ASUS WL-500g Premium

ASUS WL-500g Premium

Ovom prilikom vam predstavljamo proizvod kompanije ASUS koji u sebi sadrži gotovo sve što vam je potrebno za kreiranje kućnog mrežnog okruženja – ASUS WL-500g Premium multifunkcionalni Wireless internet ruter.

    Sadržaj

      Filip Majkić ASUS WL-500g PremiumASUS brend je prepoznatljiv u mnogim sferama PC tržišta. Kompanija je stekla ime po sjajnim matičnim pločama, ali se njen portfolio neprestano širio da bi, ne tako davno, nakon nekoliko akvizicija i sporazuma o saradnji sa dalekoistočnim proizvođačima, bio proširen i na mrežnu opremu. Kao i svaka velika kompanija, ASUS teži da se maksimalno proširi na svim tržištima i u skladu sa tim naporima su usmerena sredstva u osvajanje novih proizvoda među kojima je i portfolio mrežne opreme. Tako danas imamo situaciju da ASUS beleži gotovo eksponencijalni rast na tržištu mrežne opreme…

      WL-500g Premium je nov uređaj od kojeg u kompaniji, usudili bismo se već sada na samom početku pregleda reći, sa punim pravom očekuju mnogo. Ovaj ruter   poseduje gotovo sve karakteristike jednog savremenog mrežnog uređaja i omogućava maksimalnu eksploataciju mnoštva standarda za povezivanje, istovremeno bez problema funkcionišući i kao svojevrsni mrežni download centar, što mu polazi za rukom najviše zahvaljujući integrisanom BitTorrent klijentu, ali i ostalim klijentima za skidanje on-line sadržaja o kojima ćemo više pisati nešto kasnije. Pomenućemo još samo da je ovaj uređaj predviđen da na tržištu zameni WL-500g Deluxe model, koji se i sam pokazao veoma uspešnim. Nećemo vas više zamarati generalnim pričama, već ćemo krenuti na opis samog uređaja. Za sam početak ćemo dati tabelu sa specifikacijama…

      Osobine Specifikacije

      Wan

      1 x RJ-45 (10/100 BaseT) Fast Ethernet 10/100 Mb/s port sa auto-crossover funkcijom

      Lan

      4 x RJ-45 (10/100 BaseT) Fast Ethernet 10/100 Mb/s porta sa auto-crossover funkcijom

      USB

      2 x USB 2.0 porta

      Wireless standard

      IEEE 802.11b/g

      Standard za enkoding

      WPA, WPA2, WEP

      Antena

      Interna IF antena, eksterna antena

      Operativna frekvencija

      2.4 GHz -2.5 GHz

      Brzina transfera

      802.11g: 54Mbps, 802.11b: 11Mbps

      Modulacije signala

      DBPSK‚ CCK, OFDM, DQPSK

      Napajanje

      Eksterno napajanje

      Dodatne mogućnosti

      Integrisani FTP server, Afterburner, Broadrange, Integrisani UPnP server, Download Master, EZ Setup

      Dimenzije

      214 x 162 x 41 mm

      Pakovanje, izgled, prvi utisci…

      U pakovanju ćete pored rutera naći i eksternu antenu za prijem Wi-Fi signala, CD sa softverom, uputstvo za upotrebu, kabl za eksterno napajanje i ethernet kabl. Sam ruter je korektno dizajniran sa minimalističkim pristupom. Na prvi pogled bi se reklo da je u pitanju korak unazad u odnosu na prethodnu generaciju rutera, ali takav utisak bi varao, jer je jednostavno reč o drugačijem pristupu. Na donjem delu rutera nalaze se unapred pripremljena mesta za montiranje koja bi mogla biti korisna ukoliko ruter ne želite da držite na ravnoj površini (sto, pod), već da ga zakačite na zid i slično. Kada je hlađenje u pitanju, ruter se hladi pasivno putem brojnih rupičastih otvora na gornjoj i donjoj površini. Poznato je da pojedini ruteri “vole” da se zagreju, pa čak da neki modeli imaju i problema sa pregrevanjem, ali nakon višednevnog iskustva možemo pohvaliti WL-500g po tom pitanju, pošto uređaj nije davao ni najmanje znake pregrevanja, tako da se može konstatovati da je hlađenje sasvim zadovoljavajuće. Međutim, ono što bi mogao postati mali problem u vezi sa ovakvim rešenjem jeste sistem za signalizaciju koji je ASUS osmislio. Naime, kada se upali, iz rutera izlazi narandžasta boja za signalizaciju koja “izbija” kroz rupice. Danju to ne predstavlja problem, ali noću ume da iritira, naročito ukoliko vam je ruter u vidnom polju. Pored toga, SMD LED indikatori, koji su zaduženi za signalizaciju, takođe umeju da obasjavaju sami po sebi, doprinoseći efektu iluminacije. Naravno, postoji mogućnost da vam ovo neće smetati, u kom slučaju možete slobodno da zanemarite nekoliko prethodnih redova.

      Na poleđini rutera ćete naći konektor za napajanje, na koje se povezuje priloženi adapter nakon čijeg priključivanja se ruter automatski pali. Crveno EZSetup dugme služi da se olakša setovanje parametara mrežne konekcije samo jednim pritiskom. Desno od njega su dva USB 2.0 porta, na koja možete povezati eksterni hard disk, flash memoriju ili USB štampač, čime ovi uređaji postaju dostupni svim računarima u mreži, a u slučaju storage uređaja postaju mesto za skladištenje na koje će ruter smeštati sve što bude skidao sa Interneta, ukoliko odlučite da koristite njegove integrisane download menadžere. Reset dugme služi resetovanju svih podešavanja. Četiri RJ-45 porta služe konektovanju računara, a WAN (RJ-45) port služi za povezivanje na eksternu mrežu (u slučaju ovog rutera, na kablovski ili ADSL signal), ili pak kao peti port za lokalni računar, ukoliko se tako podesi. Konačno, na samom kraju se nalazi i priključak za Wi-Fi antenu.

      Hardver, instalacija… ASUS WL-500g je baziran na BCM4704 procesoru, dizajniranom od strane kompanije   Broadcom. U pitanju je 32-bitni MIPS procesor kome je prema specifikacijama frekvencija rada 300MHz. Ruter poseduje 32 MB DDR SDRAM memorije, koja se koristi za pokretanje njegovog softvera. Firmver se nalazi u flash memorijskim čipovima, kapaciteta 8 MB i vremenom pristupa od 90 ns prilikom inicijalizacije i 25 ns tokom kasnijeg rada. Tu je i još više kontrolera koji su zaduženi za Ethernet, USB, Wi-Fi itd…

      Povezivanje je krajnje jednostavno – u portove se ubace odgovarajući kablovi i nakon toga se može krenuti sa instaliranjem softvera i podešavanjem mrežnih parametara, koji mogu biti podešavani tako da se odgovarajuće adrese dobijaju automatski ili određuju manualno. Nakon instaliranja ASUS softvera moguće je krenuti sa podešavanjem parametara rutera. To se vrši tako što se u web pretraživač ukuca 192.168.1.1, nakon čega se pristupa softveru rutera iz kojeg se dalje vrše podešavanja. Potrebno je ukucati lozinku i šifru, koji se dobijaju uz ruter, a koje je više nego poželjno smesta promeniti (podrazumevana lozinka i šifra su “admin” i “admin”). ASUS WL-500g podržava pet tipova ISP servisa – kablovski, PPPoE (koji se u praksi najviše koristi kod našeg adsl-a), PPTP, static WAN IP i Telstra BigPond. Kada se pristupi podešavanjima iz pretraživača na levoj strani se nalaze grupe opcija, koje se sastoje od podgrupe kojima se pristupa klikom na grupe. Postoje mnogobrojne opcije za fino podešavanje konekcija, što svakako zavisi od tipa vaše konekcije prema internetu i namere ostvarivanja određenog tipa konekcije. Na primer, možda ćete želeti da jedan računar povežete preko UTP porta, a drugi bežičnom vezom, možda ćete sve računare želeti da poveže kablovima sa ruterom, ili pak da sve računare povežete bežično – izbor je na vama. Sve se podešava iz softver.

      Softver, mogućnosti, ponašanje u radu…

      Softveru se pristupa na gore opisan način iz Internet pretraživača. Prilikom prvog pokretanja softvera moguće je odabrati opciju quick setup, koja će vam omogućiti da, po kratkom postupku, izvršite osnovna podešavanja preko wizard-a. Naravno, sva podešavanja možete izvršiti preko odgovarajućih opcija kojima možete pristupiti klikom na neku od podgrupa u meniju sa leve strane i odabirom odgovarajuće grupe opcija. Moguće je podešavati gotovo sve mrežne parametre tako da slobodno možemo konstatovati da će praktično svako ko želi da adekvatno podesi svoj ruter moći to da učini. Ono na šta bismo se fokusirali u ovom pregledu jeste koliko je ovaj ruter prilagodljiv početnicima (iskusni “mrežni vuci” će se sa sigurnošću lako snaći sa njegovim podešavanjima, a i nema potrebe ulaziti u svako moguće podešavanje bez velike potrebe), kao i na određene karakteristike koje izdvajaju ovaj ruter od konkurencije…

      Lakoća korišćenja je veliki plus za uređaje kakvi su ruteri, koji su sami po sebi ne toliko prilagodljivi prosečnom korisniku, usled neophodnosti posedovanja određenog predznanja za njihovo podešavanje. ASUS je želeo da korisnicima olakša inicijalno podešavanje rutera, te je implementirao svoju EZSetup tehnologiju, čiji je cilj da u sprezi sa uputstvom (koje sadrži informacije o inicijalnim podešavanjima mreže koje treba obaviti pre podešavanja rutera) maksimalno pojednostavi prvi susret sa ASUS WL-500g proizvodom. EZSetup program funkcioniše u sprezi sa istoimenim dugmetom na poleđini rutera – nakon pokretanja programa i pritiska na pomenuto dugme automatski se podešava mrežna konekcija. Nakon što se automatski podese parametri korisniku ostaje samo da konfiguriše ISP podešavanja, odnosno, ako pričamo o kućnoj varijanti ADSL-a, ubaci svoje korisničko ime i šifru. Moguće je štiklirati još par opcija vezanih za tip enkripcije. U našem slučaju ovaj softver je funkcionisao na zadovoljavajućem nivou. Pomenimo još da ruter podržava komunikaciju u mreži brzinama do 100 Mbita u sekundi, a u realnom radu smo se osećali blago ograničeno. Ipak, nema razloga za neku ozbiljniju kritiku, pošto se uređaj ponaša sasvim u skladu sa specifikacijama i radi odlično u mreži, bez ikakvih zastajkivanja, kočenja ili gubljenja paketa i komunikacije između uređaja.

      Pre nego što izložimo šta je izazvalo naše oduševljenje i šta smatramo da su udarne prednosti ovog uređaja, pomenimo manu koju smo iskusili u radu – Wi-Fi se ponašao prilično čudno. Iskusili smo eratično ponašanje rutera i još slabiji transfer nego što je uobičajeno, imajući u vidu da se teoretska brzina od 54 Mbps u praksi ne dostiže. Zbog kratkog vremena koje smo imali, nismo mogli da isprobamo ponašanje sa više mašina, ali pristuno je bilo lako gubljenje veze i veoma nizak transfer koji se varirao od 15 do 40 Mbps, pri čemu se prosečna brzina kretala negde na pola između tih vrednosti. Naravno, imajući u vidu da je u pitanju sempl primerak ne isključujemo mogućnost da je u pitanju zanemarljiv defekt, što ne znači da će ova mana biti pristutna kod finalnog proizvoda, a ne isključujemo ni mogućnost da je firmver u pitanju. Kada već pominjemo firmver, napomenimo da se on, naravno, može flešovati korišćenjem odgovarajuće opcije iz kontrolnog softvera…

      Pored toga, obezbeđena je mogućnost čuvanja setovanja, da bi se korisnici mogli u slučaju potrebe lako vratiti na ista. Na ruter je moguće priključiti štampač ili web-kameru putem USB portova, za šta je potrebno aktivirati odgovarajuće opcije iz softvera. Ipak, oni koji budu želeli da iskoriste sve ove pogodnosti će verovatno zažaliti što na uređaj nije stavljeno više USB portova, tim pre što je kontroler predviđen za rad sa četiri USB porta, a prisutna su samo dva. Naravno, ne kažemo da će ovo biti preterano korišćena opcija, ali je dovoljno u maloj mreži na ruter nakačiti crno-beli laserski i štampač u boji i ostaće se bez slobodnih USB portova na koje bi se mogli nakačiti eksterni hard diskovi ili flash memorija za download. I upravo tu dolazimo do najsvetlije tačke ovog uređaja, po mišljenju kompanije ASUS koja je upravo i potencira, ali i po našem mišljenju…

      Download, a računar ugašen

      Konačno, došli smo do najzanimljivije mogućnosti kada je ASUS WL-500g u pitanju – njegov sistem za skidanje sa Interneta, koji vam omogućava da skidate fajlove čak i kada je računar ugašen (ili da, na primer, držite FTP server pokrenut dok je računar ugašen) i to preko nekoliko protokola. Ljubitelji deljenja fajlova će sigurno pozdraviti integraciju BitTorrent klijenta, a moguće je skidati fajlove i preko HTTP-a i FTP-a. Pre svega, potrebno je povezati storage sistem preko USB porta ( skuplja varijanta rutera sa ovog testa ima u sebi integrisani hard disk, prim.aut .), a potom u kontrolnom softveru precizirati šta se želi sa povezanim uređajem. Na ovaj način je moguće povezati eksterni hard disk ili fleš memoriju, mada je logično pretpostaviti da je zbog prostora hard disk elegantnije rešenje. Naravno, ukoliko vam je bitna mobilnost i želite da brzo ponesete to što skinete moguće je koristiti flash drajv. Nakon toga se prikačeni hard disk može deliti među računarima u mreži, a mogu se deliti i pojedinačni folderi na njemu. U kontrolnom softveru se definiše na koji port da se šalju podaci skinuti sa Interneta i onda na scenu stupa…Download Master!

      Download Master je u suštini aplikacija koja kontroliše skidanje fajlova. Ukoliko želite da skidate podatke preko rutera smeštajući ih na disk priključen u ruter morate ga koristiti, jer u protivnom nećete moći da skidate podatke sa ugašenim računarom (logično). Download Master podržava rad sa HTTP-om, FTP-om i BitTorrent-om. Ovo poslednje je od posebnog značaja, pošto je ovaj sistem za deljenje fajlova postao strahovito popularan. Šteta je što nije integrisan i Usenet klijent, jer bismo onda mogli konstatovati da je u pitanju ultimativni download centar, ali šta je tu je. Uostalom, sav softver se upisuje u firmver, a firmver se može unaprediti, pa nije nemoguće da se u nekoj od narednih verzija integriše i Usenet klijent. Već postoje zvanični firmveri za ovaj ruter, ali i nezavisni firmveri koje su entuzijasti kreirali u nameri da omoguće korisnicima da izvuku maksimum iz svog uređaja.

      Ono što je bitno jeste proceniti kako to funkcioniše u praksi. Kada su u pitanju HTTP i FTP ti protokoli su standardni i tačno se zna kako funkcionišu – uvek maksimalnom brzinom, a iskustva sa skidanjem fajlova ovim sistemom pokazuju da po tom pitanju nema nikakvih problema, pošto sistem funkcioniše bez ikakve greške. Kada je BitTorrent u pitanju, moramo reći odmah da se ruter ponašao izvanredno. Odnosno, ponašao se odlično koliko mu sama tehnologija to dozvoljava. Naime, BitTorrent tehnologija je poznata kao “čudna”, pošto kompleksan sistem deljenja fajlova između korisnika, rejtinzi, odnos UL i DL, korišćenje određenih programa (na primer, mnogi trekeri odbijaju da sarađuju sa pojedinim klijentima, kao što je slučaj sa BitLord-om), kvalitet trekera i sl. znaju itekako da utiču na brzinu skidanja. Pojedine stvari su nam išle maksimalnom brzinom, pojedine nešto sporije, sveukupno gledano nismo primetili neku razliku u odnosu na skidanje fajlova korišćenjem USB ADSL modema.

      Ono što bi moglo biti srećnije rešeno jeste dodatna funkcionalnost samog programa Download Master u smislu dodatnih kontrola nad onim šta on radi. Da bi se koristio program, koji se pokreće van kontrolnog softvera, neophodno je pokrenuti server iz samog kontrolnog softvera. Iako glavne funkcije rade veoma dobro, bilo bi poželjno da postoji više opcija, zadavanje više download zadataka istovremeno, jednostavni pretraživač po skinutim fajlovima, više informacija šta se dešava sa Torrent fajlovima koji se skidaju (detaljnije informacije o tzv. Seed-erima i Leech-erima) itd. Ipak, treba imati na umu da je glavna funkcija ovog programa i uopšte ovakvog sistema skidanje dok je računar ugašen, tako da i nema neke prevelike potrebe za takvim vidovima implementacije, pošto ionako nema načina pratiti proces dok je računar ugašen, a kada je upaljen nema razloga da se skidanje preusmerava u uređaj povezan na ruter umesto u sam računar, jer se nepotrebno ulazi u komplikacije sa upotrebom skinutih fajlova, koje je onda neophodno ponovo preko mreže prebacivati u računar, ili pak vaditi ih iz rutera i povezivati sa računarom.

      Završni utisci… ASUS WL-500g Premium je odličan uređaj, naglasimo to odmah. Iako mu se može naći par mana ( kom uređaju ne može? prim.aut. ) koje smo naglasili u samom tekstu, iskustvo koje on nudi je jednostavno neponovljivo. Malo koji uređaj može ponuditi takav komfor u radu i toliko načina za povezivanje računara. Najavljeno nam je da će njegova cena na našem tržištu iznositi manje od 100 evra, što bi bio pravi pogodak. Za svakoga ko želi da kreira malu kućnu ili kancelarijsku mrežu ovaj ruter predstavlja odličnu kupovinu. Kontrolni softver rutera poseduje mnoštvo podešavanja, a opet je prilagođen tako da ostane upotrebljiv i korisnicima koji nisu preterano iskusni kada je podešavanje mreža u pitanju, softver se može unapređivati i moguće je da će se funkcionalnost dodavati vremenom, a skidanje dok je računar ugašen je nešto što je jednostavno neponovljiv doživljaj i može značiti mnogima koji drže svoj računar permanentno upaljenim samo radi skidanja fajlova sa interneta. Od nas sve preporuke i mnoštvo pohvala na račun kompanije ASUS… Uređaj za potrebe testa ustupio Kimtec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test