Filip Majkić
Nove serije Western Digital diskova, Q2 2009.
Osnovan 1970. pod imenom General Digital, bavio se uglavnom projektovanjem i proizvodnjom čipova za kalkulatore. ’80-ih počinje da proizvodi hard disk kontrolere. Svojim kontrolerom WD1003 iz 1983., praktično uspostavlja osnovu ATA interfejsu. 1988. počinje da se bavi proizvodnjom hard diskova, predstavivši prvu seriju ATA i XT attachment drajvova pod nazivom Centaur. ‘90-ih izbacuje na tržište Caviar seriju. 2001. prvi predstavlja mainstream ATA hard disk sa 8MB cache-a, što je za dotadašnji standard od 2MB cache-a, predstavljalo značajan napredak. Veoma poznat po Raptor seriji diskova, seriji koja pruža izuzetno malo vreme pristupa (access time), čak ispod 5ms. 2007.počinje da primenjuje Perpendicular Recording tehnologiju i na 2,5“ diskovima. Kako kažu statistike, Western Digital je trenutno po veličini drugi u svetu kada je u pitanju proizvodnja hard diskova. Na našem tržištu je veoma prisutan brend. Drugi po veličini proizvođač hard diskova je nedavno ušao i na SSD tržište. To je ostvareno kroz akviziciju, u sklopu koje je Western Digital kupio proizvođača SiliconSystems, kalifornijsku kompaniju koja se bavi solid state drajvovima. U portoliu ove firme se nalaze drajvovi sa SATA, EIDE, PC Card, USB i CF interfejsima, u 2,5-inčnom i 1,8-inčnom formatu. Vrednost ove akvizicije je iznosila 65 miliona dolara, koje je WD isplatio u kešu. SiliconSystems će postati deo WD-a i funkcionisaće kao WD Solid-State Storage biznis odeljenje. Na ovaj način će WD proširiti svoj uticaj na tržištu proizvoda baziranim na flash memorijama. Ne očekuje se da će se momentalno pojaviti novi drajvovi, ali se nagađa da bismo do kraja godine mogli da ugledamo prve SSD uređaje sa WD potpisom. Integracija u WD je već praktično dovršena.
Još se niste preorijentisali na SSD? Tako smo i mislili. Skupoća i cena po gigabajtu raspoloživog prostora će, realno gledano, još veoma dugo biti prepreka za masovno usvajanje diskova baziranih na flash memoriji – da ne pominjemo trajnost proizvoda, odnosno (relativno) ograničeni broj ciklusa upisa podataka koliko ovi uređaji mogu da izdrže. Stoga ćete poverenje pokloniti nekom od proizvođača hard diskova. Možda baš kompaniji Western Digital, dugo prisutnoj na našem tržištu, koja je poznat kao jedan od tehnoloških lidera, što potvrđuje svojim permanentnim napretcima na polju hard diskova. Za potrebe testa smo obezbedili nekoliko predstavnika Caviar Black, Caviar Green i Caviar Blue serija. Nažalost, nismo bili u prilici da dobijemo neke od najprivlačnijih modela trenutno, kapaciteta od 1,5 TB i/ili 2 TB, pošto isti u ovom trenutku nisu bili dostupni. Ali smo imali prilike da isprobamo neke od pristupačnijih modela, što će možda biti i zanimljivije korisnicima koji u ovom trenutku žele da kupe neke od povoljnijih hard diskova. Tako smo isprobali Caviar Blue od 640 GB, Caviar Black od 750 GB i Caviar Green od 750 GB i 1 TB. Magična cifra od 1 TB je sada već dobrano premašena, a mi vas nećemo „daviti“ pomislima koliko podataka raznih vrsta (čitati, filmova, muzike, fotografija…) možete staviti na diskove ovakvih kapaciteta – to preračunajte sami. Napomenimo samo da smo oko Caviar Blue diska od 640 GB imali određenih dilema, ali da smo se ipak odlučili da ga uključimo u test radi pouzdane reference.
Zeleni, crni, plavi
Za početak ćemo reći nešto o samim linijama koje Western Digital forsira u desktop segmentu. Naime, u kompaniji su želeli da kupcima pojednostave izbor i jasno im sugerišu šta kupuju. Stoga su, figurativno rečeno, „obojili“ diskove. Naravno, nisu ih premazali odgovarajućom farbom, već razdvojili u serije koje se razlikuju po boji u ćošku njihovih nalepnica, spolja gledano. Tu je i dosta razlika „ispod haube“, ali o njima nešto kasnije. Kako to funkcioniše u praksi? „Plava“ linija, odnosno Blue diskovi su namenjeni standardnim, „all-round“ modelima karakterističnim za mainstream. Oni kojima je potrebno nešto drugačije će se možda pronaći u drugim dvema serijama. „Zeleni“ diskovi, to jest Green serija Caviar diskova, su – kao što možete pretpostaviti – namenjeni profilu korisnika kojima trebaju štedljivi uređaji veoma tihog rada. Konačno, za entuzijaste kojima pre svega trebaju performanse, ali koji ne žele da zavlače ruku duboko u džep da bi došli do nekog od veoma brzih modela Raptor serije, tu su „Crni“ Caviar diskovi. Caviar Black serija je usmerena prema onima koji žele veliku gustinu zapisa i velike količine bafera, onima koji svakodnevno intenzivno kopiraju i stoga im znače što veće brzine transfera – jednom rečju, korisnicima koji žele što bolje performanse diskova. Konačno, navedimo maksimalne trenutno dostupne kapacitete u ovim serijama, pošto se iste drastično razlikuju po tom pitanju. Dok Caviar Blue možete naći samo u kapacitetima do 750 GB, dotle se Caviar Black može naći i u verziji od 1 TB, dok Caviar Green modeli idu i do 2 TB (pri čemu je između diskova kapaciteta 1 TB i 2 TB pozicioniran jedan model kapaciteta 1,5 TB).
Caviar Blue
Kao što smo pomenuli, WD Caviar Blue je skup diskova namenjenih najširim slojevima kupaca. Kako bi pojednostavio izbor, WD je svoje Caviar SE16, Caviar SE i Caviar drajvove okupio u jednu seriju, koja se stoga istovremeno karakteriše najraznovrsnijom ponudom kada se radi o različitim tehnologijama i modelima sa drugačijim interfejsima (SATA i EIDE), veličinama bafera i tako dalje. Nažalost, u ovom trenutku maksimalan kapacitet koji se nudi u ovoj kategoriji je 750 GB, a ni veličine bafera ne prelaze 16 MB. Naravno, može se desiti da se ove stavke izmene preko noći predstavljanjem novih modela. Pogledajmo specifikacije WD Caviar Blue hard diskova (model na našem testu je nosio kodnu oznaku WDC WD6400AAKS-22A7B):
Napominjemo da smo se odlučili da u gornjoj tabeli ne dajemo specifikacije EIDE modela ili SATA hard diskova kapaciteta manjeg od 250 GB, iz sasvim razumljivih razloga. Evo i šta sam Western Digital ističe kada se radi o ovim hard diskovima:
Cache – WD Caviar Blue linija je dostupna sa 2 MB, 8 MB i 16 MB keš memorije. Kao i uvek, više bafera znači bolje performanse
Capacity – Ova serija se nudi u kapacitetima od 40 GB do 750 GB, čime se pokrivaju gotovo svi segmenti u mainstream kategoriji. Drugim rečima, ponuda je prilagođena svačijem budžetu i mogućnostima, sa izuzetkom korisnika koji žele veće kapacitete od trenutno maksimalno dostupnih 750 GB. Oni će se okrenuti nekoj od druge dve serije, u zavisnosti od potreba.
Cool & Quiet – WD koristi WhisperDrive tehnologiju u ovim diskovima, koja minimizuje nivo buke, a tu je i SoftSeek tehnologija sa algoritmima za “nivelisanje” prilikom operacija čitanja i upisa podataka, tako da se buka karakteristična prilikom seek operacije dodatno spušta, a i sama operacija se vrši efikasnije. WhisperDrive, SoftSeek i IntelliSeek tehnologije se zasnivaju na poboljšanim karakteristikama motora i naprednim algoritmima za pretraživanje, čime se postiže ređa potreba za većim pomerajima read/write glava, što za posledicu ima kako tiši rad u idle režimima, tako i tiši zvuk pomeranja glave, pa i manju potrošnju struje. No, ove tehnologije nisu tu od juče i već smo se sretali sa modelima koji ih koriste na stranicama ovog sajta.
Caviar Black
WD Caviar Black serija je namenjena entuzijastima i onima kojima trebaju najbolje performanse. Da li će se takvom i pokazati, videćemo kada dođemo do testova. No, ue je skup diskova namenjenih najširim slojevima kupaca. U WD-u kažu kako su u Black seriji iskobinovane robusna arhitektura i napredna elektronika kako bi se maksimizovao potencijal gaming mašine. Istovremeno, ističu “hladan” rad, no-touch head tehnologiju i naprednu regulaciju vibracija kojima se disk dodatno umiruje. Na sve to stiže i petogodišnja garancija. Ističemo da su “najbliži rođaci” ove serije hard diskova zapravo modeli Enterprise serije, čijeg ste jednog predstavnika mogli da upoznate pre izvesnog vremena na stranicama ovog sajta, što bi sve skupa mogao biti dodatni pokazatelj da će ovu seriju krasiti izuzetna pouzdanost kroz godine koje dolaze. U ovom trenutku je maksimalan kapacitet koji se nudi u sklopu Black serije 1 TB. Da ne bude zabune, iako su drajvovi kategorisani za gaming i high performance, to ne znači da se odstupilo od standardnih 7200 obrtaja u minutu ili 3,5-inčnog formata. Diskovi su dostupni isključivo sa SATA interfejsom, kao i sa celih 32 MB keš memorije, što ukazuje da se nije štedelo prilikom projektovanja ovih modela. Pogledajmo specifikacije WD Caviar Black hard diskova (model na našem testu je nosio kodnu oznaku WDC WD7501AALS-00J7B):
Evo i šta sam Western Digital ističe kada se radi o ovim hard diskovima:
Elektronika za visoke performanse – WD implementira 32 MB bafera u diskove Black serije, kao i “dvoprocesorsku tehnologiju”, odnosno dualne kontrolere koji omogućavaju dostizanje visokih performansi.
StableTrac (kod modela >750GB) – Osovina motora je posebnom konstrukcijom “učvršćena” na oba kraja, radi bolje stabilizacije ploča u uslovima prisustva vibracija generisanih od strane samog sistema.
NoTouch ramp load technology – predstavlja metod parkiranja glava za vreme dok je disk isključen, kao i postavljanje u taj položaj pri uključivanju i isključivanju diska, kada dolazi do ubrzavanja, odnosno usporavanja rotacije ploča. Ovim se postiže to da glave nikada ne dolaze u direktan kontakt sa površinama ploča, a cilj svega je da se omogući veća pouzdanost glava „na duže staze“, kao i veća otpornost diska na mehaničke udare dok nije u radu.
Perpendicular Magnetic Recording (PMR) – u WD Caviar Black SATA diskovima je implementirana PMR tehnologija, o kojoj ste mogli da čitate u ranijim testovima na našim sajtovima.
Garancija – Western Digital na ove “čvrste diskove” daje pet godina garancije, što je svakako lepa cifra, a pored toga ukazuje poverenje koje ova kompanija ima u svoja rešenja.
Caviar Green
WD Caviar Green serija se fokusira na energetsku efikasnost. Radi se o štedljivim, tihim i hladnim hard diskovima koji ciljaju nešto drugačiji profil korisnika u odnosu na druga rešenja. Ovi diskovi su veoma popularni u biznis kategoriji i “dušu dali” za firme, ili pak za upotrebu u vidu eksternih hard diskova, gde je brzina transfera ionako ograničena interfejsom. Naravno, tu je i mogućnost upotrebe za kreiranje štedljivih sistema, ili pak za ispunjavanje kaprica “energetski svesnih i ekološki pažljivih” korisnika. No, u svakom slučaju, radi se o zanimljivom skupu rešenja, među kojima zatičemo modele isključivo sa SATA interfejsom, kapaciteta od 500 GB pa čak do 2 TB! Opet ponavljamo, iako su nam potonji bili najzanimljiviji za isprobavanje, nisu nam bili dostupni u trenutku odabiranja hardvera za test, tako da smo isprobali modele od 750 GB i 1 TB. Zanimljivo je da veličine keš memorije dosta variraju, pa je tako model od 750 GB dostupan sa 16 MB i 8 MB bafera (naš model je, kao što možete videti u tabeli, raspolagao sa 16 MB), dok verzija od 1 TB stiže sa 32 MB (primerak sa našeg testa) ili svega 8 MB bafera. Ipak, ono najbitnije jeste način na koji se ostvaruje ušteda. Iako su mnogi WD tvrdnje da u ovim diskovima koristi IntelliPower tehnologiju koja “balansira vreme obrtanja, transfera i keš algoritme” efektivno shvatili kao tvrdnju da je broj obrtanja diskova varijabilan, u praksi se modeli Green serije vrte na 5400 obrtaja u minutu, što je standard koji se najčešće vezuje sa hard diskovima namenjenim mobilnim tržištima. Od njih Green modeli imaju nešto bolje performanse, zahvaljujući efikasnijim kontrolerima, ali već možete pogoditi koja će biti glavna mana ovih modela…WD kaže da Green drajvovi imaju “performanse u klasi 7200 rpm diskova”, i priznaje da se “vrte na ispod 6000 obrtaja u minutu”. Pogledajmo specifikacije WD Caviar Green hard diskova (modeli na našem testu su nosili kodne oznake WDC WD10EADS-00L5B1 (1 TB) i WDC WD7500AACS-00D6B (750 GB) ):
Evo i šta sam Western Digital ističe kada se radi o ovim hard diskovima:
Reduced power consumption – WD tvrdi da ovi diskovi troše i do 40 odsto manje energije u odnosu na “standardne” desktop drajvove, što se postiže kroz implementaciju IntelliSeek, NoTouch i Intellipower tehnologija
Cool and quiet – WD pozicionira ova rešenja kao idealna za tihe PC računare, odnosno korisnike kojima je akustika daleko bitnija stvar od performansi (pod uslovom da su one na prihvatljivom nivou) kod PC računara.
Perfect for external drives – kao što smo već pomenuli, WD ističe da su ovi diskovi idealni za eksterne drajvove. Pored toga što slabije performanse ne dolaze do izražaja zbog interfejsa, njihova prednost u vidu mirnijeg rada i manjeg zagrevanja može puno značiti u eksternim kućištima koja su u dobroj meri daleko toplija usled malog prostora za ventilaciju i u koja omogućavaju da se buka diska čuje u većoj meri.
IntelliPower – algoritmi za nalaženje balansa između keširanja, brzine transfera i brzine obrtaja diska, koji donose velike uštede u potrošnji i dobre performanse. Pored toga, snižavaju se peak-ovi u potrošnji. U WD-u ističu i da je snižena potrošnja tokom butovanja operativnog sistema, što najviše doprinosi snižavanju potrošnje prilikom jednog od maksimalnih stresova.
IntelliSeek – algoritmi kojima proračunava optimalne seek brzine sa ciljem što manje potrošnje električne energije, manje buke i vibracija pri seek aktivnostima, bez padanja performansi. Činjenica je da, praktično, „najveća“ buka koju disk stvara potiče od pokretanja read/write glava. Pomenuti napredni algoritmi znatno doprinose tome da je pomeranje glave u toku jedne operacije fizičkog pretraživanja ili upisa, svedeno na minimum.
NoTouch ramp load technology – predstavlja metod parkiranja glava za vreme dok je disk isključen, kao i postavljanje u taj položaj pri uključivanju i isključivanju diska, kada dolazi do ubrzavanja, odnosno usporavanja rotacije ploča. Ovim se postiže to da glave nikada ne dolaze u direktan kontakt sa površinama ploča, a cilj svega je da se omogući veća pouzdanost glava „na duže staze“, kao i veća otpornost diska na mehaničke udare dok nije u radu.
StableTrac (kod modela >750GB) – Osovina motora je posebnom konstrukcijom “učvršćena” na oba kraja, radi bolje stabilizacije ploča u uslovima prisustva vibracija generisanih od strane samog sistema.
Perpendicular Magnetic Recording (PMR) – u WD Caviar Black SATA diskovima je implementirana PMR tehnologija, o kojoj ste mogli da čitate u ranijim testovima na našim sajtovima.
Sada kada smo upoznali glavne karakteristike i specifikacije svih modela, pređimo na ono što nas sve najviše zanima…
Test platforma
Već duže vreme se na sceni benchmark programa za merenje performansi hard diskova nalaze gotovo isti programi. Razlog je to što manje-više, prilično dobro rade svoj posao, pritom dajući uniformne rezultate pogodne za poređenje sa rezultatima dobijenim i primenom starijih verzija. Pokazalo se u praksi da se najbolji utisak o performansama može steći na osnovu rezultata kombinacije testova koju već duže vreme koristimo. Ovoga puta smo koristili sledeće alata:
HD Tach
HD Tune Pro
PC Mark 05 (HDD sekcija)
SiSoftware Sandra (HDD sekcija)
Kada govorimo o PC Mark i SiSoftware Sandra programa, radi se o uglavnom sintetičkim tesotovima, koji su zasnovani na složenim algoritmima namenjenim upošljavanju hard diskova, koji u kombinaciji sa vremenskom koordinatom daju određen indeks brzine diskova prateći više različitih bitnih parametara. Problem koji se javlja pri testiranju hardvera ovog tipa je taj da se svi rezultati dobijaju sintetičkim putem, koji simulira realni rad na računaru. Sigurno ste imali priliku da po časopisima naiđete i na neke druge, manje ozbiljne testove hard diskova, u kojima autori prave veliku grešku sa željom da prikažu performanse „u realnom životu“ praveći ručne „copy-paste“ testove kopiranja manjih i većih fajlova i mereći proteklo vreme. Prosto, treba biti realan i shvatiti da ovakav pristup nikako neće dati uniformne rezultate, a nikako neće biti relevantni za poređenje sa ranijim rezultatima, s obzirom na to da u velikoj meri zavise od ostatka sistema, a ponajviše od „stanja“ samog operativnog sistema. Sa druge strane, prija da se dobije informacija o brzini transfera u realnom životu, ali vas blagovremeno upozoravamo da se radi o podacima koje ne treba uzeti kao rezultat i zdravo za gotovo, već ih pre svega treba shvatiti kao bonus informaciju ako ih negde ugledate. Najzad, naglašavamo da hard diskovi nisu dodatno hlađeni, pošto smo želeli da imamo merodavne podatke o njihovom zagrevanju, a odluka da li ćete ih dodatno hladiti je na vama.
Diskove smo testirali na Asus P5K matičnoj ploči koja se bazira na kombinaciji P35 i ICH9 čipsetova kompanije Intel. Radi se o pouzdanoj i dokazanoj platformi, koja ne spada u poslednju generaciju kada je reč o performansama, ali koja svakako nudi maksimum kada govorimo o iskorišćavanju performansi današnjih hard diskova. Sistem smo podesili na podrazumevane vrednosti da bismo izbegli svaki eventualan problem. Tu su bili još Core 2 Quad Q6600 procesor koji radi na 2,4 GHz, 2 GB RAM memorije, te Thermaltake Toughpower napajanje snage 600 W, sa dosta „rezerve“ kada se radi o priključivanju diskova i drugih SATA uređaja. Sistemski disk je bio Samsung Spinpoint T166, kapaciteta 500 GB, a testiranje je vršeno pod Windows XP Service Pack 3 operativnim sistemom. Same diskove smo testirali nakon dizanja sistema, a zatim puštali da rade po nekoliko sati s’vremena na vreme ih opterećujući raznim transferima, nakon čega smo ih „propuštali“ kroz još jednu seriju testiranja da bismo potvrdili inicijalno dobijene rezultate. Podaci o test konfiguraciji su dati u tabeli:
Test sistem
Matična ploča
Asus P5K (Intel P35/ICH9 čipsetovi)
Procesor
Intel Core 2 Quad Q6600 2,4 GHz
RAM
2 GB DDR2-800 Kingston
Sistemski hard disk
Samsung Spinpoint T166 500 GB
Grafička karta
Palit GeForce 8800 GT Sonic
Napajanje
Thermaltake Toughpower 600 W
Operativni sistem
Windows XP Service Pack 3
Kada se radi o segmentu HD Tune testa, koji se odnosi na minimal transfer rate, tu treba biti obazriv i ne uzimati „zdravo za gotovo“ rezultate, jer oni ne predstavljaju pravu sliku performansi, već na nju utiče trenutno stanje računara i operativnog sistema, te neki zahtevniji paralelni programski thread može u trenutku izazvati pad ovog parametra, bez realnog osnova na nivou hard diska.
Rezultati testova
Caviar Blue 640 GB
Caviar Black 750 GB
Caviar Green 750 GB
Caviar Green 1 TB
Prosečan transfer (čitanje)
88,8 MB/s
90,1 MB/s
65,9 MB/s
74,9 MB/s
Prosečan transfer (upis)
87,7 MB/s
89,1 MB/s
64,7 MB/s
73,7 MB/s
Vreme pristupa
11,9 ms
11,9 ms
13,8 ms
13,8 ms
CPU usage
1,6 %
1,6 %
1,1 %
1,2 %
XP startup
10.752 MB/s
10.782 MB/s
8.723 MB/s
8.824 MB/s
Napomena: podatke u tabeli smo dobili pomoću HD Tune programa, sa izuzetkom XP startup sekcije, koju smo očitavali iz PC Mark 05 testa. Sve ove podatke ste mogli videti na ranije priloženim slikama. Uporedna tabela je data radi lakšeg procenjivanja i snalaženja prilikom poređenja performansi ovih modela – možemo mi do sutra naglabati o pločama, obrtajima, algoritmima, karakteristikama – ali, ono što nas na kraju zanima jesu performanse.
WD Caviar Blue 640 GB
WD Caviar Black 750 GB
WD Caviar Green 750 GB
WD Caviar Green 1 TB
Temperatura, kultura rada
Podatke o temperaturi možete videti u priloženoj tabeli. No, želimo da iznesemo neka lična zapažanja, kako u pogledu temperature, tako i kulture rada. Caviar Blue serija je najtoplija, što možda i nije za čuđenje, imajući u vidu da su druge dve serije diskova nešto naprednije. Ipak, veoma nas je prijatno iznenadio prilično nizak stepen zagrevanja Caviar Black serije. Očekivali smo da će ista biti nešto većeg stepena zagrevanja, možda čak i od Blue linije. Međutim, to se nije desilo, a temperatura Caviar Black linije se u praksi pokazala daleko približnija Green seriji umesto Blue modelima. Čak su razlike vrlo, vrlo male, kao što možete videti u priloženoj tabeli. Neprikosnoveni šampion po tom pitanju jeste Green serija, što je i bilo za očekivati. Međutim, najpozitivnije iznenađenje jeste veoma niska temperatura Black serije, što – priznaćete – nije baš odlika komponenti koje se pre svega diče performansama. Green modeli su najhladniji, a to smo, verovali ili ne, osetili i pod rukom. Naime, kada smo vadili Caviar Green diskove nakon rada, oni su na dodir zaista bili mlaki uprkos dužem radu, što je zaista bilo primetno.
Temperatura (očitavano pomoću HD Tune Pro aplikacije)
Model
Temperatura nakon 10 minuta rada
Temperatura nakon testiranja
WD Caviar Blue
27 C
42 C
WD Caviar Black
25 C
37 C
WD Caviar Green (oba modela)
24 C
35 C
Sa druge strane, imamo taj momenat akustike. Moramo reći da ne raspolažemo mernim instrumentima za egzaktno merenje buke, pa smo se više oslonili na sopstveni, subjektivni utisak. Nažalost, to je izrazito individualna kategorija, i od mnogih korisnika će zavisiti da li će im i koliki nivo buke praviti probleme. No, drugo nam ne ostaje. Kao što možete pretpostaviti, Caviar Green se i ovde najbolje pokazuje, premda smo osetili razliku između 750 GB i 1 TB modela, i to u korist drajva manjeg kapaciteta, naročito u seek operacijama. U pogledu tišine, ipak, oba drajva ostavljaju povoljniji utisak od druge dve serije. Izuzetno su mirni i „kulturno rade“, bez iznenadnih režanja. Ako ostavimo Green drajvove po strani, Caviar Blue se (donekle očekivano) ponašao bolje (da ne kažemo tiše) od Caviar Black modela. Ono gde Caviar Black razočarava jeste nivo buke, posebno ako imamo u vidu da on nema ubedljivo bolje performanse od Caviar Blue modela sa testa. U seek operacijama je posebno čujan, a ume itekako da „zaore“. Ipak, ono gde nas je Black serija najviše razočarala jeste – izraženo kliktanje u pojedinim situacijama. Ne znamo da li je model koji smo dobili bio defektan, ali se ovde jasno čulo izraženo kliktanje, naročito u seek režimima, ali i povremeno kada se disk malo više optereti bilo kojim tipom operacije. Ne, ne radi se o fatalnom kliktanju smrti kao kod nekadašnjih Maxtor diskova, ali sama pojava nije prijatna, ako ni zbog čega drugog, a ono zbog izazivanja čudne buke. Ponavljamo, može biti da je samo do modela koji smo testirali, ali treba znati…
Zaključak
Sa testa nosimo dosta pozitivnih utisaka. Ukoliko posmatramo ponudu u globalu, jasan je utisak da je WD želeo da pokrije različite segmente i da je u tome u potpunosti uspeo. Testirani modeli ispunjavaju one zadatke koji se pred njih postavljaju, a pri tome se komplementiraju, stvarajući povoljan utisak o celini ponude. U suštini, niko vas ne sprečava da kombinujete rešenja unutar jedne mašine u zavisnosti od svojih potreba, ali i navika. U priloženoj tabeli možete videti cene testiranih modela i trajanje garancije, prema podacima dobijenim od dobavljača:
Caviar Blue 640 GB
Caviar Black 750 GB
Caviar Green 750 GB
Caviar Green 1 TB
Cena
6,318 dinara
10,199 dinara
9,634 dinara
10,590 dinara
Garancija
3 godine
5 godina
3 godine
3 godine
Gledano po individualnim modelima, situacija je nešto drugačija u smislu da praktično svaki ima neku izraženiju manu, ali i isto tako jasno izražene prednosti. Od vaših ukusa zavisi dosta koji ćete model izabrati, mada, ruku na srce, dosta zavisi i od kapaciteta, pošto su serije trenutno ograničene (ponovićemo da je trenutno maksimalan raspoloživi kapacitet svega 750 GB za Blue, 1 TB za Black i čak 2 TB za Green seriju). Dok će Caviar Blue modeli pogodovati širokim slojevima kupaca, posebno usled svoje prilično pristupačne cene, oni koji žele najbrže od standardnih diskova najverovatnije pikiraju Caviar Black modele. Upravo je zato prava šteta što se model sa našeg testa ponašao tako kako se ponašao i mi ćemo se postarati da u neki od narednih testova obavezno uključimo još neki Black model, ne bismo li se uverili da je kliktanje serijska pojava ili samo mana pojedinačnog modela. Ono nije permanentno, već povremeno, ali to ne menja činjenicu da je opšta slika o disku na ovaj način pokvarena. Konačno, Green serija je namenjena korisnicima koji žele miran i tih rad. Ruku na srce, ovi diskovi imaju sasvim zadovoljavajuće performanse za široke slojeve kupaca, tako da lako mogu da zadovolje korisnike kojima je bitan odnos brzine, kvaliteta i kulture rada (zagrevanja i buke). U tom smislu Caviar Green modeli trenutno nemaju premca, a videćemo kako će se u budućnosti pokazati tek predstavljeni štedljivi modeli kompanije Seagate. Kao sekundarne hard diskove ih možemo komotno toplo preporučiti, bilo da će se koristiti interno ili eksterno. Za biznis korisnike takođe nema dileme – Caviar Green serija deluje kao pravi izbor na duže staze. Oni jesu nešto sporiji od ostalih, ali za one kojima nije svaki promil brzine bitan i koji nove hard diskove kupuju radi obezbeđivanja velikih količina prostora za skladištenje podataka upravo ovi modeli jesu pravi izbor.
Diskove na test ustupio DirectLink.