Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X

Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X

AMD definitivno ne želi da ostavi otvorene rupe u ponudi, a realno gledano jedini "nebranjen" prostor se nalazio između Radeona HD 7770 i HD 7850 1GB. Ovde dve karte se razlikuju u prilično velikoj meri, jer su bazirane na različitim čipovima, imaju drugačiji memorijski podsistem i u suštini ne postoji praktičan način da se približe jedna drugoj. Da bi se ovaj "problem" premostio, AMD je morao da razvije kompletno novi čip koji bi se kor

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      AMD se u jednom trenutku našao u prilično neočekivanoj poziciji. Konkurencija je predstavila GeForce GTX 650 Ti, a pravi odgovor na ovaj model jednostavno nije mogao da postoji. Pre svega, Radeon HD 7770 i Cape Verde koji se koristi za njega su dovedeni do samih granica, tako da u tom pogledu nije bilo dovoljno prostora. Jednostavno, ne postoji scenario u kom bi iz Cape Verde čipa bilo moguće “iscediti” dovoljno snage.  
       
      Sa druge strane, Radeon HD 7850 1GB je realno gledano postigao sjajan uspeh na domaćem tržištu, ali i u globalu. Blago redukovani Pitcairn u kombinaciji sa 1 GB brze memorije je bio dovoljan razlog za mnoge korisnike da nikada ni ne pomisle da kupe neku skuplju grafičku kartu, što apsolutno ima smisla. Ipak, bilo kakvo dalje oslabljivanje Pitcairna ne bi dalo željeni rezultat. Pre svega, cena ne bi mogla da se obori u dovoljnoj meri, jer ovde govorimo o cenovnom rangu gde je i 30 evra velika suma novca. Osim toga, Radeon HD 7850 1GB ide u “penziju” u EOL (End of Life), zbog 32Mx32 GDDR5 čipova koji će uskoro nestati sa tržišta. Stoga, AMD-u je osveženje bilo preko potrebno.  
       
      Uz to, čak i da se iskoriste nepotpuno ispravni Pitcairn procesori sa jednim ili dva bloka manje, velike su šanse da AMD ne bi nikada ni uspeo da ih sakupi dovoljno. Jednostavno, “yield” kada su Pitcairn GPU-ovi u pitanju je jako dobar, tako da ne verujemo da bi ostajalo dovoljno odgovarajućih primeraka, a kao dodatnu otežavajuću okolnost predstavlja činjenica da upravo za ovaj segment morate obezbediti veliki obim proizvodnje kako biste zadovoljili potrebe tržišta. Stoga, jedino rešenje je bio novi GPU. Upoznajmo Bonaire.  

      Bonaire
      Novi GPU je kao i ostatak aktuelne generacije dobio kodni naziv prema imenu jednog od ostrva lociranom u Karipskom moru. Ovaj novi član Southern Islands porodice ima namenu da se ušuška između Cape Verde i Pitcairn čipova, što ste verovatno do sada i sami zaključili. Novi čip je možda inicijalno teže rešenje za AMD, ali je na duge staze daleko bolji put kako za proizvođača, tako i za korisnike.  
       
      Bonaire čip je u skladu sa tim između pomenuta dva GPU-a i po kompleksnosti. Ipak, to stvari ne čini prostim, jer je AMD morao dobro da odmeri gde će povući crtu, kako se karta bazirana na Bonairu ne bi približila nekom od susednih modela. Na ovaj način bi se lako ugrozila prodaja nekog od postojećih karti, a ovaj posao je posebno “pipav” kada cenovna i brzinska razlika nije toliko velika. Bilo kako bilo, Bonaire je dobio površinu od 160 kvadratnih milimetara, čime je bliži Cape Verde, pre nego PItcairnu. Na toj površini spakovano je oko 2.1 milijarde trazistora, što je ugrubo 25% više od Cape Verde modela.  
       
      Iako se zbog toga čini da razlike između dva najmanja SI čipa nisu velike, to zapravo nije istina. Štos je u tome da svaki od AMD-ovih GPU-ova poseduje iste tehnologije i da se razlikuju samo po hardverskoj snazi. Konkretno, mislimo na to da čipovi, bez obzira na klasu, ne gube ništa po pitanju funkcionalnosti. S tim u vidu, minijaturni Cape Verde poseduje Eyefinity 2.0 i HD3D isto kao i masivni Tahiti. Uz to, na slabijim modelima ne izostaje DDMA iliti Discrete Digital Multipoint Audio i slične tehnologije. O DirectX 11.1, ShaderModel 5.0, OpenGL 4.1 i sl. ne treba posebno ni pričati. Dakle, Radeon HD 7790, prvi koji je zasnovan na Bonairu, će biti opremljen istim setom mogućnosti kao i ostatak familije.  
       
      Kao posledica toga onih 25% uvećanja je moglo da ode kompletno samo na delove GPU-a koji su odgovorni za performanse. AMD je upravo to video kao priliku i kako se kasnije pokazalo, u potpunosti je iskoristio. Bonaire je dobio 14 Compute Unita, od kojih svaki poseduje po 64 Stream procesora. U odnosu na Cape Verdeovih 640, Bonaire ima 896 Stream procesora što je primetna razlika. Primera radi, HD 7850 ih ima 1024, ali radi na znatno manjoj frekvenciji. Sa novim CU-ovima dolaze i teksturne jedinice, kojih ima 56. Kako su ROP jedinice vezane za memorijske kontrolere, a isti su preuzeti od Cape Verde čipa, promena nije bilo i Bonaire ih ima 16.Ovo nije sve, jer je teselacionu i geometrijsku grupu Bonaire preuzeo od Pitcairna. Stoga, u ovom pogledu je dvostruko snažniji od Cape Verde čipa, jer ih ima po dva.
       
      To nije jedino unapređenje koje je Bonaire imao priliku da dobije. Naime, AMD je implementirao u ovaj čip novi i složeniji mehanizam dinamičkog prilagođavanja frekvencije. Umesto dosadašnje implementacije četiri DPM (Dynamic Power Management) stanja, njihov broj je sada udvostručen. Na ovaj način se brzina čipa fino prilagođava potrebama korisnika, a pri maksimalnom overkloku održava TDP limite bez mogućnosti korisnika da primeti bilo kakve promene. Promena DPM state-ova se izvršava brzinom do 10ms, zbog čega je promene teško primetiti čak i iz alata za monitoring. Unapređeni PowerTune neće imati nikakvog uticaja na performanse, ali je lepo znati da AMD dorađuje svoje tehnologije, čak i u okviru iste generacije.
       
      Rekli bismo da je dodatne tranzistore AMD iskoristio vrlo inteligentno. Pre svega, dobijen je GPU za koji bismo rekli da predstavlja idealni grafički procesor srednje klase. Na papiru izgleda više nego dostojno pozicije koju bi trebalo da zauzme na tržištu. Iskreno govoreći, deluje nam kao da je Cape Verde trebao da izgleda ovako kada se prvi put pojavio. Tada bi Radeon HD 7770 bio pravi naslednih legendarnog Junipera. Ipak, nikada nije kasno za ispravku, ukoliko je posao odrađen kako treba, a ovog puta to jeste tako. Pogledajmo samo specifikacije Radeona HD 7790. U svakom aspektu ova karta ima prednost koju lako može primetiti čak i laik. Čak je i memorijski podsistem dobio unapređenje, pa je efektivni protok povećan sa 72 na 96 GB/s. Najbolji deo je to što se novodobijene specifikacije “plaćaju” sa svega 5 W. Istina, verujemo da ima više razlike u maksimalnoj potrošnji, ali tipični TDP je sa 80, skočio na samo 85 W.  
       
      Dakle, Radeon HD 7790 u teoriji nudi dosta više nego Radeon HD 7770, a cenovno bi trebao da se smesti svega 30-ak iznad njega. Upravo na poziciju kojom trenutno vlada GeForce GTX 650 Ti. Dok HD 7770 nije nikako mogao da mu parira, AMD smatra da će nova karta biti u stanju ne samo to, već i da sa lakoćom odnese pobedu. To ostaje da vidimo, nakon što se upoznamo sa prvom Bonaire baziranom kartom koju smo dobili na test. Nije u pitanju referentni model, kako to obično biva, iz prostog razloga što AMD neće ponuditi svoj referentni dizajn za novi model. To znači da možemo očekivati najrazličitije proizvode, što će doprineti “šarenilu” ponude, a to je ono što svaki kupac želi.
       Pakovanje je potpuno prepoznatljivo i nije teško i iz daljine reći da se radi o kutiji sa Sapphire proizvodom unutra. Od detalja na pakovanju treba primetiti da se radi o “OC” odnosno overklokovanoj verziji, ali i da je reč o modelu sa Dual-X hlađenjem. U suštini, Dual-X kuleri su rezervisani za pripadnike više cenovne kategorije, ali je proizvođač očigledno procenio da bi bilo pametno izdvojiti svoj proizvod iz mora ponude.  


       
      U tradicionalnom Sapphire maniru, pakovanje je prilično bogato, posebno imajući u vidu današnje standarde gde često dobijete grafičku kartu uz eventualno disk sa drajverima. Sa druge strane, Sapphire se zaista potrudio da vam obezbedi neophodnu osnovnu opremu, uključujući i dodatke poput članstva u svom klubu, kao i HDMI kabl koji će svakom dobro doći.  


      Kompletan spisak opreme je sledeći:
      – Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – 4pin to 6pin molex adapter – Uputstvo – CrossFireX kablić – HDMI kabl dužine 1.8 metara – Kod za članstvo u “Sapphire Select” klubu  
      Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X – Karta Kako je u pitanju Radeon HD 7790 sa Dual-X rashladnim sistemom, sasvim je očekivano da prvo što ugledate bude sam kuler. Njegov oklop je izrađen od matirane plastike, što nam se dopada. Nismo fanovi sjajnih površina koje su pravi magnet za prašinu i prljavštinu uopšte. Sapphire je kombinovao crnu i sivu (srebrnu?) boju, a rezultat je prilično dopadljiv. Iako je karta, relativno malih dimenzija i ne mnogo veća od Radeona HD 7770, proizvođač je uspeo da smesti dva veoma velika ventilatora imajući u vidu standarde klase.

      Ventilatori osim velikog prečnika koji iznosi 80 milimetara imaju i veliki broj peraja. Sve to u kompletu obećava tih i kulturan rad, čak i tokom dugog intervala opterećenja. Treba pomenuti i da je ovo prva i jedina karta sa Dual-X kulerom u HD 7700 seriji. Zapravo, može se prokomentarisati i da je ovaj kuler u određenoj meri “overkill”, odnosno da je predimenzionisan uzimajući u obzir da je sam Bonaire čip gotovo jednako (ne)zahtevan kao i Cape Verde. Ipak, u ovom aspektu zaista ne postoji previše, jer to samo znači da ćemo uživati u nižim temperaturama i manjoj količini buke.

      Ispod oklopa se krije aluminijumski rashladni profil sa gusto raspoređenim rebrima. Kroz njih prolazi dva podeblja heatpipe-a koji distribuiraju toplotu sa baze ravnomerno na ostatak rashladnog profila. Za razliku od Vapor-X kulera, ovde nije implementirana “vapor chamber” tehnologija, ali čim uzmete kartu u ruku lako shvatite da je za mejnstrim model prilično masivna. biće vam jasno da za bilo kakvom dodatnom “intervencijom na kuleru nije ni bilo potrebe.

      Nakon okretanja poleđine karte otkrivamo “veštački” produženu štampanu ploču. Pod tim mislimo na to da je proširenje prilično neiskorišćeno i verujemo da će mnogi proizvođači učiniti Radeon HD 7790 manjim nego što je to učinio Sapphire. Verujemo da je izvedba takva iz prostog razloga zato što je proizvođač želeo da isprati dužinu kulera sa ostatkom karte. Što se same složenosti tiče, imamo utisak da HD 7790 nije mnogo kompleksniji od Cape Verde baziranih modela.

      Ispod kulera zatekli smo digitalnu naponsku jedinicu koja napon filtrira u pet faza. Upotrebljene su oklopljene zavojnice koje predstavljaju kvalitetniji izbor, a sama naponska sekcija je hlađena putem omanjeg aluminijumskog profila. Svi kondenzatori su oklopljeni, a imamo utisak da je Sapphire dobro odradio svoj posao. Dobra vest je i to da su memorijski čipovi hlađeni, jer telo GPU kulera naleže i na njih, tako da se toplota prenosi i sa njih čime je Dual-X hladnjak maksimalno iskorišćen.
       Oko Bonaire GPU-a su smeštena četiri memorijska čipa. Kako je AMD morao da diferencira HD 7790 u adekvatnoj meri, upotrebljen je GDDR5 za koji je predložena frekvencija od efektivnih 6000 MHz. Na ovaj način se ostvaruje protok od 96 GB/s što je oko 35 procenata više u odnosu na 72 GB/s sa koliko raspolaže HD 7770. Sapphire je morao da opravda “OC” sufiks, pa je dodatno ubrzao memoriju čime je premašio “bandwidith” od 100 GB/s.
       
       
      Što se tiče konekcija, iskorišćen je provereni paket video izlaza za koje je AMD predvideo za srednju klasu. Tu su dva DVI konektora od kojih je jedan Single, a drugi Dual-link. To znači da je jedan ograničen na rezoluciju od 1920×1200, a drugi 2560×1600 pri osveženju od 60 Hz. Pored ova dva video izlaza, tu su i po jedan HDMI 1.4a i DisplayPort pune veličine, pa nećete morati da posežete za adapterima.  
       
      Pored ovih video izlaza, ova karta se na ploču vezuje putem PCI-Express 3.0 interfejsa koji je, podrazumeva se, unazad kompatibilan. Takođe, osim što se napaja putem njega, potrebno je obezbediti i jedan 6-pin molex, a ukoliko ga nemate, moguće je iskoristiti i adapter koji se dobija u paketu. S obzirom na to da HD 7790 nije posebno zahtevniji od onoga što mu PCI-Express pruža, sve su šanse da pojedini proizvođači ponude posebne verzije koje neće zahtevati dodatno napajanje.  
       
       
      Kao što smo već pomenuli, Sapphire je testirani model obeležio “OC” sufiksom, pa smo očekivali frekvencije veće od onih koje je AMD propisao kao referentne. Imajući u vidu da je Sapphire-ov Radeon HD 7770 Vapor-X jedan od najviše overklokovanih modela, slično smo očekivali i od ove karte. Ipak, izgleda da je Sapphire to ostavio za neku napredniju verziju. Ovo kažemo, pre svega, zbog činjenice da je GPU podešen svega 75 MHz preko referentne vrednosti. Nije da zakeramo, ali sa 1075 MHz ne mogu se očekivati ni desetak procenata veći rezultati, a pritom veliki Dual-X kuler zaista ostavlja dosta prostora da se proizvođač “poigra” sa fabričkim overklokom.  

       
      Sa druge strane, memorija je dobila sasvim korektan bonus, pa je sa efektivnih 6000 MHz ubrzana na 6400 MHz. To zaista treba poštovati, s obzirom na to da većina proizvođača kod svojih overklokovanih primeraka nikad ne promeni takt na kojim memorijski čipovi rade. Sa 102.4 GB/s, protok je zaista za pohvalu imajući u vidu da se radi o grafičkoj karti sa 128-bitnim interfejsom. Što se GPU-Z-a tiče, nova verzija još uvek nije predstavljena, tako da je trenutno očitavanje specifikacijom samo delimično tačno.
        
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X; Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X; MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  AMD_Radeon_HD_7790_12.101.2.1-130313a
       

       
       
      [modul]test=241[/modul] 
       [modul]test=242[/modul] 
       [modul]test=243[/modul] [modul]test=244[/modul] 
       
       

       Tokom testiranja zaista nismo imali zamerke na rad Sapphireove karte. Osim veoma dobrih performansi, Dual-X kuler je konstantno bio na ivici nečujnog. Jednostavno, reč je o jednoj od onih grafičkih karti od koje će uvek neka druga komponenta biti bučnija, bilo da se radi o hard disku, ventilatoru na kuleru ili napajanju. Sve to ne bi bilo preterano neočekivano da maksimalna nije bila ispod 60 stepeni Celzijusa čak i nakon testiranja u FurMarku. U regularnim okolnostima, računajte na to da nećete videti preko 52 stepena, što je zaista sjajno imajući u vidu blago podignute taktove.  

       
      Tokom overklok sesije, dostigli smo fin rezultat. Karta je bez ikakvih problema stigla do 1200 MHz za grafički čip. Kada se uzme u obzir da smo samo povećali “power limit” na 20% i da nismo imali kontrolu na naponom, ovo je sjajan rezultat. Memorija je sama po sebi “dotegnuta” blizu maksimuma, tako da smo iscedili svega 100 MHz preko fabričke vrednosti. Ovo se ogleda u efektivnom taktu od 6800 MHz i protoku podataka koji iznosi 108 GB/s. Sve u svemu, povećanje samih frekvencija se može zaokružiti na nekih desetak procenata.

      Dobici u performansama su mogli analogno da se prenesu prema ubrzanju koje smo ostvarili na papiru. U prevodu, dobici u igrama su bili ugrubo jednaki povećanom taktu. Naravno, u zavisnosti od naslova razlika u performansama će varirati, ali svakako smo mogli da računamo na makar 5% ubrzanja. Nije mnogo, ali verujemo da će se situacija donekle popraviti sa drajverima koji nisu u početnoj fazi.


       
      U nekom širem smislu, zbog kraja tržišnog života Radeona HD 7850 1GB, Radeon HD 7790 čeka teško breme. Dok je HD 7850 1GB još uvek tu, to neće biti toliko izraženo, jer HD 7790 predstavlja odličan dodatak trenutnoj ponudi. Kada pogledamo performanse kroz sve naslove nije teško zaključiti da je Radeon HD 7790 prilično dobar proizvod. Iako smo ga poredili sa Radeonom HD 7770 imajte u vidu da je reč o VTX3D modelu koji je izuzetno “agresivno” fabrički overklokovan (1150 MHz GPU) i da bi ova razlika bila još veća da su karte radile na istim taktovima.

      I pored toga, Radeon HD 7790 postiže vidno bolje rezultate i njegove hardverske prednosti dolaze u prvi plan. Pored samih Stream procesora i teksturnih jedinica, jasno je da se radi o potpunijem GPU-u sa dvostruko snažnijom teselacionom i geometrijskom sekcijom. Kada se uzme u obzir cena koja ne bi trebala biti mnogo viša o Radeona HD 7770, jasno je da bi HD 7790 mogao da bude pun pogodak za mnoge gejmere sa ograničenim budžetom.

      Prednosti: – Odličan Dual-X kuler – Izuzetno tiha i hladna karta – Dodatna oprema – Performanse
      Nedostaci: – Fabrički overklok je mogao biti malo veći  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test