VTX 3D Radeon HD 7970 X-Edition

VTX 3D Radeon HD 7970 X-Edition

VTX je brend koji na domaćem tržištu ne nailazi na posebno veliku prepoznatljivost. Korisnici vole da ih okarakterišu kao "kineze", iako ova ne toliko popularna kompanija verovatno ne zaslužuje pominjanje u negativnom kontekstu. Naprotiv, ovaj proizvođač često svoje modele bazira na referentnim i imaju nekoliko Radeona koji su izuzetno visoko fabrički overklokovani, a pritom imaju redovnu garanciju od dve godine. X-Edition serija spada u naprednije modele koji poseduju i "custom" kuler, a nama se na testu našao jedan pripadnik ove serije. Prvo pa muško, reč je o najboljem modelu iz VTX-ove ponude

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Test: VTX 3D Radeon HD 7970 X-Edition (Cena: najavljena oko 40.000 RSD)
      VTX 3D je svoj proizvod upakovao u veliku i ne preterano atraktivnu kutiju. Zbog upotrebe Ruby na prednjoj strani jasno je da je reč grafičkoj karti iz AMD-a, čak i kada se ostale oznake zanemare. X-Edition oznaka sugeriše fabrički overklokovanu verziju sa izmenjenim rashladnim sistemom. U slučaju Radeona HD 7770 ovaj sufiks je imao istinsku težinu, jer se radilo o jednom od najbržih HD 7770. Nadali smo se istom i od ovog modela.


      U velikom pakovanju nema mnogo dodatne opreme, ali kada se malo bolje razmisli, VTX 3D je isporučio više i od nekih daleko zvučnijih brendova. Ipak, sve ovo spada u regularnu opremu koja podrazumeva disk sa drajverima, kratko uputstvo, CrossFireX kablić i naponski “6pin to 8pin” molex, kao i “VGA to DVI” adapter.  

      Na prvi pogled VTX 3D ne izgleda ništa lošije nego bilo koji drugi proizvođač. Poput Sapphire-a, ASUS-a, MSI-a i sličnih, VTX 3D se odlučio za masivni kuler sa dva aktivna elementa, odnosno ventilatora. Njihov prečnik iznosi 90mm što se može konstatovati kao današnji standard. Veliki broj peraja obećava tih rad kao i velike dimenzije. Grafička karta je dugačka i masivna i očigledno je da se radi o pripadniku high-end segmenta.  

      Tek kada se malo bliže zagleda, mogu se primetiti neki detalji na kojima je VTX 3D uštedeo. Primera radi, sama plastika oklopa deluje pomalo “jeftino”, ali kako je reč o perifernom elementu karte, tako nešto se možda i može oprostiti. Sa druge strane, ispod oklopa je smešten masivni aluminijumski profil sastavljen od velikog broja rebara. Dugačak je i masivan, tako da u ovom, daleko bitnijem, domenu VTX 3D nije pravio kompromise.
       
      Prisutni su očekivano i heatpipe-ovi koji prenose toplotu sa izvora do udaljenih površina hladnjaka. Ima ih ukupno pet, a imaju prečnik između 7 i 8 mm što se svrstava u deblje primerke. Ponovo dolazimo do manje uštede, jer heatpipe-ovi nisu niklovani već je bakar vidljiv što ne utiče na efikasnost u bitnoj meri, ali je estetski daleko manje privlačno.  

       
      Možda jeste sitničavo, ali VTX 3D se definitivno nije potrudio oko sitnih i mnogima bitnih detalja, koji ne utiču nikako na funkcionalnost, ali zato mogu da odbiju kupce koji žele kozmetički besprekoran proizvod. Prosto, nalepnice sa oznakom su vrlo traljavo odštampane, a čim smo kartu izvadili iz pakovanja su počele da se odlepljuju. Čak i u slučaju da se to ne desi odmah, loš lepak definitivno neće dugo držati tokom korišćenja, jer povećana temperatura negativno utiče na ovakve stvari. Sve u svemu, problemi jesu banalni, ali verujemo da će pojedinci i na takve sitnice obratiti pažnju. Zato se valjda i kupuju brendirani proizvodi kod kojih se ovakve situacije ne dešavaju.  
       
       Kako je reč o Radeonu HD 7970, karakteristike su verovatno već svima odavno poznate. Podsetićemo se osnovnih detalja. Osnovu karte čini AMD-ov Tahiti čip izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu. Čip je zasnovan na GCN arhitekturi, a raspolaže sa 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 32 ROP jedinice. Naravno, podržava sve aktuelne tehnologije, kao što je DirectX 11.1, ShaderModel 5.0, OpenGL 4.2 itd. Implementirane su i popularne Eyefinity 2.0, HD3D, UVD i sl. koje smo pominjali veliki broj puta do sada.
       
       
      Tahiti GPU je uparen sa GDDR5 memorijskim čipovima potpisanim od strane kompanije Hynix. Njihov kapacitet iznosi ukupno 3 GB, a čipovi su raspoređeni na 384-bitni interfejs koji osigurava veliki protok podataka koji prelazi 250 GB/s čak i bez upotrebe najbržih čipova.  
       
      Zadnja stranica karte otkriva dva otvora što je svojevrsni omaž na referentni dizajn, a isto važi i za crvenu “traku” koja prolazi sredinom kulera. Naponska jedinica je takođe preuzeta iz referentnog modela, a filtriranje napona se vrši u pet faza.  

       
      Na gornjoj ivici PCB-a se nalaze dva CrossFireX konektora, koji obezbeđuje mogućnost povezivanja u multiGPU režim. Odmah do njega nalazi se i prekidač kojim menjate aktivni BIOS. Prvi je zaštićen od flešovanja, dok je drugi otvoren za izmene.  

      Karta je bogata video izlazima, a pored standardnog DVI-a i HDMI-a, tu su i dva mini DisplayPorta. Ovde moramo da napravimo zamerku, jer VTX 3D nije isporučio konvertor za sa mini na klasični DisplayPort, što kompanije poput Sapphire-a nikada ne bi zaboravile. Dakle, ukoliko vam zatreba, sami ćete morati da pronađete i kupite ovaj adapter, što nije toliki problem iz aspekta cene, već činjenice da ovi adapteri ne mogu da se kupe baš na svakom ćošku.  
       
      Za napajanje je potrebno obezbediti dva molex konektora, od kojih je jedan sa osam, a drugi sa šest pinova. Kako je reč o karti sa deklarisanim TDP-om većim od 250 W, ovo je praktično neophodno.

      Nažalost, X-Edition u slučaju ovog modela predstavlja oznaku koja se odnosi isključivo na na napredni kuler. Zapravo, štos je u tome da se radi o klasičnom Radeonu HD 7970 koji nije iz novije “GHz Edition” generacije. Ovo je pomalo čudno i prosto smo prevideli da je reč o “starom” Radeonu HD 7970. Dakle, on je fabrički overklokovan u primetnoj meri, jer ukoliko se ne sećate originalne deklarisane vrednosti su 925 MHz za jezgro i 1375 MHz (5.5 GHz) za memoriju. Sa tog stanovišta, X-Edition je zapravo primetno brži sa 1050 MHz za GPU i 5.7 GHz za memoriju. Ipak, ovo su vrednosti koje karakterišu GHz Edition, što kartu ne čini “specijalnom” koliko bi bila pre pola godine.
      [modul]specifikacija=3590[/modul]
       
       
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 770 Lightning, NVIDIA GeForce GTX 770, VTX Radeon HD 7970 X-Edition, ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC, NVIDIA GeForce GTX 780, MSI Radeon HD 7950 Boost Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 320.18 Preview
       [modul]test=178[/modul] 
       [modul]test=179[/modul] 
       
       [modul]test=180[/modul] [modul]test=181[/modul] VTX nije pogrešio kada je upotrebio sopstveni kuler sa dva ventilatora. Naime, iako možda nije u klasi prekaljenih brendova poput Asusa, MSI-a, Gigabyte-a i drugih, ovaj kuler je i dalje značajno bolji od referentnog. Jedina mana mu je nešto agresivnije podešen profil za automatsku kontrolu broja obrtaja venitlatora. On čini da promene bude skokovite, što nije baš sjajno rešenje. Sa druge strane, ovo korisnik može da ispravi, pravljenjem nove “mape” za kontrolu obrtaja, pa ne možemo da uzmemo VTX-u za zlo.  
       
      Temperature su prilično niske, imajući u vidu takt koji odgovara GHz Edition modelu. Tik ispod 70 stepeni je sjajan rezultat, a smatramo da bi komotno mogla da se “olabavi” brzina ventilatora, iako će temperatura skočiti za par stepeni. Prosto, verujemo da će većina radije žrtvovati tih nekoliko stepeni zarad primetno tišeg rada.  
       
      Na kraju ostaje samo da kažemo da je VTX ponudio solidan proizvod, koji možda nema sposobnost da sve detalje odradi perfektno, ali je zato i cena među nižima u klasi. Ipak, da bi pridobio korisnike VTX3D Radeon HD 7970 X-Edition bi morao da košta još manje, kako bi imao osnova da primami potencijalne kupce. Problem je u tome što deli cenu sa Sapphire-om koji je premium partner AMD-a, pa čak i sa MSI-em koji nosi više puta priznati TwinFrozr III kuler. Kada se sve sabere, iako je reč o solidnom proizvodu, verujemo da će proboj na tržištu biti verovatno nemoguća misija dok mu cena ne bude osetno niža od konkurencije. Da bi mu korisnici dali šansu da se pokaže, jednostavno moraju imati nekakvog konkretnog povoda, a cena je kao što znamo, kod nas jedan od najbitnijih faktora. Kako kupiti VTX pored modela prestižnih proizvođača?  
       
      Prednosti: – Solidan kuler – Niske temperature  
      Nedostaci: – Cena je na nivou zvučnijih brendova – Agresivan automatski profil kontrole ventilatora

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test