MSI Radeon HD7770 1GB

MSI Radeon HD7770 1GB

Vrlo brzo nakon što je AMD zvanično predstavio nove grafičke karte utemeljene na Cape Verde grafičkom procesoru, proizvođači su pohitali da predstave svoje viđenje dva nova člana Radeon porodice. Prvi nam je na test stigao predstavnik kompanije MSI, a radi se o jačem modelu, sa oznakom HD7770. Kako je AMD prilično "opušten" kada su referentne vrednosti i dizajn u pitanju, sasvim je očekivano da proizvode koji se ugledaju na refere

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: MSI Radeon HD7770 1GB

      Ukoliko ste pročitali tekst od ponedeljka znaćete da je Cape Verde drugi na svetu grafički čip izrađen u 28-nanometarskoj litografiji i da je AMD sa njim “rešio” ponudu srednje kategorije. Jedini potencijalni problem u samom startu od predstavljanja novih modela je njihova cena, koja je postavljena pomalo “ambiciozno”. Međutim, ovo je donekle i očekivano, jer u izostanku konkurencije nema razloga da se povede “rat cenama”. Ukoliko bismo zanemarili taj faktor, morali bismo priznati da je Radeon HD7770 poveći napredak u odnosu na HD5770 i HD6770.

      Za one koji ne znaju, Cape Verde je GPU srednje klase koji poseduje podršku za DirectX 11.1, ShaderModel 5.0, kao i OpenGL 4.1. Zasnovan na NGC arhitekturi, ovaj čip deli puno toga sa Tahiti-jem koji je rezervisan za “high-end” Radeon-e. To znači da kartice koje koriste Cape Verde poseduju sve tehnologije kao i najskuplje verzije, uz naravno adekvatnu razliku u performansama i ceni. Dakle, sve ono što smo već pominjali, poput Eyefinity 2.0, HD3D, ZeroCore i sl. se nalazi i u Radeon-ima HD7770 i HD7750, koji će zameniti Juniper bazirane kartice. Pređimo na MSI koji se nama našao na testu…

      Što se samih specifikacija tiče, u svojoj najjačoj verziji Cape Verde poseduje 640 Stream procesora, koji su raspoređeni u 10 Compute Unit-a. CU je praktično osnovna jedinica u NCG arhitekturi i svaka sadrži po 64 Stream procesora. Ovaj čip poseduje novu generaciju Geometry engine-a, kao i teselator koji se nalazi i u Tahiti čipu. Broj od 16 ROP i 40 teksturnih jedinica je u skladu sa onim što smo i očekivali za srednju cenovnu klasu, jer se već neko vreme drži to nepisano pravilo. Tu je i 512KB drugostepene memorije, što je U skladu sa tim, jasno je zašto i pored, na oko, skromnih karakteristika ovaj čip ima dosta više snage u odnosu na Juniper koji pripada Evergreen generaciji i praktično deli specifikacije sa starim Cypress-om.

      MSI R7770 2PM1GD5-OC

      MSI već neko vreme nije bio prvi sa nekim proizvodom, a verovatno će vam biti zanimljivo da čujete da nam je ova kartica stigla čak i pre referentnih modela, pa se nadamo da će MSI ovaj trend uspeti da isprati na neke duže staze. U pakovanju koje kombinuje plave i bele detalje, a za koje se može reći da je karakteristično za MSI u poslednje vreme stiže kartica kao i osnovna prateća oprema. Sadržaj kutije, pored same kartice, predstavlja kratko uputstvo, dodatni prospekt sa ostalim proizvodima ove kompanije, disk sa drajverima i par video konvertora i naravno molex adapter za one koji nemaju šestopinski konektor na napajanju.

      Kartica nereferentni kuler, koji izgleda dosta “ozbiljnije” od onoga što je predstavio AMD. Pre svega, osim plastičnog crnog oklopa koji prekriva karticu u oči odmah upadaju dva velika ventilatora koja obećavaju nešto tiši rad, kao i veliki protok vazduha. Njihov prečnik je 80mm, a poseduju i mogućnost softverske kontrole broja obrtaja.

       

      Ispod njih je smešten jednostavan aluminijumski profil čija su rebra nešto ređa i prilično plitka. Uz to prisutan je i jedan heatpipe, čiji je zadatak da efikasno i ravnomerno prenese toplotu preko cele površine hladnjaka. Interesantna je odluka MSI da baza kulera koristi direktno naleganje heatpipe-a na grafički čip, čime se ostvaruje kraći put toplote i njeno efikasnije prenošenje.

      Kada se skine kuler u potpunosti, što i nije veliki posao, s obzirom na to da je pričvršćen sa samo četiri šrafa, ispod ćete naići na praktično referentni dizajn štampane ploče, kao i elemenata na njoj. Zanimljiva nam je činjenica da je AMD i u ovoj generaciji ipak promenio dizajn PCB, iako smo prvi put pomislili da je učinjen upravo obrnut korak. Ipak, novi PCB je znatno uprošćen, a promenjena je lokacija naponske jedinice, a jedino što je isto su dimenzije. Ukoliko vaz zanima, na slikama u galeriji možete videti kako je “evoluirao” dizajn PCB-a u ovoj kategoriji.

      Oko GPU-a se nalaze četiri memorijska čipa GDDR5 tipa, koji čine 128bitnu magistralu i potpisani su od strane Hynix-a. Kako je u pitanju model sa oznakom OC što sugeriše da radi na frekvencijama višim od onoga što je propisao AMD, očekivali smo podignute frekvencije u nešto većoj meri. Ipak, MSI je vrlo malo povećao takt grafičkog čipa i to sa 1000MHz, na svega 1020MHz, dok je memorija ostala na referentnih 1150MHz, što čini efektivnih 4,6GHz. Iskreno, smatramo da je dodavanje sufiks OC, na ovako zanemarljive vrednosti pomalo neozbiljno, ali uz činjenicu da isto umeju da urade i druge kompanije, spremni smo da “oprostimo” ovaj potez. U krajnjoj liniji, MSI nam je obezbedio dobro hlađenje i mogućnost promene napona za GPU što je dovoljno da poteramo ovu karticu do krajnjih granica, zar ne?

      Što se tiče konekcija, na prednjoj strani ćete naći video izlaze, a na raspolaganju će vam se naći po jedan DVI i HDMI 1.4a, kao i dva miniDisplayPort-a što će zadovoljiti i najzahtevnije korisnike. Kao vezu sa matičnom pločom i ostatkom računara generalno, ova karta koristi PCI-Express 3.0 interfejs, a za dodatno napajanje je zadužen šestopinski molex. Priključak za CrossFireX je takođe tu, a za ovaj cenovni segmen, AMD je odabrao “samo” jedan CFX konektor, što znači da ćete biti u mogućnosti da do maksimalno dve karte povežete u MultiGPU režim rada.

      Rezultati

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: Cape Verde modeli – AMD_Cape_Verde_8.932.2_Win7; HD6770 – Catalyst 12.1; GTX460 – ForceWare 280.26

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči i grafičkoj karti ustupljenoj za potrebe test računara.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe test računara.

       

      Rezultati:

      Utisci u radu, overklok

      Tokom rada, MSI Radeon HD7770 se jako lepo pokazao po pitanju niskog nivoa buke, jer je retko zalazio u ozbiljno visok broj obrtaja. Razlog za ovo leži u nekoliko faktora. Pre svega, radi se o malom grafičkom čipu u naprednoj tehnologiji izrade, kao i jako dobrom rashladnom sistemu za ovaj cenovnu klasu. Sve što je nedostajalo referentnom hlađenju, MSI je dodao, pa je kuler dobio dva poveća ventilatora, kao i heatpipe koji direktno naleže na grafički čip. Ovo sve rezultuje nižom maksimalnom temperaturom i ređom potrebom ventilatora za ubrzavanjem što je odlična vest za korisnike koji nemaju dobro zvučno izolovana kućišta.

      P
      ored toga, bili smo prilično optimistični povodom maksimalnog overkloka kartice, iako nam se često dešavalo da u slučaju AMD-ovih proizvoda postignemo jako dobre rezultate koje kasnije sa modelima namenjenim za prodaju nikako ne možemo da ponovimo, kao da su primerci koje AMD spreme za novinare posebno odabrani. Sa Tahiti-jem to nije bio slučaj, pa je optimistična pretpostavka bila, da će to biti situacija sa svim GPU-ovima iz Southern Island's porodice. Na svu sreću to se pokazalo kao tačno, pa smo pri podešavanju ventilatora na 40% od maksimuma dobili kranje pozitivne rezultate.

      Grafički čip je uspeo da dostigne granicu koja je postavljena u BIOS-u odnosno maksimalnu vrednost koju Catalyst Control Centar nudi, a to je 1200MHz! Ovo je maksimalno stabilan takt, pri naponu od 1.25V, što je 0.05V manje nego što je bilo potrebno referentnom primerku. Ponovo smo došli do zaključka, da je maksimum od 1200MHz preniska margina koju je AMD postavio za svoje kartice i prava je šteta što to mnogi neće umeti da zaobiđu. Memorija je pokazala nešto slabije afinitete za OC, pa smo stigli do 1230MHz, što je efektivnih 4,92GHz. Ovo je za dlaku slabije od referentnog modela, ali je činjenica da frekvencija memorije jako malo utiče na rezultate, a najveći faktor je takt GPU-a koji je u ovom slučaju fantastičan. Temperature pri povećanom naponu i ovako visokim frekvencijama su se jako malo promenile, što je takođe za svaku pohvalu i moramo priznati da je MSI odradio veoma dobar posao.

      Zaključak

      Konačna presuda, pogotovo u ovoj kategoriji, najviše zavisi od cene. Već smo rekli da je AMD pomalo preterao sa cenama Radeon HD7770 i HD7750 u globalu. Ipak, sve su šanse da će upravo zbog tih cena, Radeon HD6850 i HD6870 biti brzo ispražnjeni sa lagera i lagano biti povučeni iz prodaje. Dok se to desi, konkurencija će vrlo verovatno biti prisutna sa svojim rešenjima, na šta će AMD u tom trenutnku sasvim komotno odgovoriti erozijom cena, gde će se svi modeli pozicionirati onako kako bi to i trebalo da bude, za koji stepenik niže od trenutnog stanja.

      U skladu sa tim, mi ćemo prokomentarisati MSI proizvod nevezano za cenu koja možda u početku neće biti onakva kakvu svi priželjkuju, međutim to će biti tako i sa svim ostalim proizvođačima. MSI R7770 2PM1GD5-OC predstavlja odličan proizvod koji poseduje jako veliki overklok potencijal, uz kvalitetan rashladni sistem koji je prilično tih i efikasan, dakle sve što je potrebno prosečnom korisniku da dođe do maksimalnog iskorišćenja svoje grafičke karte, a to je sve što vam je i potrebno, zar ne? Usled toga zaslužuje naše priznanje koje dodeljujemo grafičkim kartama i drugim proizvodima koji pokazuju izuzetan overkloking potencijal, i samim tim omogućavaju korisnicima da dobiju još više od svog proizvoda.

      Zahvaljujemo se kancelariji MSI Balkan na ustupljenom proizvodu za testiranje.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test