Kingston DataTraveler 3.0 HyperX 64GB

Kingston DataTraveler 3.0 HyperX 64GB

Kingston seje još jednom potrudio da nas iznenadi proizvodom koji odskače od onoga što nudi konkurencija. U pitanju je novi fleš memorijskom stik koji ima kapacitet i performanse koje komotno mogu da se mere sa prosečnim SSD-om. Verovatno ste odmah zaključili da je u pitanju neki od modela koji upošljava USB 3.0 interfejs, što je i tačno. Na ovaj način se najbolje vidi koliko veliki napredak predstavlja treća generacija USB-a, ko

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Kinston DataTraveler 3.0 HyperX 64GB

      Već po otvaranju klasičnog bilster pakovanja, koje poseduje skroman sadržaj shvatićete da se radi o veoma kvalitetnom flešu koje je očigledno deo HyperX serije. Izrada je na izuzetno visokom nivou, a kombinacija crne i teget bojesu nešto što bi jasno trebalo da znači da je reč o HyperX-u. Dimenzije su, nisu male, ali je možda tako i bolje i iako ćete ovaj uređaj ćete osetiti u svakom džepu, manje su šanse da ga previdite i izgubite. Na svu sreću može se reći da ga „vadi“ mala masa od svega 17 grama. Naravno, dimenzije mogu biti opravdane i odličnim performansama,a to ćemo proveriti u nastavku teksta.

      Telo je gumirano i ne može nikako iskliznuti iz ruke, čak i “mokrijim” uslovima, a kapicu prilikom skidanja možete pričuvati smeštanjem da drugi kraj, jer ovaj sistem funkcioniše samo ukoliko ne iskoristite vezicu koja se isporučuje u pakovanju. Sa druge strane, ovo je veoma praktično ukoliko niste ljubitelj korišćenja iste, a vezivanje ovakvog uređaja na ključeve bi bila šteta, tako da ne verujemo da će ovo korisnicima biti problem.

       Kingston je ponudio tri kapaciteta korisnicima u zavisnosti od potreba i dubine džepa, možete birati između verzije od 64, 128 i 256GB. Deklarisana brzina je ista za sva tri modela i iznosi 235MB/s za čitanje i 135MB/s za upis. Složićete se da bi se ovim brzinama definitivno mnogi SSD uređaji “ponosili” Ove vrednosti su izuzetno visoke i prilično smo sigurni da nismo imali prilike da se susretnemo sa bržim USB fleš diskom od ovoga. Treba napomenuti da je USB 3.0 potreban da bi se ovakve brzine iskoristile, jer ga ovaj uređaj koristi u potpunosti i da će prilikom svakog povezivanja sa USB 2.0, ukoliko budete primorani na to, biti avantura u frustraciju. !

      Naravno, imali smo potrebu da proverimo da li je Kingston ispratio specifikacije koje je propisao. Rezultati su jasni i u slučaju velikih fajlova se može reći da DataTraveler HyperX praktično i nije odstupao što je fantastična vest za sve oni koji se razmišljaju o nabavci ovog tipa uređaja. U našem slučaju, nakon testiranja na Maximuss III Extreme ploči, dobijeni rezultati su bili izvanredni

       

      Rezultati testova

      Kingston Data Traveler HyperX 64GB USB 3.0

      HDTune PRO 5.00 Read Test

       

      Min / Avg / Max (MB/s)

      203.7 / 224.5 / 225.5

      Access Time (ms)

      0.48

      Burst Rate (MB/s)

      109.3

      CrystalDiskMark 3.0.1. x64

       

      Sequential [Read/Write] (MB/s)

      226.7 / 133.9

      512K [Read/Write] (MB/s)

      158.2 / 1.06

      4K [Read/Write] (MB/s)

      7.08 / 0.074

      4K QD32 [Read/Write] (MB/s)

      7.99 / 0.08

      Atto Disk Benchmark

       

      Read QD4 0,5 / 4 / 8 / 256 / 8192 KB (KB/s)

      5.094 / 21.343 / 52.590 / 199.255 / 218.240

      Write QD4 0,5 / 4 / 8 / 256 / 8192 KB (KB/s)

      225 / 1.828 / 3.657 / 58.514 / 133.381

      U slučaju velikih fajlova, zaista vam neće biti potrebno mnogo vremena da popunite ceo kapacitet 64GB modela koji se nama našao na testu. Za ove performanse se pobrinula osmokanalna veza sa veoma brzim NAND memorijskim čipovima. Iako nismo odmah primetili, ovaj fleš ipak poseduje LED indikator rada, tek nakon ubacivanja ćete shvatiti da ga DT HyperX ipak ima i da je očekivano plave boje.

      Zaključak

      Iako bismo voleli da ovaj uređaj spada u kategoriju “Brzo, kvalitetno, jeftino”, ovog puta to nije slučaj, jer je ipak u pitanju proizvod „premium“ kvaliteta i malo šta bolje tržište u ovom trenutku može da ponudi, tako da u njegovom slučaju možete izabrati samo prve dve stavke. U skladu sa tim, jedini način da prođete nešto povoljnije jeste da kupite model najmanjeg kapaciteta, koji smo i mi imali na testu. Ipak, oni koji cene vrhunske performanse će umeti da prepoznaju vrednost ovog uređaja i iza činjenice da košta oko 134 evra, dok je verzija od 128GB oko 270. Najveći model verovatno neće nikad ni stići kod nas, jer bi mu cena bila isuviše visoka. Na kraju, za korisnike koji imaju pre svega zahtev za velikom brzinom prenosa podataka DataTraveler 3.0 HyperX u potpunosti zadovoljava, i ako vam treba veoma brz fleš drajv, ovo je prava stvar za vas. Kvalitet, uostalom, treba platiti.

      Prednosti:

      – Odlične brzine transfera
      – (Uslovno) Robusnost, za one koji to cene
      – Otporno kućište

      Nedostaci:

      – Nešto glomaznije kućište
      – (Uslovno) Očekivano visoka cena

      Uređaj na test ustupio Kingston.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test