Uporedni test mobilnih diskova, Q1 2010.

Uporedni test mobilnih diskova, Q1 2010.

Dok se vreme USB 2.0 standarda polako primiče kraju, pokušavamo da odgonetnemo kakvi su današnji eksterni drajvovi. Počinjemo od mobilnih, 2,5-inčnih modela. Na našem uporednom testu se našlo više od dvadeset modela eksternih hard diskova najrazličitijih proizvođača i brendova. Pridružite nam se, da zajedno otpevamo labudovu pesmu USB 2.0 interfejsu...Vreme USB 3.0 diskova će doći, ali uprkos velikom broju vesti i

    Sadržaj

      Filip Ma jkić

      Uporedni test mobilnih diskova, Q1 2010.

      Vreme USB 3.0 diskova će doći, ali uprkos velikom broju vesti i noviteta, ono neće stići još uvek. Pojavilo se i tek će se pojavljivati mnoštvo uređaja sa podrškom za ovaj standard, ali trebaće da protekne neko vreme da bi se isti prebacio u mainstream. Iako dok nagađate šta bi “imalo smisla kupiti” svakako razmišljate o tome da li ima smisla kupovati dva, tri ili četiri puta sporije eksterne diskove sa USB 2.0 standardom (u odnosu na brzine koje bi trebao da donese USB 3.0 kada govorimo o eksternim diskovima), pitamo se – da li ćete tako zaista misliti i kada bude došlo vreme da otvorite svoj novčanik?
       

       

       

      Konkretno, da li ćete zaista želeti, primera radi, da za eksterni disk koji ćete ne tako često koristiti dajete 12 hiljada umesto 8 hiljada dinara samo zbog drugačijeg interfejsa, uz identičan kapacitet? Ili ćete se, pak, opredeliti da svejedno potrošite 12 hiljada na disk sa starijim interfejsom, jer vam nudi duplo veći kapacitet od modela sa novim interfejsom, a koštaju isto? Naravno, vi ćete i sami znati odgovor na to pitanje. No, poenta našeg izlaganja je – vreme USB 2.0 diskova još uvek nije prošlo, a proći će onda kada se ponude cenovno praktično izjednače, a noviteti u potpunosti istisnu stariji standard. Ne verujemo da će to biti tako daleko, ali ukoliko imate potrebu za eksternim mestom za skladištenje, želite da proširite kapacitet jer vam nije dovoljan hard disk vašeg laptopa, ili pak smatrate da je ovakav disk svejedno pogodan za nošenje podataka sa sobom.
       

      Kako smo i šta testirali

      Kao što smo već rekli, opredelili smo se da za početak prikažemo klasične prenosne drajvove od 2,5 (i eventualno 1,8) inča, koji se napajaju preko USB kabla i preko istog kabla komuniciraju sa računarom. Prikazivanje smo osmislili tako što ćemo vam pokazivati šta brendovi nude, te smo tako i izdelili prikaz. Dešavalo nam se da od jednog brenda imamo samo jednu stvar za prikaz, a od nekih i po četiri-pet diskova, sa rudimentarnim razlikama između njih, tako da smo procenili da nema smisla veštački razvlačiti i produžavati priču, ponavljajući je od modela do modela. Ubeđeni smo da ćemo itekako adekvatno predstaviti reprezentativnu ponudu na ovaj način. Verovatno ćete primetiti da nekih brendova na koje ste možda navikli neće biti – nema ih! Nemaju ništa iole novo u ponudi, ili su jednostavno nestali sa našeg tržišta (a one prve čeka ovo drugo). Sveopšta kriza je nagrizla sve tržišne segmente, pa i ovaj. Sa druge strane, neka velika i značajna imena IT industrije, ili pak tržišta hard diskova, su ušla u ovu priču, te će njihovo prisustvo doneti preko potrebno osveženje u ovom tržišnom segmentu. Ko ne napreduje, ne može da ne nazaduje.
       

       

      Nismo želeli da mešamo multimedijalne hard diskove, niti NAS mrežne diskove sa ovim prikazima. Kažemo “ovim prikazima”, koristeći množinu, jer nas i vas nakon uporednog prikaza mobilnih, 2,5-inčnih diskova očekuju 3,5-inčni modeli. Multimedijalni diskovi ipak imaju neku drugu prevashodnu namenu u odnosu na bekap, a i NAS modeli su dovoljno različiti da zaslužuju neku sasvim posebnu priču,te ćemo se ovaj put zadržati samo na tzv. “vanila” modelima.

      Za potrebe testiranja smo koristili HD Tune Pro softversku alatku, koja je vrlo solidan pokazatelj performansi. Uz njega smo koristili i HD Tach, koji je manje-više sličan alat. No, treba imati u vidu dve stvari. Prva je da se u realnosti transferi kreću između 27-8 i 34-5 MB/s, što je veoma dobar rezultat, u nivou maksimuma koji je realno moguće očekivati od USB 2.0 konekcije. Druga stvar koje treba biti svestan je da je ograničenje kod svih ovakvih diskova u brzini USB interfejsa, te da su ovo manje-više maksimalne brzine koje se mogu očekivati od USB 2.0 standarda. Tako će ostati sve do dolaska primetno bržeg USB 3.0 i njegovog omasovljivanja. Ne treba očekivati značajne razlike u tom pogledu među diskovima, imajući u vidu da svi manje-više koriste propusni opseg USB 2.0 konekcije u slučaju da imaju iole kvalitetnije kontrolere u sebi, odnosno da vaša mašina ima u sebi solidan kontroler. Izuzetak u tom smislu možemo zateći u principu samo na notebook računarima, gde pojedini proizvođači itekako znaju da sa ciljem uštede ugrade kontrolere slabijeg kvaliteta, pa na njima transfer ode ispod 20 MB/s, ili čak 15 MB/s. No, danas je ta stavka prilično standardizovana što se samih proizvođača drajvova tiče, tako da u tom pogledu ne treba previše brinuti da ćete naleteti na problematičan model. Pređimo, najzad, na ono što svi čekamo…

      Verbatim

      Verbatim je načinio mnoštvo pozitivnih iskoraka u domenu eksternih hard diskova. Kompanija je ušla u ovaj segment tržišta i nastupila vrlo agresivno (u pozitivnom smislu), ispravljajući uočene probleme u hodu i unapređujući stalno svoju ponudu. Novi članovi palete dolaze pod oznakom Portable Hard Drive, a dostupni su u raznim kapacitetima od 160 GB pa naviše. Najnoviji član ove familije 2,5-inčnih eksternih diskova jeste model kapaciteta 640 GB, što je istovremeno i model najvećeg trenutno dostupnog kapaciteta kada govorimo o 2,5-inčnim diskovima uopšte.

      Otvaranjem pakovanja u kome zatičemo kratko uputstvo i prateći USB kabl dolazimo do saznanja da Verbatim evoluira i kada se radi o dizajnu. Od diskova krutih linija po kojima je bio prepoznatljiv, ova linija eksternih diskova je došla do gotovo lučnih površina, zaobljenih linija i veoma dopadljivog izgleda, generalno. Kućište diska je izrađeno od plastike metalik sive boje, koja na bokovima biva „prekinuta“ crnom linijom, koja dodaje dozu elegancije. Gornja površina je zaobljena i na njoj se nalazi i logo kompanije Verbatim, diskretno utisnut u površinu. Na donjem delu se nalaze gumene nožice manjih dimenzija, koje pored toga što obezbeđuju da ne klizi po podlozi, takođe smanjuje mogućnost od neželjenog grebanja. Na bokovima, uz zadnju stranu, nalaze se dva LED indikatora plave boje, koji kada rade ostavljaju utisak migavaca sa automobila, a kad bolje razmislimo, kompletan disk upravo tako deluje kada se pogleda odozgo.
       

      Kompletna komunikacija i napajanje se vrši upravo preko jednog USB kabla. Na disku se nalazi mnoštvo uputstava kratkog tipa u PDF formatu, a među više desetina priloženih uputstava nalazi se i ono na srpskom jeziku. Inicijalno je disk formatiran u FAT32 fajl sistemu, a oni koji žele da koriste fajlove veće od 4 GB bi trebalo da reformatiraju hard diskove u NTFS fajl sistem – stavka o kojoj manje iskusni korisnici trebaju da vode računa, odnosno da je imaju u vidu. Ista priča važi i za praktično sve druge diskove na prikazu. Napomenimo da na disku stiže i Nero BackIt Up 4 softver sa podrškom za automatsko bekapovanje. Konačno, primetimo da se koriste hard diskovi japanske kompanije Toshiba, poznatog eksperta u domenu mobilnih diskova.

      Sumirajući utiske, dolazimo do zaključka da smo ponašanjem Portable Hard Drive modela od 640 GB izuzetno zadovoljni. Disk radi uniformno, bez oscilacija po bilo kom pitanju, ne greje se (tj. kućište se ne zagreva), nema nikakvih problema sa bukom, a i stilski je vrlo dopadljivo. Radi se o vrlo ozbiljnom proizvodu, koji može dosta toga da ponudi na domaćem tržištu svima kojima je potrebno rešenje za prenos velikih količina podataka. Pogledajmo i rezultate:
       

      Toshiba

      Japanska firma nije toliko dugo na tržištu eksternih diskova sa sopstvenim brendom kod nas, ali je zato u startu napravila vrlo snažan nastup preko lokalnih distributera. Iz kompanije Toshiba nam je stigao samo jedan, ali kakav drajv. Radi se o Store Art modelu od 500 GB, koji u startu daje do znanja da je tu da vas osvoji svojim atraktivnim izgledom. Ipak, to nije ni izbliza najjači adut ovog modela, što ćete shvatiti čim malo “zapipate” ispod površine. Toshiba za potrebe ovog hard diska koristi sopstvene 2,5-inčne diskove, a u toj klasi je jedan od najvećih proizvođača (u principu, najveći nakon kompletiranja integracije Fujitsu odeljenja za hard diskove, koje je nedavno kupljeno).
       

      Pakovanje je tradicionalno bogato ukrašeno, te “načičkano” korisnim informacijama u vezi sa diskom. Već tu zatičemo podatak da disk nudi antišok zaštitu u vidu senzora, hardversku enkripciju, kao i bekap softver, koji može obavljati funkciju jednostavnog bekapa, ili pak “preseliti” kompletan operativni sistem zajedno sa svim podešavanjima. Svakako postoji određen broj korisnika kojima ovakve mogućnosti znače. Sav softver se isporučuje na samom disku (NTI BackUp Now EZ, McAfee Security Center), te nema nikakvih optičkih diskova u pakovanju. Uputstvo od preko 400 strana zaista zvuči “zastrašujuće na prvu”, ali se ipak radi o preko dvadeset jezika koji se nalaze unutra.
       

      Sam disk je zanimljivog dizajna, sa glossy površinama. Gornji deo je napola presečen između crne i  vatreno crvene boje, a u ponudi su modeli različitih kapaciteta sa drugačijim bojama. Na donjoj strani se nalaze dve velike nožice za prijanjanje diska. Kao indikator rada služi LE diodica bele boje, neprimetno integrisana u gornju površinu, na kojoj se nalazi i Toshiba logo. Zamerkica koju bismo uputili bi se odnosila na kablić koji se isporučuje uz disk, koji bi mogao biti i nešto duži. Prilikom kopiranja, disk je jedva mlak. Koristi se Toshiba disk, što – naravno – ne iznenađuje.
       

      Sve u svemu,Toshiba ima izuzetnog kandidata u ponudi. Ponašanje diska je veoma dobro, a svakako ne treba zaboraviti na njegove dodatne mogućnosti, što mu daje na vrednosti. Od japanske kompanije prepoznatljive po kvalitetu nismo ništa drugo ni očekivali – plašili se možda jesmo, nenaviknuti na Toshiba eksterne sisteme za skladištenje podataka, ali su sve naše eventualne bojazni vezane za manjak iskustva na ovom tržištu ili u vezi dizajna vrlo brzo razduvane.

      Hitachi

      Kompanija Hitachi je jedan od velikih proizvođača hard diskova, ali do pre izvesnog vremena nije bila preterano prisutna na našem tržištu. U suštini, nije bila preterano prisutna nigde kada govorimo o eksternim diskovima, fokusirajući se na neke druge oblasti rada. Ipak, vremena se menjaju, i danas se svaki brend, koji drži do sebe na  polju hard diskova uopšte, trudi da uvrsti eksterne diskove u svoju ponudu. Međutim, i ovde nismo znali šta tačno možemo očekivati od još jednog japanskog giganta. Međutim, dobili smo sjajan proizvod. Ne krase ga neke posebne mogućnosti (od dodatnih stavki vredi istaći samo Local Backup softver koji se isporučuje i koji omogućava osnovne mogućnosti redovnog bekapovanja), ali kombinacija ekstravagantnog dizajna, utiska da nudi nešto drugačije, te odličnih performansi koje se “šetaju” na samoj gornjoj ivici teoretskih mogućnosti USB 2.0 standarda, ostavlja izuzetno povoljan utisak na nas.
       

      U pakovanju zatičemo duži USB kabl, koji se pri kraju grana na dva USB konektora, jedan – uslovno rečeno – glavni i jedan pomoćni, pri čemu “viseći” kabl služi da obezbedi dodatno napajanje iz susednog USB porta u slučaju da se na primarni USB port ne doprema dovoljno struje. Na prvi pogled je jasno da disk karakterišu specijalne dizajnerske šare i pattern koji ga odvaja. Međutim, ono što dodatno ulepšava utisak tokom korišćenja jeste uzdignuta donja strana, koja nije ravna kao kod ostalih diskova. Pride, na donjoj strani su upravo u tom udubljenju smeštene dve duguljaste LE diode bele boje, koje svetle kada je disk aktivan. Kao što se i moglo očekivati, i Hitachi koristi upravo svoj hard disk unutar kućišta.
       

      Disk je bio hladan prilikom kopiranja u bukvalnom smislu te reči, i sa te strane od nas sve pohvale! Ponovo smo imali situaciju da nismo znali šta tačno da očekujemo, da bi naše bojazni bez problema bile razvejane. Hitachi SimpleDrive Mini, kapaciteta 500 GB, predstavlja odličan izbor i ravnopravnog takmaca koji može da izađe na crtu bilo kome u tržišnom nadmetanju. Pomenimo da njegova prednost za koji MB više u odnosu na konkurenciju može veoma dobro da dođe u situacijama kada se diskovi puno u većoj meri.
       

      Samsung

      I južnokorejski gigant ima svog predstavnika na našem prikazu. Radi se o S2 Portable modelu, kapaciteta 500 GB. Naravno, u ponudi su razni modeli manjih i većih kapaciteta, kao i u (što je, da se ne lažemo, za neke korisnike podjednako bitno) raznim bojama – crnoj, plavoj, pink, crvenoj, beloj…Na našem testu se našao model crne boje. Ipak, daleko bitnije od toga jeste konstatovati da je i Samsung ušao u ovo tržište, „gađajući“ lifestyle pristup, koji se može pokazati sasvim ispravnim u tržišnim nadmetanjima budućnosti.
       

      Zajedno sa diskom, u paketu zatičemo i USB kablić osrednje dužine, ali i polutvrdu oblogu za nošenje, u kojoj možete držati disk. Ne bismo rekli da se radi o kesici, jer se radi o ipak nešto tvrđem materijalu, koji se teško savija. No, svakako je lepo videti ovakav dodatak. Gornja strana je glatka, ali izdeljena šarama, dok je donja tvrda, teksturisana plastika. Indikator rada u vidu široke plave linije svetlosti je nešto na šta smo već navikli na Samsung televizorima, kamkorderima i drugim aparatima.
       

      Ono najbitnije jeste da Samsung nikako ne razočarava performansama, naprotiv. Brzina je sasvim dobra, nema neprijatnih iznenađenja, disk je jedva mlak u radu. Korisnici će ceniti informaciju da i južnokorejski gigant isporučuje određene aplikacije na svojim diskovima, koje daju dodatne mogućnosti. Naime, Samsung Auto Backup omogućava podešavanje automatskog bekapa, kao što i samo ime sugeriše, dok Samsung SecretZone omogućava korisniku da izdvoji i šifrom zaštiti deo svojih podataka, odnosno deo prostora na disku. Na ovaj način se brzo i lako disk deli na deo  kome samo vlasnik ima pristup, kao i deo kome svako može pristupiti (naravno, alternativno možete zaštititi kompletan disk), što može biti posebno pogodno u slučajevima kada se disk deli unutar firme, ili kada ga koriste i ukućani.
       

      Samsung je, ukupno gledano, veoma korektan izbor. Sa svojom polutrvdom torbicom za nošenje, solidnim i lako upotrebljivim softverom i dobrim performansama, uz lifestyle orijentaciju, veliki izbor boja i moderan dizajn, S2 će svakako imati svoju publiku. Zaslužuje je čak i da iza njega ne stoji takav brend kao što je Samsung, jer se radi o veoma korektnom disku, ukupno gledano.

      Silicon Power

      “Moć Silicijuma” na našem tržištu donedavno nije bilo moguće osetiti. Međutim, odskora je i to moguće, pošto se konkurencija prilično zaoštrila. Kompanija Silicon Power je videla svoju šansu i iskoristila priliku da uskoči na brojna tržišta, uključujući i naše. Njihova Armor serija diskova je posebno privlačna zbog brojnih karakteristika kojima se drugi proizvođači ne mogu podičiti, a uskoro ćemo doći do toga. Sadržaj pakovanja se razlikuje od dosadašnjih utoliko što se u njemu nalazi i mini-CD sa aplikacijama, dok ih većina ostalih proizvođača isporučuje na samom hard disku. Konsekventno, hard disk je “čist” i na njemu nema nikakvih podataka. Armor A50 koji nam je “dopao” šaka nudi kapacitet od 500 GB. Disk je u kućištu koje je kombinacija crne i bež boje. Rekli bismo, sušta suprotnost Samsungovom modelu. Dok pomenuti ide na lifestyle adut, Armor je upravo “muškobanjast”, za “muškarčine”, rekli bismo ako moramo da opišemo osećaj koji imamo dok koristimo disk.  Primetićete da se na gornjem delu nalazi taster – radi se o tasteru za bekap pritiskom na dugme, što je mogućnost koju možete podesiti iz softvera. U radu, dugme svetli plavom bojom, a odmah tu je i indikator transfera, crvene boje. Spomenimo da i ovaj disk ima USB kabl koji se pri kraju grana na dva USB konektora, jedan – uslovno rečeno – glavni i jedan pomoćni, pri čemu “viseći” kabl služi da obezbedi dodatno napajanje iz susednog USB porta u slučaju da se na primarni USB port ne doprema dovoljno struje.
       

      No, aduti Armor A50 diska još nisu ni izašli na videlo. Za početak, ime nije dobijeno slučajno. Ovaj drajv je rađen po standardima američke armije i otporan je na snažne mehaničke udare. Otuda i naziv Armor, odnosno Oklop.  Već smo pomenuli da podržava bekapovanje jednim klikom na dugme. Sa opciono priloženog diska možete instalirati antivirus, bekap softver, ali i zaštititi pristup podacima pomoću šifre. Sve u svemu, Silicon Power nudi kompletan paket za korisnike koji traže dosta od svojih eksternih diskova, a istovremeno je lako prilagodljiv i upotrebi od strane nezahtevnih korisnika.
       

      Ukupno gledano, Armor A50 hard disk je u potpunosti zadovoljio sva očekivanja koja smo mogli imati od jednog modernog eksternog drajva. Da li će vam se njegov dizajn dopasti ili ne, to je već drugo pitanje, ali je sigurno da se radi o kvalitetnom proizvodu.
       

      Freecom

      Od strane kompanije Freecom smo dobili Mobile Drive XXS, kojim se kompanija diči kao “najmanjim mobilnim diskom na svetu. Da li je zaista tako, ne možemo eksplicitno da potvrdimo, ali je fakat da su dimenzije diska veoma male i da praktično jedva nadilaze dimenzije “golog” hard diska koji se koristi unutra. Ipak, dimenzije su u nivou, recimo, My Passport Essential linije kompanije WD, tako da ne mislimo da je titula baš sasvim zaslužena. Kako god, u pakovanju zatičemo i izuzetno kompaktan (čitati, kratak) kabl kojim se disk povezuje (i preko koga komunicira) sa računarom. Problem koji vidimo u tome jeste što je kabl krut i zaista kratak, pa stvari dosta zavise od vaših gledišta ili potreba. Ukoliko, recimo, laptop držite na stolu, neće biti problema, ali nema šanse da zakačite disk na klasičan USB port na matičnoj ploči desktop računara, ili frontalni I/O panel. Vaš autor je imao tu sreću da njegovo kućište ima I/O panel na gornjem delu, te je tako morao da isproba disk (koji je pritom bio uzdignut).
       

      Sam disk izgleda vrlo elegantno, sa gumiranom presvlakom koja prekriva sam drajv unutra zajedno sa kontrolerom. Uniformno je crne boje, sa samo jednom rupicom koja se nalazi iznad broja koji označava kapacitet drajva. U konkretnom slučaju, to je 500 GB. Obloga je istovremeno sasvim solidan izolator, te nema preterane emisije toplote tokom rada. Na disku se nalazi antivirus aplikacija, koja se opciono može instalirati.
       

      U principu, oko Mobile Drive XXS-a nema previše glavolomki. Radi se o vrlo privlačnom uređaju koji nudi osnovne funkcionalnosti, što mu je i bila namera. Nema nekih naprednijih stavki, ali ga karakteriše jednostavnost upotrebe. Već smo spomenuli naše mišljenje vezano za kabl, ali ukoliko vam ta stavka smeta, uvek možete upotrebiti neki duži USB – mini USB kabl i završiti posao. Bitno je da su performanse na nivou i da ne trpe u smislu funkcionalnosti zbog određenih dizajnerskih odluka. Stoga je Freecom Mobile Drive XXS veoma zanimljiv potencijalnim korisnicima koji cene čist dizajn sa visokom dozom minimalizma.
       

      LG

      Krug brendova koji na našem prikazu učestvuju sa jednim diskom završavamo sa kompanijom LG. Južnokorejski proizvođač se takođe ukljućuje u tržišno nadmetanje, a ambicije ne zaustavlja samo na “vanila” modelima već ambiciozno gura i multimedijalne diskove. No, potonji će biti predmet budućeg prikaza, a sada se posvetimo Mini HXD5 modelu kapaciteta 500 GB, obezbeđenom za potrebe ovog testa. LG promoviše ovaj eksterni drajv kao “Netbook prijatelja”, sa jasnom naznakom toga na kutiji i na samom disku. No, drajv ćete svakako lako koristiti na bilo kom računaru sa USB portom.
       

      Pakovanje sadrži drajv, kabl, kao i uputstvo i instalacioni mini disk, na kome se nalazi bekap aplikacija (i Windows 98 drajver, zlu ne trebalo). Drajv i kabl su mlečno bele boje. USB kabl se pri kraju grana na dva USB konektora, jedan – uslovno rečeno – glavni i jedan pomoćni, pri čemu “viseći” kabl služi da obezbedi dodatno napajanje iz susednog USB porta u slučaju da se na primarni USB port ne doprema dovoljno struje. Ivice i ćoškovi HXD5 drajva su zaobljeni, a na bokovima se nalazi zelena “lajsna”. Kada je drajv uključen, ispod nje se aktivira zelena LE dioda, koja služi kao indikator rada. Na donjem delu su četiri “nožice” koje poboljšavaju prijanjanje diska za podlogu.
       

      Uz drajv se isporučuje aplikacija za bekapovanje kojom možete taj proces detaljnije podesiti i automatizovati. Pažljiviji pratioci IT scene će primetiti da LG ne proizvodi sopstvene diskove. Pa čiji su onda diskovi unutra? Pst, nemojte nikom reći, ali kao što možete da vidite na priloženoj slici sa testa, unutra se nalaze diskovi ljutog rivala Samsunga. Naravno, iako su veliki rivali na drugim poljima, dva giganta se ne libe da nađu zajednički jezik kada im je to u interesu. Zagrevanje je vrlo blago, a posle intenzivnog kopiranja, drajv postaje jedva mlak na dodir.
       

      U principu, LG u HXD5 drajvu nudi zanimljiv proizvod za korisnike kojima je stil na prvom mestu, ali se i dalje radi o sasvim korektnom uređaju solidnih karakteristika. Za one kojima se bela boja ovog modela ne dopada na raspolaganju je mnoštvo dizajnerskih rešenja, pošto LG takođe snažno “udara” na lifestyle polje i atraktivnost.

      Seagate

      Seagate je najveći proizvođač hard diskova na svetu, ali na tržištu eksternih drajvova nije baš toliko bio prisutan, niti na svetskom nivou, niti na domaćem tržištu. Kompanija se fokusirala na “štancovanje” diskova i nije previše pažnje posvećivala eksternim drajvovima. Skorašnja ekonomska kriza je na sve ostavila velike posledice, ali i pre krize se jasno videlo da proizvodnja diskova stagnira u globalnom smislu, te su velike firme tražile potencijal za proširenje svog poslovanja. Seagate je na taj način zakoračio u sfere eksternih diskova.
       

      Na našem prikazu su prisutni sa dva modela, oznaka Expansion i FreeAgent Go. Model Expansion je baziran na nešto drugačije koncepiranom 2,5-inčnom disku. Naime, Seagate i WD su se dosetili da barijeru (koja trenutno iznosi 640 GB) mogu probiti kreiranjem nešto viših 2,5-inčnih diskova (standardna visina iznosi 9,5 milimetara).
       

      Ovakvi diskovi ne bi se mogli koristiti u notebook računarima, ali su itekako pogodni za tržište eksternih drajvova, tim pre što njihovi kapaciteti zvuče bombastično. Naravno, firma u oba modela koristi diskove koje je sama izradila.
       

      Seagate Expansion je krajnje simplifikovan drajv. Radi se o jednostavnom i funkcionalnom drajvu, nešto većih dimenzija (pre svega visine) nego što smo navikli, te zakrivljenih ivica. Na prednjoj strani se nalazi Seagate simbol, a zanimljivo je da USB konektor nije pozadi, već na boku. Dole su smeštene četiri masivnije nožice za prijanjanje diska uz podlogu. Uz njega se ne isporučuje nikakav softver niti aplikacija, osim aplikacije za registraciju. Naprava je u potpunosti crna, uz mali LED indikator zelene boje na gornjem delu diska. Ovo je jednostavan drajv koji donosi dosta kapaciteta, uz zadržan određeni stepen mobilnosti.
       

      Sa druge strane, Seagate FreeAgent Go je klasičan mobilan disk. Iako sličnih dizajnerskih pravaca u generalnom smislu, ovaj uređaj je dosta niži, tanji, te zaista deluje “mobilnije”, uslovno rečeno. Disk je veoma tanak, i na njegovom gornjem delu se nalaze otvori, koji kada je disk aktivan svetle belim pozadinskim osvetljenjem čineći na prvi pogled dopadljiv efekat.  Na donjoj strani nema nikakvih nožica, a konektor je smešten pozadi. Uz drajv se isporučuje softver za automatski bekap i sinhronizaciju podataka sa PC računarom, ali i Muvee aplikacija za rukovanje multimedijalnim sadržajima.
       

      Ukupno gledano, Seagate ima da ponudi ne samo ono što smatramo standardnim, već i vanstandardne opcije, što smo i očekivali od giganta PC industrije i tržišta hard diskova. I korisnici kojima treba veći kapacitet imaju izbor u vidu Expansion serije, koja – istina – ima nešto veće dimenzije, ali koja nudi dosta kapaciteta, i to bez potrebe za dodatnim strujnim kablom. Za korisnike kojima trebaju diskovi manjih dimenzija, tu je FreeAgent Go, dostupan u raznim kapacitetima.

      Prestigio

      Brend Prestigio nije toliko poznat na našem tržištu kao neki drugi brendovi koje smo do sada spominjali, ali itekako ima šta da ponudi našem kupcu. Pored simpatično dizajniranih drajvova, vredi spomenuti i ekstravagantne modele, ne samo po izgledu već i po opcijama i mogućnostima koje donose. Kako vam zvuči 2,5-inčni disk u ekskluzivnom pakovanju sa eSATA portom? Da, ima i toga u ponudi. Pogledajmo šta nam je sve stiglo na test. Dobili smo tri eksterna diska – Data Safe, Data Safe II i Data Racer II. Prva dva diska predstavljaju osnovu ponude i pristupačnije varijante koje ovaj brend nudi. O trećem ćemo naknadno.
       

      Prestigio Data Safe II nosi još i alternativni naziv Portable Leather Hard Drive. Verovatno već to jasno ukazuje da se radi o uređaju koji sa sobom nosi određenu dozu luksuza. To je ispraćeno kroz nekoliko dodataka u samom paketu. Ne, ne mislimo samo na softver za kopiranje ili antivirus softver koji se isporučuju uz njega, već na neke naizgled obične dodatke. Drajv na sebi ima taster za paljenje, kojim se uređaj aktivira, što može prijati korisnicima koji žele da kontrolišu da li je disk uključen bez obzira da li je povezan sa računarom. Dalje, isporučuje se sa dva kabla – jednim kraćim koji se koristi ukoliko nije neophodan dugačak kabl, i jednim dužim, sa dva USB porta na kraju od kojih se drugi može povezati ukoliko se preko jednog ne dobija dovoljno struje. Uz disk se dobija i kožna torbica za nošenje.
       

      Sam disk ima, kao što smo rekli, kožnu oblogu, u kombinaciji sa metalnim delom na kome su smešteni konektori, taster za paljenje, kao i taster za automatsku sinhronizaciju podataka. Softver dolazi na mini disku, koji je sastavni deo paketa. Rekli bismo da je “veoma prijatan pod prstima”, a uz sve to, sam drajv ima veoma zanimljive mogućnosti i bogato pakovanje. Za sam kraj konstatujmo da je za Data Racer II kompanija Prestigio odabrala korišćenje WD diskova.
       

      Naredni na listi nam je Prestigio Data Safe (bez ikakvog sufiksa). Radi se o jednostavnom, elegantnom disku koji nema ambicija ka isporučivanju nagomilanog luksuza, ali i dalje ispunjava određene standarde. Kućište mu je izrađeno od crne plastike, sa blagom dozom sjaja na središnjem delu. Uz njega takođe ide kabl koji na jednom kraju ima dva USB porta, za slučaj da je potrebno obezbediti dodatno napajanje. Ponovo vrlo jednostavan princip rada – ubode se mini strana USB kablića u disk, druga strana u računar i plavi indikator rada već počinje da svetli. Za ovaj drajv se Prestigio opredelio da u njega ugrađuje Toshiba diskove. U pakovanju nema nikakvih diskova sa softverskim alatkama, niti ih ima na samom disku. Kao što smo rekli – jednostavno rešenje namenjeno onima kojima treba rudimentarna i bazična mogućnost mobilnog diska.
       

      Na red dolazi i treći disk, koji je prava poslastica u punom smislu te reči. Prestigio Data Racer II već u samom startu svojim luksuznim pakovanjem odaje utisak da  se radi o proizvodu koji nije u istoj klasi sa ostalima, već čini klasu za sebe. Otvaranjem pakovanja nailazimo na izuzetno dizajniran disk, koji svojim izgledom najviše podseća na trkačka kola. Nešto je većih dimenzija u odnosu na ostale diskove, a njime dominira kontrast između dominantne crvene boje i crno-sivih šara. Na donjoj strani su četiri velike teflonske površine koje pomažu prijanjanje diska. Kablovi su takođe crvene boje, u skladu sa osnovnim dizajnom uređaja. Takođe, svakako treba pomenuti i elegantnu futrolu za disk, koja je takođe deo luksuznog pakovanja.
       

      Međutim, ono ključno zatičemo na zadnjem delu – ovo je eksterni drajv sa USB, ali i eSATA portom! Potonji će vam omogućiti da barem udvostručite brzinu transfera (pa i više, u zavisnosti od popunjenosti diska), i predstavlja izuzetnu retkost na 2,5-inčnim mobilnim eksternim drajvovima. Ovde ćemo odmah dati upozorenje da se uređaj može koristiti i samo preko USB-a, ali da u slučaju da želite da koristite eSATA interfejs, disk i dalje mora biti povezan i jednim USB kablom sa računarom kako bi dopremao struju – eSATA se u svojoj izvornoj varijanti koristi samo za transfer podataka, ali ne i napajanje uređaja.
       

      Priložili smo rezultate koje disk ostvaruje i preko USB i preko eSATA interfejsa, tako da lako možete uporediti koliki je dobitak, te proceniti da li je razlika u performansama vredna dodatnog novca. Jednostavno, preko eSATA interfejsa disk pruža maksimum performansi koje se mogu očekivati od jednog eksternog drajva. Spomenimo i da se koriste 2,5-inčni diskovi koji se vrte na 7200 rpm. Možda je i šteta što su performanse (uz dizajn) jedini aduti ovog diska, odnosno što uz njega ne ide i neki dodatan softver, poput bekap klijenta ili da ima antišok zaštitu. Sa druge strane, to bi dodatno povećalo cenu drajva. Ne isporučuje se ništa od dodatnog softvera, ali a disku su smešteni manual i TurboHDD drajver (koji, naravno, ne radi na novijim operativnim sistemima jer nije potreban). Inače, opet u jednom Prestigio uređaju zatičemo Toshiba disk.
       

       

      Western Digital

      Treba li uopšte pisati uvod za takvu firmu kao što je WD kada govorimo o eksternim diskovima? WD je gigant IT industrije, drugi po veličini proizvođač hard diskova na svetskom nivou, ali na polju eksternih rešenja je bio jedan od pionira i ušao je u celu priču veoma davno, tako da danas ima razgranatu ponudu u svim domenima. Ko nije čuo za Passport, recimo? WD nudi i jednostavne diskove, i NAS rešenja, i multimedijalne uređaje bazirane na hard diskovima. No, još lepše u celoj priči je što je WD veoma dugo na našem tržištu, tako da su naši čitaoci već imali priliku da se upoznaju sa njihovim rešenjima, a korisnici priliku da koriste njihove proizvode.
       

      WD Elements serija je zamišljena kao low-end u WD ponudi eksternih modela, zasnovana na diskovima ranije generacije u novom, plastičnom kućištu. Za potrebe testiranja smo dobili jedan takav disk, kapaciteta 320 GB. Kako je fokus na što većoj pristupačnosti, nimalo ne iznenađuje što disk dolazi bez ikakvih ambicija ka luksuziranjima po bilo kom pitanju.

      Uz disk ne dolaze nikakve aplikacije, u pakovanju nema ničega osim drajva i kablića. Kućište je od krute plastike, sa glossy lajsnama, uniformno crne boje. Pozadi, uz konektor, je smešten mali indikator rada koji svetli belom bojom. Prilažemo rezultate koje ostvaruje ovaj drajv, a verovatno nema nikakve potrebe za daljim komentarima, osim da primetimo da uređaj postaje mlak nakon dužeg korišćenja.
       

       

      WD My Passport Essential i WD My Passport Essential SE su vrlo slični, a opet donekle različiti. Ovi diskovi nude kapacitete od 500 GB, odnosno 750 GB. Kada se već razlikuju po kapacitetima, odmah “ispucajmo” sve razlike između ova dva inače slična drajva. Sećate se šta smo rekli kod Seagate diskova? Seagate i WD su se dosetili da barijeru u kapacitetu (koja trenutno iznosi 640 GB) mogu probiti kreiranjem nešto viših 2,5-inčnih diskova (standardna visina iznosi 9,5 milimetara). Ovakvi diskovi ne bi se mogli koristiti u notebook računarima, ali su itekako pogodni za tržište eksternih drajvova, tim pre što njihovi kapaciteti zvuče bombastično. Upravo je tu razlika između ovih drajvova, pa je model većeg kapaciteta nešto masivniji, koji milimetar širi i viši. Ne radi se o velikim razlikama i dizajnerski obe naprave prate identičan stil. My Passport zaista izgleda kao minijaturni My Book, poput neke vrste džepnog rečnika koji samo čeka da bude otvoren prvom prilikom. Inače, moramo primetiti da je WD model od 750 GB primetno manjih dimenzija od Seagate “debljuce” koga smo već isporbali, Expansion modela.

      U pakovanjima zatičemo same diskove sa pratećim USB kablom, te kratka uputstva. Drajvovi su glossy crne boje, mada su korisnicima na raspolaganju brojni Passport modeli plave, crvene, bele i drugih boja. Zaobljenih su ivica i izrađeni su od visokokvalitetne plastike. Lični utisak je da su veoma dopadljivi. Ispod možete videti i rezultate koje ova dva drajva ostvaruju.
       

      Ono za šta nismo sigurni koliko će se dopasti korisnicima koji vole “čiste drajvove” jeste interna struktura diska u inicijalnom stanju. WD diskovi iz ove serije stižu sa jednom read-only particijom, veličine 614 MB. Na njoj su smešteni razni fajlovi i instalacije, pre svega uputstva, kao i aplikacije koje se isporučuju. WD isporučuje SmartWare softver, pomoću koga možete automatizovati proces bekapovanja podataka. Takođe, opciono je omogućena i enkripcija i zaštita podataka pomoću šifri, a Drive Lock podržava 256-bitnu hardversku enkripciju. Generalno gledano, diskovi su “na mestu”, što bi se reklo, i nude mainstream korisniku neke interesantne opcije u vrlo dopadljivom, elegantnom pakovanju. Kao nekadašnji korisnik primetno većih Passport diskova upravo ove kompanije, autor ovih redova smatra da su diskovi, kada su izgled i dimenzije u pitanju, evoluirali u vrlo pozitivnom smeru.
       

      Konačno, red je stigao i na WD My Passport Elite, kapaciteta 500 GB, koji bi trebao da bude kruna ponude kompanije WD u ovoj kategoriji uređaja. My Passport Elite je naprednija verzija prethodnika, utoliko što dodaje zanimljivo osmišljeno postolje, koje omogućava da se disk drži uspravno. U postolju je ugrađen USB port na koji se disk “nakači”, a tada napred svetli beli indikator rada. Postolje se povezuje direktno sa USB portom preko svog kabla. Alternativno, disk možete povezivati sa računarom bez postavljanja u postolje, odnosno korišćenjem klasičnog USB kabla. Sve što smo rekli u prethodnim pasusima za My Passport modele, važi i ovde, uključujući i podelu drajva na read-only deo sa aplikacijama i uputstvima i na ostatak koji je slobodan za upis i brisanje po želji, programe koji se isporučuju, te mogućnosti diska.
       

      Razlika je, međutim, u kvalitetu i tipu izrade, i donekle u detaljima dizajna. Ne samo što uređaj izgleda za ukus autora elegantnije (nema glossy sloja, već postoji anti-scratch nanos i mat crna boja, a bočne strane su sive na tri strane), već i pod rukom deluje nešto kvalitetnije uređano. Taj osećaj je teško opisati, ali se stiče kada držite u rukama oba uređaja istovremeno. Ipak, My Passport Elite i dalje ima kućište izrađeno od plastike. Pri čemu, naravno, ne kažemo da je to faktor kojim se trebate obavezno rukovoditi prilikom kupovine. Evo i rezultata koje ostvaruje My Passport Elite.
       

      Ukupno gledano, WD ima “za nekoga sve, za svakog ponešto”. Od jeftinih i pristupačnih modela, preko mainstream verzija, sve do elegantnih diskova više klase, svi su dostupni i u različitim kapacitetima i pokrivaju sve cenovne razrede, a dostupni su i u raznim bojama, što dokazuje da i WD prati aktuelne trendove potrošačke elektronike. U svakom slučaju, gotovo sve kategorije korisnika mogu pronaći nešto za sebe u WD ponudi, osim ukoliko nemaju određenih, specifičnih potreba,poput zahteva za diskovima sa uvećanom otpornošću na mehaničke udare.

      Transcend

      Konačno, na red dolazi ambiciozni Transcend. Ova firma deluje veoma agresivno na domaćem tržištu, praktično je svuda možete videti, čak i u prodavnicama koje nisu specijalizovane za prodaju računarske opreme. Karakteriše ga solidan odnos kvaliteta i cene, a spomenute ambicioznosti svakako ne manjka, što u kombinaciji sa raznovrsnošću čini da modeli ove kompanije budu najprisutniji na ovom testu kada govorimo o brendovima. Čak pet diskova sa Transcend potpisom nam je “dopalo šaka”. Bez daljih priča, ispitajmo njihove karakteristike.

      Najpre ćemo se posvetiti Transcend StoreJet 18M kapaciteta 120 GB i Transcend StoreJet 25M kapaciteta 500 GB, mobilnim diskovima koji tako nalikuju jedan drugom, a opet su tako različiti. Radi se o modelima brojnih zajedničkih karakteristika, između kojih je glavna razlika u tome što model sa sufiksom 18M jeste 1,8-inčni drajv, a model sufiksa 25M predstavlja 2,5-inčni drajv, i iz toga potiču sve njihove razlike. Razlika u kapacitetu je jasna – 1,8-inčni diskovi ne mogu da prate “veću braću” kada se radi o kapacitetu. Ipak, oni su veoma malih dimenzija i omogućavaju kreiranje “zaista mobilnih” diskova koji se sa lakoćom mogu nositi u bilo kakvom džepu. Razlike u performansama praktično da nisu i bitne, jer je ionako USB transfer ograničavajući faktor.
       

      U kutijama zatičemo same drajvove, prateće kablove, te knjižice sa uputstvima. Dizajnerski gledano, drajvovi su u startu urađeni da ostavljaju utisak da su u nekakvoj “kesici”, pošto rapolažu gumiranom oblogom od materijala poliretana, koja ublažava efekte mehaničkih udara. Kombinacija sive/crne i narandžaste boje će nekome delovati privlačno, nekom drugom odbojno, ali je svakako neuobičajena u odnosu na ono što imamo priliku da viđamo. Na gornjem delu diska je smešten simbol kompanije Transcend, kao i – što je mnogo bitnije – taster za automatski bekap jednim pritiskom na dugme.

      Na samom drajvu su smeštena obimnija korisnička uputstva, kao i prateći softver. StoreJet Elite softver donosi sve mogućnosti za bekapovanje koje zatičemo i kod drugih diskova koji imaju takav tip softvera, ali i još ponešto. Na primer, tu je opcija za seljenje mejlova pomoću par klikova, ili pak omiljenih sajtova iz browser-a. Nije nešto što će značiti najvećem broju korisnika, ali jednom delu bi ipak moglo značiti. Funkcije automatskog bekapa i bekapa pritiskom na jedno dugme su takođe omogućene. Uz solidne performanse, StoreJet 18M i 25M su sasvim sigurno najinteresantniji diskovi u Transcend ponudi.
       

      Sledeći na tapetu nam je Transcend StoreJet 25F. Kod ovog modela, proizvođač u prvi plan ističe kompaktnost, odnosno ti što je “15% kraći od tipičnih prenosivih diskova”. Ipak, to možda važi za stariju generaciju diskova, pošto je od mnogih modela na ovom testu drajv većih (ne puno, ali ipak većih) dimenzija. Moramo spomenuti da se uz StoreJet 25F dobija mekana torbica za nošenje. Po svom izgledu, rekli bismo da su StoreJet 25F i Samsung S2 “braća blizanci”.

      Model kompanije Transcend karakteriše crna površina sa glossy slojem na gornjoj strani, duguljasti plavi indikator rada, kao i tanak profil. Šik dizajn u kombinaciji sa asimetričnim, zaobljenim ivicama će svakako privući poklonike elegantnih naprava. Ono što je bitno naglasiti jeste da je StoreJet Elite softver i dalje tu, sa svojim mogućnostima za bekapovanje, automatizaciju, prenos podešavanja, kao i zaštitu podataka na disku, tako da sve što je rečeno za prethodne drajvove važi i za ovaj (a važiće i za preostale Transcend drajvove, imajući u vidu da je pomenuti softver standardan deo ponude u kompletnom portfoliju). Ukupno gledano, StoreJet 25F je korektan drajv, koji karakteriše solidan nivo upotrebljivosti.
       

      Najzad, došli smo i do Transcend StoreJet 25P i Transcend StoreJet 25C drajvova. Model StoreJet 25P je dizajniran za one kojima treba drajv za svakodnevnu upotrebu i prenošenje podataka. Jednostavnog i elegantnog dizajna sa crnim šarama na vrhu, kućište diska je izrađeno od jeftine plastike, koja je međutim dobro “ukockana”, te ne dolazi do krckanja, nema delova koji se mogu “pomeriti za pola milimetra” i slično. Plavi indikator rada je smešten na zadnjoj strani kućišta.

      Rekli bismo, solidan drajv po solidnoj ceni za nezahtevne korisnike, kojima međutim treba naprava za koju im neće biti maltene žao da je intenzivno koriste. Ponovo, sve stavke koje smo govorili u vezi sa StoreJet Elite softverom i mogućnostima koje on donosi važe i u ovom slučaju. Još dve stavke izdvajaju ovaj disk od ostalih. Najpre, tu je torbica za nošenje nešto većih dimenzija, a samo kućište je urađeno tako da korisnici mogu (uz odvrtanje šrafa) pristupiti unutrašnjosti i lako zameniti drajv u slučaju potrebe ili želje.
       

       

      Najzad, StoreJet 25C je namenjen “onima koji žele da jasno ukažu na svoju modernu eleganciju”, ako je verovati kompanijinim propratnim materijalima. U praksi, ovaj drajv se najviše ističe svojim kućištem, koje je na gornjem delu izrađeno od refleksivnog metala, a na donjem delu od plastike, i na taj način se jasno izdvaja od ostatka ponude. Pri zadnjem delu je smeštena i LE diodica plave boje, koja služi kao indikator rada. Drajv je tanak, a njegov ispolirani metal možete sakriti daleko od očiju radoznalih smeštanjem u priloženu torbicu, koja ima i rajsferšlus, pride, za razliku od rešenja koja smo do sada viđali. Performanse su u principu u skladu sa ostalim modelima koji se oslanjaju na USB 2.0 interfejs. Softver je, ponovo, identičan i daje veoma dobre mogućnosti budućim vlasnicima. Inače, Transcend koristi Hitachi, Seagate i Toshiba diskove u svojim drajvovima, u zavisnosti od modela i serije.

      Tabela sa rezimiranim karakteristikama

      Priložena tabela govori sama za sebe. Više detalja i informacija, naravno, možete dobiti u samom tekstu na prethodnim stranicama.
       

      Drajv

      Verbatim Portable Hard Drive 640 GB

      Toshiba Store Art 500 GB

      Hitachi SimpleDrive Mini 500 GB

      Samsung S2 Portable 500 GB

      Silicon Power Armor A50 500 GB

      Freecom Mobile Drive XXS 500 GB

      LG Mini HXD5 500 GB

      Seagate Expansion 750 GB

      Seagate FreeAgent Go 500 GB

      Brzina transfera (MB/s)

      29,6

      33,5

      35,1

      33,3

      32,6

      33,1

      31,9

      34,2

      34,3

      Vreme pristupa (ms)

      17,5

      18,3

      21,5

      18,3

      18,3

      18,6

      20,1

      21,0

      25,6

      Softver za bekap

      Da

      Da

      Da

      Da

      Da

      Ne

      Da

      Ne

      Da

      Softver za zaštitu podataka (enkripcija)

      Ne

      Da

      Ne

      Da

      Da

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Posebna antišok zaštita

      Ne

      Da

      Ne

      Ne

      Da

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Cena (€)

      106

      89

      88

      82

      90

      103

      89

      157

      109

      Drajv

      Prestigio Data Safe 500 GB

      Prestigio Data Safe II 500 GB

      Prestigio Data Racer II 500 GB

      WD Elements 320 GB

      WD My Passport Essential 500 GB

      WD My Passport Essential SE 750 GB

      WD My Passport Elite 500 GB

      Brzina transfera (MB/s)

      30,8

      33,7

      66,7

      34,1

      33,8

      34,3

      33,1

      Vreme pristupa (ms)

      17,3

      18,8

      18,3

      17,2

      18,3

      19,0

      18,7

      Softver za bekap

      Ne

      Da

      Ne

      Ne

      Da

      Da

      Da

      Softver za zaštitu podataka (enkripcija)

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Da

      Da

      Da

      Posebna antišok zaštita

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Cena (€)

      80

      102

      132

      74

      97

      124

      104

      Drajv

      Transcend StoreJet 18M 120 GB

      Transcend StoreJet 25M 500 GB

      Transcend StoreJet 25F 500 GB

      Transcend StoreJet 25P 500 GB

      Transcend StoreJet 25C 320 GB

      Brzina transfera (MB/s)

      33,2

      33,1

      33,3

      31,8

      30,9

      Vreme pristupa (ms)

      22,3

      18,7

      18,2

      17,9

      17,6

      Softver za bekap

      Da

      Da

      Da

      Da

      Da

      Softver za zaštitu podataka (enkripcija)

      Da

      Da

      Da

      Da

      Da

      Posebna antišok zaštita

      Da

      Da

      Ne

      Ne

      Ne

      Cena (€)

      57

      76

      82

      79

      80

      Rezultati i cene u grafičkim tabelama

       

      Zaključak

      Nakon što smo propustili kroz šake tačno 21 eksterni disk, ostalo nam je da zaključimo ovaj prikaz. U vrlo smo nezgodnoj poziciji, iz više razloga. Pre svega, razlike među modelima su izuzetno male, pogotovo kada se govori o performansama. Dalje, određeni utisci su prilično subjektivni – poput dopadljivosti, ili pak utiska o kvalitetu izrade kada se porede dva diska sa plastičnim kućištima, koji se drže u ruci. Pride, postoje i razne varijacije, uglavnom kada govorimo o boji – drajvovi u raznim bojama i slično, tako da se utisak o dopadljivosti može drastično izmeniti. No, moramo se opredeliti da neke preporučimo više od ostalih.
       


      Toshiba Store Art 500 GB – Benchmark Editor's Choice Award

      Editor’s Choice ide za Toshiba Store Art disk. Drajv “deluje svetski” i Toshiba zaslužuje sve pohvale na račun dizajnerskog rešenja. Srećom, nije se vodilo računa samo o dizajnu, već i o još nekim karakteristikama i mogućnostima, pa tako Toshiba nudi i aplikacije za bekap, zaštitu podataka preko enkripcije, antišok zaštitu sa senzorom za detekciju pada. Sve to u izuzetnom kućištu, kako po pitanju dizajna, tako i po pitanju kvaliteta. Pride, sigurno je da deo pozitivnog efekta ide i na konto toga što nismo bili sigurni kako će izgledati naš susret sa novajlijom na tržištu eksternih diskova. Konačno, zašto da ne cenimo lepotu, makar u situaciji gde performanse manje-više ne utiču na konačan sud, jer su uglavnom identične? Jednostavno, Editor’s Choice je nagrada koja se na uporednom testu daje uređaju koga bi autor najviše želeo da ima od ponuđenih. Ovog puta, izbor bi pao na Toshiba Store Art.
       


      Prestigio Data Racer II 500GB – Benchmark Highly Recommended Award

      Highly Recommended nagrada ovog puta ide za najbrži model sa prikaza, odnosno jedini koji korisniku nudi eSATA port, a to je Prestigio Data Racer II. Nudi najbrži transfer, a i napadan dizajn će se bez sumnje dopasti velikom broju korisnika. Međutim, za pisca ovih redova je isti previše napadan (setite se šta smo pisali o subjektivnosti utiska pre samo dva pasusa), a drajv ne donosi nikakve dodatne mogućnosti po pitanju softvera. Slažemo se unapred da za neke korisnike to neće biti uopšte bitna stavka, ali se rukovodimo time da je bolje da opcija postoji, pa da se korisnik opredeli da li će je koristiti, nego da nije podržana uopšte. Pride, ovo je gotovo najskuplji model na testu.
       


      Transcend StoreJet 25M 500GB – Benchmark Best Buy Award

      Best Buy po tradiciji ide disku koji nudi najbolji odnos između cene i mogućnosti. Na testu smo imali uglavnom modele od 500 GB, upravo da bismo izbegli mogućnost da preplitanje cena i karakteristika utiče na naš konačni sud. Ovaj put, to bi bio Transcend StoreJet 25M. Za dlaku jeftiniji od ostalih, barem prema cenovniku kojim smo se rukovodili, ovaj drajv nudi i mogućnosti koje mogu puno značiti određenoj grupi korisnika – imaju antišok zaštitu, softversku solidnih karakteristika i tako dalje. To ne znači da ne bismo ovu titulu dodelili, recimo Hitachi Simple Drive Mini modelu kada bi on bio samo koji evro jeftiniji, ali stanje stvari je takvo. Mnogi će reći “Zašto onda ne i Editor’s Choice?” Upravo zbog subjektivnog utiska i (ne)dopadljivosti, odnosno izostavljanja onog “vau” osećaja kada prvi put ugledamo nešto. Ne kažemo da je to preterano merodavan kriterijum, ali Transcend drajvovi su nam nekako previše “obični” i “pod rukom” ne impresioniraju. No, naš generalan utisak o drajvovima određenog brenda ne treba da utiče na konkretan model, koji je pokazao sasvim solidan spoj karakteristika, performansi, mogućnosti i cene, tako da zasluženo odnosi ovu nagradu.

      Freecom diskove na test ustupio DirectLink.
      Transcend i LG diskove na test ustupio PiN Computers.
      Prestigio, Hitachi, Silicon Power, Toshiba diskove na test ustupio Asbis.
      Verbatim diskove na test ustupio PDS.
      WD diskove na test ustupio Kimtec

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test