Miloš Stamenković
Kingston PnP memorija (KHX1600C9D3P1K2/4G)
Kingston već ima širok dijapazon modela koje stoje korisnicima na raspolaganju, pa i nije neki problem izabrati optimalnu varijantu za određenu konfiguraciju. Naravno, ukoliko precizno znate šta tačno tražite. Tako u HyperX kategoriji na raspolaganju imamo klasičnu “blu” seriju, “genesis” za malo ozbiljnije igrače i entuzijaste, “T1” za još malo veće entuzijaste, “lo-vo” za one koji žele minimalnu potrošnju energije i zagrevanje. Na kraju, tu je vrhunska “H2O” serija za one koji traže samo maksimum. U stvari, sada ovde nije kraj, jer je Kingston nedavno predstavio novu HyperX seriju memorijskih modula pod oznakom PnP.
Skraćenica je dobro poznata i svi znaju šta znači, ali šta može da znači “Plug&Play” kod memorijskih modula. Ideja Kingston-a sa PnP modulima je u stvari automatsko podešavanje memorije na deklarisani radni takt, bez apsolutno ikakve potrebe da se ulazi u BIOS matične ploče i vrše dodatna podešavanja. Ovi moduli nemaju klasičan XMP profil, već se svi parametri automatski forsiranju da budu na deklarisanim vrednostima na “auto” BIOS opcijama. Dakle, sa Kingston PnP memorijom korisnik nema nikakvu potrebu da ulazi u BIOS matične ploče i podešava bilo koje parametre, već je potrebno samo memorijsku ubaciti u slot i to je to – Plug&Play.
Kingston trenutno nudi dve varijante DDR3 PnP memorije za desktop primene, i obe su deklarisane na 1600 MHz sa nominalnim tajminzima CAS9 9-9-27 i radnim naponom od 1.5 V. Razlika je u kapacitetu, jer su u pitanju 2x 2GB, odnosno 2x 4 GB kompleti. Na testu smo imali klasičnu 2x 2GB varijantu sa kojom smo mogli da isprobamo PnP na delu. Dotične module smo isprobali na dve matične ploče, i na obe je sve radilo tačno kako treba. BIOS-i su bili na default podešavanjima, memorija je adekvatno prepoznata i postavljeni su deklarisani parametri.
Sa obzirom da memorija radi na samo 1600 MHz i 1.5 V radnim naponom, logično je reći da bi tu trebalo da ima prostora za još malo više. Ipak, kako je za to neophodno ući u BIOS, što je potencijalni korisnik izborom Kingston PnP memorije hteo u startu da izbegne, cela overkloking priča u ovom slučaju nije baš nešto relevantna. Pored toga, nema ni potrebe pokušavati overkloking, jer se ovi moduli mogu zanemarljivo malo ubrzati u odnosu na nominalni radni takt bez drastičnog obaranja tajminga. Shodno tome, Kingston je veoma precizno definisao profil korisnika kojima su i namenjeni PnP moduli, bar kada je u pitanju desktop primena.
Ono što je mnogo interesantnije, Kingston je paralelno predstavio i četiri SO-DIMM kompleta memorija za notebook računare. Upravo ovde je PnP ideja mnogo zanimljivija, jer omogućava veoma lako ubrzanje memorije na Core i7 i Core i5 baziranim notebook računarima. Kako je BIOS kod notebook-a veoma restriktivan kada su u pitanju podešavanja, ovo je i jedini način da ubrza memorija, a samim tim i povećaju performanse celog sistema. Uskoro očekujemo i SO-DIMM PnP komplete, pa ćemo videti koliko ova memorija znači kada se upregne sa nekim modernim notebook računarom.