MSI Z170I Gaming Pro AC je vrlo mala ploča, a na osnovu sufiksa koji se nalazi iza “Z170” oznake mnogi će odmah prepoznati da je reč o ITX modelu. Dakle, MSI je imao “kvadraturu” od svega 289 mm2 da opravda Gaming sufiks koji je rezervisan za naprednije modele u ponudi, tako da je jasno da će na maloj štampanoj ploči biti velika gužva i mnogo dešavanja.
Prvo što upada u oči jeste prepoznatljiva kolorna šema sa crnim i crvenim nijansama, kao i atraktivan izgled koji nastaje upravo iz pomenutog “gužvanjca” silnih komponenti koje su tu da bi se što manje žrtvovala funkcionalnost i pored malog prostora. Neke stvari su nužno pojednostavljene, kao što je to naponska jedinica koja broji pet faza (3+2+1). Da bi to kompenzovao, MSI je ugradio kvalitetne zavojnice, Black 10K kondenzatore, a Intersilov ISL95855 PWM kontroler.
Sve ovo će biti dovoljno da se i Core i7 6700K podigne na oko 4.5 GHz, takt koji je dostižan bez bitnog povećanja napona. Ipak, kako će ova ploča raditi u skučenim uslovima uz verovatno neku bolju ITX grafičku kartu, treba biti umeren u OC-u kako se ne bi povećavala ukupna temperatura u kućištu bez potrebe. Posebno jer na ovako maloj ploči nije bilo mesta da se ugrađuju ogromni hladnjaci na naponskoj jedinici.
Centralni deo matične ploče je zauzeo LGA1151 soket za Skylake procesore, odnonso Core modele šeste generacije. Sa njegove desne strane se nalaze dva DIMM slota za DDR4 module, a kako će nova generacija memorije uskoro doneti sve veći kapacite, dva slota će sve manje predstavljati ograničenje. Za sada, maksimalna podrška je 32 GB, a Z170I Gaming Pro AC je deklarisan na maksimalnu brzinu modula od 4200 MHz.
Za proširenje tu je samo jedan PCI-Express 3.0 x16 slot koji je tu upravo za neku ITX grafičku kartu u idealnom scenariju gde se sklapa napredan gejming SFF PC. Tu su i četiri SATA 6 Gbps priključka za “storage” uređaje, a dva od njih možete da pretvorite u jedan SATA 10 Gbps. Naravno, sva četiri SATA priključka se oslanjaju na čipset i nije bilo potrebe za dodatnim kontrolerima.
Tu je i M.2 SATA 32 Gbps koji je smešten na poleđini ploče. Ovo možda nije najpraktičnije rešenje, jer će biti mITX kućišta koja će u velikoj meri da otežaju pristup ovom slotu, ali verujemo da je to bio jedini način da se nađe mesta za njega. Jedini alternativni scenario koji vidimo, jeste da je MSI zamenio mesta njemu i slotu u kome se nalazi WiFi modul.
Kada smo već kod WiFi modula, on se nalazi na dnu ploče, u sekciji rezervisanoj za zvučni podsistem. Ugrađena je Intelova 8260NGW kartica sa podrškom za sve modrne standarde. Reč je o WiFi modulu sa podrškom za sve 802.11 standarde, uključujući i AC. Intel 8260NGW ujedno poseduje i podršku za BlueTooth 4.2 vezu, čime se bežične konekcije kompletiraju od samog starta. Za mrežni kontroler je odabran Intelov I219-V rešenje, a MSI ga je unapredio zaštitom do 15 KV radi povećane pouzdanosti. Doduše, malo nas čudi da se proizvođač nije odlučio na Qualcomm Killer koji često bira za svoje druge modele iz Gaming serije.
Što se zvučne podloge tiče, MSI kaže da je reč o Audio Boost 3 sistemu. Pomislili smo da bi u ovom slučaju mogao biti pojednostavljen zbog ograničeng prostora, ali je MSI izbegao ovu zamku. Osnovu čini Realtek ALC1150 čip koji ima EMI zaštitu na sebi, a tu su i Chemicon audio kondenzatori zajedno sa dva Texas Instruments pojačala od kojih je jedan zadužen za zadnji, a drugi za prednji panel na kućištu. Tu su čak i “de-pop” strujna kola za neutralisanje pucketanja, kao i razdvojeni kanali po slojevima ploče radi eliminisanja neželjenih interferencija.
Zadnji panel ploče je pravo uživanje gledati, jer je prostor odlično iskorišćen. Pre svega, nema nepotrebnih video konektora već po jedan HDMI i DisplayPort. Tu su čak četiri USB 3.1 i tri USB 2.0 konektora. Treba naglasiti da je jedan USB 2.0 (vertikalni) posebno očišćen od “prljavog” signala i ima pozlatu, jer je namenjen za povezivanje sa audio uređajima. Nije izostavljen ni PS/2 port u kombinovanoj varijanti tako da može da se koristi i za miš i tastaturu.
Ostali na spisku su LAN, S/PDIF i pet 3.5-milimetarski audio priključaka. Na kraju, tu je ClearCMOS prekidač kako ne biste morali da otvarate kućište da biste vratili BIOS na fabrička podešavanja.MSI koristi tradicionalno dizajniranu kutiju za ovaj model, samo u drastično manjem formatu. Na poleđini se nalazi veliki broj informacija koje kompanija smatra da ističu ovu ploču u odnosu na ostale na tržištu. U fokusu su naravno Audio Boost 3, M.2 32 Gbps, LAN protect i druge funkcionalnosti.
Iako je kutija mala, unutra se našao pozamašan broj dodataka. Tu je naravno dokumentacija i diskovi sa drajverima i ostalim softverom uz dodatak nalepnica za obeležavanje kablova. Tu je lim za zadnji panel, dva SATA kabla i antene za WiFi adapter. Antene su magnetisane u bazi tako da će biti lako da se smeste na metalne površine kućišta.
MSI Z170I Gaming Pro AC koristi prepoznatljiv Click Bios 5. Ovaj UEFI bios ima odličan grafički interfejs, a kako je reč o gejming modelu crno crveni tonovi će prevladavati. Intuitivan je i malo ko se neće snaći. MSI je drastično unapredio osećaj u biosu u smislu odziva, dok je organizacija već neko vreme nepromenjena.
Pored velikog broja standardnih funckcija tu je grafičko podešavanja ventilatora, Board Explorer opcija koja prikazuje ploču i sve njene elemente. Ona daje vizuelni prikaz ploče uz davanje informacije o kom elementu se radi, uz dodatno obaveštenje da li se u tom slotu nalazi neki uređaj koji je povezan. Za početnike vrlo korisno.
[modul]test=435[/modul][modul]test=436[/modul]MSI Z170I Gaming Pro AC je sjajna mITX matična ploča malog formata, koja ima sve što vam je potrebno za odlično funkcionisanje po vađenju iz kutije. Tu su kvalitetne komponente, odlična izrada, ali i većina funkcionalnosti velikih ploča visoke klase. Naravno, postoje određena ograničenja fizičke prirode, pa je nerealno očekivati da ovaj model raspolaže sa osam SATA portova ili velikim broj PCIe slotova. Isto tako, ciljna grupa ovog modela traži osnovu za napredni HTPC, odnosno nekakavu gejming SFF konfiguraciju.
Posebno nam se dopada odluka MSI-a da ne pokušava da probija nekakve granice u smislu naponske jedinice sa osam faza i sl. koje bi zahtevele dodatni PCB i povećale cenu u velikoj meri bez opipljivih poboljšanja u radu. U tom smislu, ova ploča je odličan balans između funkcionalnosti, imidža i cene. Doduše, nemojte pogrešno da shvatite sa cenom od oko 150 EUR-a ovo je daleko od jeftine matične ploče. Ipak, ciljnoj grupi kojoj treba platforma za PC malog formata za gejming ovo je sasvim sigurno jedna od najboljih opcija u ovom trenutku.
Prednosi:– Funkcionalost- Intel 8260NGW WiFi modul- Audio Boost 3- 4 USB 3.1 konektora- USB 3.1 header za prednji panel- Kvalitet izrade- Konekcije na zadnjem panelu
Nedostaci:– Samo da je M.2 nekako smešten na prednju stranu- Cena (uslovno)
MSI Z170I Gaming Pro AC
Popularnost SFF komponenti je, sudeći po proizvođačima, u uzlaznoj putanji. Razlog za to najverovatnije leži u činjenici da je stepen integracije sve veći, proizvodni procesi sve sitniji, pa tako su kompanije u mogućnosti da spakuju "ozbiljan" hardver na jako malo površinu. Pogledajte samo Radeon Fury Nano i jasno vam je da sada 4K gejming PC može, ukoliko uložite dovoljno novca, da bude veličine konzole. Naravno, za sve to je potrebna i odgovarajuća matična ploča, a MSI ima rešenje.