MSI BigBang Fuzion Workshop, Bench-House
MSI BigBang Fuzion je matična ploča koju je ovaj proizvođač već nekoliko meseci najavljivao a Benchmark sajt pri tome imao priliku da je premijerno predstavi na domaćem tržištu. Test našeg kolege Miloša Stamenkovića na Benchmarku je objavljen pre petnaestak dana, a sada su posetioci sajta bili u prilici da se i uživo uvere u ono što je do skora izgledalo neverovatno. U tu čast upriličena je i ova prezentacija a posetiocima su se ispred lokalne kancelarije MSI-ja (MSI Balkan) obratili Slobodan Jeličić kao tehničko lice, odnosno Nikola Stanojević kao product manager.
Ova prezentacija je najavljivana na našem forumu kao prvi „workshop“ koji ćemo upriličiti u Bench House-u, pružiti priliku zainteresovanima da osim uobičajenog prezentacionog dela sami isprobaju ono što ih zanima. Naravno, pre ovog praktičnog dela, okupljenima se obratio Slobodan Jeličić ispred MSI Balkan i održao prigodnu prezentaciju o mogućnostima Lucid-ovog Hydra čipa koji je napravio ono što je do juče izgledalo nemoguće – naterati grafičke kartice nVidie i Ati-ja da rade zajedno. Iako je inicijalno zamišljeno da prezentacija traje mnogo kraće, priča se odužila zahvaljujući raznovrsnim pitanjima koja su se ticala načina na koji Hydra čip obavlja svoje „dužnosti“. Treba posebno pomenuti predavača iz MSI-ja…iskreno, mogli smo biti izuzetno zadovoljni načinom na koji je Slobodan Jeličić „branio“ svoje izlaganje i bio potpuno spreman da odgovori na sva pitanja koja po običaju kada su predstavnici naše zajednice u pitanju – nisu bila niti malo jednostavna. Lucidov čip predstavlja pravo hardversko rešenje koje fuziju mogućnosti dve porodice grafičkih akceleratora obavlja na vrlo zanimljiv način: da se ne bi ponavljali, preporučujemo da pogledate naš test ove matične ploče ili još bolje – pogledate neki od nekoliko video zapisa sa ove prezentacije.
Nakon prezentacije i dela „pitanja i odgovori“ prešlo se za sto gde su prethodno postavljena dva MSI P55 sistema sa matičnim pločama iz BigBang serije – Trinergy odnosno Fuzion. Radi se praktično o pločama sa identičnim layout-om koje se međutim razlikuju upravo u prisustvu Hydra čipa kod modela Fuzion. Posetioci prezentacije su mogli da se uvere u rezultate dobijene prilikom pokaznog dela workshopa: kolika je razlika u odnosu na SLI sistem aktiviran na Trinergy setupu, kao i koliki je dobitak u odnosu na pojedinačne grafičke kartice kada u sistemu rade samostalno. U Bench House-u je na raspolaganju od grafičkih adaptera bilo raspoloživo praktično sve što se može zamisliti, bukvalno svi modeli različitih generacija… i kombinovalo se!
Da nekom od posetilaca prezentacije ovaj dan ostane u posebnom sećanju, MSI se dodatno potrudio… korisnik Gaca kao najaktivniji član diskusije po mišljenju našeg predavača, nagrađen je vrlo vrednom matičnom pločom MSI BigBang Trinergy.
Budućnost Hydra čipa?
U sadašnjoj konstelaciji snaga na tržištu, budućnost sistema sa prisutnim Hydra čipom vrlo je neizvesna ali perspektiva postoji. Za sada, SLI ili Crossfire sistemi i dalje pružaju bolje performanse nego kada raznorodne grafičke akceleratore spojimo na ovakvoj matičnoj ploči: sam Fuzion model MSI-ja ovom proizvođaču više će poslužiti kao marketinški trik nego li što se u ovoj fazi može očekivati nekakav tržišni rezultat. Hydra neće zauvek ostati ekskluziva MSI-ja ali ovom proizvođaču je očito izuzetno stalo da makar neko vreme ima „tapiju“ na njegovu implementaciju na svojim matičnim pločama. O ceni samog čipa nismo mogli saznati previše detalja, ali konkretnije rezultate verovatno možemo očekivati u trenucima kada njegova implementacija siđe u mainstream segment.
Matične ploče poput Fuziona koje su smeštene u izuzetno visok cenovni rang (preko tri stotine evra) najčešće služe kao demostracija mogućnosti; prava korist međutim nastaje onog momenta kada te mogućnosti postanu dostupne širim masama. Prisustvo ovakvog čipa kao deo standardne ponude na mainstream modelima omogućavaju korisnicima da u izvesnim situacijama osete pravu korist. Pretpostavimo da korisnik želi da unapredi svoj sistem kupovinom novog 3D akceleratora a od starog modela mu se ne rastaje ili je pak nezadovoljan neisplativošću njegove prodajne cene. U situaciji da takav korisnik poseduje ovakav tip matične ploče doći će u situaciju da performanse svog novog sistema dodatno unapredi dodavanjem svoje stare kartice, bez obzira kojeg proizvođača. Naravno, ne treba očekivati čuda niti očekivati da će se snaga BMW-a unaprediti ako mu dodate snagu „pežoa“ iz 2005. godine, ali u situaciji gde je vremenski razmak ove dve kartice u istemu jednak smeni jedne generacije, dodatno ubrzanje se može očekivati. Upravo tu Lucidov čip može očekivati da ugrabi delić svoje slave na tržištu…
Još jedno prijatno popodne u Bench House-u, još jedna lepa i korisna prezentacija za članove naše zajednice. Prijateljima iz kompanije MSI još jednom se zahvaljujemo na spremnosti da se uživo obrate benchmarkovcima u nadi da ćemo svedoci ovakvog druženja ponovo biti vrlo skoro…
Ostatak video klipova pogledajte ispod…