Kingston DataTraveler 4000
DataTraveler 4000 se ne može svrstati u male uređaje, mada smatramo da je to za ovu kategoriju proizvoda dobra stvar, jer verujemo da oni koji ga budu koristili, poslednje što će želeti je da ga izgube. Ukoliko se to i desi, makar nećete brinuti da će vam neko pokupiti podatke koji se nalaze na njemu s obzirom da ima 256bitnu AES (Advanced Encryption Standard) zaštitu. Interesantno je da ovo nije USB 3.0 flash, već je predviđen za USB 2.0 i 1.1, mada to i nije mnogo bitno s obzirom da nije namenjen da bude brzinski šampion.
DataTraveler 4000 je izrađen od nerđajućeg čelika, a ima i titanijumski površinski sloj. Ovo ga čini izuzetno otpornim na padove, udarce i sličan tretman, pa će i u „nehumanim“ uslovima korišćenja i dalje raditi kako treba. Takođe, kada mu je poklopac stavljen, otporan je na vodu. Doduše do maskimalne dubine od 1,2m, pa ipak treba paziti da vam ne ispadne u bazen, jezero i slično. Čak su i temperaturni uslovi prilično prošireni, pa je rad od 0 do 60 stepeni celzijusa dato kao garancija od proizvođača.
Ovaj flash na kućištu ima još par detalja, a to je da se „kapica“ može lako učvrstiti na zadnju stranu uređaja, kako se ne bi izgubila u radu, a ima i predviđen prorez kroz koji možete provući trakicu kao na mobilnim telefonima. Nakon što DT 4000 ubacite u USB port, treba pokrenuti DataTraveler Launcher, koji predstavlja softver za podešavanje šifre, kako biste pristupili sakrivenoj particiji od 4GB. Dopada nam se to što softver nije potrebno instalirati, već se pokređe direktno sa particije od svega 8MB koju računar vidi kao optički uređaj. Kada sve podesite i pristupite važem flešu, u tray-u će se pojaviti Kingston ikonica koja će vam služiti za podešavanja vašeg uređaja iz kog možete odraditi osnovne operacije (promena password-a, formatiranje i dr.).
Kada su performanse u pitanju, ovaj uređaj je za svoju namenu obezbeđuje i više nego dovoljne brzine upisa i čitanja. Nakon testiranja smo dožli do zaključka da je brzina iščitavanja (read) praktično uvek preko 25MB/s. Ovo je odličan rezultat, s obzirom da je Kingston bio daleko manje optimističan i da je deklarisao ovaj uređaj na read brzinu od 18MB/s. Kada je upis u pitanju, Kingston je bio vrlo realan sa cifrom od oko 10MB/s što se pokazalo kao potpuno tačno, jer smo mi iste rezultate dobili i u praksi.
Sve u svemu, ovo je odličan proizvod specifične namene i onima kojima je ovako nešto neophodno DataTraveler 4000 je pravi izbor. Uz sve to dobijate i garanciju od pet godina, pa ćete biti obezbeđeni u svakom mogućem smislu, uz sasvim pristojne performanse za upis i natprosečne kada je u pitanju “read” brzina.
HDTune Pro 4.60 Read Benchmark
HDTune Pro 4.60 File Becnhmark (File Lenght 8MB)
HDTune Pro 4.60 File Becnhmark (File Lenght 64MB)