Novi model nosi oznaku Radeon R7 265 čime proizvođač daje do znanja da je reč o grafičkoj karti srednje klase, a sa druge strane ga uklapa tačno tamo gde je bio nebranjen prostor. Dok Nvidia na ovom polju ima novi GPU baziran na Maxwell arhitekturi koji je brutalno efikasan, AMD mora da se osloni na Pitcairn čip iz Radeona HD 7850 koji ima 1024 Stream procesora. Iako nije toliko efikasan na polju performansi po utrošenom vatu, ovaj čip može relativno lako da se nosi sa GM107 u pogledu sirovih performansi, tako da je sasvim izvesno da će R7 265 biti dovoljno snažan da se izbori konkurentom iz Nvidie što će privući kupce kojima potrošnja karte ne predstavlja bitan faktor prilikom donošenja odluke.
Model koji nam se našao na testu je potpisan od strane kompanije Sapphire, a verujemo da će mnogi od vas i bez gledanja naslova prepostaviti da se radi o Dual-X izvedbi koju Sapphire najčešće koristi kod grafičkih karti kod kojih želi da istakne faktor isplativosti. Samo pakovanje je vertikalne orijentacije i dizajnirano je u standardnom formatu za modernije proizvode koje dolaze od ovog proizvođača.
Kutiju ne odlikuje veliki broj informacija, već šturo objašnjene osnovnih i generičkih pojmova vezanih za nove Radeone. Najbitnije stavke su prikazane u vidu malih logoa i to je manje više to.
Sadržaj je, za ono na šta nas je Sapphire navikao, prilično siromašan. Konkretno, tu je kratka dokumentacija, flajer sa kodom za registraciju u “Privilege Club”, naponski adapter i to je sve. Nema HDMI kabla ili nekih video konvertora i sl. Razlog za to je želja proizvođača da što manje dodatno utiče na cenu ove karte, jer je to njen najveći adut.
Kartom dominira Dual-X kuler koji prekriva štampanu ploču u potpunosti, pa čak malo prelazi ivice što je uobičajeno za karte koje koriste relativno mali PCB. Rashladni sistem se oslanja na dva ventilatora čiji prečnik iznosi 80 milimetara.
Njihov oblik je konvencionalan što je najčešće, ako ne i uvek, slučaj sa Dual-X modelima kod kojih nema eksperimentisanja koji bi nepotrebno povećavali cenu. Jednostavno Sapphire ima cilj da Dual-X učini što jednostavnijim i jeftinijim, ali da i dalje bude znatno bolji od referentnog dizajna u čemu uspeva uvek i bez greške.
Ispod ventilatora i oklopa se nalazi aluminijumsko telo sačinjeno od ne previše gusto raspoređenih rebara kroz koje prolaze dva heatpipe-a izrađena od bakra. Nažalost, heatpipe-ovi nisu niklovani, pa mogu da potamne vremenom zbog oksidacije. Dobra vest je da to nije nikakav funkcionalni, već isključivo kozmetički problem.
Ispod kulera se nalazi Pitcairn GPU sa svojih 1024 Stream procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice. To je zapravo identična specifikacija koju možete da vidite kod Radeona HD 7850, a isto važi i za sve skoro sve ostale stavke izuzev frekvencija. Oko GPU-a se nalazi 256-bitna konfiguracija GDDR5 čipova koji su potpisani od strane Hynix-a, a koji su podešeni na 1400 odnosno 5600 MHz, tako da je memorija dobila ubrzanje u odnosu na referentni HD 7850.
Kada se okrene poleđina karte jasno se vidi da je originalna štampana ploča koju je koristio HD 7850 bila veća i da je Sapphire izvršio neophodne zahvate kako bi je redukovao da bi R7 265 izgledao kao pravi pripadnik srednje klase.
Iako pripada nižem cenovnom rangu, ovaj model zahteva 6-pin naponski konektor što je i očekivano s obzirom na Pitcairn čip. Potrošnja ove karte je oko 130-140 W što je sasvim očekivano, jer je ista potrošnja karakterisala i Radeon HD 7850.
Za razliku od GeForce GTX 750 Ti koji ne poseduje SLI konektor, AMD nije želeo da “osakati” Radeon R7 265 za ovu mogućnost, pa je prisutan CrossFireX konektor za one koji žele da se oprobaju sa multi-GPU konfiguracijom.
Prednji panel karakteriše, po našem mišljenju, idealan izbor video izlaza. Reč je o dva DVI i po jednom DisplayPortu i HDMI konektoru. Svi konektori su punih dimenzija tako da nema potrebe za bilo kakvim konektorima i adapterima.
Što se specifikacija tiče, Sapphire se držao originalnih vrednosti koje je AMD propisao što znači da GPU radi na taktu od 925 MHz, dok je 2 GB GDDR5 memorije podešeno na efektivno 5600 MHz. Ovo su primetno više vrednosti od onih koje su bile definisane za Radeon HD 7850, pa je tako sasvim realno očekivati između 5 i 10% boljih rezultata u testovima. Na kraju, kvalitet GPU-a na našem primerku je sasvim solidan i iznosi 70% što sugeriše da možemo da vidimo i kakav OC kapacitet ima Radeon R7 265.
[modul]specifikacija=5856[/modul]
[modul]test=14[/modul][modul]test=15[/modul] [modul]test=16[/modul] [modul]test=17[/modul]
Sapphire Radeon R7 265 Dual-X
AMD je odlično obavio posao oko svoje ponude nove generacije Radeona. Ipak, postojao je prostor između R7 260X i R9 270 koji je postao ugrožen od strane GeForce GTX 750 Ti. AMD-u nije trebalo mnogo vremena da odreaguje.