Nebojša Todorović
Pakovanje je klasično za MSI proizvode koje ne pripadaju nekoj od posebnih serija. Dok za pojedine “specijalne” verzije MSI menja dizajn kutije radi isticanja posebnih modela, ostali proizvodi dobijaju klasičnu plavo-belu temu. Za razliku od mnogih proizvođača, MSI nije preterano izdašan kada su podaci o sadržaju pakovanja u pitanju. Pokrivene su samo opšte informacije, dok posebni aduti grafičke karte koja se nalazi unutra ili frekvencije na kojima radi nisu nigde ni spomenuti. Iskreno, smatramo da je ovo nešto što bi MSI obavezno trebao da promeni i priključi se trendu.
Više ništa nije novo kada kažemo da je pakovanje grafičkih karti skromno, ma kojoj cenovnoj kategoriji da pripadaju. MSI-ev HD 7790 nije izuzetak, te je propratno pakovanje svedeno na minimum. Šta to tačno znači možete videti na slici i spisku ispod iste.
Kompletan spisak opreme je sledeći:
– Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – Uputstvo – “4pin to 6pin” Y-račva
MSI Radeon HD 7790 OC Edition – Karta
Dok su se Sapphire i Asus odlučili za dva ventilatora, MSI je problem rešio sa jednim (ali vrednim – prim. aut.). Naime, reč je o jednom velikom ventilatoru prečnika 100mm. U odnosu na najčešći izbor od 80mm, MSI je obezbedio niži stepen buke. Prosto veliki ventilator obebeđuje veći protok vazduha na manjem broju obrtaja. Dopada nam se to što su peraja ventilatora obrađena na specifičan način kako bi se smanjila količina skupljene prašine. Ovaj tip možete naći i na TwinFrozr kulerima treće i četvrte generacije.
Ispod ventilatora i plastičnog oklopa crne boje sa plavim detaljima otkrivamo i aluminijumski rashladni profil. Rebra su relativno gusto raspoređena, ali je sam hladnjak prilično jednostavan i lagan. Zapravo, to se može reći za celu grafičku kartu. Dimenzije kulera su relativno male i isti ne prelazi okvire štampane ploče u velikoj meri. Ovo rezultuje kompaktnom kartom koja je odličan izbor za manja kućišta.
Kada smo rastavili kartu, došli smo do interesantnog otkrića. Naime, MSI karta koristi isti koncept kao i DirectCU kuleri kod Asusa. Očekivali smo da dva bakarna heatpipea završavaju u bazi rashladnog profila u formi aluminijumske površine. Ipak, pretpostavka nam je bila pogrešna, jer su presovani heatpipe-ovi praktično završili kao ravna površina koja ostvaruje direktan kontakt sa GPU-om. Ovaj sistem koriste mnogi kuleri, ali MSI čak i kod TwinFrozr rešenja nije pribegavao tome. Uštede se mogu primetiti, jer između dva heatpipea u bazi ima vidljivog praznog prostora, koji doduše popuni termalna pasta.
Pozadina karte otkriva prilično “popunjenu” štampanu ploču, kao i to da kuler nije mnogo duži od samog PCB-a. MSI očigledno nije želeo da “veštački” učini svoj proizvod većim, odnosno dužim, kako bi izgledao kao da pripada višoj klasi.
Kao i kod mnogih drugih proizvođača, naponska jedinica je pomerena na prednju stranu štampane ploče. Izvedena je u pet faza kao i u slučaju Asusovog i Sapphireovog modela, a MSI se nije odlučio da komponente budu Military Class standardizovane”, već generičke oklopljene zavojnice. Jedna je ruku na srce pripadnik SFC (Super Ferite Choke) zavojnica, dok su ostale klasične. I pored toga, izrada deluje kvalitetno, a moramo da pohvalimo MSI na činjenici da je naponska jedinica pasivno hlađena što je sjajna vest.
Ispod kulera ove karte se krije Bonaire GPU koji je po specifikacijama značajno snažniji od Cape Verde čipa koji se koristi za ostale HD 7700 karte. Osim što poseduje 896 Stream procesora, karakteriše ga 56 teksturnih i 16 ROP jedinica. Oko njega su smeštena četiri memorijska čipa. Kako je AMD morao da diferencira HD 7790 u adekvatnoj meri, upotrebljen je GDDR5 za koji je predložena frekvencija od efektivnih 6000 MHz. Na ovaj način se ostvaruje protok od 96 GB/s što je oko 35 procenata više u odnosu na 72 GB/s sa koliko raspolaže HD 7770.
Što se tiče konekcija, iskorišćen je provereni paket video izlaza za koje je AMD predvideo za srednju klasu. Tu su dva DVI konektora od kojih je jedan Single, a drugi Dual-link. To znači da je jedan ograničen na rezoluciju od 1920×1200, a drugi 2560×1600 pri osveženju od 60 Hz. Pored ova dva video izlaza, tu su i po jedan HDMI 1.4a i DisplayPort pune veličine, pa nećete morati da posežete za adapterima.
Pored ovih video izlaza, ova karta se na ploču vezuje putem PCI-Express 3.0 interfejsa koji je, podrazumeva se, unazad kompatibilan. Takođe, osim što se napaja putem njega, potrebno je obezbediti i jedan 6-pin molex, a ukoliko ga nemate, moguće je iskoristiti i adapter koji se dobija u paketu. S obzirom na to da HD 7790 nije posebno zahtevniji od onoga što mu PCI-Express pruža, sve su šanse da pojedini proizvođači ponude posebne verzije koje neće zahtevati dodatno napajanje. Tu je i jedan CrossFireX konektor, tako da ćete sa ovom kartom biti u mogućnosti da povežete još jednu u cilju poboljšanja performansi.
MSI je taktove povećao u odnosu na referentne tek za toliko da ima izgovor da ga klasifikuje kao “OC Edition”. Reći da je karta overklokovana je adekvatna samo u najširem mogućem smislu. Dok memorija nije ubrzana ni malo, GPU je dobio povećanje frekvencije za 50 MHz u odnosu na vrednost koju preporučuje AMD. Suštinski to je 5% ubrzanja za grafički procesor i 0% za memoriju. U ovom trenutku smo bili prilično razočarani, ali na svu sreću ne zadugo.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X; Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X; MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: AMD_Radeon_HD_7790_12.101.2.1-130313a
[modul]test=231[/modul]
[modul]test=232[/modul] [modul]test=233[/modul]
[modul]test=234[/modul]
Tokom testiranja moramo priznati da smo uživali u korišćenju ovog Radeona HD 7790. Veliki ventilator obezbeđuje jako niske temperature, čak i nakon duže sesije igranja. U toku mirovanja grafički čip je umeo da se zadrži na ispod 30 stepeni Celzijusove skale! Ništa lošije se kuler nije pokazao ni u momentima kada je to bilo najbitnije. Svega 52 stepena maksimalne temperature je čak 10 stepeni bolje od onoga što su ponudili Sapphire i Asus! To zaista nismo očekivali i moramo priznati da nam je to nateralo osmeh na lice. Brendirani kuleri su ispali lošiji u odnosu na ono što MSI smatra generičkim. Pritom, još jednom vredi ponoviti. Karta je barem podjednako tiha kao i druga dva Radeona HD 7790 koje smo imali prilike da testiramo do sada.
U overkloku MSI-ev predstavnik ne samo da nije podbacio, već nas je ponovo prijatno iznenadio. Rekli smo već da će razlike od modela do modela biti relativno male i da se maksimalni taktovi biti vrlo slični. Ipak, MSI je uspeo da donekle razbije ovu našu teoriju. Sa apsolutno stabilnih 1250 MHz za GPU, prešišao je za oko 50 MHz dosadašnji rekord za HD 7790. Istina, memorija nije imala iste “ambicije”, pa se zaustavila na 1743 MHz što je efektivno 6972 MHz. Ipak, sveukupno, dobili smo novog rekordera u HD 7790 kategoriji od karte koja nam je nakon početne faze testiranja delovala kao autsajder. Kako se pokazalo kasnije, potpuno neopravdano.
Što se skaliranja tiče, ove razlike su se pretočile u igri Crysis Warhead u dodatnih 12 procenata. Suštinski, možete sa sigurnošću očekivati oko 15 procenata ubrzanja u proseku što će u pojedinim momentima značiti, dok ćete u većini slučajeva razliku primetiti isključivo ukoliko koristite alat za merenje frejmrejta. Sve u svemu, u sferi overkloka i performansi rashladnog sistema, MSI Radeon HD 7790 se pokazao bolje nego što smo očekivali.
Sa cenom od oko 14000 dinara u trenutnku pisanja, MSI je vrlo jak učesnik na tržištu. Cena je identična kao i ona koju ima Sapphire sa Dual-X kulerom i oko 1000 dinara manja od one koju ima Asus sa DirectCU II sufiksom. MSI, Sapphire ili Asus? Ukoliko preferirate brendirane kulere i modele koji su nešto ekskluzivniji MSI će verovatno izgubiti trku, jer je ipak generički i nedostaje mu neki od popularnih “potpisa”. Sa druge strane, pokazao se kao bolji u praktično svim aspektima od druga dva, a pritom je u pogledu cene veoma konkurentan. Kada se sve stavi na vagu, moramo priznati da MSI ima više “tegova” na svojoj strani i kao takav zaslužuje preporuku.
Prednosti: – Odlično hlađenje – Izuzetno tiha i hladna karta – Performanse – Odlične OC mogućnosti
Nedostaci: – Skromna oprema Grafičku kartu na test ustupio MSI.
MSI Radeon HD 7790 OC Edition
Kao što smo i mogli da očekujemo, Radeona HD 7790 je, kao i GeForce GTX 650 Ti Boost, vrlo interesantna tema, kako za korisnike, tako i za same vendore. Stoga, na testu nam se našao MSI Radeon HD 7790 u OC izdanju. Ovo je klasična verzija koju ćete vrlo verovatno zateći na domaćem tržištu, a cenovno se smešta između nedavno testirane ASUS i Sapphire verzije. U pogledu cene, razlike se svode na po nekoliko evra. Da li je isto i sa k