Kingston HyperX Fury su verovatno ono što je domaćem tržištu potrebno, a to su povoljni DDR4 moduli. Činjenica je da su modeli deklarisani na 2866, 3000 ili više megaherca zanimljiviji, ali cena za kit od 16 GB lako dostiže 380 evra.
Kada znamo da će kit od 16 GB HyperX Fury memorije koštati oko 150 evra manje, verujemo da će ih samo ta informacija učiniti zanimljivijim. Postaje nebitno to što su deklarisani na 2133 MHz ili što ne izgledaju kao da su došli iz budućnosti. Za razliku u ceni mogu da se pribave bolje ostale komponente, što je za skupu LGA2011 platformu itekako bitno.
Što se samih modula tiče, oni nam dolaze u standardnom pakovanju koje sadrži četiri “štapa”, kratko uputstvo i HyperX Fury nalepnicu.
Sami moduli su niskog profila što je sjajna vest. Iako ima dosta prostora oko LGA2011 soketa na većini ploča, isto tako su sve šanse da će procesori ovog tipa biti hlađeni povećim kulerima. Stoga, HyperX Fury ima veliku prednost što se nas tiče u odnosu na, primera radi, Predator module zbog svoje praktičnosti.
Iako su manjih dimenzija zbog niskog profila, hladnjaci su dovoljno masivni da “povuku” višak toplote koji se emituje sa čipova. Možda ne u meri kao kod najskupljih alternativa, ali sasvim dovoljno da na referentnim vrednostima hladnjaci budu tek mlaki na dodir. To nas navodi na zaključak da će i pri overkloku koji nije ekstreman biti sasvim adekvatni, što se kasnije pokazalo kao tačno.
Četiri modula se nalaze u pakovanju, a svaki ima kapcitet od po 4 GB. Kingston je HyperX Fury deklarisao na frekvenciju od 2133 MHz pri naponu od 1.2 V uz CAS Latency 14 što praktično standard koji je postavio JEDEC. Od starta nam je bilo jasno da ima prostora za overklok čim povećamo CL vrednost i dodamo napon koji koriste ostali napredniji moduli.
Test sistem:CPU: Intel Core i7 5820KRAM: 4 x 4 GB Kingston HyperX Fury DDR4 2133 MHzMatična ploča: ASUS X99-DeluxeGrafička karta: Gigabyte GeForce GTX 960 G1 GamingNapajanje: Fractal Design Tesla R2 800 W
Prvo smo prošli kroz bateruju testova na fabričkim vrednostima koje su bile na nivou ili čak slabije od onoga što neke kvalitetne DDR3 memorije mogu da ponude. Nažalost, kada pogledate performanse DDR4 memorije na osnovnim JEDEC vrednostima, jasno je da su tu samo kao neophodnost zbog LGA2011-3 platforme, ali da u praksi ne nude ništa u odnosu na DDR3.
U suštini, kada bismo posmatrali samo osnovne DDR4 module, jedina prednost u odnosu na prethodnu generaciju je količina maksimalnog kapaciteta koja se povećala i niži radni napon. Ipak, HyperX Fury ima još jednog keca u rukavu.
Ukoliko se sećate, tokom testiranja brzih DDR4 modula smo primetili da svi zahtevaju vrlo visoke radne napone od 1.35 V ili više uz CL15 ili čak CL16. U skladu sa tim smo povećali vrednosti kod Fury modula i dobili veoma slične rezultate. Čak 3000 MHz je postala realnost, doduše uz visokih 1.4 V i povećane CL vrednosti. Sa ovim podešavanjima, temperatura modula je ipak skočila primetno i iz mlakog prešla u vruće. Ipak, dobro provetreno kućište će se pobrinuti da stabilnost ne bude narušena.
Dok su kompanije svoj fokus u startu imale na najskupljim i najbržim modelima, realnost o tome šta interesuje kupce je bila prilično drugačija. Većina se zanimala za module manjeg kapaciteta koji će imati pristupačniju cenu, obzirom na to da je DDR4 sve samo ne jeftina tehnologija.
Stoga, HyperX Fury je daleko više prilagođen onome što tržište traži, a to je povoljan quad ili dual-channel kit. Pritom, HyperX Fury poseduje ogroman overklok potencijal ukoliko ne budete štedeli na naponu, ali i van toga obezbeđuje sasvim adekvatne performanse na fabričkim vrednostima. Uostalom, s obzirom na visok maksimalni radni takt, uvek postoji mogućnost da nađete zlatnu sredinu na oko 2400 ili 2500 MHz gde neće biti neophodan napon od 1.4 V.
Kada na kraju dodamo i to da je HyperX Fury jeftiniji od, na primer, Predatora za oko 140 evra, a uz to je i praktičniji zbog niskog profila, ostaje nam samo da damo preporuku. Jeftiniji DDR4 moduli očigledno ne samo da nisu slabiji, već su u nekim aspektima i bolji od skupljih. To ne menja činjenicu da je DDR4 i dalje jako skup, ali ukoliko želite da imate LGA2011-3 platformu, to je jedini način.
Prednosti:– Cena- OC potencijal- Nizak profilNedostaci:– Bez bitnijih nedostataka
Kingston HyperX Fury DDR4 2133 MHz
Konačno je prošao prvi talas DDR4 modula koji su nam stizali iz više klase. Proizvođači su se u početku takmičili čiji će moduli dostići više frekvencije. Nažalost, sasvim je jasno da moduli koji su deklarisani na 2800 ili 3000 MHz neće biti jeftini. Ipak, naše tržište i korisnici koji žele da uposle DDR4 memoriju su verovatno više zainteresovani za modele čija je cena povoljna. Tu dolazi HyperX Fury.