Nebojša Todorović
Uporedni test grafičkih kartica do 150 evra
Period u kome se trenutno nalazimo je karakterističan po tome što je prilično monoton kada je predstavljanje novih grafičkih kartica u pitanju. Proizvođači se polako spremaju za „back to school“ sezonu, pa je ovo gotovo idealan momenat da se napravi presek ponude na tržištu. Za ovaj cenovni rang smo se odlučili iz jednostavnog razloga što se u njega uklapa veliki broj modela srednje klase koji su prilično brzi i omogućavaju da igrate nove igre na prilično visokom nivou detalja. Pritom u okviru ovog cenovnog raspona, za koji god model da se odlučite nećete sebi izbiti veliku količinu novca iz džepa, a bićete u stanju da uživate u igrama čak i ukoliko ste vlasnik FullHD ekrana.
Iskreni da budemo, bili smo prilično iznenađeni brojem modela koji se napakovao u ovako, naizgled mali cenovni rang. Od modela koji su nam dostavljeni na test, dva brenda su očigledno dominirala, a govorimo o ASUS i Sapphire grafičkim karticama. Kako bismo napravili što bolju organizaciju i postigli maksimalnu preglednost krenućemo sa brendovima koji su poslali „samo“ po jedan model.
Gigabyte GeForce GTX550 Ti 1GB (Cena: 14000 dinara)
Ovaj model smo ranije predstavili u pojedinačnom testu, a kompletan tekst možete pogledati na sledećem linku. Ova kartica je stigla u skromnom pakovanju u kom se našla samo osnovna oprema (par konvertora, uputstvo, drajveri). Ipak, sama kartica je odlično izrađena i karakteriše je odličan kuler sa ventilatorom velikog prečnika od čak 100 milimetara. Ispod kulera se nalazi NVIDIA-in grafički čip sa oznakom GF116 koji poseduje 192 Stream procesora. Broj ROP i teksturnih koji ih prate su 24 i 32, respektivno. Ovo ga čini solidnim GPU-om kome je klasa promašena, iz prostog razloga što mu cena ne odgovara performansama, ali ćemo o tome govoriti kasnije. Oko GPU-a je raspoređeno pet memorijskih čipova, koji formiraju ukupno 1GB memorije na 192bitnoj memorijskoj magistrali. Gigabyte se poslužio činjenicom da taktovi nisu previše striktno propisani, pa je povećao frekvencije kartice u odnosu na referentni model. Stoga je GPU podignut na visokih 970MHz u odnosu na referentnih 900. Ovo implicira da je i učestalost na kojoj rade Stream procesori povećana sa 1800MHz, na 1940MHz.
Na ovaj način Gigabyte je svom modelu „dodao“ još nekih 7-8 procenata ubrzanja. Ovo je dobra stvar, jer i pored toga što se na ovaj način ističe iz ostatka ponude, ujedno daje GTX550 Ti šansu da se makar približi kartici kao što je Radeon HD6790, protiv koje NVIDIA trenutno jednostavno nema adekvatan odgovor. Memorija nije doživela veće ubrzanje, pa je „postavljena“ da radi na vrednosti nešto višoj od propisane tj. 1050MHz (4,2GHz efektivno). Sa 192bitnom memorijskom magistralom bandwidith koji ovaj model ostvaruje je odličan i ovo dobar pravac u kom je izvršeno unapređenje u odnosu na stari GeForce GTS 450, ali ostaje činjenica da sam GPU nije dorastao kategoriji u kojoj se našao i da bi američka kompanije trebala što pre da se odluči na obaranje cena. Hlađenje kod ovog modela se pokazalo kao izuzetno efikasno, što se može zahvaliti velikom ventilatoru, ali i bakarnoj bazi kulera. Ovo je dalo odlične rezultate, pa je temperatura od maksimalnih 60 stepeni celzijusa za svaku pohvalu.
Tokom overklok sesije ove kartice, maksimalni taktovi koje smo postigli za GPU su 1020MHz odnosno 2040MHz za Stream procesore, što je odličan rezultat imajući u vidu veoma visok početne frekvencije ove kartice. Memorija se takođe pokazala u „sportskom duhu“ činjenicom da je dostigla efektivnih 4,5GHz bez ikakvih posledica po stabilnost u radu. Čak i ovako podešena, kartica se nije mnogo više zagrevala, što je donekle i očekivano, jer za ove vrednosti nismo menjali napon koji je najveći uzrok povećanim temperaturama. Sve u svemu ovo je odličan GTX550 Ti model, ali nažalost za manje novca ima i boljih rešenja iz konkurentske „kuhinje“. Ova kartica zahteva jedan 6pin molex konektor, s obzirom da joj napajanje koje dobija iz PCI-Express slota nije dovoljno, a na gornjoj ivici PCB-a se nalazi jedan SLI konektor. Kada su izlazni konektori u pitanju na raspolaganju vam je dva DVI i jedan miniHDMI konektor.
Leadtek WinFast GeForce GTX550 Ti 1GB (Cena: 11200 dinara)
Kada pogledate prethodni GTX550 Ti koji je potpisan od strane Gigabyte-a, Leadtek-ova ponuda će delovati dosta „mršavije“. Da li je to stvarno tako? Zavisi iz kog ugla gledate na ove stvari, jer istina je da je Leadtek kartica slabija kada biste ove kartice direktno stavili u sukob, međutim kada u razmatranje uzmete i cenu stvari se drastično menjaju. Leadtek GTX550 Ti dominira kuler kod koga ćete prvo primetiti ventilator koji je dosta manji od onog koji se nalazi na Gigabyte modelu. Svega 70mm će delovati prilično neuverljivo, što zbog malog protoka vazduha, ali i zbog toga što se mali ventilator vrte na velikom broju obrtaja. Ovo često rezultuje visokim stepenom buke, što je nešto što niko ne želi. Na svu sreću možemo potvrditi da buka koju pravi kuler kod ovog modela nije velika. Definitivno je bučniji od Gigabyte-a, ali će ga svako iole kvalitetnije kućište „utuliti“. Ispod plastičnog oklopa ove kartice se krije dosta dobro odrađen rashladni profil. Pored prilično gusto raspoređenih rebara, kroz aluminijumsko telo prolaze dva „heatpipe-a“ prečnika 8mm što je odlično za efikasno i ravnomerno prenošenje toplote na ostatak hladnjaka.
Kada smo skinuli kuler, dobili smo kompletan pregled štampanje ploče. Na njoj se nalazi GF116 GPU i pet memorijskih čipova oko njega. Ukoliko vas zanima kako je uspešno izvedeno da GTX550 Ti ima 192bit memorijsku magistralu izvedenu sa pet čipova, pojasnićemo. Četiri memorijska čipa poseduju kapacitet od 128MB, dok je peti duplo veći i ima 256MB, tako da kontra uobičajenom pristupu kod ovih kartica nisu svi čipovi istog kapaciteta. Kada smo već na ovoj temi, memoriju je potpisao Hynix, kao i kod Gigabyte modela. Naponska sekcija je pristojno odrađena po uzoru na referentni model i izvedena je u tri faze. Kartica se napaja uz dodatni 6pin molex konektor i kao i ostali GTX550 modeli poseduje jedan SLI konektor. Kao i većina drugih proizvođača i Leadtek se odlučio na fabrički overklok ove kartice, ali u manjoj meri nego prethodno opisani model.
Grafički procesor je postavljen na 930MHz, a memorija na 1025MHz (4,1GHz) odgovara referentnoj vrednosti. Kada smo posegnuli za visokim taktovima, rezultati su bili sasvim dobri, ali ne i bolji od prethodnog modela. Ostvarili smo 970MHz za grafički čip, dok je memorija „dogurala“ do 4,4GHz što je sasvim dovoljno po našem mišljenju. Kada sumiramo utiske, dajemo blagu prednost Leadtek-u, zbog niže cene, jer su razlike u temperaturama i akustičkim performansama mizerne, da ne govorimo o svega par procenata u igrama. Jednostavno, akademska prednost koju ostvaruje Gigabyte po nama nije vredno 25 procenata u ceni.
MSI GeForce N460GTX 1GB OC (Cena: 13400 dinara)
Sledeća kartica koja nam se našla na testu takođe nosi NVIDIA GPU, ali iz prošle generacije. U pitanju je model kartice koju su mnogi „krstili“ kao prvi dobar Fermi grafički čip, s obzirom da je originalni GF100 bio ogroman potrošač koji se grejao do besvesti. Oslabljena verzija, tzv. GF104 je predstavljala pravo osveženje, jer je bio izuzetno brz, a nalazio se na karticama srednje klase sa prilično prihvatljvom cenom. Govorimo, svakako, o GeForce GTX460 modelu koji je veoma interesantna kupovina i odlično se „snalazi“ na tržištu čak i sada kada predstavlja proizvod prethodne generacije. Nama se na testu našao primerak koji je potpisao MSI i iako vas je to možda odmah asociralo na neki od predstavnika HAWK, Talon ili Cyclone serije, to nije slučaj. Izabrali smo „običan“ GTX460 sa 1GB memorije, želeći da vidimo koliko je konkurentan jedan povoljan model ove kartice. MSI N460GTX OC, poseduje prilično jednostavan kuler sa plastičnim poklopcem izvedenim u kombinaciji dve boje – crna i crvena. Ovakav izbor je sasvim dopadljiv, a drago nam je da vidimo upotrebu mat boje umesto „glossy“ rešenja koja po pravilu izgledaju jeftino.
Na sredini kulera se nalazi ventilator prečnika 90mm koji je prilično tih i preko 60 procenata od maksimalnog broja obrtaja se teško može primetiti u bolje izolovanim kućištima. U automatskom režimu, ovo je okvirno i maksimalna brzina na kojoj će se vrteti. Rashladni profil je izrađen od aluminijuma, a prožimaju ga dve „toplotne cevi“ koje raspoređuju toplotu ravnomerno po rashladnom telu. Ispod kulera se nalazi prilično dobro odrađena naponska sekcija sa zavojnicama za koje MSI tvrdi da odgovaraju Military Class komponentama, što bi trebalo da bude garancija kvaliteta. S obzirom na to da ne postoji pasivno hlađenje na ostalim elementima na PCB-u kartice, moramo priznati da su temperature veoma niske. Kartica je mlaka na dodir, a GPU nije prešao 63 stepena celzijusa tokom testiranja na fabričkim taktovima. Kao što ste verovatno primetili, u nazivu ovog modela se nalazi „OC“ sufiks, koji sugeriše da su frekvencije povećane u odnosu na ono što je NVIDIA propisala. Grafički čip je podignut na 725MHz što je svega 50MHz više, dok je memorija na propisanih 900MHz (efektivno 3,6GHz). Iskreno, bili smo pomalo razočarani, jer smo očekivali makar malo više, ali su se stvari drastično promenile nakon što smo mi odlučili da uzmemo stvar u svoje ruke. Bez promene napona, stigli smo do potpuno stabilnih (Rock Solid prim. aut.) 850MHz za GPU i 4,2GHz za memoriju.
Ovo ipak nije sve, jer ovaj model, iako u suštini osnovni GTX460 u ponudi ove kompanije poseduje mogućnost promene napona za grafički čip softverskim putem iz MSI Afterburner softvera. Koristeći ovu aplikaciju pomerili smo granice maksimalnog overkloka na 900MHz za GPU, ali smatramo da dodatnih 50MHz nije vredno povećanog napona i većeg stepena zagrevanja, jer će tada i ventilator biti nešto agresivniji u radu. MSI N460GTX zahteva dva naponska 6pin molex konektora, što je i očekivano s obzirom da se na njemu nalazi GF104 koji ima gotovo duplo više Stream procesora nego čip koji se nalazi na prethodne dve grafičke karte (tačnije, 336 naspram 192). Sa 336 SP-a ovaj GPU ima prilično ozbiljnu snagu i u skladu sa tim igre rade osetno bolje. Uz sve to ovaj čip ima i 56 teksturnih i 32 ROP jedinice što dosta govorio o tome koliko je snažniji od GF116. Memorije ima u količini od 1GB, a svakako se radi o GDDR5 tipu koji formira 256bitnu memorijsku magistralu. Ovo omogućava veliki protok od 115,2GB/s, a kako smo uspeli da povećamo takt na čak 4,2GHz (efektivno), dobili smo respektabilnih 134,4GB/s. Sve u svemu ovo je odlična kartica i verujemo da pored ovako povoljnih GeForce GTX460 primeraka na tržištu, GTX560 neko vreme jednostavno neće naići na toliko topao prijem s obzirom da nudi gotovo iste performanse uz veću cenu.
Sapphire Radeon HD5850 Xtreme 1GB (Cena: 13500 dinara)
Sapphire Radeon HD5850 Xtreme 1GB je kartica koja je neverovatno tražena na tržištu. Velika je verovatnoća da od momenta testiranja do objavljivanja ovog teksta nje ne bude na tržištu neko vreme, barem dok se obnove zalihe na lagerima. Sapphire je na odličan način iskoristio stare Cypress čipove, ponudivši tržištu Radeon HD5850 za svega 135 evra, što je rezultovalo velikom prodajom ove kartice. Inače, ovaj model je kompletno redizajniran u odnosu na referentni model. Pre svega, skraćena je štampana ploča i očigledno prilično manje složenosti. Prekriva je crni oklop koji je izrađen od plastike sa „glossy“ završnom obradom, zbog čega ne izgleda mnogo lepo.
Ipak, za razliku od slabog vizualnog utiska, kartica je za svoju cenu odlična u svakom drugom smislu. Na sredini kartice se nalazi ventilator prečnika 80mm. Sasvim je tih i nemamo prigovora na njegove akustične karakteristike koje je pokazao u radu. Hlađenje kao kod svih do sada opisanih modela zauzima susedni slot, a rashladni profil je izrađen od aluminijuma, a ima i tri bakarna „heat pipe-a“ koji prolaze kroz njegova rebra. U paketu sa karticom ćete dobiti samo najosnovniju opremu uz dodatak CrossFireX mostića, koji su pojedini proizvođači počeli da izostavljaju iz nekog razloga (smanjenje cene? prim. aut.). Naponska sekcija kartice je pasivno hlađena, a izvedena je u četiri faze. Na centru štampane ploče se nalazi AMD-ov Cypress čip koji karakteriše 1440 Stream procesora i VLIW5 arhitektura. Ovaj GPU poseduje 32 ROP i čak 72 teksturne jedinice i vrlo je očigledno da se ovaj model sa svojim specifikacijama ne uklapa u ovu kategoriju. Ovo je jasno i kada se pogledaju cene ostalih Radeon-a HD5850 (izuzimajući MSI TwinFrozr II model koji je imao istu cenu), kao i kada bacite pogled na rezultate u igrama.
Taktovi su referentni i pored Extreme oznake u nazivu, koja je sugerisala da je u pitanju overklokovan model. Dakle, frekvencija jezgra je 725MHz, a memorija radi na 1000MHz (efektivnih 4GHz). Ovi niski taktovi su nam dali nadu da će kartica biti „raspoložena“ za overklok i nismo ostali razočarani. Svoj maksimum je dostigla na 870MHz, dok je memorija išla čak do 1200MHz (4,8GHz efektivno). Imajući u vidu da je memorijska magistrala HD5850 256bitna, sa ovako visokim taktovima nećete imati problema sa „bandwidith-om“. Kako je u pitanju nešto veći potrošač (oko 160W) ovaj model ima dva 6pin konektora na zadnjem delu PCB-a. Na gornjoj ivici kartice se nalazi i jedan CrossFireX konektor, a od izlaza su prisutna dva DVI i po jedan DisplayPort i HDMI priključak.
Sapphire Radeon HD6790 1GB (Cena: 12100 dinara)
Radeon HD6790 je direktan cenovni konkurent GTX550 Ti i moramo priznati da mu odlično ide u ovom duelu. Ova kartica je bazirana na oslabljenom Barts čipu, ali sa prilično smanjenim brojem funkcionalnih SP-a. Sa 1120, koliko ih ima pun Barts, onaj koji se nalazi na Radeon HD6790 modelu ima „samo“ 800. Pored toga, ništa se nije promenilo i ova kartica poseduje 256bitnu magistralu i ovaj AMD pozdravljamo. Kada govorimo o broju ROP-ova, tu je situacija malo lošija, jer je broj istih prepolovljen, pa iznosi svega 16. Sa druge strane, broj teksturnih jedinica nije drastično opao i iznosi 40, što je u ovoj kategoriji odlično.
Hlađenje kartice je gotovo identično kod cele nove postave Sapphire modela, što znači dual slot kuler, sa tri „heat pipe-a“ i ventilatorom prečnika 8cm koji smo okarakterisali kao prilično tih. Ipak, treba primetiti da je ovaj kuler prilično bolji u vizuelnom smislu od onog koji se nalazi na Radeon-u HD5850 i nama se daleko više dopao. Treba napomenuti i da heatpipe-ovi direktno naležu na površinu grafičkog čipa što omogućava efikasnije prenošenje toplote na hladnjak. Maksimalna temperatura kartice je tokom testa bila 64 stepena, što zaista nije mnogo. Ovaj model radi na referentnim vrednostima, što znači prilično visokih 840MHz za „core“ i 1050MHz za memoriju (4,2GHz efektivno).
Kada smo „prionuli“ na overklok, rezultati su bili vrlo dobri, pa je naš primerak našao granicu na 950MHz za GPU i 1210MHz za memoriju. Ovo su prilično visoke frekvencije, a temperature su skočile i moramo priznati da i dalje nismo počeli da primećujemo ventilator koji je bio u automatskom režimu rada. Novi Sapphire modeli, pored toga što imaju odličnu cenu, ujedno imaju jedan dodatak, a to je besplatnu „full“ verziju igre Dirt 3 što je lep gest ovog proizvođača. Ovo važi samo za modele serije HD6000 iz ovog testa, što izostavlja Radeon HD5850.
Sapphire Radeon HD6850 1GB (Cena: 14000 dinara)
Ukoliko vam se čini da ovaj model deluje gotovo identično kao Radeon HD5850, ne varate se. Ove kartice su vizuelno gotovo iste, a jedini način da ih razlikujete je po nalepnici na kuleru i naravno kutiji u kojoj se nalaze. Dakle, ovde nema mnogo poente ponovo opisivati kuler, jer se zasniva na istoj kombinaciji aluminijumskih rebara, bakarne baze, dva heatpipe-a i 80mm ventilator kao i rashladni sistem HD5850-ice. Ispod kulera se nalazi trofazna naponska sekcija, a VRM segment je pasivno hlađen jednim crnim rashladnim profilom. Na sredini štampane ploče se nalazi Barts GPU sa 960 Stream procesora koji je podešen na referentni takt od 775MHz.
Oko njega se nalazi osam memorijskih čipova koje je potpisala Elpida, podešenih na frekvenciju od 1000MHz (efektivnih 4GHz). Naponska sekcija ima pasivni hladnjak preko sebe, a ima tri zavojnice koje filtriraju napon. Ovaj model je taođe vrlo tih, sa nešto nižim temperaturama od HD5850 modela, što se može zahvaliti nešto manje čipu. Za napajanje ove kartice će vam biti potrebna dva 6pin molex konektora, a na gornjoj ivici ćete naći jedan CrossFireX konektor. Kao i uz Radeon HD6790, dobićete punu verziju igre Dirt 3, što je svakako lep dodatak.
Tokom overklok sesije kartica je za jezgro dogurala do 930MHz, ali uz nju se isporučuje Sapphire Trixx softver putem kog možete povećati napon za grafički procesor i time dobiti još koju desetinu megaherca više, a mi smo se zaustavili na 950MHz, pri kojim je temperatura osetno skočila. Naime na povećanom naponu, kartica je komotno prelazila 75 stepeni u pojedinim momentima, a ventilator je često morao primetno da ubrza kako bi temperatura čipa ostala u kontrolisanim vrednostima. Memorija je bila fino raspoložena i 1100MHz (4,4GHz efektivno) je radila bez ikakvih problema po stabilnost.
ASUS ENGTX550 Ti 1GB TOP (Cena: 13500 dinara)
ASUS je na ovom testu „otvorio sezonu“ sa GeForce GTX550 Ti modelom koji pripada DirectCU seriji proizvoda. Interesantno je koliko je DirectCU modela na tržištu i da ASUS gotovo i da nema referentne modele u ponudi. Agresivan nastup ovog proizvođača je rezultovao time, da čak i jeftiniji modeli poseduju ovo odlično hlađenje. GeForce GTX550 Ti koji se nama našao na testu pripada TOP seriji, čije su frekvencije dosta visoko postavljene. Glavni detalj na ovoj kartici je DirectCU hlađenje koje odlično radi svoj posao. Ispod plastičnog poklopca se krije aluminijumsko hlađenje kroz koje prolaze dva heatpipe-a, a za ovaj tip kulera je karakteristično to što one direktno naležu na GPU što rezultuje u efikasnijem transferu toplote sa površine čipa na ostatak rashladnog tela. Ventilator je prečnika 70mm, ali je vrlo tih i ceo sistem hlađenja se pokazao poslovično dobar.
Naponska sekcija je izvedena u četiri faze, a koriste se veoma kvalitetni elementi iz ASUS-ovog „Super Alloy Programa“, pa ni tokom overkloka ne dolazi do nekih nepravilnosti u radu, kao što su zujanje, pištanje i slično. Ovaj primerak je jedan od najviše overklokovanih GTX550 Ti modela uopšte i početni taktovi su mu čak 975MHz za GPU. Memorija radi na 1025MHz, odnosno efektivnih 4,1GHz, ali se pokazalo da je bila jako raspoložena za overklok. Za napajanje ova kartica koristi jedan šestopinski molex konektor, a poseduje i jedan SLI konektor. Na bracket-u ćete naći DVI, HDMI i D-SUB konektor, a interesantno je da je ovo jedini model na testu koji poseduje VGA konektor.
U overkloku ova kartica je još jednom zasijala time što je lagano prešišala 1GHz, i stala je tek na 1050MHz, dok je memorija stigla do veoma dobrih 1175MHz (4,7GHz). Interesantno je i to da zbog činjenice da je ovo VoltageTweak model, ima mogućnost povećanja napona, ali moramo priznati da nikakav benefit nismo videli od toga i da se OC potencijal nije povećao. Sve u svemu, ovo je fantastičan primerak i ujedno i najbolji GTX550 Ti koji smo testirali, a uz to nije i najskuplji. Temperature su bile veoma dobre, pa kartica nije prešla 70 stepeni ni tokom overkloka, što je odličan pokazatelj kvaliteta DirectCU rešenja. Problem je samo u tome što AMD sa HD6790 nudi bolje performanse, koje NVIDIA-in model ne može da stigne, čak ni kada je „nategnut“ do maksimuma. Osim toga, ASUS je odradio odličan posao, što je bilo i za očekivati.
ASUS ENGTX460 1GB TOP (Cena: 15500 dinara)
ASUS je definitivno rešio da svoje kartice izvede u uniformnom dizajnu i da skoro svakom modelu bude DirectCU rešenje. Kao i prethodni model i ovo je overklokovana kartica koja ima podignute taktove, a uz to je opremljena odličnim kulerom. Kako je ovo model koji pripada prošloj generaciji, ova kartica iako istog dizajna sa ostalima, ima plastični “oklop” plave boje. Ispod njega se nalazi alumnijumsko telo, sa tri heatpipe-a koji naležu na GPU, a uz to i tihi ventilator prečnika 92mm. GF104 grafički čip se nalazi na sredini štampane ploče, a oko njega je raspoređeno šest memorijskih čipova GDDR5 tipa. Oni formiraju 256bitnu memorijsku magistralu, a proizvedeni su od strane SAMSUNG-a. Naponska sekcija je prekrivena pasivnim hladnjakom, ali strujanje vazduha koje stvara ventilator bez problema stiže do njega.
Karakteristično za ovu karticu, napajanje se vrši putem dva 6pin molex konektora, što je i očekivano s obzirom na to da je i ovaj “manji” Fermi prilično zahtevan čip. Od izlaza na raspolaganju imate dva DVI i jedan miniHDMI konektor što je standard za jedan GeForce GTX460. Izrada kartice je na zaista visokom nivou, a tokom rada su temperature bile na zadovoljavajućem nivou sa maksimalnih 66 stepeni celzijusa. Akustične performanse su takođe bile odlične, pa je kartica zaista bila vrlo tiha tokom testa. Kada su taktovi u pitanju, ova kartica je overklokovana na 775MHz za GPU što je 100MHz više od referentne vrednosti. Memorija je takođe dobila “boost” od 100MHz i radi na 1000MHz odnosno 4GHz efektivno. U overkloku se takođe pokazala solidno, pa je stala na 850MHz za “core” i efektivnih 4,2GHz za memoriju. Sve u svemu prilično dobra kartica, po nešto višoj ceni od konkurencije.
ASUS EAH6850 DirectCU 1GB (Cena: 15000 dinara)
Ova kartica nam se od starta dopala, jer smo u skladu sa prethodnim modelima već znali šta nas očekuje. Odlično hlađenje i novi Barts čip na kartici sa mogućnošću promene napona softverskim putem. Dobar overklok potencijal gotovo zagarantovan. Nakon vađenja iz pakovanja koje je kao i kod ostalih modela skromno sa propratnom opremom, čekala nas je kartica veoma nalik GTX550 Ti uz razliku da je ovaj model dosta veći. Karticu pokriva plastični “oklop” crne boje sa karakteristične tri bordo štrafte, a na njegovom centru se nalazi 80mm ventilator koji je nešto bučniji od onog koji se nalazi na GTX460 modelu. Ispod nema potrebe za mnogo priče, jer je dizaj identičan onom koji ima GTX550 Ti istog proizvođača. Oko Barts GPU-a koji poseduje 960 Stream procesora se nalaze Hynix memorjski čipovi GDDR5 tipa ukupnog kapaciteta 1GB.
Oni se nalaze u 256bitnoj konfiguraciji, a imaju sufiks T2C u oznaci. Naponska sekcija je pomerena ka napred, što je tradicionalno za AMD bazirane grafičke kartice, a pored zavojnica se nalazi pasivno hlađeni VRM segment. Za napajanje je dovoljan jedan 6pin molex, s obzirom da je ova kartica jako eneregetski efikasna. Na gornjoj ivici se pored ASUS logo-a nalazi i jedan CrossFireX konektor, što je očekivano s obzirom da Barts bazirane kartice nisu predviđene za rad sa najviše dva modela. Na prednjem izlazu ćete na raspolaganju imati dva DVI konektora i po jedan HDMI i DisplayPort.
Zanimljivo je da se ASUS odlučio da ovu karticu ubrza samo za 15MHz kada je GPU u pitanju, dok je memorija ostala na referentnoj vrednosti. Ipak, ostalo je sve ostavljeno na korisniku, pa će veštiji ceniti mogućnost koje im je ASUS ostavio. Sa 790MHz / 1000MHz (GPU / MEM), smo uspeli da stignemo čak do 940MHz za jezgro i 1150MHz za memoriju, što će rezultovati ubrzanjem od oko 15 procenata u igrama, a to je već razlika koju zaista možete primetiti u realnom radu. Iskreno mislimo da je za ovaj model ASUS trebao da se odluči na ventilator većeg prečnika i da bi tada 1GHz bilo sasvim ostvarivo, jer je skok u temperaturi pri povećanju napona bio očigledan. Sa maksimalnih 70-ak stepeni, na naponu od 1,2V smo lagano dostizali previsokih 85 stepeni i to je narušavalo stabilnost kartice. Ipak, ovo je jedan od najboljih modela na testu u svakom smislu i definitivno zavređuje nagradu.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.20 BETA
Zahvaljujemo se kompaniji ASUS na ustupljenoj matičnoj ploči za potrebe testiranja hardvera.
Nakon kompletnog testiranja koje nas je prilično umorilo izvukli smo nekoliko zaključaka koje ćemo podeliti sa vama. Pre svega, ukoliko imate FullHD monitor, u ovom cenovnom rangu biste mogli da se nađete ukoliko želite da se lepo igrate bez potrebe za smanjivanjem detalja, a da u isto vreme ne ostanete bez cele mesečne plate. Dopada nam se to što su se svi proizvođači na ovom testu pojavili sa karticama koje ne koriste referentno hlađenje, što utiče na to da nema istih modela kod kojih se samo nalepnica razlikuje, što čini da test bude naporan i za čitaoce i za autora.
Ovako je svako predstavio svoje viđenje različitih modela, a moramo da priznamo da nam se ASUS-ova politika sa DirectCU hlađenjem na (skoro) svakom modelu jako dopada, jer su ovi kuleri univerzalno dobro rešenje. Pored toga, sada smo definitvno sigurni da GTX550 Ti definitivno nije kartica koja bi trebala da pripada ovom cenovnom rangu i nadamo se da će i NVIDIA to što pre uvideti, jer je ovako situacija dosta nepraktična za proizvođače. Sa druge strane zvezde ovog testa su tri modela, a to su Sapphire Radeon HD5850, MSI GTX460 OC i ASUS HD6850 DirectCU.
Sapphire Radeon HD5850, predstavlja model koji pripada višoj klasi, ali se jednostavno našao sa veoma niskom cenom. Jedini problem će biti njegova nabavka, s obzirom da ga ima u malim količinama i da se veoma brzo rasproda. Stoga, ukoliko želite da kupite karticu u ovom cenovnom rangu, a vidite jedan od ovih modela na polici, nemojte ostavljati kupovinu za sutra, jer ga gotovo sigurno nećete naći iz jednostavnog razloga – biće prodat.
MSI N460GTX 1GB OC je odlična kartica koja nudi dosta za svoju cenu i prilično je povoljna. Sa druge strane, ukoliko ste malo napredniji korisnik bukvalno će se sjajno pokazati, jer ima sve što imaju i skuplji modeli, a to su dobar kuler i promenjiv napon kroz softver. Stoga ukoliko ste vešti, bez problema ćete sebi “napraviti” GTX560 koji ćete platiti po ceni koja je 40+ evra niža.
ASUS EAH6850 DirectCU je model koji se pokazao odlično na testu. Kvalitetno je odrađen u svakom aspektu, kuler je dobar, a overklok potencijal je veliki. Uz sve to cena nije mnogo veća od Sapphire modela, a ostavio nam je bolji utisak što vizuelno, što u radu. U skladu sa tim njega ćemo izdvojiti, ali i ukoliko se odlučite na Sapphire nećete pogrešiti ni najmanje.
ASUS kartice za test ustupio ASUS.
Gigabyte karticu za test ustupio Gigabyte.
Sapphire, Leadtek i MSI kartice sa testa možete pronaći u Emmi-ju.