Miloš Stamenković
Kingston HyperX Fan kit + KHX2400C9D3T1FK2/4GX
Veoma brzo nakon prvog susreta sa novom serijom HyperX memorijskih modula maksimalnih performansi, na test dobijamo trenutno ubedljivo najbrže DDR3 module na tržištu. Kingston je zvaničnog 1. juna predstavio dve nove verzije HyperX memorijskih modula koje su zvanično deklarisane na čak 2250, odnosno 2333 MHz, a nakon toga na raspolaganju je „ultimate“ verzija na fantastičnih 2400 MHz. Ovi moduli su i od Intel-a dobili XMP sertifikat za Core i7 platformu, pa se tako i prvi kompleti ovih modula prodaju u „triple channel“ kompletima ukupnog kapaciteta od 3 GB (3×1 GB) i 6 GB (3×2 GB). Zbog same visoke cene ovih modula, za sada nema „dual channel“ varijante, jer se smatra da zainteresovani za ovako brzu memorije već isključivo koriste LGA1366 platformu. Naravno, nas ništa nije sprečilo da KHX2250C9D3T1FK3/6GX module isprobamo i na LGA1156 sistemu na kojem smo već testirali memorije u velikom testu kako bi uporedili ono što nudi nova Kingston serija modela. Pored samih varijanti koje se odnosi na brzinu od 2400, 2333 ili 2250 MHz i kapacitet modula od 1 ili 2 GB, Kingston uz ove komplete nudi i opcioni „fan kit“ paket. Kingston FanKit koji predstavlja dva mala ventilatora koji se nalaze jedan do drugog u specijalnom postolju koji se montira direktno preko memorijskih modula u slotu. Sami ventilatori su standardni 12V, sa deklarisanim bukom od samo 28 dBA pri maksimalnih 3000 obrtaja u minuti. Naravno, glavna ideja je da se smanji temperatura memorijskih modula i da se time omogući stabilan rad na većim radnim taktovima, ali i da se doda još jedan vizuelni element za sve one kojima je bitan i unutrašnji izgled kućišta.
U našem testu, probali smo efikasnost ovog sistema i mogli smo da ustanovimo da on definitivno radi i da primetno smanjuje temeparturu. Na nominalnom radnom taktu i punim opterećenjm, temperatura modula se kretala oko 46 stepeni bez prisustva ventilatora. Sa instaliranim ventilatorom dotična temperatura je pala za celih devet stepeni, što je definitivno značajan rezultat. Istina, tokom testiranja se pokazalo da sam ventilator ne pravi razliku kada je u pitanju overklokg, odnosno tek kada smo dostigli maksimalni stabilni radni takt, onda je dodatno hlađenje doprinelo da taj radni takt stvarno bude stabilan na duže staze. Kompletu ovu proceduru ponovili smo i sa Kingston KHX2400C9D3T1FK2/4GX modulima i pri tome zabeležili veoma približne rezultate. Naravno, usled malo drugačije ambijentalna temperature i same cifre su bile za dva stepena niže, ali je odnos između temperature sa i bez dodatnog hlađenja ostao isti. Interesantna stvar vezana za KHX2400C9D3T1FK2/4GX komplet je da se isti prodaje kao „dual channel“ paket i to u standardnoj „triple“ ambalaži koji se koristi za sve ostale FanKit HyperX memorijske komplete.
Test sistem
Matične ploče
Asus P6T6 WS
Procesor i
kuler
Intel Core i7 980 Extreme Edition
Cooler Master TX3
Memorija
DDR3
Grafička karta
AMD Radeon HD4890
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje i test bench
CoolerMaster UCP 1100W
Professional Test Bench by CoolerMaster
Monitor
Samsung SyncMaster 2443BW
KHX2400C9D3T1FK2/4GX ima iste deklarisane tajminge kao 2250 MHz varijanta koju smo prethodno testirali, što znači CL9 11-9-27 (iako XMP profili očitavaju 11-9-28 na našoj test matičnoj ploči) uz nominalni radni napon 1.65V. Na raspolaganju, je i drugi XMP profil koji će radni takt spustiti na 2333 MHz, ali samo za nijansu „naoštriti“ tajminge, tako da ovaj profil nije interesantan za upotrebu. Kako je u pitanju apsolutno najjači memorijski komplet, sasvim je logično očekivati da nakon nominalnog takt od 2400 MHz nema mnogo prostor za overkloking i dalje ubrzanja. Sama specifikacija memorijskih čipova je ista kao i kod verzija koju su deklarisane na 2333 i 2250 MHz, tako da po ovom pitanju nema neke razlike iz koje se mogu izvući još ekstra megeherca. Ipak, kada smo se krene sa ispitivanjem mogućnosti Kingston KHX2400C9D3T1FK2/4GX modula može se zaključiti da su u pitanju veoma pažljivo birani čipovi koji su u stanju da podnesu veći radni takt, pa samim tim i kupcu garantuju apsolutno stabilan rad na deklarisanih 2400 MHz. Tako smo sa KHX2400C9D3T1FK2/4GX modulima bez problema ostvarili stabilan rad na 2450 MHz, što nije bilo moguće sa 2250 MHz verzijom modula, pa se već ovde primećuje razlika između dva modela. Kako smo lagano išli sa podizanjem radnog takta, došli smo do fanstatičnog rezultata od 2520 MHz što predstavalja vrednost na samom žiletu stabilnosti. Dakle, napone memorije je morao ići mao gore (1.7 V) uz obaveznu primenu dodatnog ventilatora da bi se ostvario stabilan rad na 2520 MHz. Ipak, kako je u pitanju sama granica mogućnosti, apsolutno stabilan rad na duže staze je teško garantovati, ali za kraće overkloking akcije i jurenje za nekim rekordnom definitivno radi posao.
Rezultati
Situacija oko cene KHX2400C9D3T1FK2/4GX kompleta je nešto drugačija, jer se u paketu dobija dva 2 GB modula umesto 2×3 varijante, ali opet i pored manje količine finalna cene ovog kompleta je astronomsko visoka. Ipak, u ovom slučaju to i nije toliko bitno iz prostog razloga što neko koje je stvarno zainteresovan za ovaj „ultimate“ DDR3 komplet na kraju i ne pita šta košta. Kako smo već pokazali u nedavnom velikom testu, sama brzina memorije dosta malo utiče na ukupne performanse računara, te da je teško kroz odnos cene i dobijenih performansi isplatiti ovako uložen novac. Tako je ova memorija namenjena isključivo entuzijastima koji se između ostalog bave i sportskim overklokingom, pa im je sa ovom memorijom omogućeno da ostvare veoma visoke radne taktove procesora i to bez upotrebe modela sa otključanim množiocem, a da pri tome performanse memorije uvek budu na maksimalnom nivou.
Rezime
KHX2400C9D3T1FK2/4GX komplet definitivno zadovoljava sve ove parametre, ali i pored većeg radnog takta koji se može ostvariti sa ovim modulima, naša „editors“ preporuka se ipak ovoga puta neće promeniti. Jednostavno, prethodno testirana varijanta na 2250 MHz nudi ukupno bolju vrednost za novac, jer se dobija ukupni kapacitet od 6 GB memorije, što nikako ne treba zanemariti. Pored toga, ovaj komplet je u stanju da postigne sve radne taktove koji su deklarisani za skuplje modele, tako da jednostavno nema potrebe ići od varijante na 2250 MHz i dodatno trošiti novac, što je jedan razlog više zbog koje ovaj Kingston HyperX komplet dobija od nas maksimalnu preporuku. Što se tiče KHX2400C9D3T1FK2/4GX varijante, ona ultimativno stoji na vrhu ponude, pa sada koje spreman za to uloži novac, moći će sebi da kaže da trenutno i svom računaru ima trenutno najbržu DDR3 memoriju.
Memorijske module na test ustupio Kingston.