Nebojša Todorović
Nećemo mnogo pričati u uvodnom delu, jer za tim nema neke naročite potrebe. Nakon prethodnog uporednog testa, koji je išao do nekih 150 evra, nastavljamo sa narednom stepenicom. Ovaj put smo stavili gornju granicu od 250 evra, i pogledajmo šta smo uspeli da obezbedimo za potrebe testa.
ASUS EAH6870 DirectCU 1GB (Cena:oko 18.000 din)
Počećemo od ASUS-ovog modela koji se zasniva na AMD grafičkom procesoru. U pitanju je Radeon HD6870, sa ASUS-ovim DirectCU sufiksom. Ovo je ujedno i jedini Radeon na testu i zaista nam je žao što nismo uspeli da nabavimo HD6950 1GB koji bi ovaj test učinio dodatno zanimljivim. Kartica stiže u pakovanju karakterističnom za ovog proizvođača, a u njemu ćete naći samo osnovnu opremu, koja podrazumeva naponske Y-račve, dokumentaciju, diskove sa drajverima i DVI-VGA konvertor.
ASUS EAH6870 poseduje prvu verziju DirectCU hlađenja koje koristi sistem direktnog naleganja heatpipe-ova na grafički čip radi maksimizovanja prenosa toplote sa GPU-a na telo kulera. Kuler karakteriše plastični oklop ispod kog se nalaze aluminijumska rebra u gustoj formaciji. Kroz njih prolazi tri „debela“ heatpipe-a prečnika 8mm. Aktivni deo hlađenja čini ventilator prečnika 90mm koji je klasičnog dizajna i ujedno vrlo tih. Dimenzije kulera su takve da zauzima susedni slot, što je standardno za DirectCU u bilo kojoj izvedbi.
Ispod ovog povećeg kulera, nalazi se crni PCB na kom je smeštena veoma dobro izvedena naponska jedinica sa šestostepenom filtracijom napona ka Barts čipu koji se nalazi u sredini. Zavojnice su oklopljene i veoma kvalitetne što je očekivano, imajući u vidu oznaku „Super Alloy Power“ na kutiji kartice. Barts grafički procesor na ovom modelu nosi sufiks „XT“, što znači da je kompletan i poseduje svih 1120 Stream procesora, a generacijski pripada starijoj VLIW 5 arhitekturi. S obzirom na to da su svi delovi GPU-a aktivni, prisutno je i 32 ROP i 56 teksturnih jedinica. Memorijski podsistem čini 1GB brze GDDR5 memorije koje formiraju 256bitnu magistralu, čime se ostvaruje prilično veliki „bandwidith“.
Podrške za DirectX 11, ShaderModel 5.0 i UVD akceleracija video materijala su standardne za ovogeneracijske modele uopšte. Kartica zahteva dva 6pin molex konektora za napajanje, a sa gornje ivice je prisutan jedan CrossFireX konektor za povezivanje dva modela u multiGPU „setup“. Na prednjoj strani kartice je odlična paleta video konektora. Pod tim podrazumevamo dva DisplayPort-a i dva DVI konektora, dok se do HDMI-a može doći uz pomoć isporučenog konvertora.
Takt EAH6870 DirectCU je samo blago podignut sa referentnih frekvencija koje je propisao AMD, pa iznosi 915MHz za grafički procesor. Ovo je jedva 15MHz više, ali to i ne čudi s obzirom da je BartsXT i na referentnom taktu prilično „nategnut“. Memorija je ostavljena na propisanoj vrednosti od 1050MHz što je efektivno 4,2GHz imajući u vidu da se koriste GDDR5 čipovi.
Tokom OC sesije, kartica je bez problema radila na 1GHz za GPU, dok su memorijski čipovi bili „raspoloženi“ da dostignu teoretski maksimum od 1250MHz, odnosno 5GHz. Ovaj model poseduje mogućnost softverske promene napona na grafičkom procesoru, ali smo došli do zaključka da nam nije donela većih benefita prilikom overkloka. Jednostavno, pri povećanom naponu smo dobili svega 15MHz više, što nije dovoljno da se opravda dodatno zagrevanje koje je primetno.
Gigabyte GTX560 WindForce 1GB (Cena: oko 19.000 din)
Ovu karticu smo već testirali ranije, pa ukoliko vas interesuje detaljan review, možete ga pogledati na ovom linku.
Kartica stiže u povećem pakovanju u kom se ne nalazi ništa vredno pomena. To podrazumeva samo osnovno, kao što je prateća dokumentacija (vrlo šturo u najosnovnijim crtama), nešto konvertora i par naponskih adaptera. Gigabyte je svom modelu „podario“ odličan WindForce kuler kojim dominiraju dva velika ventilatora prečnika 10cm, koji pokrivaju gotovo celu karticu. Ovaj tip hlađenja nosi naziv „WindForce 2X Anti-turbulence-Parallel inclined” i to predstavlja najjednostavniji tip u WindForce seriji hlađenja. Baza je kao i kod ASUS-ovih DirectCU kulera izvedena pomoću presovanih heatpipe-ova koji direktno naležu na GPU. Ovim se ostvaruje bolji transfer toplote sa površine grafičkog čipa na ostatak kulera. Za ravnomerno raspoređivanje toplote celom površinom aluminijumskog hladnjaka su zadužena četiri bakarna heatpipe-a prečnika 7cm.
“Srce” ovog modela čini NVIDIA-in grafički procesor koji nosi kodnu oznaku GF114, a predstavlja unapređenu verziju GF104 čipa koji se nalazio u popularnoj GeForce GTX460 kartici. Izrađen je u 40nm litografiji i poseduje 336 Stream procesora, što je 48 SP-a manje od punog kapaciteta čipa. Ovo je u suštini jedan SM blok manje od onoga što se nalazi na GPU-ovima koji se koriste za skuplje modele sa Titanium sufiksom u nazivu.
Smanjeni broj SP-a je za sobom “povukao” i manji broj teksturnih jedinica za osam, pa ukupan broj iznosi 56. Ovo nije uticalo na broj raspoloživih ROP jedinica kojih ima 32. Memorija je potpisana od strane kompanije Hynix, a u pitanju su GDDR5 čipovi koji čine 256bitnu magistralu. Da biste napajali ovu karticu, potrebna su vam dva 6pin molex konektora za koje ujedno dobijate i odgovarajuće adaptere ukoliko na raspolaganju imate samo 4pin molex-e.
Od video izlaza ova kartica poseduje dva DVI i jedan pozlaćeni miniHDMI konektor u verziji 1.4a, što će prosečnom korisniku biti više nego dovoljno. Kada su taktovi u pitanju, ovaj model je samo blago ubrzan u odnosu na referentne vrednosti koje je propisala NVIDIA. To znači da je GPU podešen na 830MHz, što je samo 20MHz više, dok je memorija ostavljena netaknuta.
Ova kartica se pokazala kao prilično dobar overkloker, što može zahvaliti izuzetno kvalitetno rešenom rashladnom sistemu, koji i pored odličnih performansi proizvodi i iznenađujuće nizak nivo buke. Grafički procesor je zamalo dosegao čitav gigaherc, ali se ipak zaustavio na 975MHz, a je memorija takođe bila “timski igrač” i stala na 4,5GHz čime je protok primetno povećan. Sve u svemu, ovo je odličan model i naša preporuka za njega stoji i dalje, pogotovo kada se uzme u obzir činjenica da mu je cena više nego primamljiva, pogotovo zbog činjenice da GTX560 jako dobro skalira prilikom overkloka.
ASUS ENGTX560 DirectCU II 1GB TOP (Cena: oko 21.000 din)
Iako možda deluje da je svaki ASUS DirectCU model fabrički overklokovan u veoma visokoj meri, to zapravo uopšte nije slučaj. DirectCU, pogotovo u svojoj drugoj generaciji, zaista „vrišti“ za visokim taktovima, jer sa temperaturom bilo kog grafičkog procesora lako izlazi na kraj. Ipak, prelazak referentnih taktova je rezervisano za TOP modele kao što je ovaj koji smo imali na testu.
GeForce ENGTX560 DirectCU II TOP dolazi u standardnom pakovanju za jedan ASUS model, što znači samo ono što vam je najpotrebnije, kao i kod HD6870 od par strana ranije. Kartica koristi više puta opisivani DirectCU II kuler, koji je provereno i zaista fantastično rešenje. Dizajn je jako dobar, a karakteriše ga aluminijumski oklop, ispod kog se nalazi rashladni profil sa tri „toplotne cevi“ koje direktno prijanjaju na površinu grafičkog procesora. Naponska sekcija je pasivno hlađena pomoću dva aluminijumska hladnjaka crne boje. Ventilatori su tihi, čak i na 60 procenata od maksimalnog broja obrtaja, a u tom slučaju možete računati na dosta niže temperature od onih na automatskom podešavanju.
Što se specifikacija tiče, tu je sve isto kao i kod prethodnog modela, jer oba koriste blago oslabljen GF114 grafički procesor, koji poseduje 336 Stream procesora, 32 ROP i 56 teksturnih jedinica, što je sasvim dovoljno da obezbedi odlične performanse u većini igara. Kao GF104 i ovaj čip se izrađuje u 40nm TSMC-ovoj litografiji, a u suštini novi čip je samo energetski optimizovana verzija svog prethodnika, dok su specfikacije ostale nepromenjene. Jedini benefit te optimizacije je smanjena potrošnja i zagrevanje, čime se ostvaruje mogućnost većih nazivnih frekvencija, što je ujedno i jedini izvor boljih performansi GTX560 modela u odnosu na prošlogeneracijsku karticu. Upravo to je razlog, zašto smatramo da je GeForce GTX460 odlična kupovina, jer se esencijalno radi o istoj kartici kao što je GTX560, po daleko interesantnijoj ceni koja se uklopila u „round-up“ iz prošlog meseca, kada smo „crtu“ povukli na 150 evra.
Kartica svakako zauzima i susedni slot, što je normalno za modele koji se nalaze u ovoj cenovnoj klasi. Na prednjoj strani imate standardni izbor konektora, a to znači dva DVI i jedan miniHDMI priključak. Kada je multiGPU setup u pitanju, na raspolaganju vam je jedan SLI konektor, mada sumnjamo da će nedostatak drugog za Tri-Way SLI nekome nedostajati.
Kako smo već pomenuli ovo je TOP primerak i kao takav poseduje osetno podignute frekvencije. Ovo je tačno, pa je grafički procesor postavljen na fabrički takt od 925MHz, što je 100MHz više od onoga što je propisala NVIDIA. Iznenađujuće, ali 1GB GDDR5 memorije je kao i kod većine drugih modela ostavljena na fabričkim vrednostima. Iskreno, za ovo moramo uputiti zamerku, jer samo podizanje takta za grafički procesor nije dovoljno opravdanje za TOP u nazivu. Ovo ne govorimo olako, jer je ASUS-ova TOP oznaka nekad značila dosta više od povećanja takta u jednom segmentu za 10-ak procenata. Ovo se odrazilo i na performanse koje nisu mnogo bolje od Gigabyte-ovog modela koji gotovo da radi na fabričkim vrednostima.
Nismo očekivali ovako malu razliku i iskreno nismo uspeli da razjasnimo zašto je ASUS-ov model napravio tako malu razliku u odnosu na drugi GeForce GTX560. Iskreno, očekivali smo ipak malo veću prednost ASUS-ovog modela, ali to i ne treba da bude previše bitno, jer pri overkloku oba modela ASUS je ipak stigao do više frekvencije. To važi i za GPU koji je stao na 1013MHz, ali i za memoriju koja je svoj limit našla na 1130MHz, odnosno 4,52GHz. Na kraju, ove dve kartice su ipak u smislu brzine jako slične, a Gigabyte-ovo hlađenje nam se malo više dopalo. Pored toga, cena koju TOP model ima je, po našem mišljenju, preterana, jer ulazi u domen Titanium modela, pored kog nema šta da traži. Stoga, savetujemo vam da se opredelite ili za Gigabyte ili da potražite isti ovakav model ASUS-a bez „TOP“ sufiksa koji ovog puta ne može da opravda 40 evra veću cenu.
ASUS ENGTX560 Ti DirectCU II 1GB TOP (Cena: oko 24.500 din)
Još jedan ASUS model sa oznakom TOP nam se našao na testu, a u pitanju je GeForce GTX560 Ti(tanium). Upakovana je u istu kutiju sa identičnom propratnom opremom, kao i prethodno opisani model, što je i za očekivati, pa nema potrebe za daljim opisivanjem.
Kuler je identičan kao i kod prethodnog modela, a naravno govorimo o DirectCU II kuleru koji se koristi na gotovo svakom modelu koji ASUS ima u ponudi. Ovo je, ruku na srce, odličan potez, jer nema referentnog hlađenja koji bi se mogao lako meriti DCII, ali ujedno čini testiranje pomalo nezanimljivnim, jer je skoro svaka kartica ovog proizvođača postala praktično ista, pa osim oznake, vizuelno i nema nikakve razlike.
Kao i kod slabijeg modela, temperature su veoma dobro kontorlisane, uz blago povećanje zbog nešto veće potrošnje koja karakteriše potpuno funkcionalan GF114 čip. Kao što smo već pominjali, kod Titanium modela se nalazi GF114 sa svih 384 Stream procesora koji su u funkciji. Takođe, to utiče i na veći broj teksturnih jedinica, jer su one u direktnoj vezi sa funkcionalnim StreamMultiprocesorima, pa ih u ovom slučaju ima 64. Broj ROP jedinica je ostao nepromenjen i iznosi 32.
Ovo je ujedno i jedina razlika između običnih „non-Ti“ i Ti modela. Ipak, taj jedan SM blok više je od priličnog značaja, što se ogleda i u rezultatima. Što se memorije tiče, koriste se čipovi GDDR5 tipa, ukupnog kapaciteta 1GB. Proizveo ih je Samsung, a deklarisani teoretski maksimum je 1250MHz, odnosno efektivnih 5GHz. Memorijska magistrala od 256bit je, može se reći, standard u ovoj klasi, mada to polako postaje i u jednom segmentu ispod.
Kao i ostali modeli sa testa i ENGTX560 Ti poseduje dva 6pin molex konektora, što je dovoljno, jer je deklarisana potrošnja svega 20W veća od obične verzije. Na gornjoj ivici se nalazi i jedan SLI konektor koji omogućava dodavanje još jedne kartice za rad u „tandemu“. Za video izlaze je zadužen standardan set konektora – dva DVI i jedan miniHDMI. Naravno, dobijate i konvertor za „miniHDMI to HDMI“, kao i DVI to VGA. Kako je ovo TOP model taktovi su podignuti sa referentnih, ali je kao i kod prethodno opisanog TOP modela taj „zahvat“ izveden samo na grafičkom procesoru. Dakle, frekvencija je sa nominalnih 822MHz, povećana na 900MHz što je sasvim pristojno povećan takt. Memorija, sa druge strane, nije dobila nikakvo ubrzanje, pa u skladu sa tim radi na referentnom taktu od 1050MHz, što je efektivno 4,2GHz. Naravno, kako je u pitanju TOP model sa DirectCU II hlađenjem, ASUS je uključio i VoltageTweak logo na kutiji, što sugeriše da kartice poseduje mogućnost softverske promene napona.
U skladu sa tim, zanimao nas je maksimalan takt koji je stabilan tokom testiranja. Moramo priznati da smo zadovoljni sa 990MHz za GPU (1980MHz za SP), a memorija takođe nije bila „neraspoložena“ zaustavljajući se na 1175MHz (4,7GHz), što je zaista odličan rezultat i ovako podignut takt memorije za rezultat ima osetno povećan memorijski „bandwidith“. Čak i sa ovako povećanim taktovima, nismo imali problema sa pregrevanjem kartice iako su dani tokom kojih smo vršili testiranje bili pakleno vrući. To je dobar pokazatelj koliko ASUS-ovo hlađenje ima potencijala i mi smo ovom karticom zaista veoma zadovoljni u svakom smislu.
MSI N560GTX Ti HAWK 1GB (Cena: oko 23.000 din)
MSI je sa ovim modelom poprilično zakasnio na tržište, jer smo GeForce GTX560 Ti model iz ASUS-a testirali pre par meseci, što je u IT-u veoma dugačak period. Da stvari budu gore, ova kartica se pokazala kao zaista odlična, pa je velika šteta što je na tržištu praktično nije ni bilo do pre par nedelja. U lepo dizajniranom pakovanju ne dolazi ništa više od uobičajenog, a pri tom mislimo na molex Y-račve, DVI to VGA konvertore, dokumentaciju, disk sa drajverima i praktično ništa više od toga.
Nakon vađenja iz kutije jasno je da je kartica prilično masivna, zahvaljujući tome što je hlađenje kompletno sa sve oklopom izrađeno od aluminijuma. Dizajn je odličan, veoma dopadljiv i zadržava tradiciju prethodnih TwinFrozr rešenja. U trećoj generaciji TwinFrozr hlađenja glavna novina su ventilatori sa specifično dizajniranim krajem peraja koji povećavaju protok vazduha za dvadeset procenata. Blizu SLI konektora se nalazi i mikro prekidač koji u prvoj poziciji postavlja rad ventilatora u „silent“ mod, dok je u drugoj poziciji rad ventilatora brži i agresivniji. Ovo su temperature u tihom modu rada:
Njihov prečnik je 60mm i imamo utisak da su blago bučniji nego oni koji su se koristili kod prethodne generacije ovog hlađenja, čak i u „silent“ modu. Telo hladnjaka je izrađeno od aluminijuma uz gust raspored rebara, a kroz njih prolazi četiri heatpipe-a, koja prolaze kroz bazu hladnjaka. Kod ovog kulera heatpipe-ovi ne naležu direktno na površinu GPU-a, već se koristi dobro ispolirana baza.
Dopada nam se to što je MSI upotrebio dodatno ojačanje koje je montirano gornjom iviciom štampane ploče i čini da kartica u ruci deluje izuzetno čvrsto. Takođe, memorija i naponska sekcija su pasivno hlađene putem aluminijumskog hladnjaka koji je izveden u formi „pločice“. Naponska sekcija je izrađena u 8+1 faza, koja je naravno digitalnog tipa. Moguće je menjati napon na sve tri tačke, GPU/Mem/PLL što dodatno povećava overklok potencijal u teoriji, ali u praksi ipak sve zavisi od primerka čipova i njihovog potencijala za rad na većoj frekvenciji.
Od priključaka, pored dva šestopinska molex-a i jednog SLI konektora, prisutna su tri dodatna koja služe kao merne tačke, za koje dobijate odgovarajuće nastavke. Video izlazi su standardni za GTX560 Ti i to su dva DVI i jedan miniHDMI za koji dobijate odgovarajući adapter, ukoliko vam je potreban HDMI konektor regularne veličine.
Kako je u pitanju Hawk verzija kartice, takt GPU-a je podignut i to osetno više nego kod ASUS-ovog TOP modela. Frekvencija je 128MHz viša od one koju je propisala NVIDIA i iznosi 950MHz što implicira rad SP-a na taktu od 1900MHz. Ovo je odličan početni, „out of the box“ radni takt, pa većina manje naprednih korisnika verovatno neće ni imati potrebu da se „igra“ sa overklokom. Interesantno, ali memorija je ostala da radi na referentnom taktu kao i kod ostalih modela, pa nas zaista zanima zašto proizvođači sve češće izbegavaju da fabrički overklokuju memoriju.
Nas je zanimalo koliko se može izvući sa ovom karticom i jako smo lepo iznenađeni činjenicom da se GPU zaustavio tek nakon što smo prošli „magičnu barijeru“ od 1GHz. Konkretno, krajnji rezultat je 1020MHz, što je odlično, a za ovaj rezultat bilo je potrebno povećati napon na maksimum koji je Afterburner dozvoljavao. Memorija je možda zaslužila i veću pohvalu, jer je dostigla 1250MHz bez promene napona, što nismo još imali prilike da vidimo na GTX560 Ti modelima.
Rezultati
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: NVIDIA ForceWare 275.33 WHQL; AMD Catalyst 11.6
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči ustupljenoj za potrebe testiranja.
Zaključak
U cenovnom rangu od 180-250 evra zaista možete naći grafičku karticu koja će vam na duže staze obezbediti odlične performanse, kako u aktuelnim naslovima, tako i onima koji tek treba da dođu. Jednostavno, svaka od testiranih kartica ima ozbiljan hardverski potencijal za svaki zadatak. Žao nam je samo što nam neki od distributera nije dostavio Radeon HD6950 1GB, jer je u pitanju veoma konkurentan proizvod sa kojim bi bilo omogućeno sagledavanje slike trenutnog stanja na tržištu u celosti. Od učesnika testa bismo izdvojili: Gigabyte GTX560 WindForce se pokazao kao izuzetan kako u smislu performansi, tako i temperature i niskog nivoa buke koju proizvodi. Zahvaljujući velikim ventilatorima, koji su veoma tihi ovaj model je zaista postigao niske temperature čak i pri overkloku.
ASUS ENGTX 560 Ti DirectCU II TOP je pokazao odlične performanse i uz standardno dobar ASUS-ov kvalitet izrade predstavlja zbilja dobar izbor. Istovremeno, ASUS je pokazao da raspolaže širokom paletom kartica koje su u svakom trenutku dostupne u različitim varijantama i kategorijama, na čemu mu isto tako odajemo priznanje u ovim vremenima oskudice koja vlada na tržištu.
MSI N560GTX Hawk je kartica kojoj je mnogo vremena trebalo da se pojavi na domaćem tržištu. Iako je veliki broj potencijalnih kupaca verovatno u međuvremenu odustao i odlučio se na neku alternativu, za strpljive moramo priznati da se čekanje isplatilo. Visoki taktovi po vađenju iz kutije, kao i mogućnost softverske promene napona i dva moda za rad ventilatora su nešto što čini ovaj proizvod jedinstvenim.
ASUS video karte ustupio ASUS. Gigabyte video kartu ustupio Gigabyte. MSI video kartu možete pronaći u Emmi ponudi.