Nebojša Todorović
Za razliku od Extreme modela koji dolazi u crnoj kutiji nešto agresivnijeg dizajna, Ultra, kao i Ultra Plus dolazi u standardnom pakovanju koje je inspirisano istom kolornom šemom koja se koristi i za memorijske kartice, odnosno fleš stikove. Sa zadnje strane nema mnogo informacija koje bi mogle biti od koristi i jedino vredi pomenuti deklarisane brzine čitanja od 550 MB/s i 500 MB/s za upis. Tu je i tri godine garancije, što je tipično za modele budžetske kategorije. Ipak, jedno je sigurno. Deklarisane brzine su prikladnije skupljim SSD-ovima što je odlična vest.
U kutiji nema mnogo toga, a jedino što je vredno pomena je praktično adapter koji povećava debljinu SSD-a sa 7 na 9.5 mm u slučaju da vam je to potrebno. Osim toga, pronašli smo papirić koji prikazuje link za SSD Dashboard, SanDiskovu aplikaciju za kontrolu i monitoring SSD-a, kao i kratku dokumentaciju. Tu se spisak i završava, što znači da reč “spartanski” najbolje opisuje propratnu opremu ovog proizvoda.
Kućište SSD-a je izrađeno od metala i kombinuje dominantno crne površine uz tek jedan crveni detalj u vidu proizvođačevog logotipa. Može se reći da je Kingston sa Fury serijom iskopirao SanDiskovu ideju, obzirom da pomenuti budžetski HyperX neodoljivo liči na ovaj model. Vredi pomenuti da i Extreme verziju karakteriše poptuno isti izgled. Zahvaljujući plastičnom kućištu, ovaj SSD je ekstremno lagan, pa je tako dobar izbor za prenosne uređaje gde se svaki gram računa.
Zahvaljujući plastičnom kućištu, ovaj SSD je ekstremno lagan, pa je tako dobar izbor za prenosne uređaje gde se svaki gram računa.
Unutar ovog SSD-a se krije nešto mnogo zanimljivije od onoga što smo očekivali. SanDisk do Ultra Plus modela nije bio preterano kreativan, već je upošljavao izlizanu kombinaciju standardnog NAND-a sa SandForce SF-2281 kontrolerom. To više nije slučaj, jer je SanDisk rešio da uzdrma konkurenciju, što je odlična odluka s obzirom da neki od njih koriste staru slavu, umesto inovacije.
Naime, TLC NAND iliti Triple-Level Cell koji je u odnosu na klasičan MLC jeftiniji, pokazao se kao vrlo komplikovan za spuštanje u sitniji proizvodni proces. Samsung, koji je lider na polju TLC NAND-a je pokazao da se ulaganje u ovu tehnologiju isplatilo, a SanDisk je rešio da se uključi na ovom polju. Dok je Samsungu lako da implementira TLC ili V-NAND zbog toga što u svojim pogonima proizvodi sve – kontroler, NAND, keš memoriju i štampanu ploču, ostalima, pa i SanDisku je teže zbog toga što se oslanjaju obično na neku od partnerskih firmi.
U ovom slučaju, SanDisk se okrenuo Marvellovom kontroleru sa podrškom za osmokanalnu vezu prema memoriji. U pitanju je Marvell 88SS9189 čip koji se vodi pod kodnom oznakom “Renoir”. Ovaj kontroler se nalazi i u brilijantnom Cruical MX100 koji smo testirali pre nekoliko meseci, a nativno nije optimizovan za TLC i njegovo brže “trošenje” u odnosu na MLC ili SLC. Tu je SanDisk uskočio i implementirao sopstvene optimizacije kroz firmware, pa smo dobili nCache 2.0, MPR (Multi Page Recovery) itd.
Kao i svaki moderan SSD, SanDisk Ultra II koristi SATA 6 Gbps interfejs čiji potencijal koristi u velikoj meri. Naravno, govorimo o sekvencijalnim brzinama, jer je za njih vrlo bitan maksimalni protok interfejsa i znajte da ćete ih praktično prepoloviti ukoliko koristite SATA 3 Gbps u svom računaru. Ostale brzine će verovatno ostati iste, jer su daleko ispod maksimalnog protoka i starijeg i novog standarda.
[modul]specifikacija=8211[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WLC RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare 344.65
Rezultati testiranja
ATTO Disk Benchmark 2.46
Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
Atto bench jasno pokazuje veliku propusnu moć kontrolera, koji uidealnim uslovima vrlo brzo dolazi do maksimalnih performansi. Primera radi, dok je kod Extreme verzije koja koristi SF-2281 maksimalna brzina dostignuta tek od velikih Transfer blokova, kod Marvella je to daleko brže.
Futuremark PCMark 7
Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.
PCMark nagrađuje novi kontroler i brzi NAND odličnim rezultatima. Kao i u slučaju Crucial MX100 modela koji iako pripada budžetskoj kategoriji ima bolje performanse od mnogih stariji “high-end” modela isto važi i za novu Ultru. Brža je čak i od Extreme verzije koja je ujedno i skuplja.
Futuremark PCMark 8
Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.
Ista priča se ponovila i sa PCMark 8 testom koji je dao rezultat praktično isti kao kod Ultra Plusa uz bonus od oko 20-ak poena. Protok od 257 MB/s je jako dobar, tako da u globalu za korišćenje u službi sistemskog diska, Ultra II predstavlja dobar izbor.
CrystalDiskMark 3.0.3 x64
Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
CrystalDiskMark je iznenadio rezultatima kakve dugo nismo imali prilike da vidimo. Pre svega, nema razlike u rezultatima bilo da su u pitanju Random ili Fill0 podaci što znači da ovaj kontroler ne pati od pada performansi kada radi sa podacima koje nije moguće kompresovati. Pored toga, svaki test pojedinačno je dao fenomenalan skor. Čak i 4K i 4KQD32 vrednosti su izvanredne što obično nije slučaj kod budžetskih modela. To nam govori da je SanDisk dobro optimizovao svoj kontroler i da nCache 2.0 tehnologija radi svoj posao na nivou.
HD Tune 5.00 PRO
Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.
Sa druge strane HDTune pokazuje kako je ovaj SSD postigao odlične performanse u svim prethodnim testovima. Upravo ključ svega leži u nCache 2.0 tehnologiji koja prvih zvanično 20 GB čini da rade u kvazi-SLC modu zbog čega u kratkim intervalima ovaj SSD briljira. To naravno važi za upis, koji praktično opada nakon prvih 90-ak GB i srozava se na oko 200 MB/s. Ovo na svu sreću predstavlja dobru kompenzaciju, jer sistemski diskovi prosečnih korisnika obično tako i rade i retko su opterećeni kroz duge periode. Instalacije programa, kratka kopiranja i slično će se zaista odvijati ekspresno.
AS SSD 1.7.4
S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.
AS SSD test je potvrdio sve prethodne konstatacije, a to je da zahvaljujući kombinovanom DRAM kešu i nCache tehnologiji, SanDisk Ultra II raspolaže sjajnim performansama sa malim podacima. Na ovom polju briljira i malo drugih modela iz budžetske klase može da mu parira. Naravno, poslednji dijagram pokazuje da stepen kompresije podataka ne utiče na performanse, ali to smo znali i pre nego što smo ga pokrenuli.
Možda je SanDisk u određenoj meri “zamazao oči” kupcima i to može da se protumači u negativnom kontekstu, zašto su mediji i korisnici generalno pozitivno nastrojeni prema ovom modelu? Razlog je jasan, a to su povoljna cena i optimizacija za realan rad.
Malo koji “obični” korisnik kome je ovaj model namenjen treba da se opterećuje koliko sekvencijalna brzina upisa opada ukoliko se u jednom potezu puni preko 100 GB podataka, jer jednostavno to će se desiti svega par puta tokom kompletnog perioda korišćenja SSD-a. Slična priča je bila i sa SandForce baziranim SSD-ovima kojima su performanse prepolovljene svaki put kada rade sa nekompresovanim podacima, ali su i dalje bili mega popularni, jer to nije bilo bitno u realnom scenariju.
Isto važi i za SanDisk Ultra II koji predstavlja odličan “entry-level” SSD za sve korisnike koji rade uobičajene stvari i planiraju da ga koriste kao sistemski disk. Korisničko iskustvo će biti odlično i to je najbitnije, a one performanse od 550 / 500 MB/s će važiti, jer se praktično nikada neće dešavati da se upisuje 100 GB podataka odjednom. Uostalom i tih 200 MB/s je sasvim dovoljno da se sve završi u razumno kratkom vremenu.
Prednosti:– Cena- Performanse u većini scenarija
Nedostaci:– Pad performansi pri kopiranju ogromnih podataka
SanDisk Ultra II 480 GB
Početni nastup SanDiska nije bio baš slavan, kada govorimo o tržištu SSD-ova, ali vremenom je kompanija shvatila gde je potrebno izvršiti promene i kakvi se proizvodi od njih očekuju.Sa Ultra Plus modelom je zato napravljen pun pogodak, a tu je sada i još jedan dodatak budžetski orijentisanoj klasi SSD-ova. U pitanju je druga generacija Ultra modela koji je sada drastično bolji nego ranije