Kingston SSDNow UV400 480 GB

Kingston SSDNow UV400 480 GB

SSD od 480 GB po ceni od 120 EUR? U čemu je štos? Da li je došlo novo vreme ultra pristupačnih SSD-ova i hoćemo li svi imati brzih 480 i više gigabajta u svojim računarima uskoro? Svi trendovi pokazuju da ćemo zahvaljujući jeftinom TLC NAND-u dobiti more ekonomičnih modela. Jedan od njih je i Kingston SSDNow UV400 koji ste mogli da vidite i u našem Bench Challenge-u kada smo sklapali pristupačne konfiguracije

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Budući da se bitka za kupcena tržištu SSD-ova vodi ponajviše u “entry-level” segmentu, TLC NAND je dominantan izbor (da ne kažemo isključiv) za kompanije, a do sada je i kontroler manje-više uvek bio isti. Kingston je ipak rešio da napravi korak napred i zameni najpopularniji Silicon Motion SM2256 koji smo imali prilike da vidimo i u AMD Radeon R3 SSD-u o kom smo pisali pre oko mesec i po dana.
      slicica2.jpg
      kingston_ssdnow_uv400_480_010_s.jpg
      Silicom Motion kontroler, Kingston je zamenio Marvell-ovim 88SS1074 koji bi trebalo da se pokaže daleko bolje od omraženog SM2256 čipa, jer je moderniji i predstavlja kontroler specifično dizajniran za rad sa TLC NAND-om. No, idemo redom.
       kingston_ssdnow_uv400_480_001_s.jpg
      Pakovanje je vrlo jednostavno i budžetsko, baš onako kako bismo i očekivali za model ove kategorije. Kingston će verovatno paralelno ponuditi i jednu “deluxe” verziju koja će se isporučivati sa eksternim kućištem i mnogim drugim dodacima kao što je to i do sada bio slučaj. Ova varijanta je jeftinija i što se nas tiče bi uvek bila prvi izbor.
       kingston_ssdnow_uv400_480_002_s.jpg
      Sam SSD je vrlo kvalitetno izrađen i to nam se uvek dopada kod Kingston modela. Koliko god nisko da su smešteni u cenovnoj kategoriji, oni su uvek spakovani u metalno kućište koje izgleda makar iole atraktivno. Pritom, u poslednje vreme Kingston radi i na tome da kućišta SSD-ova izgledaju zaista bolje od konkurentskih – i u tome uspevaju. Logo kompanije je ekstrudiran, tako da se pod prstima oseti reljef što je daleko atraktivnije rešenje od klasične nalepnice.
       kingston_ssdnow_uv400_480_003_s.jpg
      Kućište ima debljinu od 7 milimetara, ali imajte u vidu da se u pakovanju ne isporučuje adapter za 9.5 mm; ali, verujemo da će to realno zatrebati malom broju korisnika. Spolja treba još primetiti i SATA 6 Gbps konektor što je uobičajen interfejs na modernim SSD-ovima i sasvim je adekvatan za deklarisanu specifikaciju koja navodi 500 MB/s za upis i 550 MB/s za čitanje podataka.
       kingston_ssdnow_uv400_480_006_s.jpg
      Ono što se unutra nalazi od elektronike čini Kingston UV 400 interesantnijim od uobičajenih “low-cost” modela. Ne mnogo, ali taman toliko da vam privuče pažnju pri donošenju odluke tokom kupovine. Za NAND je odabrana Toshiba. Reč je naravno o 15nm planar TLC NAND-u koji je pristupačan, ali i adekvatan izbor za budžetski SSD.
       kingston_ssdnow_uv400_480_013_s.jpg
      Što se kontrolera tiče, već smo rekli da je Kingston otišao u pravcu relativno novog Marvell 88SS1074 čipa. Marvell 88SS1074 je uparen sa 256 GB DDR3L RAM-a koji služi kao keš za privremeno smeštanje podataka i trebao bi da radi na 1600 MHz. Ovaj RAM je je potpisan od strane kompanije Nanya, a nosi oznaku NT5CC256M16CP.
       kingston_ssdnow_uv400_480_005_s.jpg
      U svakom slučaju, ovo bi trebala da bude bolja konfiguracija od Silicon Motion baziranih SSD-ova. Takođe, ukoliko niste pratili dešavanja, sve više proizvođača SSD kontrolera predstavlja modele dizajnirane upravo za TLC NAND i njihova upotreba je jako bitna zbog visokog “error rate-a” koji karakteriše TLC NAND, potreban je odgovarajući kontroler.
       kingston_ssdnow_uv400_480_008_s.jpg
      Sa strane specifikacija, sve je u okvirima standardnog i na ovom polju gotovo svi SSD-ovi kapaciteta 480 i više GB izgledaju slično. Upis je deklarisan na 500 MB/s, dok je brzina čitanja specifikovana na 550 MB/s. Međutim, kod TLC baziranih modela je obično problem sa dugotrajnim sekvencijalnim upisom koji drastično pada nakon što se SLC deo SSD-a koji služi kao keš memorija “potroši”. Stoga nije retka situacija da nakon prvih 10, 20, 30 itd. gigabajta brzina upisa pada na nivo sporog hard diska. To zna da šokira korisnike koji neobavešteno uđu u kupovinu jeftinog SSD-a i zato se treba opremiti informacijama pre kupovine.
       
      [modul]specifikacija=9013[/modul]
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri:  NVIDIA ForceWare 344.65
       
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      kingston_ssdnow_uv400_480_atto_1.jpg
      kingston_ssdnow_uv400_480_atto_2.jpg
       
      ATTO nam je izmerio maksimalne brzine koje su nešto slabije od deklarisanih. Ovo je interesantno, jer ovaj test meri sirove performanse kontrolera, koje su obično i iznad onoga što proizvođač deklariše. Ipak, sve je u prihvatljivim granicama, tako da nema razloga za bilo kakvu zamerku.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
      kingston_ssdnow_uv400_480_pcmark7_s.jpg  
      Visoka ocena u PCMarku je sasvim realna i očekivana, iako ovo nije najviši rezultat koji smo videli. Ipak, ovo je pomalo zastareo način da se ocenjuju performanse SSD-a.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.  
      kingston_ssdnow_uv400_480_pcmark8_s.jpg
      Rezultat u PCMark 8 testu je neočekivano dobar. Štaviše, ovaj model postiže vrlo slične rezultate kao i u realnosti mnogo brži Kingston HyperX Savage. Čak je i “storage bandwidith” skor visok i iznosi 209 MB/s što je iznenađujuće dobro.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
      kingston_ssdnow_uv400_480_cdm_1.jpg
      kingston_ssdnow_uv400_480_cdm_2.jpg
      Rezultati u CrystalDiskMark testu su zaista izvrsni. Očigledno je da u radu sa manjom količinom podataka, Marvell kontroler radi sjajan posao. Posebno se izdvajaju sekvencijalne brzine koje su tačno onoliko koliko je Kingston deklarisao. Ne samo to, već je rad sa 4K i 4KQD32 izvrstan što nismo očekivali od budžetskog modela. Pritom, bilo da se radi o kompresovanim podacima ili ne, performanse su odlične, tako da Marvell kontroler ne pati od “SandForce sindroma”.
      HD Tune 5.00 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.
       kingston_ssdnow_uv400_480_hdtune_1.jpg
      kingston_ssdnow_uv400_480_hdtune_2.jpg
      Dolazimo i do testa koji naglašava slabost SSD-a koji se oslanja na TLC NAND. Merenje brzine upisa kroz ceo kapacitet je veliki kamen spoticanja kod svih SSD-ova baziranih na TLC NAND-u. Ni Kingston SSDNow UV400 nije izuzetak.
      Nakon inicijalnog brzog upisa od oko 450 MB/s, u trajanju od oko 45 GB dolazi do naglog pada na oko 100 MB/s – sa čestim padovima na oko 60 MB/s. Šta nam ovo govori? Pre svega, da će korisnici koji prave velike sekvencijalne upise podataka na SSD koji prelaze 50 GB imati neprijatno iskustvo kada shvate da je nakon prvih 45 GB brzina transfera pala na svega oko 80 MB/s što je uporedivo sa sporijim hard diskovima. Međutim, tipičan korisnik koji koristi PC u regularne svrhe će imati retke situacije gde vrši upis veći od tih 45 GB odjednom. Čitanje je s druge strane u redu i drži se na oko 420 MB/s, što je sasvim korektno.
      Nakon inicijalnog brzog upisa od oko 450 MB/s u trajanju od oko 45 GB dolazi do naglog pada na oko 100 MB/s sa čestim padovima na oko 60 MB/s. Šta nam ovo govori?
       
      AS SSD 1.7.4
      S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.  
      kingston_ssdnow_uv400_480_as_ssd_1.jpg
      kingston_ssdnow_uv400_480_as_ssd_2.jpg
      kingston_ssdnow_uv400_480_as_ssd_3.jpg
      kingston_ssdnow_uv400_480_as_ssd_4_s.jpg
      AS SSD potvrđuje prethodnu konstataciju, jer je pomenutih 45 GB dovoljno prostora da kopirate igre, film(ove) i muziku maksimalnim brzinama od oko 400 MB/s ili više. Jednostavno za prosečnu i svakodnevnu upotrebu ovaj SSD je dovoljno brz. To se vidi odlično u testu kopiranja koji pokazuje da su performanse prilikom kopiranja igara, ISO fajlova i sl. jako dobre i iznad proseka u klasi. Veliki keš zaista čini da SSDNow UV400 bude upotrebljiv u većini situacija za razliku od mnogih drugih TLC baziranih SSD-ova koji ima svega 10-ak GB “fore” nakon čega imaju isti pad performansi. Ipak, proseačn 1080p film u današnje vreme ima 20-ak gigabajta i zbog toga smatramo da takvi TLC modeli koji imaju manje od 30-ak GB SLC keša zaista nisu upotrebljivi na dnevnoj bazi.
      [modul]test=395[/modul][modul]test=396[/modul][modul]test=397[/modul]Kingston SSDNow UV400 je nešto bolji od prosečnog TLC NAND baziranih SSD-ova zahvaljujući solidnom Marvell kontroleru koji je uparen sa odgovarajućim NAND-om i očigledno je dobro konfigurisan. Zahvaljujući tome, tek kada “prebacite” 50 GB tokom upisa performanse drastično opadnu, što je za ciljnu grupu korisnika ipak prihvatljivo. Ne bismo to rekli da je pomenuti keš manji, međutim 50 GB je zaista prihvatljivo. Imajte u vidu da ukoliko ste svesni da ćete imati sekvencijalne upise sa velikim podacima, ipak treba tražiti klasičan SSD sa MLC NAND-om iz neke, malo više cenovne grupe.
      kingston_ssdnow_uv400_480_011_s.jpg
      Ukoliko pređemo preko te karakteristike koja je tipična za budžetske SSD-ove sa TLC NAND-om, ostale karakteristike Kingstonovog UV 400 modela su veoma dobre. Ugrađeni hardver se odlično snalazi kako sa velikim, tako i sa vrlo malim podacima, do te mere da može da se nosi i sa daleko skupljim modelima što jasno pokazuje prednost Marvell 88SS1074 kontrolera u odnosu na, u ovoj klasi, često korišćeni Silicon Motion SM2256 koji prilično razočarao.
      kingston_ssdnow_uv400_480_012_s.jpg
      Imajte u vidu da performanse koje vidite kod modela od 480 GB verovatno nisu ni slične modelima ostalih kapaciteta, posebno kada je veličina inicijalnog keša u pitanju. Stoga, ukoliko razmišljate o Kingston UV400 manjeg kapaciteta, naši rezultati nisu reprezentativni, jer će modeli sa manje prostora imati i manji keš.
      U svakom slučaju, što se verzije sa testa tiče, Kingston UV400 sa 480 GB je sjajan izbor za regularne korisnike koji nemaju potrebe za intenzivnim upisom ogromne količine podataka. U svim ostalim scenarijim, reč je o vrlo brzom SSD-u koji je posebno dobar u radu sa malim podacima. U skladu sa tim i imajući u vidu cenu od oko 120 EUR-a koliko trenutno košta u Benchmark online shopu, smatramo da je propozicija Kingstona više nego korektna.
      kingston_ssdnow_uv400_480_award_s.jpg
      Prednosti:– Fantastična cena- Rad sa manjim podacima (4K, 4KQD32)- Performanse u klasi za svakodnevan rad- Kvalitet izrade
      Nedostaci:– TLC NAND i pad performansi tokom sekvencijalnog upisa (>50GB)Kingston UV400 480 GB možete pronaći po ceni od 14.890 dinara u Benchmark shopu

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test