MSI Radeon R7 250 OC Edition

MSI Radeon R7 250 OC Edition

Protekla generacija Radeona je imala prilično jaku ponudu u nižoj klasi, pa se od AMD-a očekivalo da nastavi u istom maniru. Radeon HD 7730 je bio jedan od onih "trećestepenih" derivata koji su posedovali Cape Verde sveden gotovo na polovinu svog hardverskog maksimuma. Naslednik je morao da se pojavi u redizajniranom izdanju i to se upravo desilo sa R7 250. Sa njim smo dobili i Oland jezgro koje je optimizovano upravo za ovu kategoriju. To obično znači nižu cenu, bolje performanse i manju potrošnju. Zvuči zanimljivo?

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: MSI Radeon R7 250 OC Edition (Cena: oko 8.500 RSD)
      Veoma lagana kutija kojom dominiraju plava i bela boja jasno govore da je reč o nekom od klasičnih MSI modela. Dok MSI sa “specijalnim” modelima eksperimentiše u domenu pakovanja, kada su regularni primerci u pitanju to nije slučaj. Ipak, smatramo da bi redizajn dobro došao kompaniji, prosto jer za razliku od konkurencije, na spoljašnjosti možete jako malo saznati o samom proizvodu koji se nalazi unutra. Dostupne su samo generičke i najopštije moguće informacije, dok specifikacije kao što su frekvencije, implementirane tehnologije i slično, ostaju nepoznanica. Sa pakovanja smo zaključili samo to da je reč o “OC Edition” verziji, R7 250 modelu i činjenici da poseduje 1 GB GDDR5 memorije.

       
      MSI često obara standarde kada je propratno pakovanje u pitanju. Iako smo imali priliku da testiramo finalni “retail” model u kutiji smo našli samo kratku dokumentaciju u kompletu sa prospektom. Nedostaje čak i disk sa drajverima i iako smatramo da nas je na ovom polju teško iznenaditi MSI iznova uspe u tome.

      Kompletan spisak opreme je sledeći:
      – Dokumentacija
      MSI Radeon R7 250 OC Edition – Karta
      Karta na prvi pogled deluje veća nego što zaista jeste, a razlog se krije u upotrebi oklopa koji je “za dva broja veći” u odnosu na štampanu ploču. Naravno, upotrebljena je sjajna plastika koja ne predstavlja srećno rešenje u domenu održavanja (prašina, otisci, ogrebotine i sl.), ali jasno je da MSI u ovoj kategoriji malo mari za dizajn grafičke karte i njenog kulera. Uostalom, bitno je da svoju funkciju obavlja onako kako treba.


      Ventilator ima prečnik od 90 milimetara što je odlično imajući u vidu kategoriju kojoj R7 250 pripada. Zanimljivo je da je reč o ventilatoru kakav se sreće na TwinFrozr kulerima treće i četvrte generacije. Mislimo naravno na ispolirane krajeve peraja koji smanjuju nivo buke, kao i količinu prikupljene prašine tokom rada. Ispod ventilatora se nalazi vrlo jednostavan aluminijumski profil koji nema nikakve dodatke poput heatpipe-ova, pa čak ni bakarne baze. Uostalom, kako se kasnije pokazalo, ništa od toga nije ni bilo neophodno.
       

      Kao što smo i očekivali MSI se odlučio na ugradnju jeftinije Elpida memorije. U pitanju su GDDR5 memorijski čipovi kako je AMD i propisao, ali je odabir Elpide u praksi najčešće razlog za manji overklok potencijal u odnosu na modele koji koriste Samsungove ili Hynixove čipove. MSI R7 250 poseduje ukupno 1 GB što je više nego dovoljno i moramo da priznamo da nam se uvek dopada više varijanta sa 1 GB GDDR5, nego alternativna verzija sa dvostruko više GDDR3 memorije. Memorijski interfejs ima širinu od 128 bita što sve ukupno čini da memorijski podsistem bude identičan onom kod R7 250X modela. Isto važi  i za frekvenciju od efektivnih 4500 MHz.  

       
      Poleđina otkriva braon štampanu ploču koja nam se zaista nikada nije dopadala. Dok ovo nećete sresti kod ekskluzivnijih modela, MSI iz nekog razloga i dalje forsira ovu boju kod jeftinijih modela. Osim toga, nema mnogo toga što bi moglo da se pomene, jer karta nema CrossFireX mogućnost, niti je bilo potrebe da se memorija nalemi na ploču na obe strane, jer ukupno ima svega četiri čipa.

      Iako je kuler relativno tanak i dalje je reč o karti koja zauzima susedni slot, što trebate da imate u vidu kada planirate prostor u kućištu.

      Set video izlaza je tipičan za ovu klasu i MSI nije želeo da odstupa od referentnog “predloga”. To znači da MSI R7 250 nudi tri vrste video konekcije, a pored analognog D-Sub priključka tu su HDMI i DVI.  
       
      Dok je Radeon R7 250X baziran na Cape Verde jezgru, R7 250 poseduje znatno slabiji Oland procesor. Konkretno, reč je o 28-nanometarskom čipu koji u svojoj punoj izvedbi raspolaže sa 384 Stream procesora što je gotovo duplo slabije od Cape Verdea kod R7 250X. To povlači za sobom i manji broj teksturnih i ROP jedinica kojih ima 24 i 8, respektivno. Dakle, hardverski gledano između taj “X” sufiks u oznaci čini veliku razliku između ovih kartica, pa to obavezno imajte u vidu prilikom kupovine. Što se taktova tiče, MSI je opravdao svoju “OC Edition” oznaku na kutiji, pa stoga GPU fabrički radi na 1100 MHz, dok je memorija podešena na refrerentnih 4.6 GHz efektivno.
      [modul]specifikacija=5113[/modul] 
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  AMD Catalyst 14.4

       
       [modul]test=40[/modul] 
       
        [modul]test=41[/modul] 
       
        [modul]test=42[/modul] 
       
       
       [modul]test=43[/modul] Testiranje je pokazalo gde Radeon R7 250 treba da se smesti u odnosu na novu generaciju. Iako smo se razočarali kada smo videli da se za nju koristi Oland jezgro, kasnije se to ispostavilo kao pun pogodak. Zašto? Pre svega, zbog toga što se performansama pozicionira iznad Radeon HD 7730, a pritom je R7 250 jeftiniji čak i od GDDR3 verzije prethodne generacije od koje je znatno brža. Ova paradoksalna situacija čini R7 250 jako dobrim proizvodom. U pogledu temperatura nema nikakvih iznenađenja, jer veliki ventilator i moderan čip veličine nokta zaista daju odličan rezultat. Karta je gotovo nečujna, a temperatura nije preša 62 stepena Celzijusove skale ni tokom većeg opterećenja. 

       
      Prostora za overklok nema previše, ali to se od ovakve karte ni ne očekuje u velikoj meri. Maksimalnih 1150 MHz nije impresivno kada je GPU u pitanju, jer je to 150 MHz više od referentne vrednosti i 50 MHz više od onoga što je MSI podesio fabrički. Takođe, memorija se zaustavila na efektivnih 4.8 GHz. U ovako overklokovanom scenariju dobici su marginalni i ne prelaze 5%.  

      Sa cenom od oko 75 evra, MSI Radeon R7 250 predstavlja sjajan izbor bez dileme. Performanse su iznad prethodnika na čije mesto ova karta očigledno dolazi, a govorimo naravno o Radeonu HD 7730. U tom smislu zaista ne možemo da izostavimo preporuku, ali ukoliko želite još bolje performanse uz vrlo malo veće ulaganje, naš savet je da i dalje potražite stariji Radeon HD 7770 koji sa našeg tržišta zaista odlazi u velikom stilu.
       
      Prednosti: – Tih i efikasan kuler – Niske temperature – Primetno brži od HD 7730 uz manju cenu
      Nedostaci: – Skromna oprema Grafičku kartu na test ustupio Emmi.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test