Nvidia GeForce GTX 780 Ti 3 GB

Nvidia GeForce GTX 780 Ti 3 GB

Kada je predstavio novu generaciju Radeona, AMD je očigledno pokrenuo lavinu u vidu erozije cena grafičkih karti. Taj potez je imao evidentan uticaj na dešavanja kod Nvidie, a rezultat je potpuno restruktuiranje trenutne ponude GeForce kartica. Najveća promena se desila u samom vrhu, a kako stoje stvari nećemo više viđati GeForce Titan, jer je dobio zamenu. Naime, reč je o GeForce GTX 780 Ti modelu koji ne samo što je tu da zameni Titan, već i da skine brzinsku krunu sa glave Radeona R9 290X u rekordno kratkom roku

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: Nvidia GeForce GTX 780 Ti 3 GB (Cena: oko 65.000 RSD)
      Može se reći da je AMD pokrenu lavinu događaja na polju grafičkih karti. Ne samo da su promenili sopstveni pristup pozicioniranju i segmentaciji proizvoda, već su time naterali i konkurenciju da se reorganizuje i promeni sopstvenu politiku. Nvidia je požurila da nakon GTX 600 serije osveži ponudu i negde tokom leta se gotovo potpuno umirila čekajući potez AMD-a. Ipak, verujemo da niko nije mogao da predvidi ovoliku aktivnost, tako da je brže bolje bilo potrebno izaći sa replikom na nekoliko aspekata ponude. Cena, najbrži model sa jednim GPU-om, kao i propratni paket igara koji je prilično jak adut kod AMD-a. Nvidia je rešila da jednim potezom odgovori na sve.
       
       
      Jasno je da Nvidia nikako ne želi da vidi AMD na poziciji broj jedan kada je u pitanju “single-GPU” perjanica. Kao i uvek, najbrži model u bilo kojoj sferi, a posebno u gornjem domu, predstavlja stvar prestiža. Stoga ne čudi prisustvo GTX Titana kao najbrže karte sa jednim grafičkim procesorom, iako mu je u vreme pojave (pa i danas) cena bila u najmanju ruku previsoka. Ipak, sa trenutnim stanjem na tržištu, Nvidia je imala potrebe za novim modelom koji će promeniti nekoliko karakteristika, a najbitnije su performanse i cena. Kako bi sačuvali cenu, predstavljanje novog dizajna nije bilo moguće, tako da se Nvidia odlučila za Titan/GTX 780 platformu, uz određene izmene. Novi model nosi oznaku GeForce GTX 780 Ti i donosi nekoliko bitnih novosti sa sobom.  
       
      Upotrebljen je dobro poznati GK110 grafički procesor, za koji se može reći da je suštinski najbrži GPU do sada napravljen, bez obzira na to da li je u pitanju Nvidia ili AMD. Kao što i ptice na grani znaju, on je napravljen u TSMC-ovom 28nm proizvodnom procesu, a poseduje nešto preko 7 milijardi tranzistora. Kod GTX 780 Ti je upotrebljen u svojoj punoj varijanti, logično. U “punokrvnom” izdanju ga vidimo po prvi put, jer je kod Titana dolazio sa jednim, a kod GTX 780 sa dva zaključana SMX bloka. Nova grafička karta ima svih 15 na raspolaganju, što znatno menja specifikacije. Tu je sada masivnih 2880 Stream procesora, kao i rekordno visokih 240 teksturnih jedinica. Broj ROP-a je vezan, kao i obično, za memorijski interfejs tako da je njihov broj i dalje 48.  

      Nvidia očekuje veliki skok u performansama u odnosu na Radeon R9 290X i iako je grafikon gore predstavljen od strane Nvidie, verujemo da nisu previše optimistični i da je odnos u 1440p rezoluciji sasvim realan. Kada se objektivno pogleda, GTX 780 Ti ima snažnije geometrijske i teksturne jedinice, tako da u većini “uobičajenih” rezolucija, ima prednost u sirovoj snazi. Ipak, verujemo da se se situacija menja kako se pređe na veći broj monitora i da zbog 50% manje ROP-a, AMD počinje da preuzima vođstvo. Gore je samo odabran odgovarajući scenario. Ipak, u praksi verujemo da će većina potencijalnih kupaca prvenstveno vrednovati performanse na jednom monitoru, iz prostog razloga što je 4K i višemonitorska konfiguracija daleko od većinskog usvajanja.  

      Zanimljivo je kako kompanije traže pravi ugao iz kog se proizvod najbolje može predstaviti. Slajd iznad to najbolje pokazuje. Dok se AMD hvali kako je uspeo da “sabije” preko 6 milijardi tranzistora na površinu od 455mm2, Nvidia kaže kako je to zapravo nedostatak zbog toga što GK110 sa površinom od 533mm2, zapravo ima bolji odnos W/mm2 što se prenosi na niže temperature u radu. Mi verujemo da je dobrim delom za niske temperature zaslužan i sjajni referentni kuler, kome malo ko može uopšte da priđe. Sa druge strane, velika površina čipa garantuje veću cenu izrade iz prostog razloga što manji broj komada može da stane na TSMC-ov vafer. Pritom, polazimo od premise da je broj ispravnih komada isti kao i kod konkurencije. Ipak, pretpostavljamo da nije slučaj iz prostog razloga što je Nvidia ovako dugo odlagala da predstavi potpuno funkcionalan GK110. Stoga, bez obzira na to da li Nvidia od TSMC-a odkupljuje samo ispravne čipove (skuplje po jednom komadu) ili ceo vafer nakon čega odabere primerke koji mogu da se ugrade, finalna cena GK110 je vrlo verovatno primetno veća od Hawaii čipa.  
       
      Vratimo se na još jednu bitnu stavku, a to je propratni paket igara. Odlična vest je da se Nvidia konačno odlučila da odgovori na AMD-ov Never Settle bundle. U skladu sa tim, kupci novog GeForce-a dobijaju kodove za Assassin’s Creed IV: Black Flag, Splinter Cell: Blacklist i Batman: Arkham Origins koji će svakako biti privlačni za mnoge korisnike i odličan dodatak za dolazeću prazničnu sezonu. Inače, sve ove igre dobijate sa modelima od GTX 760 Ti do GTX Titana, a kod jeftinijeg spektra koji podrazumeva od GTX 660 do GTX 760 se dobijaju samo prve dve iz gore napisanog spiska. Svako će imati svoje favorite, ali to ne menja činjenicu da obe kompanije nude aktuelne i atraktivne naslove što je za svaku pohvalu.  Kako smo novi model dobili direktno od PR agencije koja zastupa Nvidiu u regionu, reč je o referentnom primerku bez ikakve dodatne opreme. Nikakav problem, odmah možemo početi sa samom grafičkom kartom. Kao i druga dva modela iz vrha ponude, dizajn i kvalitet izrade su besprekorni. Skloni smo da kažemo da je reč o najatraktivnijem referentnom modelu ikada. Industrijski dizajn je naglašen oklopom koji je izrađen od metala (sive površine), uz određene površine u vidu hrapave mat crne plastike. Detalj koji dodaje na robusnom izgledu je upotreba imbus šrafova, a takođe je bitno naglasiti da je svaki spoj perfektno uklopljen. Šlag na torti predstavlja transparentni pleksiglas koji otkriva rebra kulera.
       
      Aktivni element hlađnje predstavlja turbina koja ima odličan dizajn i kao takav i pored toga što se vrti na maksimalnih 2300 o/min nikada neće biti najveći izvor buke u kućištu. Ispod oklopa se krije izuzetno masivni aluminijumski profil koji krasi odlična završna obrada, a odsustvo heatpipe-ova se može objasniti mogućim prisustvom “vapor-chambera”, što nismo mogli da proverimo, jer su nas zamolili da ne otvaramo kartu. Nvidia je postavila standard kada se govori o referentnom hlađenju i iako je GK110 u “punokrvnom” izdanju zahtevniji po pitanju hlađenja, nismo sumnjali da će se kuler lako izboriti sa povećanim obimom posla.  

        Aluminijumska rebra su prisutna praktično duž cele grafičke karte, a kako su vrlo gusto raspoređena, jasno je odakle dolazi dodatna masa. S obzirom na to da GeForce GTX 780 Ti nije posebno veliki i da su dimenzije poslednja stavka po kojoj bi nas iznenadio, masa je itekako velika. Pomislili smo da je u pitanju metalni oklop, ali zapravo i sam hladnjak je veoma veliki, da bi dodatnu masu obezbedio i metalni okvir koji se ponaša kao hladnjak za memorijske čipove i naponsku jedinicu. On takođe i osigurava čvrstinu karte, koja ne pokazuje ni najmanje znake krivljenja ili uvijanja štampane ploče.  

      Dopada nam se to što na karti nije prisutna nijedna “jeftina” nalepnica, već je prakitčno svaki logo i naziv ugraviran ili iscrtan. GTX 780 Ti oznaka je napravljena pomoću delimično providne plastike koja se nalazi u izrezanom delu metalnog oklopa. Pomislili smo da je možda osvetljena, ali to nije bio slučaj. Sa druge strane, GeForce natpis svetli zelenom bojom i kada je karta u kućištu sa providnom bočnom stranicom deluje vrlo atraktivno.  

      Sve u svemu, ovaj kuler ne prestaje da oduševljava, a Nvidia je de facto postavila standard po ovom aspektu. Dobra strana toga je činjenica da korisnici ne moraju da čekaju da se pojavi model sa alternativnim hlađenjem koje će partneri ponuditi, već je i verzija sa referentnim kulerom više nego dobra kupovina. Naravno, kako je ovaj kuler skup, jasno je da će svakako povećavati cenu, tako da će to odbiti one kojima je ona glavni faktor prilikom izbora.  

       
       Ukoliko ste se možda u nekom momentu zapitali šta će se desiti sa GeForce Titanom, naša pretpostavka je da će kompanija zaustaviti njegovu proizvodnju. Zbog implementiranh 6 GB memorije nema nikakvog smisla zadržavati ga na tržištu, jer cena ne bi mogla da se obori u velikoj meri. Sa druge strane, moguće je da vidimo varijantu sa 3GB koja će se smestiti između GTX 780 i GTX 780 Ti. Uostalom, verujemo da oni koji su kupili Titan ne bi bili presrećni kada bi Nvidia jednostavno oborila cenu za 50% koliko bi bilo neophodno da bi se pozicionirao ispod GTX 780 Ti modela.
       
       
      Poleđina karte ne otkriva mnogo toga, ali na osnovu kontura na štampanoj ploči se mogu zaključiti neke stvari. Pre svega, jasno je koliko je GK110 masivan i veliki čip, kao i to da se oko njega nalazi 12 memorijskih čipova. Interesanno je to što su prisutni predviđeni lemovi za tri naponska konektora. Dva imaju po osam, jedan šest pinova. Naravno upotrebljena su samo dva. Moramo priznati da nam se ne dopada to što je Nvidia iskoristila tri tipa šrafova za montažu kulera. Tu su klasični krstasti, “torx” i imbus šrafovi. Razlog za ovu odluku nam nije poznat, a jedino što može da padne na pamet jeste želja da se oteža rasklapanje karte od strane korisnika. Ipak, ovde ide jedan mali minus od nas, sledeći put ćemo se bolje pripremiti na planu potrebnih alata.  

      Kako je TDP karte ostao u granicama normale, sa deklarisanh 250 W nije bilo potrebe za više od po jednog 8-pin i 6-pin molexa. Naravno, možemo očekivati u budućnosti da neki od partnera ponudi varijantu sa dva osmopinska naponska konektora kako bi omogućio nešto veći overklok, ali to neće biti preterano bitno većini korisnika.
       
      Dok je AMD sa R9 290 serijom ostvario san mnogih, a to je odsustvo dodatnih konektora neophodnih za “multi-GPU” režim, Nvidia je to očigledno ostavila za sledeću generaciju. Prisutna su dva SLI konektora, tako da je opcija čak i TriWay-SLI sa GTX 780 Ti što je lepa vest, iako verujemo da neće biti mnogo onih koji će toliko duboko zavući ruku u džep.
       
       
      Na polju video izlaza, nema mnogo toga da se kaže osim da je Nvidia zadržala provereni set konektora. Tu su po jedan DisplayPort i HDMI 1.4a, zajedno sa dva DVI-a. Iskreno rečeno, po nama je pomenuta konfiguracija idealna za kartu koja zauzima dva slota, jer nema potrebe za dodatnim adapterima koje nose mini i mikro verzije pomenutih priključaka.  

       
      Kao što možete videti, nominalni takt GPU-a kod GTX-a 780 Ti je 876 MHz, dok je Boost 928 MHz. Ovo su vrednosti za koje ne možete posebno da se vežete, jer zbog implementacije GPU Boost 2.0 tehnologije, sve su šanse da ćete videti daleko više taktove tokom korišćenja karte. Dok je Titan kao karta preuzeta sa profesionalnog tržišta imala 6 GB memorije, 780 Ti poseduje “svega” tri. Naravno, ovo je potpuno adekvatan kapacitet, a dopada nam se to što je Nvidia rešila da kompenzuje memorijsku magistralu od 384 bita time što je iskoristila brže GDDR5 čipove. Oni rade na efektivnih 7 GHz i ostvaruju odličan protok od 336 GB/s, što iako ne prestiže AMD R9 290(X) predstavlja odličnu vrednost.
      [modul]specifikacija=3909[/modul] 
       
       
      Takođe, jasno je da je teksturni “fillrate” doveden do brutalno visokih 210.2 G/Tex što je i više tokom opterećenja zbog GPU Boost 2.0 mehanizma za dinamički overklok. Sa druge strane, piksel “fillrate” je manji od konkurencijskog što dovodi do zaključka da će novi GeForce pružiti slabije performanse pri ultra visokim rezolucijama.
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
      Grafičke karte:
      – NVIDIA GeForce GTX 780 Ti 3 GB (ForceWare 331.70) AMD Radeon R9 290X 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V5) – AMD Radeon R9 290 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V8) NVIDIA GeForce GTX 780 3 GB (ForceWare 320.18 Preview) – MSI GeForce GTX 770 Lightning (ForceWare 320.18 Preview) – Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II OC (ForceWare 320.18 Preview)  

       
       
      [modul]test=143[/modul]  
       

       
       [modul]test=144[/modul] 
       [modul]test=145[/modul]
        [modul]test=146[/modul] 
        [modul]test=147[/modul]
       Prvo ćemo se osvrnuti na performanse, iako verujemo da ste verovatno i sami mogli da dođete do zaključka. GeForce GTX 780 Ti prilično uspešno preuzima titulu najbrže grafičke karte sa jednim GPU-om i brže-bolje je vraća u ruke Nvidie. Ono što je još bitnije jeste kako se novi GeForce nosi sa naslovima koji su po pravilu bili na strani AMD-ovih modela. Igre kao što su Sniper Elite i Dirt Showdown su dale primetnu prednost GTX-u što zaista govori mnogo toga. Sa druge strane, Metro Last Light je dao prilično mršavu prednost GeForce-u iako je deo Meant To Be Play partnerstva. U nekoliko naslova Radeon R9 290X odnosi pobedu, ali to je u svega 4 od ukupno 19 testova.
       
       
      Što se utiska u radu tiče, on je poslovično dobar. Karta je prvenstveno tiha što je svakako za svaku pohvalu i ekskluzivni kuler definitivno nije samo lep detalj, već i kvalitetno rashladno rešenje. Afterburner na nije dozvolio da menjamo napon na jezgru, dok je i “Power Limit” bio prilično ograničen, iako je u pitanju poslednja, Beta 15, verzija.  

      Kao što smo već rekli, kuler je tih, a turbina nije prešla 2300 o/min tokom testiranja. Iako je slična situacija kod Radeona R9 290X u “Quiet” modu, očigledno je da je dizajn turbine kod GeForce-a efikasniji, jer proizvodi osetno manje buke. Ne možemo reći da je karta nečujna, ali nam je i sam AMD oborio standarde na ovom polju. Prelazi u broju obrtaja su veoma suptilni i nema naglih promena, a verujemo da je bitno i to što tokom većine testova iz spiska kuler zapravo nije prelazio nekih 1600 o/min.  
       
      Realtivno nizak nominalni radni takt je nešto što možete smatrati frekvencijom u najgorem slučaju. Kao što se može videti iz dijagrama iznad, najveći deo vremena GPU je pri fabričkim podešavanjima proveo na oko 1000 MHz. Tokom overklok sesije smo prošli fantastično. Stigli smo do 1151 MHz nominalne vrednosti što je rezultovalo taktom koji je levitirao oko vrednosti od 1300 MHz. Sjajno! Memorija je već “nasvirana” tako da smo sa 7 GHz skočili na 7.6 GHz što je povećalo protok na 364 GB/s. Ipak, GPU nas je prosto oduševio, jer je overklok postignut pri automatskom režimu kontrole ventilatora, a jedino smo povećali limit za temperaturu. Pritom, moramo naglastiti da smo upravo maksimalnu temperaturu podesili kao prioritet ispred “Power Limita”.
       
       
      Dakle, GeForce GTX 780 Ti predstavlja prilično zaokružen paket. Odličan dizajn, sjajne performanse, brutalan overklok potencijal, kulturan rad i interesantan bundle od tri sveže igre. Zaista ne možemo da nađemo konkretnu manu samoj grafičkoj karti, jer sve što treba da radi, radi fantastično. Najviše smo se plašili informacije da će koštati slično kao GTX Titan, čime bi sve ove pozitivne karakteristike prosto nestale.  
       
      Drago nam je da možete strahove da ostavite po strani, jer se i Nvidia priključila obaranju cena kako bi mogla da se vrati u igru. Naime, cena koju bi GeForce GTX 780 Ti u referentnom izdanju trebao da ima na domaćem tržištu je 65.000 dinara. Da gledamo van konteksta aktuelne situacije, cena bi bila fenomenalna. GTX Titan ima cenu od preko 900 evra, a pritom ima slabije performanse. Ipak, realno gledano Titan nikada nije ni vredeo toliko, samo je korišćena činjenica da konkurencija nema odgovor.  
       
      Sada je situacija drugačija, pa GTX 780 Ti ima prilično jaku konkurenciju u vidu Radeona R9 290X. U suštini, razlika u ceni će biti oko 12.000 dinara, što je zapravo odlična stvar. Jednostavno, oni koji žele odlične peformanse, nešto ispod onih koje pruža 780 Ti, a da im veća buka i zagrevanje ne predstavljaju problem će ostati pri R9 290X. Razliku u ceni koju treba odvojiti za GeForce možete posmatrati kao u investiciju za najbrži single-GPU model koji pritom nudi i veći komfor u radu zbog niže temperature i znatno boljih akustičnih performansi, što je, složićete se, fantastična ponuda . Na kraju, samo ćemo dodati da nam se mnogo više dopada kada se na ovako agresivan način kompanije bore za svoje kupce, jer su najveći pobednici iz ovakvih borbi upravo korisnici.  

       
      Prednosti:
      – Najbrža karta sa jednim GPU-om – Performanse – Tih rad – Relativno niske temperature – Novi paket igara – Odličan OC potencijal  
      Nedostaci:
      – Cena (uslovno) Grafičku kartu na test ustupio NVIDIA.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test