Sapphire Radeon R7 370 je klasičan predstavnik Nitro serije. Prvo što ugledate je prepoznatljivi Dual-X kuler u Nitro izdanju, koji je konačno standardizovan. Stoga, ukoliko pogledate neki od Nitro modela iz više klase, shvatićete da se njihovi Dual-X kuleri ne razlikuju vizuelno čak i od jeftinijih modela. Upravo je kuler taj koji u potpunosti prekriva grafičku kartu.
Oklop je izrađen od kvalitetne plastike, a ukupan utisak pažljive izrade pojačava i upotreba metalnih detalja. Osim oklopa, pažnju privlače dva velika ventilatora čiji prečnik iznosi 90 milimetara. Njihov dizajn nam je već od prvog momenta izgledao bolje zbog dužih peraja u odnosu na kuler za R7 360. Tu je i Intelligent Fan Control sistema koji gasi ventilator u slučaju da je dovoljno pasivno hlađenje grafičke karte.
Što se tiče hlađenja ono je prilično kompleksno, s obzirom da hladi u suštini Pitcairn čip koji uopšte nije zanemarljiv po pitanju TDP-a. Telo je sastavljeno od aluminijumskih rebara kroz koje prolaze dva heatpipe. Oni su tu da izvrše transfer toplote od izvora (GPU) do udaljenih delovah rashladnog tela i da pritom ravnomerno rasporede toplotu. Heatpipe-ovi su izrađeni od barka, a Sapphire je preskočio da ih nikluje u završnom procesu obrade. U ovom slučaju to nije velika šteta, jer se heatpipe-ovi praktično i ne vide. Pohvalićemo to što hladnjak prekriva i memorijske čipove i služi za njihovo neposredno hlađenje.
Kako je suštinski reč o Radeonu HD 7850 tu je jedan 6-pin PCIe naponski konektor, jer ova karta ima TDP od oko 150 W. Takođe, tu je i CrossFireX konektor koji omogućava da se upari sa još jednim Radeonom. Sve ovo je nasleđe starije generacije odakle ova karta dolazi i upravo zbog toga je neophodno imati CrossFire kablić, što nije slučaj sa Radeonima koji se oslanjaju na najnoviju GCN arhitekturu.
Što se video konekcija tiče, na prednjoj strani pronalazimo dva DVI-a, kao i po jedan HDMI i DisplayPort. Kao što je očekivano i ovde izostaje HDMI 2.0, ali je set video izlaza i dalje prilično dobar, posebno ukoliko vam je potrebno multimonitor okruženje.
“Ispod haube” se krije pomenuti Pitcairn čip sa 1024 Stream procesora što znači da nije reč o punkrvnoj verziji kakvu je koristio Radeon HD 7870 ili Radeon HD 270X već neke od njihovih slabijih podverzija. Ovaj čip je prema rečima AMD-a ipak malo unapređen kroz sve ove godine tako da sada nosi ime Curacao, ali je i dalje zadržana 28-nanometarska litografija i GCN arhitektura prve generacije. Pored pomenutih 1024 Stream procesora, tu je 48 teksturne i 32 ROP jedinice. Takt GPU-a je podešen na 985 MHz, dok memorija radi na efektivnih 5600 MHz.
Takođe, memorijska magistrala ima širinu od veoma dobrih 256-bita, a uparena je sa 4 GB GDDR5 memorije što je unapređenje u odnosu na modele prethodnih generacija.Pakovanje je identično u vizuelnom smislu kao i kod nedavno testrianih Nitro modela. Većina bi bez problema pogodila da je u pitanju Sapphire proizvod čak i da nije izričito napisano. Interesantan je motiv robota koji ima znak koji liči na “Decepticons” logo iz Transformersa. Informacije su na prednjoj strani izražene kroz male ikone, koje kod ovog modela ističu 4 GB video memorije, Dual-X kuler i inteligentni sistem za kontrolu ventilatora.
Naime, na poleđini je izdvojen deo gde Sapphire navodi da je i kod jefitnijih modela koristi kvalitetne komponente kao što su Black Diamond zavojnice, ultra kvalitetni kondenzatori i sl. što je veliki pomak za pouzdanost i kvalitet proizvoda niže klase.
Sadržaj je kao i kod ostalih modela u ovoj klasi spartanski i na spisku nema ničeg sem najneophodnijeg. To znači da se u kuptiji nalazi uputstvo, kratka dokumentacija, disk sa drajverima i DVI to VGA adapter.
Radna temperatura karte dostiže 71 stepen Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Sapphire prati trend i hladnjak miruje kada GPU i karta generalno nisu pod opterećenjem. Za razliku od Radeon R7 360 gde je kuler primetno manji, hlađenje R7 370 modela je sposobno da upije mnogo veću količinu toplote, pa će ostati pasivno i prilikom manje zahtevnih “flash” igara i slično. Nemojte da se zbunite gledajući dijagram ispod, jer iako MSI Afterburner očitava minalnu brzinu ventilatora od 700 RPM, odnosno 20% od maksimuma, to očitavanje je pogrešno.
Iako MSI Afterburner očitava minalnu brzinu ventilatora od 700 RPM, odnosno 20% od maksimuma, to očitavanje je pogrešno i ventilatori se potpuno zaustavljaju
Što se overkloka tiče, iako AMD kaže da se vršene razne optimizacije čipa kroz sve ove godine, u praksi nema pomaka na polju overklok potencijala. Zaustavili smo se na tipičnim HD 7850 i R7 265 vrednostima, odnosno na 1055 MHz za GPU i efektivnih 6 GHz za memoriju što donosi tek nešto manje od 5% bolje rezultate u testovima i igrama.
Kako je kuler pasivan tokom peioda mirovanja, radna temperatura ne pada ispod 50 stepeni Celizijusove skale, a čim krenete u igranje on počinje sa svojom aktivnošću i zadat mu je cilj da zaustavi rast temperature grafičkog procesora na oko 70 stepeni. Da bi to postigao bilo je potrebno da se ventilator zaustavi na oko 1700 o/min. Ovo je identično kao kod nedavno testiranog slabijeg modela, ali bolji dizajn ventilatora i njihovih peraja čini da R7 370 Nitro bude nešto tiši pri istoj brzini ventilatora.
[modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Sapphire Radeon R7 370 Nitro 4 GB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: AMD Catalyst 15.11 BETA
[modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Sapphire Radeon R7 370 Nitro je generalno dobro rešena karta, ali smo viđali previše ovakvih modela. Konkretno, problem ne leži u Sapphire-u već u AMD-u koji već skoro četiri godine koristi isti GPU. On više nije termalno efikasan kao konkurencija, nema TrueAudio i neke druge funkcionalnosti koje mogu da se pronađu kod modernijih GCN čipova. Performanse su i dalje korektne, ali se vidi da je reč o grafičkom čipu i karti od pre tri i po godine koja pokušava da nađe svoje mesto na tržištu.
U skladu sa tim, naš savet ima svoje lice i naličje. Kako je cena ove karte oko 22.000 RSD, predlažemo vam da sačuvate još kojih hiljadu ili dve i krenetu potragu za Radeonom R9 270X koji je ipak brži i ima makar punokrvni Pitcairn čip. Alternativno, još bolje rešenje može da bude skok u višu klasu bilo kroz ultra-efikasni GeForce GTX 960 ili nešto brži Radeon R9 380. Finalna odluka ostaje na vama, ali mi bismo definitivno išli drugim putem. Naravno, uvek ostaje opcija da sačekamo zamenu za Pitcairn u novoj generaciji Radeona za koju smo prilično sigurni da je na putu.
Prednosi:– Tih kuler- Intelligent Fan Control- 4 GB memorije
Nedostaci:– Stari Pitcairn čip- Efikasnost u odnosu na konkurenciju
Sapphire Radeon R7 370 Nitro 4 GB
AMD Pitcairn je sa nama od početka 2012. godine i moramo da primetimo da se bore polako vide. TDP je prilično visok imajući u vidu nove AMD čipove, ali i Nvidia Maxwell arhitekturu. Neke mogućnosti nedostaju u odnosu na nove GCN čipove, ali ga AMD koristi zbog konkurentnih performansi i činjenice da zbog svoje duge karijere može da se nađe u grafičkim kartama iz pristupačnog cenovnog ranga. Međutim, da li je vreme za penziju?