Aleksandar Mišić
Živimo u vremenu kada je multimedija počela da vodi igru i glavnu reč u PC industriji. Pogledajmo samo koliko je eksponencijalnom brzinom napredovao kvalitet zvuka i pokretne slike koji je moguće generisati, obrađivati, reprodukovati i čuvati na, možemo slobodno reći, već i standardnoj PC konfiguraciji. Ako se vratimo svega deset do dvanaest godina unazad, setićemo se perioda kada je MP3 kao standard kompresije zvuka i formata fajlova tek počeo da zaživljava, ostavljajući vlasnike (tada jošuvek savremenih) 486DX4 procesora, željne za nijansu veće brzine, kako bi mogli i oni da „zavrte“ omiljenu pesmu na svom PC ljubimcu. Reklo bi se da se upravo tada oformila prva šira grupa overklokera, mada se tada ovrekloking ipak mogao okarakterisati više kao čisto pragmatični poduhvat, što danas manje-više nije slučaj. Porast kvaliteta audio i video zapisa, uz sav moguć napor u smislu optimizacije algoritama kodiranja i kompresije podataka, sa sobom ipak nosi ne mali porast potrebnog kapaciteta za „skladištenje“ multimedijalnih fajlova. Kao trenutno najnoviji standard, koji za cilj ima zauzimanje primarnog mesta na tržištu kako PC scene, tako i gaming konzola i audio/video sistema, izronio je Blu-ray, donoseći sa sobom, kao jednu od mogućnosti i karakteristika, neuporedivo veću količinu podataka koju je moguće „smestiti“ na optičke medije koji su po fizičkim dimenzijama isti kao odomaćeni CD i DVD mediji.
Ovom prilikom, na test smo dobili eksterni model Blu-ray rezača, potpisanog od strane LG korporacije, koji definitivno predstavlja hit u trenutnoj situaciji kako na našem, tako i nasvetskom tržištu. Rešili smo da vam predstavimo i prikažemo koje novine donosi, kakve mogućnosti otvara, kao i kako se pokazuje u realnom radu. Svakako, prvo ćemo reći par reči o Blu-ray tehnologiji na hardverskom nivou, kako bismo i manje upućene čitaoce „updateovali“ informacijama i približili materiji o kojoj govorimo. Dakle, počnimo…
Blu-ray Disc vs. HD DVD, laseri, mediji, formati
Blu-ray Disc, kao format, standard i princip, prošao je zaista kroz rat sa ostatkom „ponude“ u smislu ostalih standarda koji su pretendovali da zauzmu vodeće mesto u ovoj oblasti. Ovde pre svega mislimo na Toshibin HD DVD format, koji je nakon duže borbe, ipak ostao u senci Blu-ray koncepta. Zaista, nije šala da se sa punim pravom pomenuta borba naziva ratom high definition optical disc standarda za skladištenje high definition audio i video materijala. Ovo nije prvi put u istoriji da se vodi borba oko formata i koncepata posredno vezanih za audio i video tehnologije zapisa, skladištenja, prenosa i emitovanja. Setimo se samo EP i LP gramofinskih ploča, AM stereo i FM stereo transmisije, DVD+R i DVD-R formata. Ako bismo trražili približniju analogiju, borba između Blu-ray i HD DVD koncepata bi kao najadekvatnije poređenje mogla imati borbu između VHS i BetaMax standarda, tim pre što se u obe priče, kao jedan od vodećih aktera pojavljuje kompanija Sony.
Bez želje da ulazimo u detaljniju analizu toka pomenute borbe, zadržaćemo se na zaključku koji bi u najgrubljim crtama mogao zasnovan na činjenici da je pobedi Blu-ray Disc standarda, pored filmskih kompanija, značajnu pomoć pružila sama kompanija Sony, implementirajući Blu-ray tehnologiju u svoju širokopoznatu konzolu – PlayStation3, koja je po rasprostranjenosti i prodaji, desetostruko prevazišla broj prodatih uređaja koji su implementirali HD DVD standard. Ovom porilikom, ipak nećemo ulaziti u dublju Blu-ray vs. HD DVD tematiku, već ćemo se ograničiti čisto na Blu-ray standard.
Ako se spustimo do osnovnog hardverskog nivoa, misleći na tehnologiju fizičkog zapisa podataka, u najosnovnijem koncepcijskom smislu ne postoji razlika u odnosu na odomaćene DVD ili čak CD načine zapisa. U osnovi je i dalje laser, kao „sredstvo“ za fizički upis i čitanje podataka. Osnovna razlika u odnosu na ranije standarde je sama struktura „data layer-a“ medija, koja omogućava veću gustinu zapisa podataka pomoću plavog lasera, kao i tipa laserske diode. Kod CD-a i DVD-a, radi se o tzv. crvenim laserima, čije su talasne dužine 780nm i 650nm, respektivno. Plavi laser ima talasnu dužinu reda 405nm, te se, uz odgovarajuće sisteme sočiva, praktično postiže to da je prečnik jedinične „tačke“ na fizičkom nivou upisa kod Blu-ray diska, svedena na svega 0,15um za razliku od 0,40um kod DVD-a, uz smanjenje rastojanja između dve trake na 0,30um, što je značajan napredak u odnosu na 0,74um kod DVD-a i čitavih 1,6um kod CD-a.
Kada zavirimo u strukturu Blu-ray medija, uviđamo strukturnu razliku koja se ogleda u položaju data layer-a u odnosu na laser i ostatak medija. Praktično, kod CD tehnologije, laserski zrak je prodire kroz polikarbonatski sloj plastike (nosača) do data layer-a koji je nanet na površinu polikarbonatnog diska i „premazan“ reflektujućim slojem. Kod DVD tehnologije, data layer se bukvalno nalazi između dva polikarbonatna diska, čime mu je znatno poboljšana postojanost, alaserski zrak ponovo prodire kroz jedan od tih slojeva, dolazeći do data layera. Najzad, Blu-ray donosi novosti po tom pitanju, postavljajući data layer direktno ispred laserskog snopa, eliminišući gubitke do kojih neminovno dolazi pri refleksiji i refrakciji laserskog snopa kroz transparentne polikarbonatne slojeve CD i DVD medija. Ne bi bilo loše da napomenemo, da je kapacitet standardnog jednoslojnog Blu-ray medija 25GB, dok je dvoslojni – razume se 50GB. Takođe, kao što smo navikli na Rewritable CD i DVD medije, tako i u slučaju Blu-ray medija postoje Rewritable rešenja. Jedna od opcija koja može biti korisna kor Blu-ray RW medija je tzv. UDF formatiranje, kojim se između ostalog, omogućava jedan vid paketskog snimanja na RW medij, te se on praktično može koristiti kao hard disk u smislu da se podaci u realnom vremenu mogu pojedinačno upisivati i brisati.
Razvoj Blu-ray medija se ne zaustavlja ni na ovome, već se ide na povećanje broja data-layera, koji se u eksperimentalnim uslovima, već popeo do 16, što efektivno donosi 400GB podataka na jednom Blu-ray mediju!!! Najznačajnije je to što će i svi novi mediji (triple layer, quad layer,… 16-layer) biti back-kompatibilni sa već postojećim laserskim sklopovima, te bi trebalo da ih i sve ranije revizije Blu-ray uređaja čitaju bez problema. Pogledajmo sada kako konkretno izgleda LG BE06 External Blu-ray Disc Rewriter, kao i šta se dobija u pakovanju.
Uređaj, pakovanje, instalacija
Kutiju u kojoj se krije LG BE06 External Blu-ray Disc Rewriter smo, moramo priznati, jedva čekali da otvorimo. U njoj su se našli, pedantno upakovani: LG BE06 External Blu-ray Disc Rewriter, postolje za vertikalan položaj uređaja, strujni AC/DC 12V adapter, USB i naponski kabl, kao i uputstvo na više jezika, sa pratećim BD-RE (rewritable) „poklon“-medijem kapaciteta 25GB, deklarisane podržane brzine upisa od 1x i 2x i CD sa softverom. Sam uređaj je sa svih strana oblepljen zaštitnom providnom adhezionom folijom, čija je uloga zaštita od prljanja i grebanja pri transportu. Kao što smo rekli, radi se o eksternom Blu-ray rezaču, koji se sa računarom povezuje putem USB 2.0 interfejsa. Unutar kućišta se nalazi SATA<->USB2.0 interfejs UltraSpeed tipa, koji se jošuvek ne sreće u 5,25“ rekovima za optičke uređaje. Ovo treba imati na umu, jer se u standardnim „jeftinim“ 5,25“ rekovima nalaze znatno sporiji interfejsi, te ne bi bilo moguće napraviti home-made Blu-ray eksterni rezač, zbog niske brzine interfejsa.
Kućište LG BE06 je izrađeno u kombinaciji sjajne bele i crne plastike. Bez prenaglašenih oblih linija, a opet ne ni previše oštrih, predstavlja dobro i na oko primamljivo dizajnersko rešenje. Tačno je da se radi o sjajnoj plastici, međutim, dominantna je bela boja, te se prašina i otisci prstiju gotovo i ne primećuju, bar ne u meri u kojoj smo navikli kod glossy crnih površina. Na prednjem delu nalazi se touch sensitive hromirani taster za otvaranje/zatvaranje tray mehanizma. Da budemo još precizniji, to i nije taster, već hromirani kontakt koji je dovoljno dodirnuti da bi se „vratanca“ otvorila, odnosno zatvorila. U donjoj polovini, centralno, nalazi se (u pozadini) plava LED dioda, kao signalizacija aktivnosti. Sa zadnje strane uređaja nalaze se samo USB i DC konektori, kao i prorezi za ventilaciju. Uređaj nema implementirano aktivno hlađenje u vidu ventilatora, što i nije neophodno s obzirom na to da se tokom intenzivnog testiranja nije preterano zagrevao.
Procedura instalacije je veoma jednostavna. Potrebno je samo priključiti strujni adapter preko odgovarajućeg konektora na rezaču, a potom ga USB kablom povezati sa računarom. Microsoft Windows Vista bez problema automatski detektuje novoinstalirani hardver i dodeljuje mu odgovarajuće drajvere, tako da nije potrebna nikakva dodatna korisnička intervencija. Na pratećem CD-u, nalazi se podrška za određene opcije uređaja, kao i par osnovnih aplikacija, koje vam mogu olakšati upotrebu uređaja i manipulaciju multimedijalnim sadržajima.
Specifikacije i zahtevi
LG BE06 External Blu-ray Disc Rewriter
Naziv modela
BE06LU10
Brzine upisa
BD-R (SL/DL) 2x, 4x CLV, 6x CAV / 2x, 4x CLV
BD-R (SL LTH) 2x CLV
BD-RE (SL/DL) 2x CLV
DVD-R 1x, 2x, 4x CLV, 8x ZCLV, 8x, 12x, 16x PCAV
DVD-R DL 2x, 4x CLV
DVD-RW (SL/DL) 1x, 2x, 4x, 6x CLV
DVD-RAM 2x, 3x ZCLV, 5x PCAV
DVD+R 2.4x, 4x CLV, 8x ZCLV, 8x, 12x, 16x PCAV
DVD+R DL 2.4x, 4x CLV
DVD+RW (SL/DL) 2.4x, 4x, 6x CLV, 8x ZCLV
CD-R 4x, 8x, 16x CLV, 24x, 32x, 40x PCAV
CD-RW 4x, 10x, 16x CLV, 24x ZCLV
Brzine čitanja
BD-ROM (SL/DL) 6x / 4.8x CAV
BD-R (SL/DL) 6x / 4.8x CAV
BD-R (SL LTH) 3.8x CAV
BD-RE (SL/DL) 2x / 2x CLV
BDMV (AACS Compliant Disc) 4.8x CAV
HD DVD-ROM (SL/DL) 3x / 3x CAV
HD DVD-R (SL/DL) 3x / 3x CAV
HD DVD-Video (AACS Compliant Disc) 3x CAV
DVD-ROM (SL/DL) 16x / 8x CAV
DVD-R (SL/DL) 12x / 8x CAV
DVD-RW (SL/DL) 10x CAV
DVD+R (SL/DL) 12x / 8x CAV
DVD+RW (SL/DL) 10x CAV
DVD-RAM 2x, 3x ZCLV, 3x-5x PCAV
DVD-Video (CSS Compliant Disc) (SL/DL) 8x CAV
CD-R/RW/ROM 40x CAV
CD-DA (DAE) 40x CAV
8cm CD 10x CAV
Video CD 40x CAV
Brzina transfera podataka
BD-ROM 215.79 Mbits/s (6x) max.
HD DVD-ROM 109.65 Mbits/s (3x) max.
DVD-ROM 22.16 Mbytes/s (16x) max.
CD-ROM 6,000 Kbytes/s (40x) max.
Vreme pristupa
BD-ROM 180 ms
HD DVD-ROM 210 ms
DVD-ROM 160 ms
DVD-RAM 180 ms
CD-ROM 150 ms
Veličina bafera
4 MB
Dodatne opcije
LightScribe
Tip interfejsa
USB 2.0 Interfejs (480Mbits/s)
Tip napajanja
Eksterni adapter 12V
Električne karakteristike
12V, 3A
Dimenzije
163 x 50 x 260 mm
Jasno je i poznato, da je za reporodukciju High Definition naslova, od primarnog značaja brzina centralnog procesora, te u tom smislu proizvođač savetuje da bi karakteristike sistema po pitanju procesora trebalo da zadovolje sledeće uslove, u cilju kvalitetnije reprodukcije:
Intel (Minimalno):
Pentium 4 541 3.2 GHz, Pentium D 840 3.2 GHz, Pentium D 930 3.0 GHz, 935 3.2GHz or 940 3.2 GHz, Core Duo T2400 1.83 GHz, Pentium M 755 2.0 GHz, Core 2 Duo E4300 1.8 GHz, or T5600 1.83 GHz
Intel (Preporučeno):
Pentium EE 840 3.2 GHz, 955 3.4 GHz or 965 3.73 GHz, Pentium D 945 3.4 GHz, 950 3.4 GHz or 960 3.6 GHz, Core Duo T2500 2.0 GHz, T2600 2.16 GHz, or T2700 2.33 GHz, Core 2 Duo E6300 1.8 GHz, E6400 2.13 GHz, E6600 2.4 GHz, E6700 2.66 GHZ or X6800 2.93 GHz, T7200 2.00 GHz, T7400 2.16 GHz, T7600 2.33 GHz, Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz, Core 2 Extreme QX6700 2.66 GHz, or X6800 2.93 GHz
AMD (Minimalno):
Athlon 64 X2 3800+ 2.0 GHz or 4000+ 2.0 GHz, Turion 64 X2 TL-50 1.6 GHz, TL-52 1.6 GHz or TL-56 1.8 GHz
AMD (Preporučeno):
Athlon 64 FX FX-60 2.6 GHz or FX-62 2.8 GHz, Athlon 64 X2 4200+ 2.2 GHz, 4400+ 2.2 GHz, 4600+ 2.4 GHz, 4800+ 2.4 GHz or 5000+ 2.6 GHz, Turion 64 X2 TL-60 2.0 GHz
VAŽNO!!!
Želimo da naglasimo da su ovi zahtevi uglavnom usko vezani za reprodukciju video sadržaja, te da upotrebljivost uređaja u smislu rezanja svih vrsta medija, nije ugrožena pomenutim zahtevima. Naime, testovi su pokazali da ga je moguće koristiti i na dosta slabijim mašinama.
Testovi
Veliko je zadovoljstvo kada se pruži prilika za prikazom i testiranjem opreme koja, iako već neko vreme postoji na tržištu, ipak predstavlja primarni novitet u svojoj oblasti i krupan zalogaj za testiranje. Kada se na to doda činjenica, da širom sveta jošuvek nije napravljen adekvatan i sveobuhvatan test opreme ovog tipa, kao što su eksterni Blu-ray uređaji, okorelim hardverašima „testerima“ definitivno skoči adrenalin pred takvim komadom hardvera. Nažalost, svedoci smo činjenice da je stanje na tržištu, kada se radi o raznovrsnosti i dostupnosti Blu-ray medija, blago rečeno – tragično. Naime, već duže vreme smo u potrazi za distributerom koji bi ponudio više od NULA ili JEDNOG tipa medija koji nam je neophodan za test. Prosto, uređaji pristižu, a mediji jako slabo. Želja nam je da ispratimo novopristigle uređaje u najboljoj mogućoj meri, te smo se ovog puta odlučili da predstavimo LG BE06, s obzirom na to, da smo uspeli da utvrdimo o kom tipu lasera, mehanike i elektronike je reč, te smo procenili da bi mogao biti pun pogodak. Stanjem na tržištu bejasmo uskraćeni za mogućst da sa većim brojem raznovrsnih BD medija testiramo LG BE06. Ipak, napokon, ljubaznošću kompanije LG, došli smo u posed par Blu-ray BD-RE medija koji su nam poslužili za test. Svesni toga da ste navikli da na našim sajtovima čitate veoma detaljne testove optičkih uređaja, molimo vas da sa razumevanjem prihvatite nešto manje detaljno (u BD sferi), ali ne i površno testiranje ovog uređaja.
Sistem testiranja se zasnivao na ispitivanju kvaliteta zapisa koji ostvaruje LG BE06 na svim tipovima dostupnih medija, i analizi grafikona brzine čitanja medija.
Naša test platforma izgleda ovako:
DESKTOP TEST SISTEM (osnovni podaci)
Operativni sistem
Microsoft Windows Vista Ultimate
Matična ploča
Gigabyte GA-P35-DS3R
Procesor
Intel® Core™ 2 Duo E6750
RAM
DDR2 4GB 800MHz Geil ® BlackDragon
Sistemski HDD
Western Digital Caviar® SE WD6400AAKS
Grafička karta
Gainward BP8600GT-512-HDMI-DD
Mediji na testu:
Izbor medija za testiranje se sveo na najrasprostranjenije medije na našem tržištu:
1. CD-R Verbatim 52x („Pastel“)
3. CD-R TDK 52x
4. CD-R TRAXDATA BLACK 52x
5. CD-RW PRINCO HighSpeed
6. DVD-R VERBATIM 16x
7. DVD-R MAXELL 16x
8. DVD-R TDK 16x
9. DVD+R VERBATIM 16x
10. DVD+R MAXELL 16x
11. DVD+R TDK 16x
12. DVD+RW TDK 4x
13. DVD-RW VERBATIM 4x
14. BD-RE LG 1-2x 25GB
Konačni utisci, zaključak
Jako dugo nismo bili u poziciji da nas neki od optičkih uređaja oduševi svojim karakteristikama. Opravdanje za to smo nalazili u činjenici da se već dosta dugo nije napravio značajniji napredak u pogledu razvoja standarda. Zaista, kada govorimo o DVD rezačima, išlo se na masovnu proizvodnju, koja je rezultovala kako drastičnim padom cena, tako i delimično padom kvaliteta finalnog proizvoda, te i njegovog radnog veka. Dolaskom Blu-ray standarda na scenu, koji sa sobom donosi nove prohteve po pitanju tehnologije na hardverskom nivou, s pravom očekujemo i porast kvaliteta. Da skratimo priču, možemo slobodno reći da nas je LG je zaista oduševio svojim modelom BE06. Počev od dizajna, na koji koji definitivno nemamo zamerki, pa preko veoma dobre finalne obrade, sve do softverske podrške, možemo imati samo lepe reči.
Kada se radi o snalaženju sa CD medijima, možemo reći da se LG BE06 izuzetno dobro pokazao, generišući prilično kvalitetan upis, sa brojem C1 i C2 grešaka na nivou kome bi mnogi rezači pozavideli. Takođe, ujednačenost u kvalitetu nas je obradovala i pri rezanju DVD medija svih tipova, gde su dobijeni scan-ovi pokazali da je LG napravio izuzetan posao sa ovom kombinacijom elektronike i kvalitetnog lasersko/mehaničkog sklopa. Što se tiče BD medija, rezanje 23GB podataka 2x brzinom je trajalo 1h23min, dok je prosečna brzina čitanja narezanog BD-RE medija bila 2,2x. Svakako, jedan od najbitnijih segmenata svakog hardverskog čuda, jesu njegove brzinske performanse. Na ovom polju takođe imamo samo reči pohvale na račun LG BE06, s obzirom na to da po rezultatima testova i analiza medija na koje smo snimali sadržaje, LG BE06 pokazuje da pored prilično kvalitetne laserske jedinice, poseduje i dosta preciznu i brzu mehaničku „podršku“. Takođe, brzinski testovi čitanja oštećenih medija različitih tipova, pokazali su da se LG BE06 može svrstati u uređaje koji bez većih problema čitaju i set naših teško čitljivih test-medija, te na osnovu svega, sa punim pravom dobija nagradu Benchmark Highly Recommended.
Ostajemo svesni činjenice da trenutna cena, jošuvek predstavlja jedinu prepreku da se Blu-ray uređaji nađu u posedu većeg broja prosečnih korisnika računara na našim prostorima. Sa željom da Blu-ray rezači, u internoj ili eksternoj varijanti, što pre postanu svakodnevica, ovom prilikom apelujemo na uvoznike medija, da malo više pažnje posvete i ovoj „populaciji“. LG dobija sve pohvale za „odrađeni“ posao u slučaju BE06 eksternog Blu-ray rezača i od nas očekivanje da i u budućim revizijama i novim modelima, zadrži koncept u kome su kvalitet i performanse na prvom mestu.
Za:
– podrška za sve trenutno postojeće standarde
– odličan kvalitet zapisa na svim tipovima medija
– odlični brzinski rezultati čitanja
– visoka brzina audio ekstrakcije
– automatski update firmware-a
– LightScribe
– dobra softverska podrška
– kvalitet finalne obrade
– tih rad
– prenosivost i jednostavnost konekcije
Protiv:
– treba biti svestan da su za reprodukciju video materijala kompresovanih po novim standardima, hardverski zahtevi (za naše uslove jošuvek) veoma visoki.
Uređaj na test ustupila kompanija LG