Nebojša Todorović
Ne toliko davno, pre nešto više 15-ak godina, mnoge grafičke karte su raspolagale sa 8 MB RAM-a, a danas više ni 1000 puta veća količina memorije nikoga ne iznenađuje.
Sapphire svoj novi model isporučuje u pakovanju koje je prepoznatljivog dizajna i prilično velikih dimenzija. Na svu sreću to u slučaju kompanije Sapphire znači da se unutra nalazi i nešto dodataka koji ne spadaju u domen standardnih.
Spolja, proizvođač je izdvojio gomilu zanimljivih detalja u vezi grafičke karte koja se nalazi unutra, informišući svakog o mnogim prednostima rashladnog rešenja, nove naponske jedinice i velikom broju drugih detalja koji mogu biti od uticaja kada korisnik donosi odluku kome će dati pokloniti poverenje i teško zarađen novac.
Sadržaj je svakako bogatiji od konkurencije, jer osim standardnih dodataka u vidu dokumentacije, diska sa drajverima i naponskih konvertora isporučuje kvalitetan HDMI kabl dužine 1.8 metara i podlogu za miša. Ništa ekstravagantno, ali i dalje predstavlja lep detalj i gest od strane proizvođača koji čini da zapravo imate osećaj da ste kupili nešto skupo i ekskluzivno.
Grafička karta izgleda impozantno i već smo imali prilike da testiramo Vapor-X hlađeni Radeon R9 290 za koji smo konstatovali da predstavlja najbolje hlađeni Radeon R9 290. Model sa ovog testa poseduje isti kuler, tako da smo očekivali jednako dobre performanse i sa potpuno otključanim Hawaii čipom, jer između Radeona R9 290 i 290X nema bitnih razlika na polju termalne disipacije.
Ventilatori imaju prečnik od 90 milimetara, a njihov jednostavan dizajn je zaista efikasan, čak i pri većim obrtajima kartica je veoma tih. Sapphire kaže da se oslanja na upotrebu 2-ball ležajeva, koji praktično imaju dva umesto jednog lagera radi veće dugotrajnosti i manje količine generisane buke. Novi Vapor-X Tri-X kuleri poseduju implementiran IFC (Intelligent Fan Control). Sve do temperature GPU-a od 60 stepeni Celzijusove skale, ovaj sistem ne pali prvi i treći ventilator.Tek kada GPU pređe tu temperaturu oni priskaču u pomoć, što omogućava nizak stepen buke sve dok ne zaigrate neku igru na duže staze.
Možda vam 60 stepeni deluje kao visok prag, ali je na ovaj način Sapphire izbegao problem da pri svakoj aktivaciji karte ventilatori instant krenu u akciju. Moramo priznati da nam je jako drago to što je kompanija izbegla ovu zamku, jer bi bilo veoma iritantno da se pri svakom pokretanju svakog programa koji, makar i na kratko, upošljava grafičku kartu u manjoj meri, ventilatori kreću da rade. Rezultat bi bio vrlo problematičan i sa mehaničkog aspekta, jer bi se njihov životni vek na taj način znatno skratio zbog prevelikog broja “kreni/stani” ciklusa.
Ispod rama koji nosi ventilatore se krije prilično masivno rashladno telo koje je sastavljeno od velikog broja tesno naređanih aluminijumskih rebara. Bazu čini takozvani “vapor chamber” koji predstavlja jedan veliki heatpipe čija površina ostvaruje kontakt sa grafičkim procesorom, ali i velikim brojem drugih komponenti među kojima se nalaze i RAM čipovi. Pored vapor chambera tu su i četiri bakarna heatpipe-a. Zanimljiva je odluka proizvođača da ne upotrebi niklovane heatpipe-ove kako bi se napravila mala ušteda u proizvodnji iako ovo nije tipičan potez za proizvode najviše klase.Zadnja strana karte prikazuje metalni backplate velike debljine koji prekriva kartu. On je tu da sačuva kartu od krivljenja pod sopstvenom težinom, koja je ogromna i iznosi oko 1.3 kilograma zahvaljujući masivnom Vapor-X kuleru. Takođe, tu su i LED-ovi koji osvetljavaju rad naponske jedinice, što nije nešto što se preterano često sreće kod Sapphire modela. Iako nije reč o preterano bitnom detalju, zaista je zanimljivo videti kako LED-ovi “poskakuju” tokom testiranja i igranja igara. Verujemo da bi bilo jednako zanimljivo ukoliko imate kućšte sa providnom bočnom stranicom.
Naponska jedinica je izvedena u 10 faza, a Sapphire je naziva Aero10. Reč je o jedinom pravom novitetu kod ovog modela, osim činjenice da raspolaže sa 8 GB GDDR5 memorije. Ova naponska jedinica koristi 20 diamond-black zavojnica i posebno je hlađena velikim aluminijumskim profilom, a poseduje deset International Recitifier VRM-ova, od kojih je svaki zadužen za po jednu fazu.
Za potrebe napajanja treba obezbediti dva 8-pin PCI-Express konektora, a savetujemo vam da proverite i da li je napajanje odgovarajuće, s obzirom na to da R9 290X može da povuče i preko 300 W kada su u pitanju “peak” vrednosti.
Od prekidača na karti možete naći jedan sa Sapphire logoom, a reč je o sviču za bios. Prvi je standardni, a drugi UEFI, mada u praksi možete jednostavno ubaciti svoj bios po želji. Na drugom kraju je smešten i mikroprekidač za gašenje pomenutog IFC sistema kako bi svi ventilatori uvek bili aktivni, iako za prosečne korisnike zaista ne sugerišemo da to rade.
Sapphire je opremio svoj proizvod sa dva DVI, kao i sa po jendim HDMI i Display Port izlazom. Kao što često to kažemo, ovo nam je omiljeni paket konekcija, jer ne zahtevaju nikakve adaptere s obzirom da su svi portovi u svojoj punoj veličini.
Radeon R9 290X Vapor-X Tri-X se oslanja na Hawaii čip koji je ujedno i najsnažniji GPU ikada napravljen od strane AMD-a. Izrađen je u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu, a karakteriše ga površina od impresivnih 438 kvadratnih milimetara. Kod verzije R9 290X on se nalazi u svom “punokrvnom” izdanju sa svih 2880 Stream procesora. Pored toga, tu su i 176 teksturnih, odnosno 64 ROP jedinice. U slučaju našeg primerka, kvalitet čipa je bio veoma visok prema očitavanju GPU-Z programa.
Oba biosa koja su ugrađena u kartu imaju iste zadate frekvencije. Za GPU ona iznosi 1030 MHz, što je pristojnih 80 MHz više od vrednosti koju propisuje AMD. Memorija je, primetno ubrzana imajući u vidu generalno spore čipove koji idu u R9 290(X) modele zbog ušteda i činjenice da je upotrebljen široki interfejs od 512 bita.
Sa 1375 MHz (efektivno 5.5 GHz) 8 GB GDDR5 memorije ostvaruje poveći bandwidith od 352 GB/s. Sve ovo je moguće zbog ugrađenih Hynix čipova čiji je kvalitet znatno iznad Elpide koja se u poslednje vreme veoma često nalazi i na skupljim grafičkim kartama. Zbog visokog GPU takta može se primetiti i pixel fillrate od 65.9 GB/s, ali i teksturni koji iznosi 181 GTexel/s.[modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Tokom rada karta se pokazala odlično, što i nije čudno kada imamo u vidu da je reč o Radeonu sa verovatno najboljim kulerom koji postoji na tržištu. Jednostavno, Sapphire je napravio fenomenalan posao kada sa novom generacijom Vapor-X Tri-X kulera. Verujemo da će ih kompanija jako dugo koristiti, jer su sigurno uložili mnogo truda i vremena u njihov razvoj.
Rezultat je sjajan, pa čak i užareni GPU kao što je punokrvni Hawaii ne prelazi temperaturu od 70 stepeni Celzijusove skale. Pritom, kuler ostvaruje ovaj rezultat uz brzinu ventilatora od simboličnih 2000 obrtaja u minuti, što čini da čak i pri opterećenju karta odaje utisak tihog rada.
Overklok aspekt je takođe solidan iako možda ne najbolji koji smo do sada imali prilike da vidimo. Ipak, takt GPU-a od 1090 MHz i memorije od efektivnih 6 GHz na ovom kompleksnom monstrumu od karte je više nego dovoljno. Rezultat u skoku performansi nije preterano veliki u regularnim uslovima testiranja na rezolucijama od 1080p i 1440p koji mi koristimo, ali bi procenat možda i bio veći od 10-ak odsto u slučaju većih rezolucija.
Međutim, najbitnije pitanje koje se nameće je da li je dodatnih 4 GB donelo bitan skok u performansama. Nažalost, imamo samo delimičan odgovor na ovo pitanje. U situaciji kada se igrate na jednom monitoru, čak i kada raspolaže panelom rezolucije 2560×1440, skok nije veliki u odnosu na verziju sa 4 GB. Jednostavno, verujemo da su razlike u našim testovima u korist ovog modela gotovo isključivo nastale na tome što smo koristili nove Omega drajvere i da dodatnih 4 GB nije uticalo na rezultate u bitnoj meri.
Sa druge strane, sasvim je izvesno da dodatni RAM dodnosi bitne razlike kada govorimo o 4K rezoluciji ili nekoj Eyefinity konfiguraciji. Tada je potrebno uneti dodatne informacije u memoriju i to može biti od koristi za frejmrejt. U suprotnom, gejmeri sa jednim monitorom do 1600p rezolucije mogu slobodno da se okrenu verziji sa manjim baferom. Ipak, to ne menja činjenicu da je reč o ultimativnom Radeonu R9 290X kakvom je teško naći alternativu, jer ne možemo da zamislimo da neko napravi impresivniji R9 290X od ovog.
Prednosti:
– Niske temperature – Tih kuler – IFC tehnologija radi odlično – LED osvetljenje
Nedostaci: – Dodatnih 4 GB ne donosi bitno ubrzanje do 1600p
Sapphire Radeon R9 290X Vapor-X 8 GB
Dok čekamo novu generaciju Radeona iz AMD-ove kuhinje, Sapphire razbija monotoniju u najvišem segmentu time što je predstavio novi R9 290X Vapor-X Tri-X sa čak 8 GB GDDR5 memorije. Da li je dodatni RAM neophodan samo u slučaju najviših rezolucija i multi-monitor scenarija, ili ima primenu u regularnom radu?