Uporedni test APU-a Q4 2014.

Uporedni test APU-a Q4 2014.

Jesenji i zimski period su odličan momenat da napravite nadogradnju ili sebe častite novim PC-em. U skladu sa ekonomskom situacijom mnogi će tražiti budžetska rešenja, a malo koje komponente nude tako dobar odnos cene i mogućnosti kao APU-i. Kakva je u ovom trenutku situacija što se tiče AMD-ovih sistemskih rešenja?

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      U prethodnih par godina, AMD se najviše fokusirao na APU koncept koji se pokazao kao jako popularan izbor za sve one čiji je budžet ograničen, a pritom žele da izvuku maksimum za uloženi novac. Tehnički gledano, ovaj pristup je odličan.
       uvod_004.jpg
      APU je sačinjen od procesora koji najčešće ima dva ili četiri CPU jezgra i GPU solidnih specifikacija koji je u stanju da posrami i diskretne grafičke karte niže klase kao što su Radeoni HD 5450, HD 5550, GeForce GT 710 i slične koji su i dalje prilično zastupljeni u domaćim šopovima.
       zakljucak_001.jpg
      Pritom, kompletna platforma je vrlo pristupačna, pa je čak i za najbolje matične ploče potrebno izdvojiti između 80 i 100 evra. Jedna od, prema našem mišljenu, najboljih ploča oznake Gigabyte G1.Sniper A88X se nalazi na nižoj strani pomenutog raspona.
       zakljucak_001.jpg
      Imajući u vidu da pored želje za uštedom domaći korisnici mahom igraju Free 2 Play igre i da je njihova popularnost na veoma visokom nivou, a da su ujedno to najčešće ne preterano zahtevni naslovi (izuzev igara kao što je WoT), APU još više dobija na značaju i praktičnosti. Na to dodajte mogućnost “sabiranja” performansi kroz Dual-Graphics tehnologiju. Ukoliko kasnije dodate odgovarajuću Radeon grafičku kartu, možete da je uparite sa integrisanom, tako da ne ostaje neiskorišćeni potencijal što je svakako plus.
       uvod_001.jpg
      Na narednoj strani ćemo se pozabaviti arhitekturama dve generacije APU-a, jer i pored činjenice da je noviji Kaveri predstavljen pre solidno dugog vremena, Richland bazirani modeli zahvaljujući povoljnoj ceni i dalje dominiraju tržištem.
       uvod_002.jpg
      Što se samog testiranja tiče, koristili smo G1.Sniper A88X pločui AMD Radeon RAM deklarisan za rad na 2133 MHz, ali imajte u vidu da smo ga ostavljali da radi na fabrički podešenom taktu, koji je bio 1866 MHz A10, A8 i A6 modele i 1600 MHz za najslabije A4 verzije. Mi vam savetujemo da uvek imate RAM sposoban za rad na 1866 MHz i da ga podesite na ovu vrednost, jer se integrisani GPU oslanja upravo na sistemsku memoriju koja, ako radi na niskoj frekvenciji, lako može da stvori usko grlo.Richland ne donosi ništa novo u pogledu samog temelja prethodne generacije APU-a. Novi modeli su izrađeni u 32-nanometarskom High-K Metal Gate proizvodnom procesu. Dva najsnažnija APU-a iz nove postave poseduju po četiri Piledriver jezgra, tako da se vode kao četvorojezgarni CPU-ovi. Svaki od njih poseduje po 128 KB prvostepene keš memorije, a tu je i 4 MB L2 keša. Kako je reč o Piledriver arhitekturi, kao i do sada, po jedna FPU jedinice je deljena između dva Integera. 
       
      Na polju grafičke sekcije novih APU-a takođe nije gotovo ništa menjano. I dalje su gorepomenuti CPU-ovi upareni sa grafičkim jedinicama zasnovanim na Radeon Cores 2.0 arhitekturi. Iza ovog naziva se krije VLIW 4 arhitektura koju smo po prvi put videli kod Cayman čipa. Potonji se nalazio na HD 6900 seriji, tako da ova arhitektura nije nimalo nova. Nije samo arhitektura ono što ovi GPU-ovi dele. Većina drugih elemenata je ostala neizmenjena. To znači da dva APU-a iz vrha i dalje raspolažu GPU-om sa 384 Stream procesora, 4 ROP i 20 teksturnih jedinica. Ipak, AMD smatrao da i najmanje izmene zaslužuju promenu nomenklature, pa ćemo kod novih APU-ova videti HD 8000D serriju, ali nemojte dozvoliti da vas to previše privuče. Prave Radeone HD 8000 ćemo videti tek kada budu predstavljeni za diskretno tržište.

      Šta je onda zaista novo? Pa, kao što smo već rekli ne previše, ali izgleda da je to trenutni trend i u 2013. godini, barem za sada, svaka nova generacija nekog proizvoda je bila blaga izmena prethodne. Što se noviteta koji karakterišu Richland tiče, glavni adut za bolje performanse u praksi su zapravo blago povećani taktovi. Prosto, AMD nije imao drugačiji način da sa istim specifikacijama nađe način za bolje rezultate u testovima.  
       
      Sa druge strane, neke novine su uvedene u Turbo Core tehnologiju. Dok je kod Trinitija bio implementiran Turbo Core 3.0, Richland je dobio modifikovanu verziju koja detaljnije prati stanje CPU-a i GPU-a i na osnovu toga prilagođava frekvencije kako bi iskorišćenost bila maksimalna. Kako CPU i GPU dele isti rashladni sistem, kada jedan od ovih elemenata troši više energije, drugi mora da smanji potrošnju kako bi napravio balans. Ipak, novi mehanizam je unapređen tako da detektuje situacije kada je nekom od ovih elemenata zaista neophodna dodatna snaga, kako ne bi bez razloga rasipao energiju i time eventualno “izgladnjivao” CPU odnosno GPU.
       
      Hibridni “boost” sistem meri potrošnju i temperaturu i uz to izvršava kalkulacije na osnovu pretpostavki o kuleru i okolnim uslovima. Na ovaj način podešavanje napona, taktova i ostalih ključnih stavki se izvršava finije i u realnom svetu omogućava bolje rezultate, barem prema onome što AMD navodi. U praksi, verujemo da unapređena tehnologija zaista radi kako treba, ali su ovo unapređenja na najsitnijim detaljiima koja ne mogu doneti velike razlike prilikom merenja. Sa druge strane, činjenica da je AMD spreman da se posveti maksimalnom iskorišćenju svojih proizvoda čak i unapređenju na najsitnijim detaljima je svakako stvar za pohvalu.  
      Prvi korak u sazrevanju Richlanda je proizvodni proces. AMD je zamenio 32nm za proverenu 28-nanometarsku litografiju iza koje stoji Global Foundries. Razlog za zadržavanje na 28nm je želja da se zadrži optimalna tehnologija izrade za sve module APU-a. Razume se, ovaj potez košta AMD nešto višeg TDP za istu frekvenciju u odnosu na scenario gde bi se upotrebio 22nm “node” sa istim uspehom. Ipak, preveliki apetiti prilikom tranzicije na sitniji proces izrade su mnogim kompanijama pravili velike probleme, pa smatramo da je ova odluka AMD-a potpuno ispravna.  
       
      Kaveri će dobiti i veliki stepen fleksibilnosti u sferi energetske zahtevnosti. APU se pojavljuje u ogromnom spektru proizvoda koji uključuju konzole, tablete, desktop i prenosne računare, pa čak i servere. U zavisnosti od namene proizvode zasnovane na novoj arhitekturi će karakterisati TDP od 15 do 95 vati. Jedna sjajna vest je i to da ćete moći prema sopstvenim potrebama da podesite svaki desktop APU na TDP između 45 i 95 W. Dakle, ukoliko rešite da prebacite postojeći A10 7600 iz desktopa u HTPC, prostim podešavanjem iz BIOS-a ćete sve moći da završite u par poteza. Za sada je upravo taj APU jedini kod koga je ova mogućnost optimizovana, a verujemo da će AMD ove optimizacije izvršavati kroz BIOS matičnih ploča u saradnji sa partnerima. U skladu sa tim možemo očekivati da će pomenuta podrška zahvatiti sve modele nove generacije.  

       
      Sve ovo lepo zvuči, ali verujemo da najveći broj korisnika zanima desktop model Kaverija, zar ne? AMD kaže da je ukupna površina čipa najsnažnije verzije 245 mm2 i da se sastoji od 2.41 milijarde tranzistora. Podsetimo se, najsnažniji Richland poseduje površinu od 246 mm2 i svega 1.3 milijarde tranzistora. Ovo je ogroman napredak imajući u vidu da se AMD nije spuštao u 22nm proizvodni proces iako se ne može vršiti direktno poređenje zbog različite arhitektura GPU-a, ali i ostalih modula. Velika razlika u broju tranzistora obećava i napredak u performansama.  
       
      Što se tiče specifikacija, krenućemo od pojašnjenja izjave AMD-a da Kaveri APU-ovi mogu da imaju do 12 Compute jezgara. Naime, AMD ima želju da izjednači CPU i GPU jezgra tako da korisnici ne daju prednost jednom ili drugom. U neku ruku, nakon implementacije hUMA i hQ tehnologija o kojima ćemo reći par stvari kasnije, ovo ima smisla. Ipak, verujemo da će igrači uvek davati prednost broju GPU jedinica iz prostog razloga što će uvek imati bitniji udeo u performansama igara.  
       
      Što se samog Compute Core-a tiče, AMD želi da mu da istu važnost bez obzira na to da li je CPU ili GPU tipa iz prostog razloga što će kod Kaverija svaki od ovih blokova imati mogućnost da obrađuju barem jedan proces, a pritom da ima nezavistan pristup memoriji. Kako ne bi bilo nekih nedoumica, treba naglasiti da je jedan CPU Core klasično jedno jezgro sastavljeno od Integer i FPU jedinice, dok se kod GPU-a misli na SPC blokove od 64 Stream procesora kao i kod Hawaii i ostalih GPU-ova nove generacije.  

      Dobra vest je to što su CPU jezgra unapređena i bazirana su na novoj Steamroller mikroarhitekturi. Nemojte se previše obradovati, jer je reč o narednoj evoluciji Piledriver-a odnosno trećoj generaciji Bulldozera. Unapređenja postoje, ali na postojećim osnovama. AMD je uspeo da poveća optimizaciju dodajući podršku za nove instrukcije. Konkretno reč je o FMA4/3, AVX, AES, XOP itd. Samo na ovoj osnovi performanse će u određenim situacijama će bolje nego ranije, bez obzira na frekvenciju CPU-a. Procesorska jedinica se sastoji iz dva modula od kojih se svaki posmatra kao dvojezgarna x86 jedinica.  

      Imajući u vidu da je tu i 2 MB L2 keš memorije po modulu (ukupno 4 MB), može se reći da u hardverskom aspektu Kaveri nema znatno bolji CPU od Richlanda. Mnogi će se žaliti na to da i dalje nema L3 keša u APU-u, ali smatramo da je to pametna odluka. Povećali bi se troškovi izrade, TDP bi skočio, a pritom keš memorija ima veoma veliki udeo u površini svakog čipa, čime bi APU narastao barem za još nekih 30%. Rezultat bi bio tržišno nepoželjan proizvod sa marginalno većim performansama.[modul]test=369[/modul] [modul]test=370[/modul][modul]test=371[/modul][modul]test=372[/modul][modul]test=373[/modul]Rezultati govore dosta toga i na osnovu njih možete da prepoznate kako se koji APU pokazuje u praksi. Većina rezultata i grafikona nije ni najmanje iznenadila i jasno kaže da sa većim ulaganjem generalno dobijate i bolje performanse, odnosno brži APU.
       uvod_003.png
      Ima par izuzetaka i upravo tu treba pronaći najbolju ponudu.Pre svega, upada u oči da Kaveri nije toliko brži od Richlanda koliko se u prvi mah činilo. Štaviše, zbog povećanog GPU-a i nižeg takta procesorskog dela, rezultati daju blagu prednost starijim modelima. GPU sa 512 Stream procesora zasnovan na GCN arhitekturi je na papiru obećavao veću razliku, a u praksi je to svega nekoliko frejmova. Zbog svega toga A10 7850K deluje kao manje interesantna opcija osim u slučaju da ste sigurni da želite nadogranju sa radeonom iz R7 serije, jer je to moguće samo sa Kaveri APU-om.
      award_1.jpg
      Kao kontrast, A10 6790K je zvezda ovog uporednog testa. Pripada grupi najbržih APU-a, otključan je i ima 50% nižu cenu od 7850K. Prema specifikacijama je praktično identičan 6800K modelu, izuzev 100 MHz razlike u taktu CPU-a. Uz pristojan kuler i brzu memoriju, iz ovog modela možete da izvučete 30-40% bolje performanse nego ove koje vidite u našim testovima. Naravno, poznavanje overkloka APU-a je imperativ da biste to učinili. Stoga, A10 6790K je naš izbor, jer nudi optimalan odnos uloženog i dobijenog.
       
      A10 6790K je zvezda ovog uporednog testa, jer pripada grupi najbržih APU-a, otključan je i ima 50% nižu cenu od 7850K.
       award_2_1.JPG
      U nešto nižoj kategoriji A6 6400K dominira. Ovaj 65-vatni APU nudi odlične performanse za trećinu cene koju košta najskuplji APU. Pritom, imate opciju overkloka zahvaljujući otključanom množiocu, a uz povećanje takta GPU-a možete da pristignete i neke skuplje modele. Naravno, u tom slučaju zaboravite na onih 65W koji su fabrički deklarisani.
      To bi bio to, nadamo se da smo vam pomogli i eventualno dali dobre smernice prilikom kupovine. Do sledećeg čitanja…

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test