Nebojša Todorović
Poveća, ali veoma lagana kutija kojom dominiraju plava i bela boja jasno govore da je reč o nekom od klasičnih MSI modela. Dok MSI sa “specijalnim” modelima eksperimentiše u domenu pakovanja, kada su regularni primerci u pitanju to nije slučaj. Ipak, smatramo da bi redizajn dobro došao kompaniji, prosto jer za razliku od konkurencije, na spoljašnjosti možete jako malo saznati o samom proizvodu koji se nalazi unutra. Dostupne su samo generičke i najopštije moguće informacije, dok specifikacije kao što su frekvencije, implementirane tehnologije i slično, ostaju nepoznanica. Sa pakovanja smo zaključili samo to da je reč o “OC Edition” verziji, GTX 650 Ti Boost modelu i činjenici da poseduje 1 GB GDDR5 memorije.
Propratno pakovanje je identično kao i kod ostalih MSI karti ove klase koje smo imali prilike da testiramo u skorije vreme. Dakle, dokumentacija, DVI to VGA konvertor, naponski adapter i disk sa drajverima. Ništa više, ništa manje od najskormnije moguće opreme koju je po našem mišljenju pristojno isporučiti korisnicima.
Kompletan spisak opreme je sledeći:
– Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – Uputstvo – “4pin to 6pin” Y-račva
MSI GeForce GTX 650 Ti 1 GB – Karta
Umesto dva ventilatora manjeg prečnika, MSI je odabrao jedan većih dimenzija. Reč je o ventilatoru specifičnom za MSI karte, koji poseduje specifične završetke peraja. Naime, glatka površina u teoriji sprečava skupljanje prašine. U praksi, samo smanjuje količinu koja se skupi, dok je eliminacija nemoguća. Veliki prečnik od 90 milimetara sugeriše tih rad, što nam se svakako dopada. Uostalom, GK106 čip koji se koristi za GeForce GTX 650 Ti je sve samo ne preterano zahtevan da bi mu rashladni sistem sa dva ventilatora bio neophodan. Što se izrade ostatka kulera tiče, on je tipičan za MSI. Oklop je izrađen od mat crne plastike sa plavim detaljima.
Nažalost, iako je ventilator prilično veliki, nije nam jasno zašto je MSI odlučio da za ovaj model upotrebi verziju od 90mm, umesto one koja je upotrebljena za nedavno testirani Radeon HD 7790. Naime, iako je Bonaire GPU daleko manje zahtevan, MSI mu je dodelio ventilator prečnika 100mm, koji bi, objektivno gledano, bio daleko bolje prilagođen GK106 procesoru. Bilo kako bilo, osim aktivnog dela rashladnog sistema, jednako je bitan i pasivni.
Na poleđini karta krije poprilično dugačku štampanu ploču, na kojoj se nalazi veliki broj različitih elemenata. Najvažnija su četiri od ukupno osam memorijskih čipova. Takođe, van bilo kog posebnog konteksta, moramo priznati da braon PCB ne čini grafičku kartu nimalo atraktivnom, poput crnog ili crvenog. Barem ne po našem mišljenju.
Rastavljanje karte je otkrilo kako je rešen ostatak hlađenja. Dopada nam se kako je MSI to izveo, jer su korišćeni mahom niklovani delovi, pa nije bilo vidljivih bakarnih elemenata. Osnovu kulera čine aluminijumska rebra, koja su prilično zgusnuta i čine kuler nešto težim od onoga što smo očekivali. Baza je konvencionalna, u smislu da je ne čine heatpipe-ovi već klasična aluminijumska ravna površina. Ipak, dva heatpipe-a su ugrađena i osim što prolaze kroz bazu, isto čine i kroz bakarna rebra. Na ovaj način se ravnomerno prenosi toplota sa GPU-a na ostatak kulera. Sve u svemu, kuler je prilično dobar iako imamo utisak da bi bio fenomenalan sa malo većim ventilatorom koji bi obezbedio bolji protok vazduha i manji nivo buke.
Skidanje kulera je otkrilo i to da je MSI praktično “veštački” produžio štampanu pločui kako bi bila dugačka kao i sam kuler. To se jasno vidi po tome što poslednjih ~20% PCB-a nije zauzeto ničim osim nalemljenim šestopinskim naponskim konektorom. Uostalom, već smo videli na referentnom primerku, da je NVIDIA predvidela znatno manje dimenzije za GTX 650 Ti Boost. Ipak, na ovaj način se efikasno dobija efekat “ozbiljnije” grafičke karte. Oko GK106 GPU-a su smeštena četiri memorijska čipa.
MSI se odlučio za Hynix čipove GDDR5 tipa. Njihov ukupni kapacitet iznosi 1 GB, a prema oznaci se može zaključiti da su deklarisani na frekvenciju od 5 GHz i rad na naponu od 1.5 V. Takođe, ova memorija je smeštena u FBGA pakovanje, a zanimljivo je i to što je njen teoretski maksimum ispod referentne vrednosti koju NVIDIA propisuje. Moramo priznati da smo bili razočarani ovim potezom MSI-a koji je očigledno svesno uštedeo na brzini memorijskih čipova oslanjajući se na širinu 192-bitne magistrale.
Naponska jedinica je generička i ne pripada Military Class standardu. To ne menja činjenicu da deluje sasvim solidno, jer su upotrebljene četiri oklopljene zavojnice, kao i prilično kvalitetni kondenzatori. Imajući u vidu zahtevnost GK106 čipa, četvorofazna filtracija napona je više nego dovoljna za grafičku kartu poput ove.
Od konekcija treba pomenuti odličan set video izlaza koji podrazumevaju dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort punih dimenzija. Ovo je verovatno najbolji set video izlaza u klasi, pa ne čuidi činjenica da MSI nije želeo da menja bilo šta u odnosu na ono što je NVIDIA propisala.
Za potrebe napajanja karte, korisnici će morati da obezbede jedan 6pin molex, koji sada zaista nije retka pojava čak ni na jeftinijim napajanjim. Takođe, bitno unapređenje u odnosu na običan GTX 650 Ti je SLI konektor koji omogućava povezivanje više od jedne grafičke karte u multi-GPU režim rada. Ovo je odličan način da ozbiljno ubrzate vaš PC u pogledu grafičkih performansi bez potrebe da menjate postojeću grafičku kartu.
MSI je taktove povećao u odnosu na referentne tek za toliko da ima izgovor da ga klasifikuje kao “OC Edition”, mada je sada i to pod velikim znakom pitanja. Istina, GPU je ubrzan sa referentnih 980 MHz na 1006 MHz kada govorimo o nominalnoj vrednosti, što naravno utiče i na povećanu Boost vrednost. Sa druge strane, memorija radi na 1253 MHz, što je efektivno 5 GHz. Sve to ne bi bio problem da propisani takt memorije od strane NVIDIA-e nije efektivnih 6 GHz. Stoga, u ovom pogledu MSI je usporio svoj model, pa je zaista velika dilema da li OC sufiks ima opravdanje i da li se radi o obmani kupaca. Sreća u nesreći je upravo memorijska magistrala koja ima 192 bita, pa je protok zadržan na zaista visokom nivou od 120 GB/s.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 650 Ti 1 GB; MSI Radeon HD 7790; AMD Radeon HD 7850; ASUS GeForce GTX 650 Ti Boost DirectCU II 2 GB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 314.22
[modul]test=219[/modul]
[modul]test=220[/modul]
[modul]test=221[/modul]
[modul]test=222[/modul]
Testiranje je pokazalo nekoliko zanimljivosti kod MSI GeForce GTX 650 Ti Boost modela. Pre svega, rashladni sistem je definitivno trebao da dobije veći ventilator. Prosto, maksimalna temperatura od 72 stepena je na taj način mogla biti bolje iskontrolisana. Prosto, iako profil za automatsku regulaciju brzine kulera nije agresivan, manuelno možete ići tek do nekih 40 procenata od maksimuma, jer nakon toga hlađenje postaje bučno i po svakom kriterijumu. Sa druge strane, MSI HD 7790 se daleko bolje pokazao u ovom aspektu.
Sa druge strane, kako se varijanta od 1 GB pokazala i da li nedostatak drugog gigabajta video memorije košta ovu kartu dobrih performansi? Iznenađujuće, gotovo da nema razlike u odnosu na ASUS-ov GTX 650 Ti Boost sa 2 GB GDDR5 memorije. Takođe, imajte u vidu jako bitnu stvar: osim što ima dvostruko manji bafer, ova karta ima memoriju koja je primetno sporija. Ipak, izgleda da je 192-bitna magistrala više nego dovoljna da nadoknadi ovaj nedostatak, što je MSI imao u vidu. To naravno ne znači da uopšte nema razlike. Prilikom testiranja u najzahtevnijim modovima, igre poput Sniper Elite počinju da prave razliku između dodatne memorije. Ipak, kada uzmemo u obzir da u tim specifičnim slučajevima nijedna od pomenutih karti ne isporučuje potpuno tečno iskustvo, mnogi će moći da zažmure na jedno oko kada je pomenuti nedostatak u pitanju.
Od overklok potencijala smo očekivali da se ova grafička karta uklopi sa dosadašnjim iskustvom. To smo i dobili. Sa 1086 MHz za nominalnu frekvenciju nismo oborili dosadašnji rekord koji smo postavili sa ASUS-ovom grafičkom kartom, ali je razlika ionako mizerna i nikako ne može uticati više od par procenata u konačnom rezultatu. Memoriju smo uspeli da overklokujemo na 1500 MHz, odnosno efektivnih 6 GHz čime smo dostigli referentnu vrednost i moramo priznati da smo veoma zadovoljni konačnim rezultatom. Dobitak od oko 10% je sasvim na mestu i ni sa jednim drugim GTX 650 Ti Boost modelom nismo dobili značajno veći skok. Čak ni podizanje napona nije pomoglo, jer smo samo dobili veću maksimalnu temperaturu, dok je limit u domenu radnog takta ostao nepromenjen.
Kada uzmemo u obzir da ovu grafičku kartu možete dobiti po ceni od oko 130 evra, moramo priznati da je reč o veoma dobroj kupovini. Niti Radeon HD 7790 ili GTX 650 Ti u klasičnoj izvedbi vam neće pružiti slične performanse u igrama. Čak ni verzija sa 2 GB nema dovoljno veliku prednost da biste zalazili u cenovni razred od oko 150 evra. Zbog toga, MSI GTX 650 Ti Boost sa 1 GB GDDR5 memorije, kao i ostale grafičke karte ove vrste donose veliku promenu za gejmere ograničenog budžeta.
Poput Radeon HD 7850 sa 1 GB memorije, ovoj karti je zagarantovan uspeh i u to nemamo sumnje. Ukupan utisak o samom MSI-evom proizvodu je pozitivan i pored nekoliko sitnijih mana, jer atributi poput cene definitivno nam daju razlog da ne “zameramo” previše. Kada u obzir uzmemo i performanse, solidan overklok potencijal dolazimo do zaključka da je odnos uloženog i dobijenog odličan za korisnike. I to u meri koja ne može proći nenagrađena.
Prednosti: – Performanse – Dobre OC mogućnosti – Kontrola napona – Cena
Nedostaci: – Skromna oprema Grafičku kartu na test ustupio Emmi.
MSI GeForce GTX 650 Ti Boost 1GB
Već po predstavljanju GeForce-a GTX 650 Ti Boost, rekli smo da je model sa 1 GB memorije potencijalni "best buy" ukoliko se sve "kockice slože". MSI definitivno daje svoj doprinos da se to desi, jer je na domaćem tržištu prisutan sa OC modelom koji po ceni od oko 130 evra ima zaista puno toga da ponudi. Imamo cenu koja je poprilično povoljna, kvalitetni čip srednjeg segmenta pod nazivom GK106, odličnu magistralu širine 192 bita i dvostruko manje