Sapphire Radeon Fury Tri-X 4 GB HBM

Sapphire Radeon Fury Tri-X 4 GB HBM

Moramo priznati da smo očekivali da vidimo više Radeon Fury modela u našoj testnoj mašini do sada. Prošlo je gotovo pet meseci od kada smo testirali referentni primerak, ali čak i kada smo pogledali domaće cenovnike primetili smo da je izbor prilično ograničen. Naime, primetili smo samo jedan nereferentni primerak koji stiže iz Asusa. Ipak, Sapphire je rešio da stvari učini malo zanimljivim svojim Tri-X hlađenim Radeonom Fury.

    Sadržaj

      Kada je stigao referentni Radeon Fury X drago nam je bilo da vidimo da je AMD upotrebio vodeno hlađenje kako bi temperature bile na razumnom nivou. Sa druge strane, svesni smo da neki korisnici jednostavno nisu fanovi ovakvog hlađenja i da iz ovog ili onog razloga žele da imaju grafičku kartu sa klasičnim kulerom.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_001_s.jpg 
      Sapphire je stoga ponudio Radeon Fury u varijanti koja je hlađena Tri-X vazdušnim kulerom. On je prošao neke izmene u odnosu na prethodne generacije i sada je bolji nego ikada. Pre svega, ovaj kuler je izuzetno masivan i imamo utisak da je Sapphire povećao broj rebara i heatpipe-ova, jer nam kuler deluje masivnije nego ranije. Treba pomenuti i upotrebu heatpipe-ova od 10 milimetara koji su izuzetno efektivni pri transferu toplote.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_002_s.jpg
      Kvalitet izrade je perfektan do poslenjeg detalja i zaista se vidi da je uložen napor da karta izgleda “utegnuto”. Oklop Tri-X kulera ima veliki broj detalja, a dominira crna boja uz sive i narandžaste detalje, baš kao što smo i navikli.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_005_s.jpg
      Upotrebljeni su ventilatori prečnika 100 milimetara i kao što ime kulera kaže ima ih ukupno tri. Sam dizajn je konvencionalan, a ventilatori imaju 9 peraja klasičnog oblika. Sapphire je upotrebio motore sa dvostrukim kugličnim ležajevima kako bi produžio njihov radni vek i pritom ih učinio otpornim na prašinu što je svakako dobra vest, s obzirom da niko ne želi da se bakće sa problematičnim ventilatorima.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_004_s.jpg
      Pri okretanju kartice na poleđinu otkrivamo poznati kratki dizajn koji je prepoznatljiv za sve modele bazirane na Fiji čipu. Podsetimo se, razlog za ovako drastično smanjenje površine je odgovorna HBM memorija, koja se praktično nalazi u okvirima GPU-a, tako da je površina koju memorijski sistem zauzima smanjena za preko 90%.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_006_s.jpg
      Iako je sama štampana ploča manja nego kod mnogih “midrange” modela, Sapphire je ugradio “backplate” koji osigurava da kompletna konkstrukcija grafičke karte ostane čvrsta i da ne bude podložna krivljenju pod velikom težinom kulera. Kada smo već kod hladnjaka, on se proteže preko dužine PCB-a što jasno daje do znanja da je TDP ovog modela itekako veliki i da iznosi oko 300 W.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_008_s.jpgsapphire_radeon_fury_tri_x_007_s.jpg
       
      Na polju video izlaza, Sapphire koristi istu konfiguraciju koju predlaže i sam AMD u referentnoj varijanti, a to su tri DisplayPorta zajedno sa jednim HDMI 1.4 koji bode oči zbog toga što AMD nije prilagodio svoj novi model HDMI 2.0 standardu.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_012_s.jpg
      Dolazimo i do specifikacija, a primerak koji nam se našao na testu je prilično poseban. Naime, kao što možete da vidite umesto 3584 Stream procesora, model na testu ima 4096 SP-a zbog toga što je otključan. Ovo je moguće kod određenih primeraka koji imaju potpuno “zdrav” FijiXT čip pomoću posebnog alata i to je upravo neki od prethodnih redakcija koje su testirale ovu kartu iskoristile. Stoga, možete da računate da će performanse ovog modela biti oko 5% bolje u odnosu na neotključan Radeon Fury. Što se takta tiče, on iznosi regularnih 1050 MHz, dok je memorija podešena na 500 MHz. Imajte u vidu da HBM ima drugačiji sistem i da ta naizgled niska frekvencija obezbeđuje memorijski protok od rekordnih 512 GB/s što je moguće zahvaljujući tome što koristi 4096-bitni interfejs.
      sapphire_radeon_fury_x_gpuz_default.gifŠto se pakovanja tiče, u ovom slučaju nema šta da se kaže, jer nam je na test stigla karta direktno od AMD-a. Kako se radi o primerku za potrebe testiranja, karta je stigla u običnoj kartonskoj kutiji bez ikakvih dodataka. Pretpostavljamo da će “retail” verzija dolaziti u velikoj kutiji, s obzirom na dimenzije ovog modela i da će pritom propratni paket biti pristojno bogat.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_014_s.jpgRadna temperatura karte dostiže 62 stepena Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Sapphire prati trend i hladnjak miruje kada GPU i karta generalno nisu pod opterećenjem. Pritom, dobar deo vremena ventilatori nisu aktivni, jer je potrebno dosta vremena da GPU zagreje masivni hladnjak. Odlična vest je da je novi kuler izrazito tih za jednu “high-end” kartu. Ventilatori nam nisu prešli 1780 o/min što je sjajno, imajući u vidu da se radi o punokrvnoj Fury grafičkoj karti.
      sapphire_radeon_fury_x_temp.png
      Ventilatori nam nisu prešli 1780 o/min što je sjajno, imajući u vidu da se radi o punokrvnoj Fury grafičkoj karti.
      Na polju overkloka nismo ostvarili uspeh vredan pažnje. Sa fabričkih 1050 MHz smo uspeli da povećamo takt na 1095 MHz, nakon čega bi po povećanju frekvencije za makar 1 MHz sistem postajao nestabilan iako temperature nisu bile veće. Doduše, ovo je pomak u odnosu na testiranje referentnog modela gde je pomeranje bilo koje vrednosti rezultovalo zamrzavanjem sistema. Uostalom, sa memorijskim protokm od 512 GB/s povećanje takta memorije ni ne može da donese nekakav skok u performansama, dok je GPU verovatno ograničen činjenicom da je okružen HBM memorijom, kao i da je sada tu interposer što sasvim sigurno utiče negativno na overklok mogućnosti GPU-a.
      sapphire_radeon_fury_x_gpuz_oc.gif
       
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Sapphire Radeon R9 380X Nitro 4 GB Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: AMD Catalyst 15.11 BETA
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Sapphire Radeon Fury Tri-X 4 GB HBM je sjajna grafička karta koja daje veliki smisao Fury seriji grafičkih karti. Pre svega, reč je o vazdušno hlađenom modelu što je ipak pristup koji mnogi jednostavno više preferiraju od vodenih sistema. Takođe, u ovom slučaju upotreba klasičnog kulera ne predstavlja nikakav kompromis. Tri-X kuler omogućava da karta ima izuzetno visoku kulturu rada, a to je ono što svi želimo.
      sapphire_radeon_fury_tri_x_013_s.jpg
      Što se perfomansi tiče, iako je naš model otključan, možemo reći da je Radeon Fury često odnosno u većini slučajeva ispred GeForce GTX 980 modela, a pritom dele vrlo sličnu cenu što jako dobra vest iako smo u startu očekivali da će se ovakvi modeli takmičiti sa GTX 980 Ti. 
       sapphire_radeon_fury_tri_x_award_s.JPG
      Čak i da je uzmemo najjeftiniji GTX 980 za poređenje, Radeon Fury je skuplji koliko je i brži. Ipak, izgleda da će za sve ove karte pravo bojno polje biti DirectX 12, ali njegovo vreme tek treba da dođe. Pri tome, uvek postoji mogućnost otključavanja Radeon Fury modela na Fury X specifikacije što predstavlja svojevrsnu dodatnu vrednost za avanturiste i one željne eksperimentisanja.
      Sapphire Radeon Fury Tri-X 4 GB HBM (Cena: oko 78.000 RSD)
      Prednosti:– Fantastičan Tri-X kuler- Hibridni rad kulera- Dual BIOS
      Nedostaci:- Nedostatak HDMI 2.0 konekcijeVeći TDP od konkurencije

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test