko dele makar slične karakteristike, ne sumnjamo da će se u akustičnom smislu pokazati odlično.  

       
      Kada se malo bolje pogleda, HIS-ov novi IceQ X2 kuler karakteriše veoma kvalitetna izrada. Metalni oklop, dva ventilatora obećavajućeg dizajna, a ispod toga veoma masivnan rashladni profil. On je sačinjen od izuzetno gusto raspoređenih rebara izrađenih od aluminijuma. Njihova gustina je veća nego što je to uobičajeno za Sapphire, Asus, pa čak i MSI, čime smo objasnili da i pored vrlo elegantne i “vitke” linije ova karta ima pozamašnu težinu. Kroz hladnjak prolazi ukupno pet niklovanih heatpipe-ova koji su izrađeni od bakra. HIS nije eksperimentisao sa nekim ekstremno debelim heatpipe-ovima, pa iako jedan ima milimetar ili dva veći poprečni presek, može se reći da je na ovom polju proizvođač pristupio konzervativno.


      Pored kulera koji hladi GPU, tu je i crni aluminijumski okvir koji ima dve funkcije. Prva je da učini veoma dugačku štampanu ploču čvrstom, što je nužno zbog izostanka backplate-a. Pritom karta je izuzetno dugačka i sasvim je moguće da se radi o najdužem Radeonu R9 280(X) koji smo imali prilike da testiramo. Ovo takođe imajte u vidu ukoliko imate malo kućište, jer postoji rizik da kuler udara u hard diskove ili da jednostavno ne bude dovoljno prostora za ugradnju ove grafičke karte. Druga funkcija ovog metalnog okvira je da bude pasivni hladnjak za memorijske čipove i određene elemente naponske jedinice.
       
      Kao što smo već rekli, štampana ploča je plave, odnoso teget boje, a backplate nažalost ne postoji. Iako napred montirani aluminijumski okvir ima sličnu funkciju, moramo da priznamo da kod ovako dugačkih grafičkih karti najviše poverenja imamo u klasičan backplate. Sa zadnje strane nema mnogo detalja, osim toga da je hlađenje dobro osigurano velikim brojem šrafova.  
       
      Kako je Tahiti zahtevan GPU, Radeon R9 280 ima deklarisani TDP od 230 W, koji je možda previše optimistično naveden. Za ovu kartu su neophodna dva molexa, a od njih jedan ima osam, a drugi šest pinova. 
       
      Pri vrhu prednjeg dela PCB-a se nalazi prekidač za promenu BIOS-a kojih ima ukupno dva. Iako ste verovatno čitali o tome kako će Hawaii baziran model moći da se poveže u CrossFireX mod bez dodatnih konektora i mostića, to ne važi za bilo koji drugi model osim za R9 290X i R9 290. Kako je baziran na Tahiti procesoru, R9 280 zahteva CrossFire kablić i pritom ima dva konektora koji sugerišu rad sa maksimalno tri karte.  

      HIS je opremio svoj proizvod sa dva mini Display Porta, kao i sa HDMI i DVI izlazom. Dok je ovo dobar izbor priključaka, smatramo da je neophodno da se za miniDisplayPort konektor isporuči barem jedan adapter kako korisnici ne bi morali da kupuju kompletan kabl.
       
      Što se specifikacija karte tiče, verujemo da smo se smučili i pticama na grani, jer se ne zna šta je više puta “prežvakano”. Radeon HD 7950 ili R9 280 specifikacije su u osnovi iste. Reč je o grafičkoj karti koja se bazira na Tahiti čipu izrađenom u 28nm proizvodnom procesu, a koji je izašao iz TSMC-ovog pogona. Površina je povećih 352mm2, a ovaj GPU poseduje sve aktuelne podrške uključujući i DirectX 11.2 koji AMD navodi kao bitnu stavku iako to zaista nije faktor za donošenje odluke.
      gpuz_default.gif
      asic_quality.png
       
      Tahiti je kod ovog modela upotrebljen u oslabljenoj varijanti, pa raspolaže s 1792 Stream procesora, kao i smanjenim brojem TMU jedinica od 112. Broj ROP-a nije promenjen, jer su isti povezani sa memorijskim kontrolerima koji su neizmenjeni, zbog čega ih i dalje ima 32. Takt od 953 MHz je još jedan način da se R9 280 diferencira od modela sa “X” sufiksom, ali za razliku od broja Stream procesora, frekvenciju je vrlo lako nadoknaditi. Posebno kada je nam je zapao primerak sa visokmm ASIC Quality vrednosti od 76.3%.
      [modul]specifikacija=5781[/modul]
      Kutija je vertikalno orijentisana što je pomalo nestandardno kada su u pitanju velike grafičke karte. Mali broj proizvođača se uopšte odlučuje na vertikalna pakovanja, a čak i kada to učine obično su u pitanju grafičke karte niže i srednje klase (Sapphire kao najbolji primer). Na prednjoj stranici kutije ima zaista malo detalja i informacija. Na poleđini ih je više, ali i pored toga HIS je prilično škrt sa specifikacijama konkretne karte koja se nalazi unutra.
       


      Zadnja strana otkriva interesantne karakteristike kao što je implementacija naponske jedinice sa šest faza i njihovom dinamičkom kontrolom kao i kvalitetnim zavojnicama i oklopljenim kondenzatorima. Interesantno je da nisu pominjali koje su zavojnice i sa kakvim jezgrom u pitanju, ali je očigledno da HIS ne želi da isporuči bilo kakve precizne informacije što nam se zaista ne dopada.


      Propratna oprema je spartanska, ali je vrlo kreativno spakovana. Na prvi pogled nema ničega, ali zapravo svi standardni dodaci su tu. Uputstvo, HIS nalepnica, disk sa drajverima i DVI na VGA konvertor. Ništa posebno, ali zadovoljava minimalne kriterijume, a u poređenju sa bilo kojom ekvivalentnom kartom iz Sapphire-a potpuno siromašno.  


      Kompletan spisak opreme je sledeći:
      – Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – Uputstvo  Rezultati – 3DMark
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
      [modul]test=18[/modul]
       
       
       
       [modul]test=20[/modul] [modul]test=21[/modul] [modul]test=22[/modul]  
       
       
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test