Kingston Data Traveler Elite 3.0

Kingston Data Traveler Elite 3.0

Kingston polako prelazi na USB 3.0 standard kada su praktično svi segmenti uređaja u pitanju, a isto važi i za cenovnu kategoriju. Broj novih modela non-stop raste, a ovom prilikom smo na test dobili nešto jeftiniji Data Traveler, koji nosi oznaku Elite, a on je pozicioniran ispod HyperX i Elite modela, kako po brzini, tako i po ceni. Ipak, nazivne performanse su dovoljne da iskoriste potencijal USB 3.0 interfejsa u određenoj meri, a ujedno i da vam omoguće da u

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Kingston Data Traveler Elite 3.0

      Novi Data Traveler Elite skoro našao u ponudi domaćih firmi, a dostupan je u verzijama od 16, 32 i 64GB što će pokriti potrebu većine korisnika. Naš model je, kao što smo već pomenuli, kapaciteta 32GB, od kojih će vam nakon formatiranja na raspolaganju biti 29GB.
       

       

      Pakovanje je kao i uvek jednostavno, a sve što ćete dobiti je sam USB fleš disk, dok je bilo kakva propratna oprema nepostojeća. Na ambalaži se nalaze specifikacije uređaja koje pokrivaju kapacitet, interfejs, kao i deklarisane vrednosti za upis i iščitavanje podataka. Proizvođač je naveo brzinu od 70MB/s kao read i 30MB/s kao write brzinu, što ćemo kasnije i proveriti.
       


       

      Sam uređaj je izrađen u potpunosti od plastike i kao takav je izuzetno lagan, a iako ne znamo tačnu vrednost masa je u potpunosti zanemarljiva u svakom scenariju u kom ga budete koristili. Što se kombinacije boja tiče, nama se nije previše dopao sklop sive, crne i bele boje različitih tekstura, dok dodatno bode oči plava boja USB 3.0 konektora. Ipak, zahvaljujući velikom broju zakošenih linija dizajn je prilično atraktivan. Sa dužinom od 70mm i debljinom od 11, može se reći da je prosečnih dimenzija, ali će i pored toga bez problema stati u svaki džep.
       


       

      Dopada nam se odluka proizvođača da ukloni “kapicu”, već da uređaj izvede sa kliznim mehanizmom pomoću kojeg se konektor uvlači, odnosno izvlači iz tela fleša. Data Traveler Elite je na ovaj način učinjen veoma praktičnim, jer ćete izbeći mogućnost da izgubite bilo koji deo, a proizvođač je lišen potrebe da odvojeni deo osigurava na bilo koji način.
       

       

      Iako vezica nije standardni deo propratnog paketa, kao kod većine Kingstonovih proizvoda ovog tipa, DT Elite poseduje predviđeno mesto za istu kako biste mogli da ga nakačite na privezak za ključeve ili nešto slično. Iskreno, smatramo da Kingston nije imao realne potrebe da ide toliko u krajnost i vezicu ukloni iz propratnog paketa, ali je očigledno i to mera uštede.
       

       

      Performanse

      Prilikom testiranja Kingston DT Elite 3.0 smo u ATTO Disk Bench-u i CrystalDiskMark-u ostvarili rezultate koji su odgovarali, manje-više, onome što je kompanija navela kao fabričke vrednosti. Stoga je u tom smislu DT Elite ispunio obećano. Naravno, u slučaju da imate računar isključivo sa USB 2.0 konekcijom očekujte znatno manje brzine prenosa, a sam uređaj će, razume se, raditi bez ikakvih problema.

      Ipak, prilikom nešto praktičnijeg testa, nismo dobili jednako dobre rezultate, pa je brzina upisa od nekih 23MB/s kao maksimalna vrednost bila na nivou brzih USB 2.0 fleševa. Dole možete naći vrednosti koje je dao AS SSD benchmark, a slične rezultate smo dobili i prilikom klasično copy/paste-a. Nažalost, ova brzina nije dovoljna da biste tek tako popunili svih 32GB prostora, ali s obzirom da je i praksi “read” dosta dobar, prilikom kopiranja podataka sa fleša na računar ili neki drugi “storage” uređaj nećete predugo čekati.

      Zaključak

      Kingston Data Traveler Elite 3.0 je zanimljiv flash disk koji će vam po vrloj povoljnoj ceni ponuditi veliki kapacitet, ali i još ponešto. Za 40-ak evra, možete dobiti 32GB, a za svega 20 dvostruko manje što je zaista dobra ponuda. Tu su praktičan i zanimljiv dizajn, kao i podrška za standard budućnosti – USB 3.0. Ukoliko tražite povoljan novi fleš ovo bi mogao biti jako dobar izbor. Ipak, ukoliko već posedujete brzi fleš disk sa USB-om druge generacije, a zadovoljni ste njegovim kapacitetom, prelazak na ovakav model nema mnogo smisla, jer nećete dobiti pravi “upgrade” u pogledu performansi, tako da vam u tom slučaju predlažemo da nastavite da pratite razvoj novih modela i da se strpite još neko vreme.
       

      Prednosti:

      – Cena
      – USB 3.0 podrška

      Nedostaci:

      – Realna brzina upisa na nivou USB 2.0

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test