Filip Majkić
Kingston Data Traveler 150 32GB
Već dugo vremena nosilac titule najvećeg prodavca memorija na svetu, kompanija Kingston često osvežava svoju ponudu novim modelima u skladu sa aktuelnim trendovima. To permanentno idenje u korak sa vremenom u konkretnom slučaju rezultuje novom serijom flash drajvova velikih kapaciteta. Koliko ste samo sanjali nekada da će ovi drajvovi koji mogu stati u praktično svačiji džep u nekom trenutku imati kapacitet koji se meri desetinama gigabajta? Taj trenutak je, po svemu sudeći, došao. Istina, modeli preko 16 GB imaju i nešto višu cenu, ne toliko proporcionalnu kapacitetu, ali je sasvim sigurno da je spuštanje drajvova kapaciteta 32 GB u cenovni rang ispod 100 evra znak brzog spuštanja u mainstream, do koga će svakako doći u narednom periodu. Jedno upozorenje – standardno za flash drajvove – nije sve u kapacitetu, već puno toga zavisi i od kvaliteta samog drajva, koji se najlakše izražava kroz transfer. Čemu imanje više (desetina) gigabajta, ako ćete ih puniti/prazniti satima jednocifrenim brojem megabajta u sekundi? Upravo tu je snaga prepoznatljivih brendova, poznatih po kvalitetnim USB stikovima. Stoga i još jedan razlog da ovaj prikaz pažljivije osmotrite.
DataTraveler 150 stiže u prepoznatljivom pakovanju kompanije Kingston, na kome je jasno istaknut kapacitet, ali i oznaka uređaja. Drajv je narandžaste boje, sa šemom u obliku saća. Heksaugaone konture su crvene boje, ispunjene narandžastim površinama. Treba reći da se uređaji različitog kapaciteta najlakše razlikuju upravo po boji – dok je 32 GB narandžaste boje, model od 64 GB karakteriše bordo boja. DataTraveler 150 ima „kapicu“ koja se skida, a stoga i lako gubi. To donekle možete preduprediti zahvaljujući drugom kraju, na koji možete staviti kapicu poput zatvarača od flomastera. Na jednoj strani uređaja je simbol kompanije Kingston, na drugoj oznaka serije i kapaciteta, zajedno sa LED indikatorom koji blinka kada se vrši transfer. Kućište je izrađeno od plastike, sa crnim plastičnim naborima na ivicama, koji omogućavaju lakše vađenje drajva zahvaljujući obezbeđivanju boljeg prijanjanja. Ukupan utisak je da drajv uopšte nije masivan kako smo se pribojavali, te da je po dimenzijama i obliku sasvim prihvatljiv i u situacijama kada vlada „gužva“ na USB portovima. Iako nije šampion „lake kategorije“, ne zauzima previše mesta i nije robustan, tako da će se lako uklopiti u većinu okruženja.
Specifikacija:
Kingston DataTraveler 150 32 GB
Proizvođač
Kingston
Kapacitet
32 GB (korisniku efektivno dostupno 30 GB)
Deklarisana brzina čitanja podataka
20 MB/s
Deklarisana brzina upisa podataka
10 MB/s
Podržani operativni sistemi
Windows Vista, XP, 2000, Mac OS X v.10.3.x, Linux v.2.6.x
Dimenzije
77.9 mm x 22 mm x 12.05 mm
Interfejs
USB 2.0
Garancija
5 godina
Cena
8390 dinara
Kingston DataTraveler 150 stiže sa preinstaliranim Fat32 formatom. Nudi tačno 30 GB efektivno raspoloživog prostora. Po želji, možete ga reformatirati u NTFS (ne zaboravite da prethodno čekirate Optimize for performance opciju u hardverskim svojstvima drajva da biste uopšte dobili ovu mogućnost!!!). Podržava praktično sve dostupnije operativne sisteme, odnosno sve zastupljene varijante Windows, Linux i Mac OS X operativnih sistema. Povezuje se na USB 2.0 port, baš kao i svaki drugi USB stik. Deklarisane brzine transfera iznose 20 MB/s za čitanje, odnosno 10 MB/s za upis podataka. Po starom, dobrom običaju, da li iz želje da ne preteruje ili jednostavno da bi izazvao pozitivan efekat kod korisnika u realnoj upotrebi, Kingston je uvek konzervativan kada se radi o ovim podacima. Tradicija kaže da su efektivne vrednosti transfera uvek veće od navedenih u specifikacijama. To se pokazuje tačnim i ovog puta. Pomenimo i da se ovaj drajv ne isporučuje sa bilo kakvim dodatnim softverom, koji se sve češće viđa u rešenjima mnogih proizvođača, uključujući i sam Kingston.
Kako smo testirali? Pre svega, spomenimo da smo koristili P5K matičnu ploču sa P35/ICH9 kombinacijom northbridge/southbridge čipsetova, pri čemu smo drajv uboli u port na samoj ploči. Primenili smo kombinaciju sintetike i realnih merenja brzine transfera. Specifičnosti flash memorije (gde je za korisnika najbitniji uniforman transfer) nam dozvoljavaju da primenimo pristup na koji se kod hard diskova ne bismo usudili – da testiramo uređaje „realnim“ transferima, odnosno pristupom kopiranja i štoperice. Za kopiranje velikih fajlova koristili smo veliki ISO imidž. Za potrebe testiranja transfera malih fajlova koristili smo slike random veličina, od 50 KB do 350 KB. Pored toga, koristili smo HD Tune Pro 3.50 test program. Evo i dobijenih rezultata:
Rezultati testova
HD Tune
Average Transfer
31.2 MB/s
Access Time
0.9 ms
Burst Rate
25.1 MB/s
CPU Usage
5.2%
Kopiranje velikih fajlova
Upis
17.6 MB/s
Čitanje
28,1 MB/s
Kopiranje malih fajlova
Upis
6.3 MB/s
Čitanje
20.2 MB/s
Takođe, ovom prilikom na našem sajtu debituje i Flash Memory Toolkit, benchmark program kreiran od strane autora HD Tune aplikacije. No, on je specijalno posvećen flash memorijama, kao što mu i samo ime sugeriše. Evo rezultata u bazičnim testovima primenom ove aplikacije:
Nova kreacija kompanije Kingston ima sasvim zadovoljavajuće performanse i može se lako preporučiti onima koji žele nešto kvalitetnije flash drajvove, a žele i veći kapacitet. Sa 30 dostupnih gigabajta u kombinaciji sa performansama drajva se vrlo lako i brzo može razmeniti poprilična količina podataka. Performanse DataTraveler 150 uređaja su veoma dobre. Iako se ne radi o brzinskom šampionu, uređaj je veoma brz za jedan drajv ovolikog kapaciteta, a moramo priznati da smo očekivali gore performanse te smo u tom smislu pozitivno iznenađeni. E sad, dolazimo do – vas. Na vama je da, sa jedne strane, prelomite da li vam dizajn ovog uređaja odgovara. Sa druge strane, i da se zapitate da li vam uopšte treba 32 GB prostora. Lepo zvuči, ali nemojte posle reći da se kajete. Nažalost, u ovom trenutku su upravo ovi drajvovi u nezahvalnom procepu kada govorimo o ceni po gigabajtu. Sada je na njih došao red da predstavljaju upravo onu seriju koja prelazi iz mejnstrima u luksuzniji deo. Naravno, ovo će zvučati potpuno drugačije već kroz nekoliko meseci, pošto će sve veći kapaciteti postajati sve dostupniji, ali trenutno je kao što smo opisali. U trenutku kada modeli kapaciteta 16 GB koštaju 2500-3000 dinara, potrebno je izdvojiti tri puta više novca za drajv duplo većeg kapaciteta. Sa druge strane, sam uređaj je lako preporučiti. Ima veoma dobre performanse, „čist je“, tj. nema dodatnog softvera, a tu je i petogodišnja garancija, koja je svakako pouzdanija od tipičnih „lifetime“ garancija, koje nisu tako povoljne u vremenu gde se portfolio menja ubrzanim tempom, pošto važe samo dok se neki uređaj proizvodi. Drugim rečima, teško da možete pogrešiti sa ovim modelom, pod uslovom da ne jurite isključivo za najpovoljnijim odnosom cene po količini prostora i da vam ovakav kapacitet treba. A zatrebaće uskoro sigurno, znate već kako to obično biva…
Prednosti:
– dobre performanse
– veliki kapacitet
– petogodišnja garancija
Mane:
– u ovom trenutku nije među najpovoljnijima kada je u pitanju odnos cene i kapaciteta
Flash memoriju na test ustupio Pakom