Nebojša Todorović
Test: MSI R7950 TwinFrozr III 3GB OC
Prelazak u novi proizvodni proces je doneo veliki napredak u odnosu performansi prema potrošnji, jer je Tahiti čip i pored novih tehnologija, bolje optimizacije i generalno većih performansi ostao na istom nivou energetske zahtevnosti. Ovo je odlično za sve one koji su poput MSI-a, svoje postojeće “custom” hlađenje planirali za daleko zahtevniji GPU kao što je Fermi. Ovaj veliki 40-nanometarski čip karakteriše visok stepen zagrevanja, a grafičke karte bazirane na TwinFrozr III kulerima su se odlično nosile sa njim i odolevale mu. Čak i overklokovani modeli iz “Lightning” serije nisu bili skloni visokim temperaturama i pored znatno višeg takta od referentnog. Stoga, imali smo velika očekivanja za R7950 TwinFrozr III, kako u pogledu niskih temperatura, tako i po pitanju overkloka. TwinFrozr III u svom najvećem izdanju, kada se montira na Tahiti, deluje predimenzionisano, ali nas je najviše zanimalo kako sve to izgleda u praksi.
U povećoj kutiji koja je dizajnirana tako da “iz aviona” možete da prepoznate o kom proizvođaču je reč, stigla nam je “OC” verzija MSI R7950 TwinFrozr III. Gornja stranica kutije se preklapa i kada je podignete možete videti odmah samu kartu, kroz transparentni deo. Oko proreza su prikazane tehnologije implementirane u ovu karticu, a koje su ekskluzivne za MSI. Očekivano tu se pominje Military Class III standard, koji označava korišćenje kvalitetnih oklopljenih zavojnica, kondenzatora, prednosti TF III hlađenja i sl. Unutar pakovanja ćete naći ono što vam je neophodno, ali je kao i obično izostao bilo kakav specifičan dodatak, pa ćete naći dva “4pin to 6pin molex” adaptera, CrossFireX mostić, par video adaptera, obaveznu dokumentaciju i disk sa drajverima.
Karticom dominira veliki TwinFrozr III kuler, koji je odavno prepoznatljiv znak kompanije MSI, a karakterišu ga dva ventilatora prečnika 80mm koji poseduju specifčno obrađene krajeve peraja radi ostvarivanja većeg protoka vazduha. Moramo priznati da su tokom testiranja bili izuzetno tihi i da ovu kartu smeštamo među manje bučne modele. Oko njih se nalazi oklop kompletno izrađen od aluminijuma nešto veće debljine što definitivno ostavlja utisak visokog kvaliteta, pogotovo nakon susretanja sa karticama koje koriste tanku plastiku za ove potrebe.
Rashladni profil je izveden od gusto raspoređenih aluminijumskih rebara, kroz koje prolazi pet heatpipe-ova. Potonji su izrađeni od aluminijuma, ali su niklovani radi boljeg estetskog efekta. Na isti način je izrađena i baza kulera koja je prilično dobro ispolirana kako bi mikro-neravnina na njenoj površini bilo što manje. MSI se zaista potrudio da kroz tri generacije TwinFrozr kulera napravi što bolju reputaciju i u tome je zaista i uspeo, s obzirom na to da su njihove performanse sa svakim proizvodom sa kojim smo se susreli bile na najvišem nivou.
Nakon skidanja kulera smo naišli na PCB koji je vrlo sličan referentnom, uz određene modifikacije od strane MSI-a, koje su se odnosile uglavnom na kvalitet ugrađenih elemenata koji je bolji od onoga što ćete naći na referentnom modelu. Naponska jedinica, na primer, osim što koristi kvalitetnije zavojnice, izvedena u sedam umesto pet faza. Za potrebe promene napona, koristi se CHiL CHL8228 što je odlična vest za one koji žele da kontrolišu napon softverskim putem. Ovaj čip podržava većina overklok alata, jer se isti koristi i za referentni model.
Na centralnom delu štampane ploče se nalazi i Tahiti GPU koji predstavlja prvi grafički procesor izrađen u 28nm. Kao što smo već pominjali, Tahiti se zasniva na novoj GCN arhitekturi, a verzija namenjena Radeon-u HD7950 je blago oslabljena i poseduje 1792 Stream procesora, 112 teksturnih i 32 ROP jedinice. Ovo u odnosu na punokrvni Tahiti(XT) čip nije velika razlika, pa smo i tokom ranijih testiranja pokazali da je prednost Radeon-a HD7970 u odnosu na HD7950 vrlo mala. Mogućnosti su im iste, što znači DirectX 11.1 kompatibilnost, kao i implemetiranu podršku za ShaderModel 5.0, kao i OpenGL 4.1.
Oko GPU-a je raspoređeno dvanaest GDDR5 memorijskih čipova potpisanih od strane kompanije Hynix. Njihova latencija je 0.8ns, što znači da im je teoretski maksimalni takt 1250MHz, odnosno efektivnih 5GHz. Upalo nam je u oko to što je jedanaest čipova prekriveno aluminijumskom pločicom, dok je jedan čip koji se nalazi ispod GPU-a prepušten “sam sebi”. Zašto se MSI odlučio na ovaj potez nikako nam nije jasno, jer ne vidimo smisao ovog postupka, s obzirom da je generalno pravilo da se svi memorijski čipovi jednako hlade.
Kada su frekvencije u pitanju, MSI je rešio da svoj novi model fabrički postavi na veće vrednosti od onih koje je AMD propisao kao referentne. Sa 800MHz, GPU je ubrzan na 880MHz, što predstavlja deset procenata veću vrednost, a frekvencija memorije nije promenjena i radi na efektivnih 5GHz. Ovo dodatno smanjuje već malu razliku u odnosu na Radeon HD7970, a povećava prednost u odnosu na direktnog konkurenta ovog modela – GeForce GTX580. Iako nije najbrži Radeon HD7950 “out of the box”, imali smo dosta vere u TwinFrozr III hlađenje i njegovo ponašanje pri overkloku.
U pogledu konektivnosti, kartica poseduje dva mini DisplayPort-a za koji dobijate konvertor u klasičan DP, kao i po jedan HDMI i DVI. Ovo predstavlja standardni set priključaka kada govorimo o Radeon-u HD7950 uopšte i to ćete naći na najvećem broju ovih kartica. Pored toga, prisutna su i dva CrossFireX konektora, a kako je HD7950 deklarisan na potrošnju od 225W, očekivano je prisutno dva 6pin molex-a.
Rezultati
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: AMD Catalyst 12.2 preview, ForceWare 280.26
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.
Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.
Rezultati
Utisci u radu i zaključak
Osim toga što se MSI R7950 pokazao kao vrlo tih, činjenica je da je ova grafička karta i veoma hladna. Pre svega, tokom testiranja na fabričkim taktovima, iako su deset procenata viši od referentnih, temperatura GPU-a nije prelazila 55 stepeni celzijusa uz prilično miran rad ventilatora. Ovo dosta toga može da nam kaže o efikasnosti TwinFrozr III kulera koji je vidno dizajniran za mnogo “toplije” GPU-ove. Ovo je odlična vest za sve overklokere, s obzirom da smo bili sigurni da nam karta ostavlja poveću količinu prostora za OC.
To se pokazalo kao tačno, pa smo uz povećane napone stigli do 1125MHz za GPU i frekvencije od efektivnih 6,5GHz za memoriju. Ovim rezultatom smo probili do sadašnji rekord koji je držao ASUS-ov model sa DirectCU II hlađenjem. I pored toga temperature nisu bile preterano visoke što nam se jako dopalo. Temperaturna margina pri ovim frekvencijama je bila oko 65 stepeni, a ventilatori su i dalje radili razumnom brzinom što je više nego dobar učinak.
Za kraj nam ostaje da kažemo da je sa ovom kartom MSI ponovo, barem u našim očima, pomerio granice, jer je TwinFrozr III hlađenje odlično migriralo sa stare na novu generaciju grafičkih kartica i vrlo verovatno ćemo ovo rešenje videti i na Kepler zasnovanim modelima. Radeon HD7950 nam se generalno jako dopada, jer za manje novca u rukama iskusnog korisnika može da pruži praktično isto što i skuplji Radeon HD7970. Kombinacija ove karte sa TwinFrozr III hlađenjem se pokazala kao pun pogodak, a nadamo se da cena neće predstavljati prepreku i da će biti u nivou sa konkurencijom. U tom slučaju možemo preporučiti MSI model kao najboljeg Radeon-a HD7950 sa kojim smo se do sada susreli.
Zahvaljujemo se kancelariji MSI Balkan na ustupljenom proizvodu za testiranje.