Nebojša Todorović
Kompanija AMD već neko vreme vredno radi kako bi ponudila što više gejmerima i korisnicima Radeona, tako da su popunili detaljno svoju ponudu bez ijedne “rupe” u aktuelnoj postavi. Ne samo to, već su i pored unapređenja i uvođenja mnogih tehnologija kao što su Mantle API, TrueAudio i sl. sve ozbiljnije uključeni u saradnju sa raznim razvojnim timovima i izdavačkim kućama.
Velike nade polaže u svoju ponudu grafičkih karti i na ovom polju ne samo da je konkurentan, već u određenim aspektima nudi i više nego konkurencija. Ipak, svi su uvideli da grafičke karte su u svakoj klasi nude veoma slične performanse po sličnoj ceni i uostalom, ukoliko neko ispadne iz igre sve što je potrebno jeste ponovno prilagođavanje cene kako se ne bi izgubio korak.
Sa druge strane, AMD vredno radi u donošenju novih besplatnih naslova kroz svoj Never Settle program. Lepa vest je da svi modeli iz R9 serije kojom ćemo se ovom prilikom pozabaviti donose zlatnu ulaznicu u Never Settle koji trenutno pripada “Space” ediciji. Izbor naslova je sjajan, tako da ovo svakako predstavlja dodatnu vrednost koja je na neki način “opipljiva”.
Kao što smo već rekli, u ovom članku ćemo se pozabaviti Radeonima sa prefiksom R9 koji su u AMD-ovoj ponudi rezervisani primarno za gejmere većih zahteva koji planiraju da igraju nove naslove barem u 1080p, ali i višim rezolucijama. Jedini model koji nećemo pomenuti je R9 295X2 koji ima dva GPU-a i pritom nismo nikada testirali u regularnoj bateriji testova, već u 4K rezoluciji, pa ne možemo da ga smestimo u okviru ovog teksta.
Testni PC koji smo koristili je naša standardna konfiguracija koju čini Intel Core i5 2500K overklokovan na 4.5 GHz uparen sa 16 GB Kingston HyperX Beast DDR3 memorije deklarisane na 2133 MHz, a sve je bilo smešteno na Asus Z77-V matičnu ploču.Na vrhu Radeon serije grafičkih karti sa jednim grafičkim čipom ponosno sede dva modela oznake R9 290 i R9 290X. Ove karte su bazirane na prvom procesoru sa GCN 2.0 arhitekturom, a koji nosi oznaku Hawaii. Ovaj veliki GPU ima površinu od 438 mm2 i raspolaže impresivnim specifikacijama kako u svom punokrvnom izdanju, tako i u nešto slabijoj verziji koja se koristi za R9 290.
U slučaju R9 290X ovaj čip je za raspolaže sa 2816 Stream procesora. Pored toga, tu je i 176 teksturnih, odnosno 64 ROP jedinice. U referentnom izdanju Hawaii čip je podešen na “okruglo” 1 GHz. Memorija je nešto sporija kako bi se napravile uštede u proizvodnji. Zbog široke magistrale od 512 bita, 4 GB GDDR5 memorije čak i na niskih 5 GHz ostvaruje protok od čak 320 GB/s.
Slabija verzija, Radeon R9 290 je tek blago oslabljen na hardverskom planu. Koristi isti Hawaii GPU kome je zaključan jedna “Compute” jedinica (CU). Stoga, umesto 2816 poseduje 2560 SP-a, a prati ga 160 teksturnih jedinica. Sve ostalo je neizmenjeno, uključujući memorijski podsistem. Jedini drugi detalj je nešto niži referentni takt GPU-a koji ionako većina partnera ne poštuje i fabrički overklokuje svoje modele.
Bitno je napomenuti da sve R9 290 i 290X karte, bez obzira na proizvođača kome poklonite svoje poverenje, imaju odličan set video izlaza, mogućnost za CrossFireX konfiguraciju i sistem sa dva Biosa koje vendori koriste na različite načine.
Ne možete da pogrešite sa kupovinom nekog od ovih modela, samo izbegavajte one sa referentnim kulerom.
Napomenuli bismo i to da vam savetujemo da se nikada ne odlučite na model sa referntnim hlađenjem. Prosto, kada se pojavio referentni model glavna i primarna kritika je bila upućena upravo originalnom kuleru. Osim što je bio izuzetno bučan, bio je dizajniran tako da radna temperatura bude oko 95 stepeni Celzijusove skale što je po svakom merilu previše.
Sa druge strane, kompanije Sapphire, Asus, MSI, Gigabyte i ostali su se potrudili da ponude svoje alternativne varijante sa raznim kulerima kao što su Dual-X, Vapor-X, TwinFrozr, DirectCU itd. Svi oni imaju drastično bolje termalno akustične performanse, a samim tim i overklok potencijal. Stoga, zaključak je sledeći: “Ne možete da pogrešite sa kupovinom nekog od ovih modela, samo izbegavajte one sa referentnim kulerom”.
[modul]specifikacija=3722[/modul]
[modul]specifikacija=3908[/modul]
Posmatrajući oznaku Radeon R9 285 se nalazi na vrhu R9 28X serije, ali to ipak nije slučaj ukoliko se fokusiramo isključivo na performanse. Razlog za to je činjenica da se ovaj model zasniva na novom Tonga grafičkom procesoru. Hardverski gledano, odnosno kroz prizmu čistih performansi R9 280X je taj koji će izaći kao pobednik. Sa druge strane R9 285 je modernija karta sa boljim setom podržanih tehnologija, pa sve zavisi od toga šta vam je veći prioritet. Ipak, da je situacija potpuno konfuzna u to nema dileme.
Radeon R9 285 donosi blago unapređenu verziju GCN arhitekture koja je čak naprednija i od one iz Hawaii čipa, jer donosi nekoliko novina. Najbitniji je nove Geometry Engine koji donosi skok u performansama na polju teselacije, ali i nekoliko drugih aspekata koji će doneti ubrzanje. Nova generacija UVD-a sada donosi boljitak kod dekodinga svih poznatijih 4K video formata, kao i brži enkoding 1080p i većih video materijala.
Zašto je R9 285 smešten tu gde jeste, jasno govore hardverske specifikacije. Pre svega memorijski podsistem je slabiji od R9 280(X), a i sama Tonga broji 1792 Stream procesora. To je praktično isto kao oslabljeni Tahiti do detalja sa sve 112 teksturnih jedinica. Ipak, zbog manjeg broja memorijskih kontrolera, ovaj GPU ima manju površinu i manji broj ROP-a.
Dok su R9 290X, 290 i 285 modeli bazirani na potpuno novom grafičkom čipu sa osveženom verzije arhitekture, Radeoni R9 280 i 280X su kao i ostatak serije bazirani na uveliko poznatim grafičkim procesorima. U ovom slučaju to je Tahiti koji smo upoznali još sa HD 79XX serijom.
Ovi modeli su ipak dobili jednu bitnu izmenu, a to je cenovno pozicioniranje, pa su sada pristupačniji nego ikad. Nemojte da vas zavara njihova vremešnost, jer je i dalje reč o grafičkim kartama koje mogu da ispune očekivanja i najokorelijih igrača koji koriste FullHD monitore. Prosto, dok se ne zađe u zonu preko 1080p rezolucije ili multimonitor scenarija ove karte se jako lako nose i sa najnovijim naslovima.
Pogoni ih Tahti procesor koji se, kao što smo već rekli, prvi put našao u Radeonu HD 7970 predstavljenom krajem 2011. godine. Ovaj čip se nalazi u R9 280X u svom punom izdanju koji broji 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 32 ROP jedinica. Ukoliko se pitate da li je možda radni takt dobio promenu, odgovor je ne.
Sve ostale specifikacije su takođe podrazumevane, a govorimo naravno o GCN arhitekturi, čipu izrađenom u 28-nanometarskoj litografiji sa površinom od 365 mm2. U skladu sa tim, ukoliko ste već vlasnik HD 7970 modela, ne samo da nema smisla da ga menjate ovim modelom, već vas savetujemo da upgrade odložite za godinu ili dve.
Radeon R9 280X i R9 280 imaju poveći TDP što jasno sugeriše da je reč o nekadašnjem vrhuncu ponude, ali sada samo govori o tome da nisu energetski najefikasnije karte u klasi i da treba da obezbedite kvalitetno napajanje.
Tahiti je kod Radeon R9 280 bez “X” sufiksa implementiran u oslabljenoj varijanti. Raspolaže sa 1792 Stream procesora, kao i smanjenim brojem TMU jedinica od 112. Broj ROP-a nije promenjen, jer su isti povezani sa memorijskim kontrolerima koji su neizmenjeni, zbog čega ih i dalje ima 32. Takt od 940 MHz je još jedan način da se R9 280 diferencira od modela sa “X” sufiksom, ali za razliku od broja Stream procesora, frekvenciju je vrlo lako nadoknaditi.
Obe karte poseduju isti 384-bitni memorijski interfejs sa memorijskim čipovima koji prema AMD-u trebaju da budu istih karakteristika. Naravno, ove specifikacije su često samo smernica, pa u zavisnosti od proizvođača, možete da očekujete fabrički overklok u manjoj ili većoj meri.
Na polju dodatnih mogućnosti lako se vidi da je reč o nekadašnjim “high-end” proizvodima. Ove karte imaju sjajne video izlaze, podršku za višestruki CrossFireX i sve što i R9 290X modeli imaju izuzev TrueAudio podrške koja je rezervisana za modele sa GCN 2.0 čipovima. Potrošnja je još jedna stavka na koju treba da obratite pažnju, jer je u oba slučaja vrlo blizu 250 W tako da su energetski vrlo zahtevne kao što se i očekuje od bivših pripadnika vrha ponude.
[modul]specifikacija=6840[/modul]
[modul]specifikacija=3720[/modul]
[modul]specifikacija=5388[/modul]Poslednje dve grafičke karte u okviru R9 game su modeli sa oznakom 270X i 270. Kao i u slučaju modela koje smo opisali na prethodnoj strani i oni su zasnovani na već poznatim GPU-ima. Pored ubrzane GDDR5 memorije na spisku noviteta je i podrška za Mantle API koji će u odgovarajuće razvijanim igrama doneti znatno unapređenje performansi.
Za razliku od specifikacija Radeona R9 280X koje su u svakom aspektu iste kao kod ekvivalenta iz HD 7000 serije, u slučaju R9 270X situacija je nešto drugačija. Naime, iako je hardverski reč o istoj platformi, frekvencije su nešto više. Dakle, R9 270X poseduje razumnih 1280 Stream procesora, 80 teksturnih i 32 ROP jedinica. Sve ovo je sjajno kada imate u vidu pad cena koji prati Volcanic Islands porodicu. Naravno, tu je i provereni 256-bitni memorijski interfejs sa GDDR5 čipovima ukupnog kapaciteta 2 GB.
Što se referentnih taktova tiče, GPU je ubrzan na 1050 MHz, dok je memorija nova i podešena je na efektivnih 5600 MHz u odnosu na ranijih 4800 MHz. Na ovaj način se osigurao skok sa oko 150 na oko 180 GB/s kada je memorijski protok u pitanju.
Radeoni R9 270X i 270 se vrlo malo razlikuju, jer koriste identičan hardver, s tim što je R9 270 podešen na nešto niži takt GPU-a.
Da biste obezbedili napajanje Radeonu R9 270X biće vam potrebna dva molex konektora sa šest pinova. Sasvim očekivan potez, kada se zna da je AMD deklarisao potrošnju ove grafičke karte na 180 W. Neizostavan deo jednog Radeona srednje klase je i konektor za CrossFireX.
R9 270 je veoma sličan po specifikacijama verziji sa “X” sufiksom. Upotrebljen je isti Pitcairn, odnosno Curacao čip izrađen u 28-nanometarskom proizvodnom procesu i to u svojoj “punokrvnoj” izvedbi što nas nakon predstavljanja pomalo iznenadilo, jer ne predstavlja standardnu praksu.
Tu je svih 1280 Stream procesora, kao i 32 ROP i 80 teksturnih jedinica. Ovo su klasične specifikacije koje ima i HD 7870 i R9 270X. Glavna razlika je niži radni takt. Čak i modeli koji imaju “OC” sufiks u oznaci, su rade na nižem taktu od R9 270X-a. Kao i kod jače verzije upotrebljeno je 2 GB GDDR5 memorije podešene na efektivnih 5600 MHz što je primetno brže od prethodne generacije.
[modul]specifikacija=3721[/modul]
[modul]specifikacija=4789[/modul][modul]test=382[/modul][modul]test=383[/modul][modul]test=384[/modul][modul]test=385[/modul]Za kraj, ostaje nam samo da pogledamo grafikone sa rezultatima i pregledamo aktuelne cenovnike. U pogledu performansi nema velikih iznenađenja, AMD je jasno ciljao da postigne segmentaciju kakvu je zamislio i porast rezultata raste logičnim tempom.
Ipak, dva modela su zbog nagle erozije cena postali izrazito dobar izbor. Prvi je Radeon R9 290 koji na domaćem tržištu može da se nađe sa cenom koja počinje od oko 315 do 320 evra. Sa tom cenom, Radeon R9 290 ne samo da opravdava uloženi novac, već korisnik dobija mnogo više, barem u odnosu na ponude kakve smo imali do sada, naročito imajući u vidu sistem dobijanja igara, o kome smo već pisali na prethodnim stranicama.
Radeon R9 290 ne samo da opravdava uloženi novac, već korisnik dobija mnogo više, barem u odnosu na ponude kakve smo imali do sada.
Pored njega i Radeon R9 280 puno nudi korisnicima. Može da se kaže da se dobija “high-end” proizvod po ceni srednje klase što je svakako odlična vest za gejmere ograničenog budžeta.
Kada se uzmu u obzir overklok potencijal i odličan rashladni sistem, teško je reći zašto biste trebali da izdvojite dodatni novac za model sa “X” sufiksom. Posebno sada, kada je R9 280 povoljniji nego ikad.
Može da se kaže da se dobija “high-end” proizvod po ceni srednje klase što je svakako odlična vest za gejmere ograničenog budžeta.
Zanimljivo je da u poslednje dve karte u kategoriji sa oznakom R9 270X i R9 270 imaju vrlo zanimljivu situaciju. Pre svega, cene im se prepliću i dešava se da je R9 270 u jednom šopu čak i skuplji od R9 270X. Takođe, obe karte su oko 30-40 evra jeftinije od R9 280, što ih stavlja u manje povoljnu poziciju.
Stoga, ukoliko ste već došli do sume od oko 140-150 evra, savetujemo vas da ukoliko je moguće, proširite budžet za nekih 30 evra. U suprotnom, razmislite i o R7 265X modelu koji je jeftiniji, a nudi vrlo slične performanse.
Toliko od nas za ovaj put. Nadamo se da smo vas makar usmerili ili vam dali ideju za predstojeće praznike. Do sledećeg čitanja…
Uporedni test: AMD Radeon R9 serija
Najzad smo "došli do daha" i u prilici smo da vam prikažemo ukupne performanse grafičkih karti AMD Radeon R9 serije. Osim toga, ovaj uporedni test služi istovremeno i kao svojevrsni vodič kroz Radeon R9 seriju. Ukoliko vas zanima tačno koliko koja grafička karta može, kakve su im performanse u relativnom odnosu jedne prema ostalima, ili jednostavno želite da saznate nešto više o aktuelnoj generaciji grafičkih kartica kompanije AMD, ovo je pravo mesto za vas! Pogledajte koliko koji Radeon R9 može da postigne u našim baterijama igračkih testova!