Kingston KC1000 480GB NVMe PCIe SSD

Kingston KC1000 480GB NVMe PCIe SSD

Kingston KC1000 480GB NVMe PCIe SSD je uređaj koji obezbeđuje brzine veće od standardnih SSD SATA modela. Dakle, ukoliko niste do kraja zadovoljni ili tražite apsolutni maksimum brzine u radu sa diskovima koji dopušta vaša matična ploča, ovo je rešenje za vas.

    Sadržaj

      Kada pričamo o brzini diskova za PC računare većina nas će se složiti da je apsolutna referenca  nova generacija “solid state” diskova ili poznatijih kao SSD-ovi. Oni pružaju upečatljivo iskustvo u radu naročito prvi put kada pređete sa tradicionalnog, mehničkog diska na SSD koji nema pokretne delove već koristi NAND fleš memoriju. Razlika u brzini je primetna i u nekim slučajevima drastična. Obzirom da su godinama pa čak i decenijama usko grlo PC računara upravo bili hard diskovi, jasno je zbog čega su krajnji korisnici sa neskrivenim oduševljenjem dočekli izlazak SSD uređaja.
       
      KingstonKC100061mala_1.jpg 
      Međutim, nisu ni svi SSD modeli isti. Kada danas govorimo o brzim SSD diskovima većina nas misli na klasični 2.5″ SSD SATA III uređaj.  Ovi modeli se u današnje vreme najčešće koriste. Čak i kod njih postoje razlike u smislu tipa NAND memorije koju koriste. Razlika u brzini zavisi da li su ugrađene SLC, MLC ili TLC fleš memorije, zatim koja generacija NAND memorije je u pitanju 2D ili 3D. O tome smo već nekoliko puta pisali, a ovog puta ćemo se pozabaviti drugim tipom SSD uređaja koji stiže u M.2 formatu i radi na NVMe protokolou, nudeći visok nivo performansi, najveći u ovom trenutku koji možete ponuditi zahtevnim korisnicima i entuzijastima. 
       
      Osnovna razlika između standardnih 2.5″ SSD SATA III diskova koji imaju oblik i format poput klasičnih hard diskova za notebook računare i pomenutih M.2 SSD uređaja je u fizičkom interfejsu i načinu instalacije. Ovi prvi se prave u standardu koji je bio podesan za prethodnu generaciju uređaja za skladištenje podataka – hard diskove. Njihovom radu je prilagođen SATA III protkol. Za razliku od njega M.2 interfejs prima SSD diskove u obliku kartica koje se ugrađuju u M.2 slot na matičnoj ploči. Još jedna bitna razlika je što M.2 diskovi mogu biti zasnovani na klasičnom SATA  ili osetno bržem NVMe protkolou. Ovaj potonji je napravljen za SSD generaciju uređaja tako da iskoristi sve prednosti brze NAND memorije. Otuda koristi maksimalno 4 PCI Express komunikacione linije za transport podataka zbog čega teorijska vrednosti maksimalnog transfera podataka prelazi 3GB/s. To je vrtoglavo veća vrednost u odnosu na klasične SSD 2.5″ SATA modele koji koriste svega jednu dvosmernu PCI Express transportnu putanju, dok vrednost maksimalng transfera dostiže preko 500MB/s. Poređenja radi najbrži hard diskovi na 7200 rpm jedva postižu oko 200MB/s.
       
      KingstonKC10002mala.jpg 
      Pored brzine transfera podataka, za rad je bitna i brzina pristupa traženom podatku. Kod hard diskova se meri milisekundima dok je u slučaju SSD modela ona je gotovo trenutna jer se pristupa memorijskoj adresi u čipu, dok kod hard diska faktor usporenja je mehanička priroda i potreba da se glava diska parkira na određeni deo cilindričnog diska gde je podatak snimljen. Dakle, pitanje brzine SSD i HDD uređaja smo već nekoliko puta uspešno obradili tako da više nema nedoumica u pravcu prednosti upotrebe brzih SSD rešenja za skladištenje podataka. Oni danas dostižu velike kapacitete pa će uskoro i jedini argument koji ide u prilog HDD modela, a tiče se prostora za snimanje, nestati jer novi SSD modeli postaju sve veći u pogledu kapaciteta.
       
      Kao što smo ranije pomenuli nisu ni svi SSD diskovi isti. Ima bržih i sporijih modela. Danas pričamo o onim najbržim SSD M.2 NVMe ili šampionima brzine u svetu ultra brzih PC radnih stanica. U tom kontekstu ćemo vam predstaviti najnoviji model Kingston KC1000 NVMe PCIe SSD diska i uporediti njegove performanse sa jednim standardnim SSD Now A400 modelom na bazi 2.5″ formata i TLC fleš memorije, te performansama klasičnog hard disk predstavnika kao što je Seagate Barracuda ST1000.Prvo ćemo se upoznati sa današnjim uređajem. Kingston KC 1000 stiže u pakovanju sa odgovarajućom karticom – adapterom M.2 u PCIe x4 interfejs. Dakle uređaj možete instalirati u predviđeni M.2 slot ukoliko postoji odgovarajući konektor sa podrškom za NVME protokol ili ako ga nemate možete iskoristiti pomenuti adapter  u kombinaciji sa  PCIe x4 konektorom, odnosno neki od fizički prisutnih PCIe X16 slotova.
       KingstonKC10004mala.jpg
       
      U pitanju je uređaj natprosečno dobrih performansi koji je pozicioniran u realtivno pristupačnu cenovnu kategoriju što konkretno znači da nije u pitanju po svaku cenu najskuplji primerak ove tehnologije, već realno dobar uređaj koji je namenjen korisnicima u cilju pružanja natprosečnih performansi u slučajevima sekvencijalnog čitanja i upisa većih homogenih datoteka kao što su video materijali, velike fotografije za pripremu štampe, učitavanje zahtevnih gejming nivoa itd. Tako  možete dokučiti i njegove stvarne prednosti u radu.
       
      Kingston se KC1000 modelom smestio u klasu uređaja jake srednje klase gde se već nalazi prilično jaka M.2 NVME konkurencija poput Samsung 960 EVO, Western Digital Black i sličnih uređaja. Kingston se u slučaju KC1000 modela opredelio za provereno brz tip MLC NAND memorije, ali je u pitanju 15-nm 2D planarna verzija fleš memorije umesto za današnje pojmove ubičajene 3D TLC memorije iz jeftinije kategorije. KC1000 se pravi u verzijama kapaciteta od 240GB, 480GB i 960GB. Ovom prilikom skrećemo pažnju da modeli većeg kapaciteta (480GB i 960GB) imaju veću deklarisanu vrednost za protok podataka zbog prisustva većeg broja memorijskih čipova i poboljšanih mogućnosti u vidu obavljanja paralelnih operacija. Zbog toga deklarisana vrednost brzine prenosa podataka u slučaju danas tesiranog KC1000 modela od 480GB iznosi  2700 MB/s za čitanje i 1600 MB/s prilikom operacija pisanja podataka. U pitanju su deklarisane u idealnim uslovima, najveće brojke koje se često razlikuju u uslovima realnog rada.
       KingstonKC100067mala.jpg
       
      Važan deo zasluge visokih performansi ovog SSD diska ide na račun osmokanalnog Phison PS5007-ES kontrolera koji je karakterističan po činjenici da je prvi objedinio podršku za 3D NAND, MLC i TLC tip 1x-nm generacije fleš memorija. Pored NAND memorije prisutna je i određena količina DRAM memorije, tačnije 512MB koja služi kao svojevrsna memorija za brzo keširanje podataka. U pogledu izdržljivosti fleš memorija i njihovog veka trajanja, Kingston ovom modelu daje DWPD=0.7 vrednost što znači da je sposoban za svakodnevni upis 70% svog kapaciteta tokom sledećih 5 godina na koliko glasi garancija za ovaj SSD disk. 
       
      Disk se lako instalira u predviđeni PCI Express lsot ukoliko koristite adapter karticu, a jednostavna je i procedura ugradnje u M.2 slot nakon čega poziciju SSD kartice osiguravate jednim zavrtnjem. U ovom potonjem slučaju proverite da li je u BIOS-u uključena opcija podrške radu M.2 slota i odgovarajućih diskova na bazi NVMe protokola i možete početi sa uživanjem u punoj akcleleraciji ultra brzih NAND memorija. U većini slučajeva matične ploče automatski prepoznaju prisustvo NVMe SSD diska. U slučajevima gde ne posotji podrška NVMe protokolu, a vi ipak ugradite KC 1000 NVMe SSD u takav slot, nećete moći da podignete sistem već ćete isključivo ograničiti njegovu ulogu na sekundarni prostor za skladištenje podataka.
       KingstonKC10005mala.jpg
       
      Instalacija Windows 10 OS-a protiče glatko i ubedljivo brzo, mnogo brže nego što je to slučaj sa korišćenjem tradicionalnog hard diska. Sam osećaj u operativnom sistemu odaje utisak bržeg odziva računara koji praktično nema zadršku između zahteva i operacije. Sve jednostavno “leti” u Windowsu. Brzina podizanja operativnog sistema “od nule” traje nekoliko sekundi, bez buke ili “krckavog” rada koji odaje prisustvo mehaničkih hard diskova. Inače, Kingston KC1000 stiže bez hladnjaka, a ukoliko vaša ploča ima opciju hlađenja M.2 SSD uređaja obavezno je iskoristite jer se nama tokom višečasovnog rada popela na relativno visokih 74 stepena Celzijusa. Predostrožnost nije na odmet kada su u pitanju vaši podaci, mada proizvođač tvrdi da ovaj disk nema apsolutno nikakvih problema sa pregrevanjem. 
      Test konfiguracija:
      CPU: AMD Ryzen 7 1700X
      MB: Gigabyte X370 Aorus Gaming
      Cooling: Cooler Master Nepton 280L
      RAM: 16GB (8GB x 2) HyperX FURY 426C DDR4-2666
      VGA: MSI RX470 GAMING 8GB
      M.2 NVMe SSD: Kingston KC1000 480GB
      SSD SATA 3: Kingston SSD Now A400 240GB
      HDD: Seagate Barracuda ST1000
      PSU: Cooler Master V1200 Platinum 
       
       
      [modul]test=543[/modul][modul]test=544[/modul][modul]test=545[/modul]Kingston KC1000 480GB NVMe PCIe SSD  je uređaj koji obezbeđuje brzine veće od standardnih SSD SATA modela. Dakle, ukoliko niste do kraja zadovoljni ili tražite apsolutni maksimum brzine u radu sa diskovima koji dopušta vaša matična ploča, ovo je rešenje za vas. Proizvođač navodi prilično visoke vrednosti koje su svedene na red racionalnih time što prema tvrdnjama Kingstona KC1000 obezbeđuje duplo brži rad sa velikim datotekama u odnosu na standardne SATA SSD modele. U tome je uspeo što potvrđuju i naše brojke sa testa. 
       
      KingstonKC10003mala.jpg
       
      Na pakovanju i specifikacijama se navode veće brojke, ali one važe samo u kontrolisanim uslovima kada veličina datoteke ne prelazi kapacitet keš memorije. U tim situacijama, maskimalni transfer se penje do vrednosti navedenih od strane proizvođača. U realnim situacijama kao što je kopiranje 4K i 1080p filmova u visokom kvalitetu, učitavanje velikih fajlova za montažu i rendering videa, koriste se datoteke koje značajnije prevazilaze kapacitet ugređene keš memorije što samim tim utiče na lošije rezultate od onih maksimalno navedenih. Oni su čak i tada duplo veći od onih koje postiže većina standardnih SSD SATA modela, a to je priličan napredak u performansama. 
       
      Jednako brz i impresivan je prilikom podizanja operativnog sistema, učitavanja nivoa u igrama. U tim situacijama KC1000 je na bliskom nivou sa standardnim SSD uređajima i istovremeno višestruko brži od klasičnih hard diskova. Najznačajnija prednost koju smo mi osetili i izmerili je u slučajevima učitavanja video materijala u Premiere Pro CC. Sve se dešava značjno kraće, nema čekanja te je manipulacija materijalom značajno ubrzana. 
       
      Sa druge strane Kingston KC1000 480GB u radu sa malim datotekama nije impresivan, čak smo pomalo zatečeni padom performansi, ali to je jednostavno karakteristika ovog uređaja. Međutim, ako ćemo iskreno proizvođač ga nije namenio u tu svrhu  Kopiranje malih fajlova definitivno nije delokrug njegovog rada. 
       KingstonKC10001awardmala.jpg
       
      Možda većini prosečnih korisnika se učini kako Kingston KC1000 480GB NVMe ne donosi ništa specijalno što bi ovu grupu korisnika stimulisalo u pravcu prelaska na uređaj sa NVMe tehnologijom u odnosu na klasična SSD SATA rešenja. I, odnekle su u pravu. Ipak, ne treba zaboraviti da je M.2 NVMe standard pravljen prema specifičnim osobinama brze NAND memorije kako bi u potpunosti iskoristio njene performanse. U tom pogledu M.2 NVMe ima našu apsolutnu preporuku jer treba iskoristiti sve što vam ubrzanje na polju HDD/SSD podsistema pruža, upravo zbog činjenice da je dugi niz godina ovo usko grlo bilo glavna kočnica performansi naših računara. U ovom trenutku, kada moderne matične ploče stižu sa podrškom za rad više M.2 NVMe priključaka, šteta je ne iskoristiti ovu prednost koja vam se nudi. Ovo posebno ima smisla jer su cene između M.2 SATA i M.2 NVMe modela skoro identične.   
       
      Definitivnu korist od ugradnje Kingston KC1000 480GB NVMe SSD-a će imati zahtevni korisnici koji rade u profesionalnim aplikacijama što obično ide uporedo sa zahtevima za brzim pristupom i dopremom velike količine podataka u cilju daljeg procesiranja. U takvim situacijama se apsolutno oseća svaki dobitak u performansama tj. brzini transfera. Upravo zbog njih Kingston KC1000 i postoji, oni su prva linija korisnika koji će osetiti realne koristi u radu, ali svakako i svi ostali. Omasovljenje M.2 NVMe SSD diskova je korak koji smo već neko vreme očekivali. Sa te strane pozdravljamo izlazak Kingston KC1000 480GB. Smatramo da treba iskoristiti trenutak i dodatno “izbrusiti” performanse PC-a, razlog zbog koga Kingston KC1000 zaslužuje sve preporuke za nabavku!
       
       
      Prednosti:
       
      ⦁ Veoma brz 
      ⦁ Laka instalacija
      ⦁ Ubrzanje opšteg nivoa PC performansi
      ⦁ Brži od klasičnih SSD SATA III modela
      ⦁ Izdržljivost i garantni rok
       
      Nedostaci:
       
      ⦁ Ne koristi maksimalnu propusnu moć PCIe x4 magistrale
      ⦁ Maksimalne performanse iskazuje u specifičnim situacijama
      ⦁ Spor u radu sa malim fajlovima
       
      Cena:  250€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test