Uporedni test hard diskova Q2, 2010.

Uporedni test hard diskova Q2, 2010.

Desktop hard diskovi  su i dalje najpristupačniji i najlogičniji način da proširite svoje kapacitete za skladištenje podataka. Šta se na srpskom tržištu nudi u ovom trenutku, šta je najisplativije, da li se nešto promenilo u proteklom periodu, pokušavamo da ispitamo u novom, redovnom uporednom prikazu 3,5-inčnih hard diskova namenjenih našim stonim računarima...Neki su skloni da zaključe da su hard

    Sadržaj

      Filip M ajkić

      Uporedni test hard diskova Q2, 2010.

      Neki su skloni da zaključe da su hard diskovi vrsta u izumiranju, ali oni itekako imaju dosta toga da kažu. Istina je, međutim, da pod velikim naletom fleš memorije i proizvoda baziranih na njima, a pre svih SSD-ova, hard diskovi danas izgledaju daleko manje privlačno, barem kada se radi o nekom high performance segmentu. Mnogi odnosi na tržištu su izmenjeni, samo shvatanje hard diskova je promenjeno i zaista je tačno da ništa više neće biti isto. Čak se i najveći proizvođači hard diskova, Seagate i Western Digital, moraju prikloniti trendovima i aktuelnom trenutku, te moraju misliti na budućnost, pa ne čudi što su i sami uplovili u SSD vode. Stvari su se zakomplikovale, pa gledište zavisi veoma puno od tačke gledišta samih korisnika.

      Desktop računari po samoj svojoj koncepciji predstavljaju izuzetno pogodno tle za prisvajanje novih tehnologija. Zbog svoje modularnosti i forme koja dozvoljava korisniku da se lako “poigrava” sa svojom konfiguracijom, predstavljaju prvi izbor entuzijasta, a entuzijasti su obično upravo ti koji usvajaju nove tehnologije najbržim tempom, spremni da plate više zarad uživanja u pogodnostima koje pružaju novi proizvodi. Kada se to još pogodi sa mogućnošću iskorišćavanja osobina novih proizvoda u kombinaciji sa mogućnošću zarade – eto savršene sinergije. Ipak, stvari nisu tako proste. SSD-ovi imaju jasnih prednosti, i već sada je sasvim jasno da dugoročno hard diskovi nemaju šanse kada se radi o performansama. Western Digital je pre nekoliko dana najavio novu seriju ultra-brzih VelociRaptor diskova, koji jednostavno nisu u stanju da isprate SSD, iako su primetno brži od drugih diskova. Stvari se dodatno pomeraju na “SSD vodenicu” imamo li u vidu da već polako SATA 6.0 Gbps počinje da postepeno zamenjuje SATA 3.0 Gbps – najpre će ovi portovi biti egzotika na novim matičnim pločama, ali će im se vrlo brzo naći i odgovarajuća primena, odnosno vrlo brzo treba očekivati proizvode koji će koristiti duplirani protok. Koji će proizvodi to najbolje iskorišćavati? SSD-ovi, te će se razlika u performansama dalje povećavati u njihovu korist. Stvari se za HDD tržište komplikuju i po tome što u nekim stvarima (vreme pristupa, štedljivost, potrošnja) jednostavno ne mogu da se mere ni sa najsporijim SSD-om.
       

      Međutim, isto tako SSD-ovi ne mogu da prate hard diskove po kapacitetu, te odnosu cene po gigabajtu prostora. Upravo je tu prostor za nastupanje proizvođača. Po performansama se jednostavno ne mogu suprotstaviti nadirućoj SSD plimi. RAID nudi određenu odstupnicu, ali komplikovanost upotrebe, izbegavanje korisnika da pribegavaju njegovom kreiranju (zapitajmo se – koliko u stvari ljudi koristi RAID, iako njihove ploče to podržavaju, i iako imaju mnoštvo diskova u svojim mašinama?), te relativna nemogućnost dostizanja SSD performansi i u tom slučaju utiču na promenu shvatanja kod krajnjih korisnika. Zašto bi se neko batrgao sa raznim diskovima i RAID nizovima, ukoliko to ne mora? SSD korisniku nudi mogućnost lake instalacije i rukovanja, te stoga ne čudi što se mnogi korisnici desktop računara okreću svojevrsnoj kombinaciji gde za svoj operativni sistem i primarne aplikacije koriste SSD, a za bekap velikih količina podataka ogromne višeterabajtne diskove, koji danas sa lakoćom skladište kompletne kolekcije audio, slikovnih ili video sadržaja, ekvivalentne stotinama i stotinama snimljenih DVD-ova. Proizvođači su to uočili, te je primetan trend akcentovanja štedljivijih i nešto sporijih diskova za desktop platformu, koji po odmerenoj ceni donose veliki kapacitet i relativno solidne performanse. Mislimo na sve te silne Green (kako ih već koja kompanija naziva) modele, koji su u suštini desktop verzije drajvova koji se vrte na 5400 obrtaja u minutu. Oni su štedljivi, ne greju se puno, nude dosta prostora i nisu skupi, a ni performanse nisu toliko loše – iako su 10-20% sporiji od bržih modela u sintetičkim testovima, to je i dalje sasvim solidan rezultat, u nivou top modela hard diskova prethodnih generacija.
       

      Sve u svemu, ako bismo morali da nagađamo, rekli bismo da budućnost pripada spomenutoj kombinaciji korišćenja SSD-a za primarni sistem i najbitnije aplikacije, uz velike i prostrane diskove za bekapovanje podataka. Naravno, do toga tek treba doći, a puno će još vode proteći Savom i Dunavom dok se to ne desi. O potpunom prelasku na SSD tehnologiju da ne govorimo. No, vratimo se mi u sadašnjost, i pogledajmo šta nas čeka na novom uporednom testu internih 3,5-inčnih hard diskova.

      Način testiranja, test sistem

      Za potrebe testiranja smo uspeli da obezbedimo ukupno osam diskova. Insistirali smo da to budu diskovi relativno nove generacije, kao i velikog kapaciteta, što će reći od barem 1 TB. Nismo želeli da uzimamo razne 320 GB – 640 GB – 500 GB modele, o kojima ste ionako mogli da čitate i u ranijim prikazima, ali i koji, logično je očekivati, i nisu u centru pažnje naših čitalaca – uz jedan izuzetak. Predstavnici četiri brenda su se našli na našem testu, ali brendovi nisu bili podjednako zastupljeni, što je možda i logično. Najviše predstavnika su imala dva najveća svetska proizvođača – Seagate i WD. Prvi je bio zastupljen sa Barracuda 7200.11 i 7200.12, kao i 5900.11 LP štedljivijim modelom, dok je WD u prvi plan isturio svoje Black, Blue i Green adute iz Caviar familije. Hitachi i Samsung su zastupljeni sa po jednim modelom. Japanski Hitachi je reprezentovan Deskstar 7K1000.C diskom, dok je čast južnokorejskog giganta Samsunga branio Spinpoint F2 EcoGreen model. Nažalost, nismo uspeli da obezbedimo model većeg kapaciteta ultra-traženog Spinpoint F3 hard diska, koji je performance model kompanije Samsung. Jednostavno, u trenutku izrade testa, nigde na domaćem tržištu nismo mogli pronaći model od 1 TB ili više, pa ostaje žal u tom smislu, uz naše upozorenje da prilikom procene rezultata svakako treba uzeti u obzir da ovaj disk ima samo jednu ploču, za razliku od konkurenata. Ovo je i jedini izuzetak od našeg pravila da nećemo testirati modele kapaciteta manjeg od 750 GB, a napravljen je zato što se radi o modelu koji ne spada u “starije”, odnosno koji je izuzetno tražen.
       

      Uređaje smo povezivali na SATA portove matične ploče i obezbeđivali im adekvatno napajanje, nakon čega bismo „poterali“ seriju testova, koristeći HD Tune Pro, HD Tach, SiSoftware Sandra i PC Mark (HDD sekcije potonja dva) test programe. Dodali smo i CrystalDiskMark, u kome smo takođe isprobali sve drajvove. Evo i našeg primarnog test sistema na kome smo vršili testiranja:
       

      Test sistem

      Matična ploča

      Gigabyte GA-P55-UD3

      Procesor

      Intel Core i5 750 2,66 GHz

      RAM

      Patriot 4 GB DDR3-1600

      Sistemski hard disk

      Samsung Spinpoint F1 750 GB

      Grafička karta

      Radeon HD 5850

      Napajanje

      Cooler Master Silent Pro M 600 W

      Operativni sistem

      Windows 7 Ultimate (64-bitni)

      Što se tiče aplikacija, neki od rezultata su uvršteni u tabelu pri kraju testa, a to su oni podaci koje smo smatrali najreprezentativnijim. Uz svaki model ćemo priložiti i detaljne skrinšotove iz programa na kojima se mogu videti i ti, ali i još neki rezultati, koji bi mogli biti od značaja za čitaoce, a koji zbog svoje prirode i zadržavanja kolike-tolike jasnoće i jednostavnosti nisu uvršteni u tabele. Recimo, File Benchmark iz HD Tune Pro aplikacije, koji nam govori kako se diskovi snalaze sa malim i velikim fajlovima, grafikoni iz raznih programa (HD Tune Pro, HD Tach, SiSoftware Sandra), kao i detaljni rezultati koje po testovima u okviru PCMark Vantage programa ostvaruju diskovi, koji učestvuju u ukupnom skoru koji se generiše, ali koje je prilično nezgodno sve individualno ubacivati u tabele. CrystalDiskMark je jedan od novajlija na našem testu, a radi se o aplikaciji koja „svojski“ opterećuje hard disk i testira brzine transfera u raznim režimima, ali i IOPS (kada se uradi „hover“ mišem iznad rezultata). Takođe, za svaki disk imamo i Info panel iz HD Tune Pro aplikacije, za koji takođe preporučujemo da ga pogledate. Pređimo na same hard diskove.

      Hitachi

      Japanska kompanija je na našem testu predstavljena svojim Deskstar 7K1000.C modelom, znanim još i kao „Jupiter“.  Hitachi Global Storage Technologies je jedan od najvećih proizvođača diskova na svetskom nivou, ali ne spada u najagresivnije proizvođače na end-user tržištu.  Sa druge strane, nudi izuzetno razgranatu ponudu, uključujući tu i mobilne i ultra-mobilne diskove, diskove za elektronske uređaje u kolima, modele za potrošačku elektroniku, korporativne diskove, set-top box diskove, industrijske diskove i tako dalje. Od pre nekog vremena je vrlo aktivan i u sferi eksternih diskova. Sve u svemu, kompanija je prisutna u svim sferama primene gde su potrebne magnetske rotirajuće ploče da bi se smeštali podaci. Svoje prisustvo u sferi desktop hard diskova Hitachi je učvrstio kada je 2003. godine kupio odeljenje kompanije IBM koje se bavilo proizvodnjom hard diskova. Otuda i (za starije poklonike PC računara) prepoznatljiva brend oznaka Deskstar.
       

      U ovom disku Hitachi koristi brojne tehnologije koje imaju za cilj da unaprede performanse, mogućnosti, kao i korisničko iskustvo. Istina, svaki bitniji proizvođač ih danas koristi ili ima neku sličnu varijantu, ali red je da ih pomenemo. 7K1000.C drajvovi se baziraju na perpendikularnom magnetnom upisu, koji omogućava napredniju gustinu zapisa i bolje performanse. Nova generacija Hitachi PMR implementacije unapređuje karakteristike po pitanju termalnog menadžmenta i menadžmenta buke. Patentirani RAMP Load/Unload dizajn pomaže kod zaštite od udarca i kod uštede energije tako što kada se uređaj ne koristi glavu pomera dalje od samog diska. Low Power Modes predstavlja osobinu, odnosno mogućnost drajva da radi u različitim režimima sa različitom potrošnjom, nezavisno od opterećenja, optimizujući time zagrevanje i potrošnju. Još jedna obavezna stavka modernog hard diska. Thermal Fly-Height Control u stvari predstavlja ugrađeni termalni senzor, koji omogućava kontroleru da podešava nivo performansi, što dalje pospešuje pouzdanost i integritet podataka.

      Drajv koji smo dobili stiže pod oznakom HDS721010CLA332. To je 3,5-inčni disk, sa SATA 3.0 Gbps interfejsom. Raspolaže kapacitetom od 1 TB, rotira se na 7200 obrtaja u minutu i ima 32 MB bafera. Osim ovog diska, Hitachi u ponudi kada govorimo o ovoj seriji ima i modele čiji kapaciteti idu naniže sve do 160 GB, ali nažalost ne nudi veće kapacitete, za koje se mora sačekati naredno osveženje linije (ili tražiti u naprednijoj seriji koja kod nas nije dostupna da se kupi, makar u ovom trenutku). Evo i rezultata koje ostvaruje Hitachi-jev model na testu

      Kao što možete naslutiti, a što će se još jasnije pokazati u uporednoj tabeli na kraju prikaza, Hitachi Deskstar 7K1000.C drajvovi spadaju u zlatnu sredinu. Vrlo su solidnih performansi, nisu šampioni ali ni ne zaostaju previše za njima, kriva diska je sasvim solidna u tom smislu da nagib nije veliki, performanse su „na mestu“, što bi se reklo. Tipičan predstavnik mainstream desktop hard diskova, rekli bismo. Kao glavnog konkurenta bismo naveli WD Caviar Blue, i to je otprilike upravo adekvatno poređenje. U odnosu na njega, Hitachi zaostaje koji MB i IOPS (ali se svakako radi o mizernom zaostatku), ali je nekoliko stepeni celzijusove skale hladniji. Lični utisak je i da je za nijansu tiši.

      Samsung

      Južnokorejski gigant je ovaj put predstavljen sa dva modela. Spinpoint F2 EcoGreen od 1,5 TB svakako spada u atraktivne modele u ovom trenutku, usled velikog kapaciteta. Samsung je gigant potrošačke elektronike i prisutan je u svim sferama koje su krucijalne za to tržište, pa između ostalog proizvodi i hard diskove. Kao takav, takođe je prisutan u svim tržišnim sferama gde je potrebno prisustvo hard diska kao komponente.
       

      Samsung takođe koristi tehnologije kojima se snižava nivo buke, smanjuje temperatura, poboljšavaju performanse. NoiseGuard, SilentSeek verovatno oznake sasvim dovoljno opisuju. Vibracioni senzor je takođe prisutan i pomaže optimizaciji rada drajva, tako da disk radi praktično nečujno. Advanced dynamic FOD kontrola pomaže integritetu podataka na sličan način kao i kod prethodnika, a takođe se koristi perpendikularni zapis (PMR). Disk stiže pod kodnom oznakom Samsung HD154UI. Potrebno je skrenuti pažnju na to da postoji više verzija Green diskova koji stižu pod ovom oznakom, koje se razlikuju po nekim stvarima – pre svega, po količini bafera i performansama (kada to kažemo, mislimo pre na IOPS nego na sirov protok). Naš model nudi korisniku vrlo raskošnih 1,5 TB prostora sa 32 MB bafera. Koristi SATA 3.0 Gbps interfejs. Ono što je veoma bitno naglasiti jeste da se disk vrti na 5400 obrtaja u minutu! Naime, brzina obrtaja je spuštena u skladu sa orijentacijom drajva ka što nižoj temperaturi i buci, te većoj pouzdanosti. EcoGreen F2 modeli idu od 500 GB do 1,5 TB kada govorimo o kapacitetima, a uskoro se očekuju EcoGreen F3 diskovi, koji će gornju granicu pomeriti na čitavih 2 i 2,5 TB.

      Kao što vidite, striktno gledano performanse su iza 7200 RPM modela sa kojima se ovi diskovi ipak ne mogu u potpunosti meriti. No, postoji i druga strana priče. Samsung Spinpoint F2 EcoGreen serija predstavlja drajvove namenjene pre svega za bekap. Na stranu orijentacija prema „zelenilu“, ekologiji, štedljivosti i slično – ne govorimo o mobilnim računarima i korisnici desktopova će ih pre svega zbog bekapa kupovati. Radi se o zaista zanimljivom kompromisu – nešto sporiji, ali vrlo prostrani drajvovi, koji se odriču tih 15-20 procenata performansi zarad drastično nižih temperatura i nivoa buke. Kao takvi, u kombinaciji sa prilično primamljivom cenom, oni su idealni za korisnike kojima ne trebaju primarni diskovi na kojima će biti OS, već za korisnike kojima treba puno prostora. Nije ni čudo stoga što „idu kao alva“, a to dosta pokazuje i izmenjene potrebe korisnika i tražnju na tržištu. Što jeftiniji, hladniji i štedljiviji diskovi za bekap je ono što danas odlično „ide“.
       

      Samsung Spinpoint F3 je na domaćem tržištu jedan od najtraženijih modela i prati ga izuzetno dobar glas. No, kako će se pokazati na našem uporednom testu? Nažalost, uspeli smo da obezbedimo samo verziju sa 500 GB kapaciteta, koja ima 16 MB bafera. Verzija od 1 TB ima i duplo veću količinu bafera. Radi se o performance rešenju u mainstream kategoriji, a sada ćemo ispitati koliko, kao takav, Spinpoint F3 pruža korisniku kada govorimo o performansama.

      Iz rezultata se može videti da disk raspolaže odličnim performansama, te da opravdava reputaciju koju uživa na domaćem tržištu gde se količine koje se dobavljaju prosto razgrabljuju. Praktično, ili je ispred ili je u nivou sa ostalim drajvovima po svim parametrima, osim što WD Caviar Black ima primetno bolje IOPS performanse. No, to nas nije previše iznenadilo jer je drajv, podsetimo, manjeg kapaciteta (i sa manje ploča) u odnosu na konkurenciju sa testa. Ono što nas je možda iznenadilo više nego same performanse jeste veoma nizak stepen zagrevanja (što, istina, opet može ići na konto toga što disk koristi samo jednu ploču). Ovaj disk se zagreva praktično u nivou sporijih, energetski efikasnih drajvova, i prilično smo impresionirani kako je Samsung uspeo da to ostvari. Naravno, sa najmanjim kapacitetom od testiranih diskova, on “trpi” posledice toga što je odnos cene diska po gigabajtu kapaciteta slab.

      WD

      Western Digital je drugi po redu proizvođač hard diskova na svetskom nivou, i opasno ugrožava lidersku poziciju kompaniji Seagate. Ono što je za nas mnogo bitnije jeste dugo i sveobuhvatno prisustvo kompanije WD na srpskom tržištu, gde plasira modele svih svojih serija. Kompanija je rasporedila svoju ponudu diskova koji stižu pod Caviar brendom u tri kategorije – Black (za entuzijaste i korisnike kojima trebaju vrhunske performanse), Blue (za mainstream i one koji nemaju posebnih prohteva) i Green (za one kojima trebaju štedljivi drajvovi koji se ne greju, ali daju puno prostora za bekap).
       

      Sve tri serije su zastupljene na našem prikazu. U dogledno vreme nadamo se i dolasku VelociRaptor modela nove generacije, najbržih hard diskova na tržištu, koji bi trebali da budu ultimativno rešenje za entuzijaste koji još uvek ne mogu ili ne žele da priušte sebi SSD, prevashodno zbog raspoloživog kapaciteta. Western Digital odranije koristi dobro nam poznate tehnologije kao što su StableTrac, Dual actuator i NoTouch ramp load (WD Black), IntelliPower, IntelliSeek i Low power spin-up (WD Green, uz dodatak StableTrac i NoTouch ramp load tehnologija), dok je na WD Blue modelima ovaj na papiru impresivni spisak nešto skromniji, što i ne iznenađuje. Kako smo se sa ovim tehnologijama već upoznavali u više navrata, nećemo vas ovde opterećivati njihovim opisom i svrhom, već ćemo vas uputiti ili na zvanični sajt kompanije WD, ili na prikaz WD diskova koji smo radili otprilike pre oko godinu dana, kada smo o svemu ovome potanko pisali.
       

      WD Caviar Black je „disk maksimalnih performansi za široke slojeve korisnika“, kako ga WD deklariše. Ovi diskovi su brzi i imaju odlične performanse, ali se i primetno greju i generišu nešto veću buku u odnosu na ostale. Caviar Black koji smo mi imali na testu je raspolagao sa 2 TB prostora, imao je  SATA 3.0 Gbps interfejs, kao i čak 64 MB bafera! Ovaj 3,5-inčni disk koji se vrti na 7200 obrtaja u minutu se može naći i sa manjim kapacitetom. Ono što svakako moramo istaći jeste da WD garantuje izuzetno visoku pouzdanost, te da na ovaj disk ide i najduža garancija u trajanju od pet godina. Ako vam nešto znači, Black deli platformu sa korporativnom serijom WD diskova namenjenom high performance Enterprise tržištu, gde su pouzdanost i kvalitet od najveće važnosti, pa i to može biti dodatni pokazatelj poverenja koje WD ima u ove modele.

      Nikakve sumnje nema da je WD Caviar Black brz disk. Ono što je sa druge strane za korisnike bitno da li je brži i bolji koliko je bučniji i topliji? Naš utisak je da nije, a u to ćete se i sami uveriti kada na kraju teksta budete videli tabelu. Nemojte nas pogrešno shvatiti, ovo je i dalje veoma brz disk, najbrži koji se našao na našem testu van svake sumnje! Ipak, u isto vreme je i najvreliji, kao i najbučniji u radu, iako se oseća pomak na tim poljima u odnosu na prve modele Black diskova, koje smo probali prošle godine. Maksimalan trenutno dostupan kapacitet je upravo 2 TB, sa tendencijom da se i to poveća u dogledno vreme. Uskoro će se pojaviti i verzija sa SATA 6.0 Gbps interfejsom (verzija isključivo od 1 TB koja je već bila dostupna medijima, ali koje malo gde ima u slobodnoj prodaji). Imajte u vidu da to podosta utiče i na rezultat kada se meri prosečan transfer, zato što disk ima i duplo više ploča/prostora od konkurenata, pa to utiče na spuštanje prosečne vrednosti transfera.
       

      WD Caviar Blue je neka vrsta zlatne sredine. Ovo su mainstream diskovi, namenjeni korisnicima bez nekih posebnih prohteva. To naravno ne znači da žele proizvode koji ne nude visok nivo kvaliteta. „Performansa i pouzdanost za svakodnevni rad“ moto su WD-a kada se radi o Caviar Blue seriji. Naš model je došao sa kapacitetom od 1 TB. Ujedno, radi se o maksimalnom kapacitetu trenutno dostupnom u okviru Blue serije. To je istovremeno i neka vrsta rak-rane Blue serije, pošto ona uvek primetno zaostaje sa kapacitetom u odnosu na Black i Green modele. Sve ostale karakteristike su slične – 3,5-inčni format, brzina obrtaja od 7200 RPM, SATA 3.0 Gbps interfejs. Raspolaže sa 32 MB keša. U principu, postoje i verzije sa PATA interfejsom, i/ili 16 MB keš memorije, ali vam ne možemo garantovati ništa vezano za dostupnost tih diskova, niti ima smisla porediti ih danas sa većim i bržim modelima. Naravno, dostupni su diskovi sa manjim kapacitetima od ovih 1 TB.

      Ako bismo gledali spisak podržanih tehnologija i finalni rezultat u odnosu na druge diskove iz WD-a, rekli bismo da Caviar Blue diskovima ne nedostaju previše određene napredne tehnologije rezervisane za Black ili Green modele. Ipak, to i jeste i nije slučaj. Kada gledate grafikone, nemojte zaboraviti da se radi o disku duplo manjeg kapaciteta u odnosu na ostale WD modele, te da je njegov pravi konkurent zapravo Hitachi Deskstar 7K1000.C. Performanse su takve da tog konkurenta nadvisuje u praktično svim elementima i tu nema dileme – WD Caviar Blue iz tog mini-dvoboja izlazi kao pobednik po svemu osim po temperaturi, koja je nešto viša.  Istovremeno, Caviar Blue ne zaostaje toliko u odnosu na WD Caviar Black, koji istina ima duplo veći kapacitet (2 TB naspram 1 TB), ali je i skoro tri puta skuplji!
       

      WD Caviar Green je serija „diskova odgovornih prema čovekovoj okolini“. Međutim, za korisnike je od Al-Gorovične magle daleko bitnije da se radi o diskovima koji su hladni, tihi i niže potrošnje. Sve što smo napisali za Samsung Spinpoint F2 Ecogreen diskove važi i ovde – ova serija predstavlja drajvove namenjene pre svega za bekap gledano iz ugla desktop korisnika. Oni imaju i neku drugu svrhu – za skladištenje velikih količina podataka u serverima, odnosno za potrebe korišćenja u eksternim rešenjima za skladištenje podataka gde ograničenja interfejsa dolaze do izražaja daleko više, ograničavajući brzinu transfera, te ni nema mnogo poente koristiti drugo osim štedljivih diskova, tim pre što u tim diskovima niža potrošnja posebno dolazi do izražaja. No, ovo nije prikaz eksternih diskova. WD Caviar Green diskovi su uređaji kompromisa, gde se performanse donekle žrtvuju zarad štedljivosti, niske emisije toplote i nivoa buke.

      Što se specifikacija tiče, one su skoro po svemu identične prethodnima uz obavezno skretanje pažnje na dve stvari. Prva je da ovi diskovi rade na 5400 obrtaja u minutu (otuda i štedljivost). Druga je da postoje u raznim izdanjima, sa raznim količinama keš memorije. Model na našem testu je imao 64 MB keša. WD Caviar Green diskovi takođe imaju mini-obračun na ovom testu, upravo sa Samsung Spinpoint F2 Ecogreen modelom. Performanse drajvova su vrlo ujednačene, što i ne čudi. Treba imati u vidu da se uskoro očekuje dolazak Spinpoint F3 linije Ecogreen diskova, koji bi, nagađamo, mogli doneti napredak i odlučujuću prednost u odnosu na WD Caviar Green, ali je trenutno situacija takva da su ovi modeli vrlo, vrlo izjednačeni. Ali, čak i da nisu, zar ima razlike da li je transfer, primera radi, 75 ili 78 MB/s ako ćete diskove koristiti praktično isključivo za čuvanje svojih prostranih kolekcija raznovrsnih digitalnih sadržaja? Stoga se ovaj mini-dvoboj završava nerešenim ishodom, a preostaje nam da vidimo da li još neki konkurent može da se umeša i da u ovoj kategoriji dvomeč pretvori u trijagonale…

      Seagate

      Seagate je najveći proizvođač hard diskova na svetu. Kompanija je isto tako dugo prisutna na srpskom tržištu i pokriva širok spektar ponude, premda je sama po svojoj orijentaciji okrenuta mainstream korisnicima, tako da ovde ne možemo očekivati nekakvu egzotiku poput WD VelociRaptor linije. Ako je nekada takve ambicije i bilo, davno je nestala u vihorima opšteg širenja u „mase“. Stoga Seagate ponudu čine mainstream diskovi, ali uz dodatak u vidu LP serije prostranih, štedljivih diskova (analognih WD Caviar Green i Samsung Spinpoint F2 EcoGreen modelima). Moramo da primetimo da je i ovu kategoriju Seagate dugo ignorisao. Međutim, kao što ćemo videti, kada je jednom tu ušao, nastupio je sa veoma, veoma zanimljivim proizvodom. No, za početak ćemo se posvetiti mainstream modelima desktop hard diskova u ponudi kompanije.
       

      Seagate Barracuda je prepoznatljiv brend koji se jako dugo koristi. Uostalom, dovoljno je pogledati nomenklaturu koju koristi Seagate. Nakon odrednice serije (Barracuda označava 3,5-inčne desktop diskove), sledi broj (u konkretnom slučaju, 7200, zato što se disk vrti na 7200 obrtaja u minutu), a nakon njega tačka i broj generacije. Tako da Barracuda 7200.11 i Barracuda 7200.12 u stvari označavaju jedanaestu i dvanaestu generaciju Barracuda diskova. Diskovi koriste tehnologije kao što su Enhanced G-Force Protection, Seagate SoftSonic, Adaptive Fly-Height, analogne onim koje koristi konkurencija za unapređivanje performansi, obezbeđivanje tišeg rada ili niže potrošnje. Seagate ova dva drajva reklamira kao „jedanaestu i dvanaestu generaciju najpopularnijih hard diskova na svetu“. Oba uređaja imaju 32 MB keš memorije, ali su različitih kapaciteta – 1 TB na 7200.12, odnosno 1,5 TB na 7200.11 modelu (što su istovremeno maksimalni kapaciteti na obe serije). SATA 3.0 Gbps interfejs se koristi na oba diska, a maksimalne brzine transfera (sustained) su deklarisane na 120 MB/s, odnosno 125 MB/s.

      Seagate Barracuda 7200.11 HDD

      Seagate Barracuda 7200.12 HDD

      rezultati za Seagate Barracuda 7200.11 HDD

      rezultati za Seagate Barracuda 7200.12 HDD

      Kao što možemo videti iz rezultata, ova dva diska su vrlo, vrlo ujednačena.  Razlike su izuzetno male i moramo priznati da u praksi ne vidimo neku prednost novih diskova. Prema zvaničnim podacima, one su uglavnom u tome što noviji model ima još više materijala koji se može reciklirati, odnosno ima nešto bolje parametre u domenu brzine transfera, akustike i otpornosti na udarce. No, ti parametri se i u specifikacijama razlikuju za veoma male vrednosti (praktično, na prvoj decimali) i teško se mogu osetiti, ako ih i ima. Ono što se, međutim, svakako moglo osetiti i izmeriti jeste primetno niža temperatura kod novijeg modela, za čak 6 stepeni nakon testiranja (bez dodatnog hlađenja). Sa druge strane, ukoliko se odlučujete za kupovinu, znajte da noviji model možete naći sa maksimalno 1 TB kapacitetom. Oba drajva, pak, zaostaju malo za WD Caviar Blue, kao i Hitachi Deskstar 7K1000.C diskovima po performansama, dok je noviji Seagate nešto hladniji.
       


      Konačno, na red dolazi i vrlo interesantan Barracuda 5900 LP model. Već smo spomenuli da se Seagate neko vreme opirao kreiranju specijalizovanih, štedljivih serija prostranih hard diskova kod kojih performanse ne bi bile u prvom planu, već štedljivost, nisko zagrevanje i potrošnja. Pride, takvi diskovi omogućavaju više komocije prilikom kreiranja eksternih rešenja za skladištenje podataka. U Seagate-u su uvideli grešku i odgovorili Barracuda modelom sa sufiksom LP, skraćeno od Low Power. Sećate se šta smo rekli za oznake prethodnih modela? Broj u oznaci označava broj obrtaja hard diska. Mislili smo da se ovde radi o grešci, te da se diskovi sigurno vrte na standardnih 5400 obrtaja u minutu, te da je Seagate iskoristio naviku svojih korisnika da im sugeriše u marketinškom smislu da njegovi drajvovi u low power kategoriji rade brže od drugih, ali da je u praksi to sve na istom ili sličnom nivou. Pogledajmo šta su rekli rezultati.

      rezultati za Seagate Barracuda 7200.12 HDD

      Sećate se da smo govorili o „duelu“ između Green diskova WD-a i Samsunga? Situacija je jednostavno postala „zamršena“. Kao što i sami možete videti u tabelarnom prikazu, 5900 LP je po mnogim parametrima nadvisio i Seagate-ove 7200 RPM diskove – ima bolji IOPS, niže vreme pristupa, a ni po transferima ne zaostaje približno koliko WD i Samsung Green diskovi zaostaju. Da li su ovo zaista 5900 RPM diskovi? Jedno je sigurno – 5400 RPM sigurno nisu. Cifre i performanse ne lažu, i zaista smo izuzetno iznenađeni onome što je demonstrirao Seagate Barracuda 5900 LP, u pozitivnom smislu. Međutim, on je istovremeno i koji stepen topliji od konkurenata u klasi. Konačno, spomenimo da i ovaj drajv postoji u verziji od 2 TB.

      Rezultati, tabela
       

       

      WD Caviar Black (2 TB)

      WD Caviar Blue (1 TB)

      WD Caviar Green (2 TB)

      Hitachi GST Deskstar 7K1000.C (1 TB)

      Seagate Barracuda 7200.11 (1.5 TB)

      Seagate Barracuda 5900 LP (1.5 TB)

      Seagate Barracuda 7200.12 (1 TB)

      Samsung Spinpoint F3 (500 GB)

      Samsung Spinpoint F2 EcoGreen (1.5 TB)

      HD Tune Read (MB/s)

      107.2

      109.6

      77.3

      108.1

      100.5

      92

      100.2

      114.6

      79.6

      HD Tune Write (MB/s)

      106

      104.2

      73.1

      103.5

      99

      83.1

      93.7

      113.3

      76.4

      HD Tune Access Time (ms)

      9.8

      13.7

      17.4

      14.4

      13.6

      12.6

      14.9

      13.5

      18.1

      HD Tune Random Access (4k, Read) (IOPS)

      100

      73

      57

      71

      72

      80

      68

      73

      56

      PCMark Vantage Score

      5772

      4938

      3544

      4262

      4455

      4281

      4494

      4070

      2867

      PCMark Vantage Windows Vista Startup (MB/s)

      20.796

      19.714

      13.915

      16.213

      17.607

      15.769

      17.706

      17.803

      12.733

      SiSoftware Sandra 2010 HDD Score (MB/s)

      107.56

      110.34

      78.46

      109.2

      101.33

      90.77

      101.24

      115.46

      80.11

      CrystalDiskMark Sequential Read (MB/s)

      142.7

      142.9

      105.2

      135.5

      129.8

      101.8

      127.5

      142.5

      103.3

      CrystalDiskMark Sequential Write (MB/s)

      138.9

      140

      101.9

      134.3

      129.3

      93.43

      120.1

      140.3

      102.6

      CrystalDiskMark 512K Read (MB/s)

      53.96

      52.62

      42.23

      51.23

      48.97

      45.14

      49.93

      47.36

      37.06

      CrystalDiskMark 512K Write (MB/s)

      84.3

      72.42

      54.75

      50.87

      76.75

      63.83

      59.77

      54.91

      47.36

      CrystalDiskMark 4K Read (MB/s)

      0.71

      0.714

      0.567

      0.648

      0.629

      0.601

      0.654

      0.564

      0.448

      CrystalDiskMark 4K Write (MB/s)

      1.466

      1.053

      0.781

      1.158

      1.485

      1.504

      0.952

      1.073

      0.939

      Temperatura na kraju testiranja, bez hlađenja (C)

      44

      42

      39

      39

      44

      40

      38

      37

      38

      Cena po gigabajtu prostora (dinara/GB; 1 TB kao 1000 GB)

      11.5

      8.5

      6.8

      9

      7.06

      6.66

      7.4

      9.78

      5.9

      Cena

      23500 dinara

      8500 dinara

      13600 dinara

      9000 dinara

      10600 dinara

      10000 dinara

      7400 dinara

      4890 dinara

      8850 dinara

      Garancija

      5 godina

      3 godine

      3 godine

      3 godine

      3 godine

      3 godine

      3 godine

      3 godine

      3 godine

      Rezultati, grafički prikaz

      Zaključak

      Konačno, došao je red i da zaključimo ovaj prikaz kroz konkretizovanje u vidu naših preporuka i priznanja. Moramo reći da dodeljivanje istih nije nimalo lako. Tehnologija hard diskova je sa jedne strane dovoljno napredovala da se razlike skoro u potpunosti izjednače, ili makar svedu na malu meru, dok je sa druge strane pojavljivanje novih vrsta uređaja (tu prvenstveno mislimo na SSD-ove) odvuklo high performance i entuzijazam na neku drugu stranu. Ako hoćete performanse, imate i druga rešenja, i trebate da sačekate, bez obzira da li želite SSD ili HDD, biće i bržih diskova. Nama je, nakon što smo isprobali sada već skoro dvocifren broj raznih SSD-ova, sada prilično teško da se oduševljavamo hard diskovima kada se radi o brzini ili performansama. No, to ne znači da smemo da zanemarimo stanje stvari na tržištu hard diskova – nemaju svi pare za SSD-ove, niti ih svako želi, a razlike su i dalje velike, iako su svakog dana sve manje i manje. Istovremeno, očita diferencijacija unutar tržišta hard diskova nam drastično otežava zadatak dodeljivanja priznanja. Da li je Best Buy najpristupačniji disk sa pristojnim performansama iz „zelene“ kategorije, ili je neki od mainstream diskova koji nudi performanse bliske najbržim diskovima? Razlike u ceni svakako ne možemo da prenebregnemo. Vredi li Caviar Black gotovo kao dva Caviar Green diska koji zajedno daju duplo veći kapacitet, ili šta uraditi kada je, recimo, takva situacija da dva diska imaju praktično identičan odnos cene po gigabajtu prostora?
       


      Samsung F2 EcoGreen – Benchmark Best Buy

      Kada smo sve stavili na papir i izveli računicu, ispalo je da Samsung Spinpoint F2 EcoGreen od 1,5 TB nudi najbolji odnos cene i količine prostora. Kada se ima u vidu da pripada kategoriji diskova za koje smo praktično sigurni da će u narednom periodu biti najtraženija i najkupovanija, da je štedljiv i tih, te da ima relativno korektne performanse za svoju namenu, logično je da Samsung F2 EcoGreen dobije Best Buy priznanje, iako moramo priznati da su razlike zaista male.

      Benchmark Highly Recommended nagradu dajemo Seagate Barracuda 5900 LP disku. Možemo upotrebiti slične argumente kao i kod prethodnika, da drajv pripada kategoriji koja je i koja će biti izuzetno tražena, i svakako primamljivija za kupce koji žele da „nakrcaju“ svoj desktop računar prostranim hard diskovima i ratosiljaju se optičkih diskova i svih drugih vidova bekapa za sva vremena. Istovremeno, ovaj drajv nudi performanse koje su praktično u rangu diskova koji se vrte na „punih“ 7200 obrtaja u minutu, i uopšte ne bi trebao da bude izbegavan ni kada se radi o smeštanju kompletnog operativnog sistema na njega, tim pre što su IOPS performanse veoma dobre. Stoga, kao neka vrsta „Best of both Worlds“ diska dobija od nas Highly Recommended nagradu.
       


      Seagate Barracuda 5900 LP – Benchmark Highly Recommended

      Editor’s Choice nagrada nam zadaje najviše muka. Da li to priznanje da ode za WD Caviar Black, uprkos tome što se za traženu sumu mogu kupiti dva, pa i tri mainstream diska koji će ga ostaviti u prašini ako se povežu u RAID? Ako ne njemu, da li onda nekom drugom drajvu koji je pak po raznim karakteristikama sličan sa nekim drugim drajvovima? Da li nagradu dodeliti disku koji po kapacitetu ipak znatno zaostaje za drugim testiranim modelima, kao što je Samsung F3? Iako nagrada u principu predstavlja šta bi autor najradije stavio u mašinu bez obzira na cenu, u konkretnoj situaciji razlika je prevelika da bi bila ignorisana, a nema smisla davati je nekom drugom disku koji se ne ističe posebno od konkurencije. Stoga smo rešili da ovaj put ne dodelimo nagradu, što ne znači da to nećemo učiniti kada bude dolazili neki novi modeli diskova, koje očekujemo u dogledno vreme. U svakom slučaju, tabela ostaje tu, i služiće kao odlična referenca kada budemo procenjivali da li bi naknadno dobavljeni i testirani modeli mogli da ponesu to priznanje. Do sledeće prilike!Editor’s Choice

      WD Caviar Black i Green diskove na test ustupio KimTec.
      Seagate, Hitachi i WD Caviar Blue i Samsung diskove na test ustupio Asbis.
      Samsung F3 disk na test ustupio Bench House

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test