Kingston SSDNow V200 SATA 6Gbps

Kingston SSDNow V200 SATA 6Gbps

Poslednji SSD koji nam je stigao od Kingston-a je definitivno bio predmet želja mnogih korisnika, a kako i ne bi, kada smo govorili o HyperX verziji kapaciteta od 240GB. Sa druge strane, Kingston je rešio da ponudi i novi model namenjen korisnicima koji nemaju potrebu da probijaju rekorde brzini. Sa druge strane, konkurencija među SSD-ovima je sve veća i često se pojavljuju prilično pristupačni modeli za koje se ispostavi da su izuzetno brzi.

    Sadržaj

       

      Nebojša Todorović

      Test: Kingston SSDNow V200 SATA 6Gbps

      Najčešći razlog za “bisere među mejnstrim SSD uređajima” je upotreba SandForce kontrolera koji jako puno znače za dobre performanse. Ipak, Kingston za sada ne koristi SandForce čipove u svojim osnovnim modelima, pa nas je zanimalo kako će se novi SSDNow V200 pokazati. Kingston je svoj model zamislio kao zamenu za vremešni V100, čije brzine već neko vreme nisu na nivou konkurencije. Ovo je sasvim logičan sled događaja, jer je trenutno u trendu prelazak na modele koji podržavaju SATA 6Gbps interfejs, ali ruku na srce, to je po našem mišljenju opravdano kada su brzine koje uređaj ostvaruje takve da je ovaj interfejs zaista neophodan. U suprotnom dobijate samo dodatnu stavku za PR materijal, dok korisnici imaju malo vajde od toga.

      Interesantno je to što se Kingston odlučio na kontroler koji je potpisao JMicron. U pitanju je JMF66x koji bi trebao da najbolji i koliko nam je poznato jedini SATA III kontroler ove kompanije. Njegove specifikacije su prilično ambiciozne i prema onome što je JMicron tvrdio tokom Computex-a, ovaj kontroler bi trebao biti u stanju da “izbaci” do 400MB/s upisnog protoka i 500MB/s pri čitanju podataka sa SSD-a.

      Bili smo iznenađeni da je i pored toga na kutiji bilo naznačeno da novi Kingston SSDNow V200 kapaciteta 128GB, koji nam se našao na testu, poseduje 300MB/s Read i 190MB/s Write brzine. Po svemu sudeći, Kingston nije iskoristio maksimalne mogućnosti ovog čipa, već je deklarisao svoj novi model na brzine koje bi gotovo više odgovarale nekom SATA II SSD-u. Verujemo da postoji par mogućih razloga za ovu odluku, a prva i očigledna je segmentacija ponude, jer smo prilično sigurni da kompanija ne bi želela da ugrozi svoje HyperX modele. Prosto, sa deklarisanim brzinama koje JMicron JMF66x navodno ostvaruje, SSDNow V200 bio gotovo rame uz rame sa najbržom serijom SSD-ova koje Kingston ima u ponudi.

      Takođe, uvek postoji šansa da je ograničenje na nivou firmware-a, za koji smo ujedno i čuli da treba da izađe nova verzija koja bi trebala da poveća performanse testiranog SSD-a, ali do današnjeg dana nismo dobili novu reviziju i rezultati koje smo ostvarili su dobijeni sa originalnom verzijom koja je stigla uz SSD. Poslednje što nam pada na pamet, kada govorimo o deklarisanim brzinama, jeste to da je i sam JMicron bio previše optimističan u vezi sa performansama novog kontrolera, kada ga je predstavio prošle godine na Computex sajmu. Bilo kako bilo, SSDNow V200 i pored svega napredak u odnosu na V100 modele koje treba da zameni.

      Naš SSD je stigao kao “Desktop upgrade kit” što znači da smo dobili bolje opremljenu varijantu. U povećoj kutiji, barem kada govorimo o tipičnim pakovanjima za ovaj tip uređaja koji neretko stižu i u “blister” pakovanju, dobićete sve što vam je potrebno da novi SSD stavite u pogon. Pored samog uređaja, u paketu stižu potrebni šrafovi, SATA kablić, gumeni 2,5mm adapter koji povećava debljinu SSD-a, opremu za montiranje u 3,5″ poziciju u kućište, kratko uputstvo i dva diska. Kao što i sami znate, drajveri nisu potrebni za ovaj tip proizvoda, tako da je Kingston na diskove smestio video uputstvo za montiranje SSD-a čime je obezbedio početnike, ali i softver za kloniranje sadržaja što je za svaku pohvalu.

      Ipak, ono što nam se veoma dopada je činjenica da se uz ovaj SSD kao i mnoge druge Kingston-ove modele dobija eksterno kućište za 2,5-inčne uređaje. Prilično je kvalitetno, i iako koristi USB 2.0 interfejs koji će ograničiti brzine SSD-a za prvu pomoć je ovaj dodatak i više nego dobrodošao. Verujemo da je ovo kućište zamišljeno za scenario gde vam nakon zamene HDD-a za SSD u notebook-u ostaje stariji uređaj koji kasnije možete smestiti u ovo eksterno kućište. Ipak, u narednoj generaciji SSD-ova smatramo da bi lepa promena bila kada bi Kingston unapredio ovo kućište tako da koristi USB 3.0 standard. Na samom SSD-u Kingston nije mnogo toga menjao u vizuelnom smislu, pa V200 izgleda samo malo drugačije od ranijih verzija koje treba da zameni. 

      Specifikacije i rezultati

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: ForceWare 275.33

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.
       

      Specifikacije

      Kingston SSDNow V200

      Interfejs

      SATA 6Gbps

      Kontroler

      JMicron JMF66+

      Read max. (MB/s)

      300

      Write max. (MB/s)

      190

      Random Read (IOPS)

      36.000

      Random Write (IOPS)

      2.500

      Kapaciteti (GB)

      64, 128, 256

       

      Rezultati

      Kingston SSDNow V200

      CrystalDiskMark 3.0.1 x64

       

      Sequential Read/Write (MB/s)

      247 / 182.1

      512K Read/Write (MB/s)

      197.1 / 105.1

      4K Read/Write (MB/s)

      18.8 / 24.2

      4K QD32 Read/Write (MB/s)

      18.8 / 24.2

      HDTune Pro 5.00

       

      Read Test (Min/Avg/Max u MB/s)

      200.7 / 207.9 / 208.8

      Access Time (ms)

      0.17

      Burst Rate (MB/s)

      123.2

      ATTO Disk Benchmark

       

      Write/Read QD4 0,5 KB (KB/s)

      7.150 / 8.003

      Write/Read QD4 8 KB (KB/s)

      98.887 / 93.035

      Write/Read QD4 256 KB (KB/s)

      124.257 / 195.836

      Write/Read QD4 8192 KB (KB/s)

      125.114 / 207.687

       

      Zaključak

      Kao što se može videti iz tabele sa rezultatima Kingston SSDNow V200, postiže solidne rezultate, iako su male šanse da će nekoga istinski impresionirati u smislu da ponudi neviđene performanse. Naravno, ovaj model i nije namenjen u tu svrhu, već je pozicioniran kao “entry level” SSD. Kada se tako posmatraju stvari, sve poprima novi karakter. U ovoj kategoriji glavni argument za kupovinu proizvoda je cena. Iako još uvek nemamo informacije oko zvanične cene koja će biti na našem tržištu, svakom je jasno da će Kingstonov novi model biti veoma konkurentan. Sve veći broj proizvođača praktikuje korišćenje SandForce kontrolera, pa makar i nešto starije generacije koji su često u stanju da prevaziđu brzine koje ostvaruje V200.

      Ukoliko Kingston odigra pametno i ponudi svoj model po nižoj ceni od konkurencije, gde biste mogli da dobijete nešto veći kapacitet, i pored toga što nije brzinski šampion V200 bi se mogao pokazati kao dobar izbor za korisnike koji svoje vreme na računaru ne provode “igrajući se” sa različitim benchmark programima. Uz sve ovo, Kingston nudi i lep propratni paket, koji će korisnike koji menjaju svoj HDD za SSD opremiti ekstenim kućištem, pa će svoj stari hard disk moći da iskoriste. Treba pomenuti da je najavljen i novi firmware koji rešava problem na pojedinim modelima koji pate od drastičnog usporenja performansi, a kako smo načuli sa njim bi trebale da skoče performanse V200 modela uopšte.

      Stoga, naš savet je da, ukoliko ste zainteresovani za ovaj model, s vremena na vreme proverite na Kingston-ovom sajtu ima li informacija o novom firmware-u kako biste bili sigurni da su sve “bubice” ispeglane i da dobijate proizvod onako kako je inicijalno zamišljen. Ovo bi sve trebalo da se desi uskoro, prema informacijama koje imamo, dani su u pitanju. No, taj firmver i nije neophodan da se zaključi da će Kingston ponovo imati vrlo konkurentan proizvod koji zadovoljava potrebe svih onih koji žele mejnstrim SSD. Stoga nam preostaje da zaključimo da se radi o veoma dobrom paketu, vrlo solidnom uređaju i jednostavno dobroj kupovini.

      Interesantno je koliko su nam i prohtevi “narasli”. Pre samo godinu dana ili nešto malo više, sasvim su nam dovoljni bili transferi od 150-200 MB/s, dok danas tražimo dlaku u jajetu uređajima koji idu tolikim brzinama da ih jednostavno nikada neće iskoristiti na pravi način, dok su odzivnost, vreme pristupa i slični parametri na najvišem nivou. Definitivno, SSD tržište je zrelo i spremno za konačni proboj u mejnstrim, naročito sa velikim cenama hard diskova.

      Prednosti:

      – solidne performanse
      – odličan propratni paket

      Nedostaci:

      – nešto sporije brzine od deklarisanih

      Uređaj na test ustupio Kingston.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test