Radeon HD 6990 vs HD 7970 GHz Edition

Radeon HD 6990 vs HD 7970 GHz Edition

Predstavljen pre godinu i šest meseci Radeon HD 6990 je postao neprikosnoveni kralj performansi, kada su grafičke karte u pitanju. Ovu titulu je držala do skoro, kada je NVIDIA predstavila GeForce GTX 690, međutim ova pobeda NVIDIA-e nije potpuna, jer je cena GeForce GTX 690-ice sumanuto visoka, a dostupnost upitna. Sa druge strane, ovih dana Radeon HD 6990 je moguće kupiti polovan, a neki korisnici ga već poseduju. Ono što je nas zanimalo je kako se ovaj

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Radeon HD 6990 vs HD 7970 GHz Edition

      Dakle, rešili smo da poredimo Radeon HD 6990, sa HD 7970 i to u njegovoj najnovijoj reviziji koja nosi oznaku “GHz edition” koja je donela neke novitete u odnosu na referentni model sa početka ove godine. Dodaci poput dinamičkog overkloka, sličnom onog koji smo videli po prvi put kod konkurencije, uz ubrzanje GDDR5 memorije su ovoj kartici doneli obnovljenu prednost na GeForce GTX 680. I pored toga, radi se o grafičkoj karti sa jednim grafičkim čipom, što ne čini poređenje sa dvoglavim Radeonom HD 6990 potpuno fer, zar ne?

      Naime, to pitanje je zaista otvoreno za diskusiju s obzirom na to da je Radeon HD 7970, pogotovo u GHz Edition verziji, poveći potrošač i pored činjenice da mu je GPU izrađen u naprednom 28-nanometarskom proizvodnom procesu. Osim toga, Radeon HD 6990 je predstavljen svega tri meseca nakon što je prvi Cayman izašao na tržište (HD 6970). Sa druge strane, čak i posle osam meseci od predstavljanja prvog modela serije HD 7000 i dalje nismo imali prilike da se susretnemo sa nekom konkretnom najavom dvoglavog modela. Istina, AMD je još od početka voleo da završava prezentacije sa “teaser-om” koji je pominjao New Zeland, ali mi polako odustajemo od ideje da će se nešto na tu temu zaista i obistiniti.

      U skladu sa tim, smatramo da je fer poređenje dva najbrža predstavnika nove i stare generacije, a to znači da ćemo se malo podsetiti karakteristika grafičke karte kodnog imena Antilles, dok o HD 7970 možete pročitati u bilo kom od prethodnih testova, jer smo mu zaista posvetili dosta pažnje. Radeon HD 6990 je specifična grafička karta i verujemo da nećemo više viđati modele napravljene u ovom maniru. Pre svega, njene dimenzije izuzetno velike, a dosta o tome govori činjenica da su se svojevremeno mnogi proizvođači, poput Cooler Mastera, hvalili kako ovaj džin može da stane u njihova kućišta – i to sa dobrim razlogom.

      Karta poseduje dva Cayman čipa, koji su izrađeni u TSMC-ovoj 40-nanometarskoj litografiji, a radi se o unapređenoj verziji arhitekture prvih DirectX 11 čipova iz AMD-a. Ujedno, Cayman je i jedini koji je upošljavao VLIW4 arhitekturu (Very Long Instruction Word), gde je izbačena peta jedinica koja se bavila transcedentalnim funkcijama iz svakog SIMD engine-a. Na ovaj način je blago povećana efikasnost u odnosu na Cypress i dobijeno je nekih 10-ak procenata na nivou arhitekture uz nešto veće frekvencije.

      Radeon HD 6990 pored dva ova GPU-a poseduje i praktično 2 x 2GB GDDR5 memorije čiji čipovi formiraju 256-bitnu magistralu. Naravno, svaki GPU ima svoj bafer što je i očekivano, jer se putem PLX čipa ostvaruje CrossFireX funkcionalnost. Sve u svemu, ova karta suštinski predstavlja dva Radeon-a HD 6970 u CrosssFireX režimu rada, uz blago spuštene frekvencije GPU-a i memorije.

      Ova masivna karta je i masivni potrošač, pa oni koji su se odlučili na nju su gotovo sigurno vlasnici odličnih napajanja, jer je AMD optimistično deklarisao potrošnju na 375W, ali se kasnije pokazalo kako je to zapravo dosta više u realnom radu. Takođe, jedan ventilator i dva velika rashladna profila unutar plastičnog oklopa čine da karta bude bučna i veoma vrela. Naravno, tada je to pravdano nedostižnim perforamansama, ali ostaje da vidimo da li to i dalje ima smisla.

      Rezultati 1. deo

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: AMD Radeon HD 7970 GHz Edition, AMD Radeon HD 6990
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri:  AMD Catalyst 12.6

       

      Rezultati 2. deo

       

       

      Rezultati 3. deo

      Zaključak

      Nakon testiranja u novijim naslovima, kao i standardnim sintetičkim testovima i naknadnih poređenja dobijenih rezultata došli smo prvenstveno do dva zaključka. Prvi je taj da Radeon HD 6990 jako dobro odoleva zubu vremena i da i dalje bez problema gura nove naslove u visokim rezolucijama. Samo po sebi, ovo nije neka novost, jer biste, sasvim opravdano, očekivali da kada kupite grafičku kartu po ceni od 600 evra odmah nakon predstavljanja bude aktuelna barem naredne dve godine.

      Ipak, ono što treba napomenuti je da je HD 6990 brži u većini testova, od kojih su neki prilično sveži i optimizovani za GCN arhitekturu, ali i pored toga prednost daju vremešnom Radeon-u. Sa druge strane, činjenica da se jedan Tahiti čip izuzetno dobro nosi sa dva Caymana je takođe vredno pomena, tako da smo veoma zadovoljni napretkom AMD-a u odnosu na prethodnu generaciju. Sve u svemu, ukoliko volite da imate najbolje i sebi ste priuštili HD 6990 slobodno preskočite seriju HD 7000 i znajte da ste se zaista osigurali na barem dve godine. Za one koji razmišljaju o “polovnjaku”, u slučaju da nemate problema sa visokim temperaturama i imate kvalitetno napajanje, ukoliko je cena dobra, možemo samo reći “go for it”.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test