Patriot PS-100 128GB

Patriot PS-100 128GB

Nije puno prošlo otkako se na našem tržištu prvi put čulo za kompaniju Patriot. Ovaj proizvođač nudi širok spektar ponude u svim sferama memorijskih uređaja, a kako u njih spadaju i SSD-ovi, nije mogao sebi da dozvoli da propusti priliku da uđe i na to tržište. Zahvaljujući ambicioznim uvoznicima i agresivnom nastupu, Patriot proizvodi su naširoko dostupni kod nas...Među najrasprostranjenijim i najenigmati&#

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Patriot PS-100 128GB

      Među najrasprostranjenijim i najenigmatičnijim, da se tako izrazimo, SSD-ovima (ali i drugim memorijskim proizvodima) se nalaze oni koji stižu iz kompanije Patriot. Govorimo o našem tržištu, koga je u poslednje vreme, uslovno rečeno, “preplavila” masa proizvoda ove kompanije, koja se specijalizuje za memorijske uređaje. Kao takva, nije smela da dozvoli sebi da propusti priliku “da kaže reč-dve” kada se radi o solid state drajvovima, aktuelnim hitom u domenu rešenja za skladištenje podataka. Patriot je dosta učinio kao brend da se dodatno podstakne konkurencija na našem tržištu, naročito među DRAM ponudom, na koju je prilično uticala ponuda solidnih uređaja po pristupačnoj ceni. Može li se nešto slično ponoviti i na polju SSD-ova?

      Patriot je osnovan 1985. godine u Kaliforniji, a puno ime kompanije je Patriot Memory. Verovatno nije potrebno dalje objašnjavati da im je fokus na memorijskim proizvodima, kao što smo već napomenuli. Ono što je pak bitno jeste reći da je ova firma jako dugo direktno prisutna na tržištima Severne Amerike i Azije, dok je ostalim tržištima posvećivala nešto manje pažnje, ubrajajući tu i evropsko tržište. Ipak, globalizacija je neumitno uticala na kompletnu industriju, a firme se moraju širiti i osvajati nova tržišta čak i makar samo zarad opstanka. Pri tome ne mislimo samo na geografsko širenje poslovanja, već i na širenje spektra ponude. Patriot pokriva više segmenata, od proizvoda vrhunskih performansi namenjenih entuzijastima, sve do serija koje su namenjene štedljivim korisnicima kojima ne treba puno više od brendiranog proizvoda koji garantuje kvalitetno korišćenje u podrazumevanim režimima rada. Na srpskom tržištu, na kome nažalost prolazi skoro isključivo samo ono najjeftinije i (ponekada) najskuplje. Na njemu je Patriot veoma dobro prošao kada se radi o memorijskim modulima, zahvaljujući lepo selektiranoj ponudi u domaćim distributivnim lancima. Kako će se pokazati SSD-ovi, koji su sami po sebi još uvek „egzotika“ za nas?

      Uređaj na testu

      Patriot SSD oznake PS-100 stiže u adekvatno stilizovanoj kartonskoj kutiji, na kojoj se nalaze informacije o bazičnim specifikacijama. PS-100 modeli pokrivaju širok spektar kada govorimo o kapacitetima, te postoje modeli sa 32 GB, 64 GB, 128 GB i 256 GB kapaciteta. Mi smo na testu imali verziju od 128 GB. Nažalost, unutra ne zatičemo nikakvo uputstvo, niti rudimentarnije instrukcije u vezi sa nekim vidom korišćenja uređaja, nema dodatnih kablova za napajanje ili protok. Jednostavno, jasno je da se radi o value rešenju, koje ima za cilj da omogući što nižu cenu prema korisniku.

      Sam drajv je sive boje, i dolazi u aluminijumskom kućištu, sa vidljivom nalepnicom sa oznakama kompanije Patriot. Drajv raspolaže standardnim priključcima za SATA napajanje i interfejs, pri čemu naglašavamo da se radi o 2,5-inčnom drajvu, sa SATA 3.0 Gbps interfejsom. Uređaj ima rupice za šrafove po bokovima i na donjem delu, što mu omogućava zašrafljivanje po dve površine, u zavisnosti od toga u kakvom ćete ga računaru koristiti, mobilnom ili desktopu, ili pak u nekoj fioci. SSD uređaji se intenzivno reklamiraju ne samo kao novina na desktop tržištu, već i kao sjajna alternativa hard diskovima u mobilnim računarima, pogotovo što tamo razlika u kapacitetima nije baš toliko izražena kao u odnosu na dekstop diskove, iako postoji.

      Patriot za potrebe ovih drajvova koristi MLC (multi-level cell) NAND flash memorijske čipove, koje izrađuje japanska kompanija Toshiba. Zanimljiva je i priča oko kontrolera. Prve serije drajvova su koristile Jmicron kontroler, koji je bio sve samo ne popularan i pouzdan. Naknadno je odlučeno da se proizvođač kontrolera promeni, i tako sada PS-100 koriti kontroler kompanije Phison. Biće interesantno videti kako se ponaša ovaj kontroler, imajući u vidu da o njemu nema toliko informacija i nije poznat ni širem krugu testera, a kamoli prosečnih kupaca, za razliku od firmi kao što su Indilinx ili Samsung i njihovih kontrolera.

      Specifikacije sa zvaničnopg sajta govore o sekvencijalnim brzinama čitanja i upisa podataka. One iznose do 210 MB/s kada se radi o čitanju, odnosno do 150 MB/s kada se radi o čitanju podataka. Kao što ćemo uskoro videti, prilično su preterane, naročito kada govorimo o brzini upisa podataka. MTBF (mean time before failure) rejting, odnosno projektovani radni vek, iznosi 1 milion radnih sati, što je otprilike nekakav standard, premda sve više proizvođača deklariše uređaje na 1,5 miliona radnih sati u poslednje vreme. Na drajv se daje trogodišnja garancija, što je otprilike u ravni sa ponudom najvećeg broja proizvođača u storage segmentu, bez obzira da li se radi o HDD ili SSD proizvodima, i demonstrira da Patriot ima poverenja u svoje proizvode.
       

      Prema specifikacijama, Patriot PS-100 drajvovi troše 5,3 W tokom aktivnog rada, odnosno svega 0,5 W u standby režimu, to jest u režimu “mirovanja”. Drajv koristi 64 MB DRAM bafera, koji svakako pomaže kod svakodnevnog obavljanja različitih operacija. Patriot PS-100 ne podržava TRIM funkciju. TRIM komanda omogućava operativnom sistemu da direktno komunicira sa kontrolerom, te saopštava informacije o obrisanim fajlovima. Ova informacija je od izuzetnog značaja zato što je lakša manipulacija praznim prostorom, odnosno efikasnija je raspodela upisa novih informacija, što je od suštinskog značaja za SSD-ove imajući u vidu ograničen broj zapisa. Na taj način inteligentni kontroleri mogu da vode računa o ovim parametrima i u samom startu, uslovno rečeno, “ravnomerno raspodele teret” između memorijskih ćelija, tako da ograničenje broja zapisa praktično nikada ne uzrokuje otkazivanje neke ćelije.  Međutim, kako ovaj drajv ne podržava komandu, niti će dobiti tu podršku kroz novi firmver, za očekivati je da će performanse pretrpeti određeni period degradacije tokom vremena.

      Ono što je problematično jeste što vam teško možemo potvrditi o kakvom se nivou degradacije radi. Teoretski, do njega će doći nakon dugotrajnijeg korišćenja drajva, ali teško da se može raditi o nečemu što će značajnije da utiče na globalan nivo performansi. Kako je SSD tehnologija još uvek relativno sveža, ne možemo sa sigurnošću reći da li će te performanse biti degradirane 0,5% ili 15%, niti da li će trebati mesec dana ili šezdeset meseci da to dođe do izražaja, a svakako će zavisiti i od samog korišćenja. Međutim, ta stvar ne bi trebala toliko da vas brine. Svakako da bi bilo bolje da drajv podržava TRIM komandu, ali ne treba sada maltene smatrati da će svi drajvovi koji ne podržavaju TRIM, a takvih je bilo mnoštvo do pre izvesnog vremena, najednom da se degradiraju i imaju ko zna kakve probleme.

      Način testiranja, test sistem

      Uređaj smo povezali na SATA port matične ploče i obezbedili mu adekvatno napajanje, nakon čega smo „poterali“ seriju testova, koristeći HD Tune Pro, HD Tach, SiSoftware Sandra i PC Mark (HDD sekcije potonja dva) test programe. Evo i našeg primarnog test sistema na kome smo vršili testiranja:
       

      Test sistem

      Matična ploča

      Gigabyte GA-P55-UD3

      Procesor

      Intel Core i5 750 2,66 GHz

      RAM

      Patriot 4 GB DDR3-1600

      Sistemski hard disk

      Samsung Spinpoint F1 750 GB

      Grafička karta

      Radeon HD 5850

      Napajanje

      Cooler Master Silent Pro M 600 W

      Operativni sistem

      Windows 7 Ultimate (64-bitni)

      Rezultati, testovi, tabela sa najznačajnijim rezultatima
       

       

      Kingston SSDNow V+ gen2 128 GB

      Kingston SSDNow V gen2 128 GB

      Kingston SSDNow V 30 GB

      Mushkin IO series 64 GB

      Patriot PS-100 128 GB

      HD Tune Read

      176,4 MB/s

      185,8 MB/s

      169,8 MB/s

      186,6 MB/s

      167,9 MB/s

      HD Tune Write

      164,9 MB/s

      110,2 MB/s

      52,4 MB/s

      151,6 MB/s

      78,0 MB/s

      HD Tune Access Time

      0,2 ms

      0,2 ms

      0,2 ms

      0,2 ms

      1,2 ms

      PC Mark Vantage HDD Score

      18,997

      14,977

      13,242

      21,710

      8,677

      SiSoft Sandra 2010 HDD Score

      206,37 MB/s

      226 MB/s

      177,53 MB/s

      213,36 MB/s

      191,2 MB/s

      Rezultate koje ostvaruje disk sa testa možete videti u koloni skroz desno i oni su boldovani. Poređenja radi, priložili smo i rezultate koje ostvaruju nedavno testirani modeli Kingston SSDNow V+ i V od 128 GB i 30 GB, kao i Mushkin IO series 64 GB čiji test je takođe objavljen pre nekoliko dana.  Ispod možete pronaći i skrinšotove sa samim testovima. Nakon njih nam ostaje nam da damo zaključak.

      Preporučujemo vam da obratite pažnju na nešto manju brzinu upisa. Takođe, konstatujemo priličnu neravnomernost, odnosno skokovitost krive transfera, naročito kada je reč o upisu, na šta nismo navikli kada je reč o uređajima baziranim na fleš memoriji, te značajno veće vreme pristupa u odnosu na druge SSD-ove, koje je ipak i dalje dosta manje od vremena pristupa kod hard diskova. Konačno, IOPS (Input/Output Operations Per Second), odnosno broj input/output operacija koje je u sekundi u stanju da izvrši drajv sa testa nije naročito veliki. Stoga ne čudi što u testu koji beleži ukupan skor kao što je PCMark Vantage prolazi prilično loše, praktično u nivou hard diska.

      Patriot je obećao da će neke od uočenih problema otklanjati kroz naredne iteracije firmvera. Njih je moguće skidati sa zvaničnog sajta, odnosno za konkretan model sa ove stranice (jasno uočljivo dugme za skidanje nove verzije firmvera). Osveženja firmvera su nešto na šta će sigurno biti obraćana veća pažnja u kompletnoj SSD industriji, i verovatno će, makar neko vreme, biti neizbežan pratilac novih modela i serija, odnosno implementacije novih tehnologija. Sa time se treba jednostavno pomiriti i ne gledati na to kao nekakvo zlo, makar i nužno, tim pre što je proces zaista jednostavan. Na to nismo navikli kada je reč o hard diskovima, gde firmvere diskova diramo samo ako postoji neki problem (uglavnom sa kompatibilnošću sa matičnim pločama), ali šta da se radi. Na SSD polju, firmveri će poboljšavati performanse i dodavati nove tehnologije, što je svakako pozitivna stvar.

      Zaključak

      Patriot PS-100 SSD je drajv koji nudi prednosti SSD tehnologije u generalnom smislu. Radi se o veoma brzom odzivu kompletnog sistema, solidnim brzinama transfera (naročito prilikom čitanja), maloj potrošnji, nečujnosti. Međutim, drajv ima određenih problema i to se mora jasno istaći. Pre svega, radi se o relativno slaboj sekvencijalnoj brzini upisa, čak i ne toliko po prosečnom transferu, koliko po „šetanju“ od 40-ak MB/s sa jedne strane do 120-ak i više MB/s sa druge strane, što je ponašanje na kakvo jednostavno nismo navikli kada govorimo o SSD-ovima. Dalje, IOPS je veoma mali. Ovaj faktor značajno utiče na svakodnevno ponašanje diska u realnom radu, naročito kada se drajv značajnije optereti. Konačno, prvi put smo videli da je vreme pristupa preko 1 milisekunde, odnosno konkretno 1,2 milisekunde (HD Tach pokazuje čak 1,3 milisekunde). Naša dosadašnja iskustva su takva da je  maksimum vremena slučajnog prisustva za SSD bio 0,2 milisekunde. Sve to značajno utiče da Patriot PS-100 jednostavno ne bude toliko ubedljiv u odnosu na druge drajvove, čak ni u odnosu na hard diskove. U principu, dosta će zavisiti od cene drajva, koja nam je u ovom trenutku nepoznata. Ukoliko bude bila povoljna, mogla bi da privuče korisnike kojima treba boot drajv i koji žele da urone u svet SSD tehnologije na takav način da bi bili spremni da se odreknu visokog nivoa performansi zarad bazičnih prednosti SSD-ova o kojima smo već govorili, ali koji istovremeno ipak žele da imaju nešto komotniju količinu prostora na raspolaganju. Ipak je 128 GB pozamašna količina.

      Takođe, ukoliko cena drajva bude pristupačna, moglo bi se razmišljati o nekakvoj vrlo povoljnoj RAID SSD kombinaciji, što je već neka druga priča u odnosu na ono o čemu ovde pišemo. Međutim, to su sve špekulacije i popularne „šta bi bilo kad bi bilo“ priče i nagađanja. Ono što testovi detaljno pokazuju jeste da je Patriot PS-100 za sada manje-više najslabiji SSD koji smo imali priliku da isprobamo. I kao takav on nudi određene pogodnosti i prednosti, pre svega u odnosu na hard diskove, ali Patriot će morati još mnogo da poradi na firmverima, optimizacijama kontrolera i sličnim stavkama, kako bi njegove mainstream serije bile konkurentne na rasplamsalom tržištu solid state drajvova. Patriot nudi i

      Prednosti:

      – Karakteristike SSD-ova (štedljivi, tihi, nepokretni, izdržljivi, kompaktni, velike brzine čitanja)
      – Učiniće da vaš diskovni podsistem i OS polete, osećaj na koji mnogo polaže veliki broj PC korisnika
      – Lako nadograđivanje firmvera

      Nedostaci:

      – Slaba brzina upisa, kao i IOPS, neuobičajeno veliko vreme pristupa za SSD
      – Izostanak podrške za TRIM
      – Generalno, slabije performanse u realnom radu u odnosu na konkurenciju koju smo do sada imali prilike da isprobamo

      Uređaj na test ustupio Bench House.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test