Canon Ixus 50 i Canon Ixus 700

Canon Ixus 50 i Canon Ixus 700

Naslednici veoma uspešnih Ixus aprata stigli su u vidu Ixus 50 i odličnog Ixus 700 modela. Iako je reč o malim aparatima kod kojih je, do skoro, akcenat bio na kvalitetu izrade, novi modeli su prestigli po pitanju kvaliteta fotografije i brzine rada mnoge druge prosumer aparate iz Canonove ponude. Šta se novo nudi u Ixus seriji i kako su se novi modeli pokazali tokom testa možete videti u narednom tekstu...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Ixus je za mnoge sinonim sjajnog dizajna, minimalnih dimenzija, dobre izrade i kvalitetnih fotografija. Canon je pre dve godine u jedan od Ixus-a (400) stavio senzor veličine 1/1.8″, a da to niko pre njih nije učinio u toj klasi. Uz solidan objektiv, od tog fotoaparata su se mogle očekivati odlične fotografije za jedan aparate te klase i veličine. Ixus 400 su nasledili modeli 430 i 500 koji su i dalje imali senzor iste veličine, pa samim tim i nudili sigurno najbolje fotografije u klasi (bez obzira što ih je konkurencija po nekim drugim aspektima prestizala). Potom su se na Photokini u Kelnu 2004. godine pojavili Ixus 30 i Ixus 40 – prvi je bio naslednik za nižu klasu Ixus-a, dok je 40-ica menjala Ixus 430, dok je Ixus 500 i dalje bio aktuelan. Ixus 40 je ovoga puta imao manji senzor (1/2.5″) i nije mogao da pruži kvalitet fotografija kao što ih je imao Ixus 430, ali daleko od toga da je pravio loše fotografije.
       

      Konačno na PMA sajmu 2005. godine, Canon menja i Ixus 500 sa modelom 700. Ovu priliku Canon je takođe iskoristio i da, posle kratkog životnog veka, zameni Ixus 40 sa Ixus 50 fotoaparatom, ne zato što je Ixus 40 imao neku grešku ili bio tržišni promašaj, već zato da bi napravio razumnu razliku u megapikselima između modela. Trenutno aktuelni Ixus-i koji imaju optički zum jesu Ixus 30 (1/2.5″), Ixus 50 (1/2.5″) i Ixus 700 (1/1.8″), a imaju megapiksela kao što im je prva cifra oznake.
       

      Canon Ixus 50
       

      foto kamera

      Canon PowerShot Ixus 50

      takođe poznat kao

      Canon PowerShot SD400

      megapiksela

      5.0

      rezolucije

      2592 x 1944, 1600 x 1200, 1024 x 768, 640 x 480

      raw

      ne

      kompresija

      SuperFine, Fine, Normal (za sve rezolucije)

      veličina senzora

      1/2.5″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      5.8 – 17.4mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      35 -105mm

      najveći otvor blende

      f/2.8 – 4.9

      optički zum

      3x

      digitalni zum

      4x

      autofokus

      AF u 9 tačaka, centar

      af lampa

      da

      ručni fokus

      ne

      raspon fokusa

      30cm – beskonačno

      makro

      3-50cm (w) – 30-50cm (t)

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 50, 100, 200, 400

      shutter speed (brzina zatvarača)

      15–1/2000s

      white balance (balans belog)

      Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom

      modovi blica

      Auto, On, Off, Slow Synchro

      domet blica

      50cm-3.5m(w) – 50cm-2.0m(t)

      aperature priority (prioritet blende)

      ne

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      ne

      scene

      Auto, Manual, Scene Modes (Digital Macro, Portrait, Night Snapshot, Kids & Pets, Indoor, Underwater), My Colors, Stitch Assist

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      ne

      video klipovi (sa tonom)

      640×480 (15fps, 30fps); 320×240 (15fps, 30fps, 60fps); 160×120 (15fps)

      self timer (samookidač)

      2, 10s

      tip memorije

      SD/MMC

      količina memorije uz aparat

      16MB – SD

      tražilo

      optičko

      LCD

      2.0″, 118.000 tačaka

      live histogram

      ne

      playback histogram

      da

      orjentacioni senzor

      da

      konekcija sa računarom

      USB 2.0 High Speed

      baterija

      NB-4L

      trajanje baterija

      ekran uključen – oko 150 snimaka (CIPA Test Standard); ekran isključen – oko 400 shots.

      težina

      130g – bez baterija i kartice

      dimenzije

      86.0 x 53.0 x 20.7mm

      U pakovanju se nalazi:

      – Canon Ixus 50
      – 16MB SD kartica
      – NB-4L baterija
      – punjač za bateriju
      – traka za nošenje
      – USB kabel
      – A/V kabel
      – diskovi sa softverom
      – potpuno štampano uputstvo
       

      Rekli smo da su svojevremeno Ixus-i 430 i 500 bili neprevaziđeni što se kvaliteta slike tiče, ali da su ih drugi prestizali što se tiče nekih drugih mogućnosti na digitalnim fotoaparatima. Od tada, pa sve do danas, Canon se trudi da sa svakim novim aparatom, pogotovo ove klase, ponudi neku korisnu ili manje korisnu sitnicu, obično vezanu za softverski deo digitalca. Ixus 50 poseduje dosta predefinisanih scena, koje će pomoći u ostvarivanju dobrih rezultata, u specifičnim uslovima gde se puka automatika aparata ne bi snašla. Povrh svega, Ixus 50 poseduje pomalo jedinstveni kutak u aparatu, gde je moguće na razne načine igrati se bojama na fotografiji. Moguće je direktno menjati jednu boju nekom drugom, praviti crno bele fotografije sa istaknutom jednom bojom i slično.

      Ono što će se verujemo svima mnogo više dopasti, jeste vrhunski video mod. Ixus 50 može da snima video klipove u 640×480 rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi neograničeno (samo veličinom memorijske kartica), što je i više nego dovoljno od jednog digitalnog fotoaparata.
       

      Sa prednje strane vidimo objektiv, blic, prednju stranu optičkog tražila, AF lampu i mali otvor koji predstavlja mikrofon. Za blic se može reći da je odličan za jedan fotoaparat “džepne” klase, obzirom da se u praksi pokazalo da može biti veoma jak, kada je to potrebno. O objektivu se ništa specijalno ne može reći – klasičan objektiv sa 3x optičkim zumom i standardnom svetlosnom moći.
       

      Ništa zanimljivo sa leve strane ne može videti.
       

      Sa desne strane, iza metalne zaštite, obložene gumom, vidimo mini USB priključak i AV izlaz. USB konekcija je 2.0 High Speed, što je za svaku pohvalu.
       

      Odozdo vidimo metalni navoj za stativ i vratanca, iza kojih se nalazi SD/MMC slot i mesto za NB-4L litijum-jonsku bateriju. Metalni navoj za stativ prati sjajnu fizičku izradu aparata, ali se to ne može reći za tanka i slabašna vratanca iza koji se nalazi memorijski slot i baterija. SD/MMC slot se odavno sreće na većini digitalnih fotoaparata (neračunajući “samo” Sony, Olympus i Fuji), a od skoro je i sve više Canon fotoaparata koji prelaze na ovaj tip memorijskih kartica. Za CF je vreme da se polako penzioniše i može se reći da, iako ima dobrih osobina, teško uspeva da se izbori sa manjim i bržim SD karticama. Po CIPA standardu testiranja, trajanje baterije je 150 snimaka kada je ekran uključen i 400 kada je isključen. Klikom na sliku ispod, možete dobiti tabelu u kojoj se vidi koliko memorije na kartici zauzimaju fotografije i video klipovi.
       

      kliknite na sliku iznad za uvećani prikaz

      Posmatrano odozgo vidimo taster za uključivanje i isključivanje aparata, okidač i zum prsten.
       

      Na zadnjoj strani Ixus-a 50 ponosno stoji veliki ekran dijagonale 2 inča i rezolucije 118 000 tačaka. Iako prosečne rezolucije, ekran daje veoma oštru sliku i prijatan prikaz. Ekran je takođe dobar i za situacije kada je izložen jakom svetlošću, ali isto tako, ovo je jedan od najboljih ekrana, koji smo imali prilike da probamo, u situacijama sa malo svetla. Sa zadnje strane ovog fotoaparata još vidimo optičko tražilo, koje nema korekciju dioptrije i koje je veoma malih dimenzija, ali je i nerealno bilo šta bolje očekivati od aparata ove veličine. Desno od tražila nalazi se prekidač, kojim se bira da li će se aparatom fotografisati, snimati video klipovi ili pregledati fotografije. Ispod se može videti zvučnik, kursorski taster sa OK tasterom u sredini, kao i još tri druga tastera.

      Iako ne najmanji Canon, Ixus 50 je veoma, veoma mali fotoaparat. Praktično, ne možemo zamisliti razlog, zbog koga bi neko poželeo manji fotoaparat. Istina, male dimenzije sa sobom i nose pomalo otežano držanje i rukovanje ovim aparatom, ali mislimo da bi svi kupci ovako sitnog aparata toga treba da budu svesni. Kretanje kroz menije i kontrola opcija su na viskom nivou i nije potrebno puno vremena za navikavanje.
       

      Ono što ipak najviše iznenađuje na ovom aparatu, jeste njegova brzina. Praktično ni u jednoj situaciji Ixus 50 neće usporiti, štaviše, od uključivanja, podešavanja, fotografisanja, pregleda i gašenja aparata, odvijaće se veoma brzo, što će mnogi znati da cene. Za ovo bi se najviše mogao “okriviti” Digic II procesor, koji se odlično slaže sa ovim malim fotoaparatima.

      I to nije sve, Ixus 50 nas je najprijatnije iznenadio što se tiče fokusiranja. Proces fokusiranja je veoma kratak u situacijama sa dovoljno svetla, ali situacija nije ništa gora slabim svetlosnim uslovima. Jasno je da postoji granica ispod koje Ixus 50 ne može da fokusira, ali možemo reći da je ta granica dosta nisko. Ostaje utisak da je ovaj aparat (uz Ixus 700) jedan od najboljih Canon-a, što se fokusiranja tiče, koji smo probali. Jednostavno, nema se šta zameriti Ixus-u 50 što se fokusiranja tiče – ovaj aparat fokusira mnogo brže i isto tako, uspešno fokusira u slabijim svetlosnim uslovima, bolje nego što smo mogli očekivati. Bravo za Canon!
      fokusira u slabijim svetlosnim uslovima, bolje nego što smo mogli očekivati. Bravo za Canon!

      IXUS 50 – fotografije

      Ne sećamo se da smo skoro videli Canon aparat koji u svojoj klasi nije na samom vrhu što se kvaliteta tiče, ako ne i na samom vrhu. Isti je slučaj i sa Ixus 50 fotoaparatom, ali tu postoji jedan problem. Senzor od 1/2.5″ ipak previše za 5 megapiksela, ma koliko ta tehnologija napredovala svakog dana. Canon je jednostavno morao da ostane u korak sa konkurencijom što se megapiksela tiče, pa je i to jedan od razloga što je Ixus 40 tako brzo zamenjen sa Ixus 50-icom. Mali senzor ipak ne znači da će fotografije sa ovog aparata bili loše, naprotiv, već je jednostavno usled gustog senzora, moguće videti malo više šuma nego što bi smo voleli u tamnijim predelima slike ili na većim ISO osetljivostima. Ovo jednostavno znači da nećete moći da dobijete kvalitetne rezultate u štampi od ovih 5 megapiksela, kao što bi ste to mogli da dobijete od nekog ozbiljnijeg (i skupljeg) aparata sa “njegovih” 5 mpx. Ipak, ako samo shvatimo da je ovih 5 megapiksela isforsirano, te da je ovom senzoru (a ne treba zaboraviti ni na objektiv) realnija cifra od oko 4 (ili još manje) megapiksela, onda rezultatima možemo biti zadovoljni. Ovaj Ixus gotovo sigurno može da posluži za vrlo dobre rezultate u štampi do A4 formata, što je za aparat ove klase i veličine, odličan rezultat. Treba još skrenuti pažnju da se pokazalo da ovako mali objektiv, nema previše izobličenja obzirom na njegovu malu površinu, iako se može primetiti malo zamućenja po ćoškovima. Ove fotografije iznad po danu snimljene su po oblačnom danu, ali se Canon-ov automatski balans belog, odlično pokazao u ovoj situaciji.

      Canon Ixus 700
       

      foto kamera

      Canon PowerShot Ixus 700

      takođe poznat kao

      Canon PowerShot SD500

      megapiksela

      7.1

      rezolucije

      3072 x 2304, 2592 x 1944, 2048×1536, 1600 x 1200, 640 x 480

      raw

      ne

      kompresija

      SuperFine, Fine, Normal (za sve rezolucije)

      veličina senzora

      1/1.8″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      7.7 – 23.1mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      37 – 111mm

      najveći otvor blende

      f/2.8 – 4.9

      optički zum

      3x

      digitalni zum

      4x

      autofokus

      AF u 9 tačaka, centar

      af lampa

      da

      ručni fokus

      ne

      raspon fokusa

      50cm – beskonačno

      makro

      5-50cm (w) – 30-50cm (t)

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 50, 100, 200, 400

      shutter speed (brzina zatvarača)

      15–1/2000s

      white balance (balans belog)

      Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom

      modovi blica

      Auto, On, Off, Slow Synchro

      domet blica

      50cm-4.8m(w) – 50cm-2.8m(t)

      aperature priority (prioritet blende)

      ne

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      ne

      scene

      Auto, Manual, Scene Modes (Digital Macro, Portrait, Night Snapshot, Kids & Pets, Indoor, Underwater), My Colors, Stitch Assist; Movies: Standard, Fast Frame Rate, Compact, My Colors

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      ne

      video klipovi (sa tonom)

      640×480 (15fps, 30fps); 320×240 (15fps, 30fps, 60fps); 160×120 (15fps)

      self timer (samookidač)

      2, 10s

      tip memorije

      SD/MMC

      količina memorije uz aparat

      32MB – SD

      tražilo

      optičko

      LCD

      2.0″, 118.000 tačaka

      live histogram

      ne

      playback histogram

      da

      orjentacioni senzor

      da

      konekcija sa računarom

      USB 2.0 High Speed

      baterija

      NB-3L

      trajanje baterija

      ekran uključen – oko 160 snimaka (CIPA Test Standard); ekran isključen – oko 550 shots.

      težina

      170g – bez baterija i kartice

      dimenzije

      85.6 x 57.0 x 26.5mm

      U pakovanju nalazimo:

      – Canon PoweShot Ixus 700
      – 32MB SD memorijska kartica
      – NB-3L baterija
      – punjač za bateriju
      – traka za nošenje
      – USB kabel
      – A/V kabel
      – CD sa drajverima i softverom
      – puno štampano uputstvo
       

      Canon Ixus 700 otišao je još dalje, od inače izuzetno luksuznog Ixus 500 modela. Verovatno da danas ne postoji skuplji i ekskluzivniji aparat malih dimenzija od Ixus-a 700. Ovaj aparat se od drugih Ixus-a, ali slobodno možemo reći i od ostalih fotoaparata ove klase, izdvaja zaista sjajnim dizajnom. Kada kažemo dizajn, ne mislimo samo na izgled, već generalno konstrukciju ovog aparata, koja ostavlja bez daha. Ukoliko ste Ixus 700 držali u rukama, verovatno vam je potpuno jasno šta želimo reći. Kvalitet materijala i sama čvrstina materijala i generalno aparata su za čistu desetku. Završna obrada je perfektna i zadivljujuća! Canon Ixus 700 je jednostavno jedan od najpažljivije urađenih fotoaparata koji smo sreli, što se fizičkog izgleda i konstrukcije tiče!

      700 je jedini aktuelni Ixus koji ima senzor veličine 1/1.8″. Ovaj senzor snima fotografije u rezoluciji od 7 megapiksela, što bi moglo da znači da je to senzor iz S70 i G6 Canon-a. I bez obzira što ovaj aparat ne izgleda kao aparat za neke ozbiljne poduhvate, moramo reći da jedan od najboljih 1/1.8″ senzora uopšte, obećava da će fotografije sa Ixus-a 700 moći čak i da posluže za neku malo ozbiljniju primenu (ukoliko je to potrebno).
       

      Sa prednje strane vidimo objektiv, blic, prednju stranu optičkog tražila, AF lampu i mikrofon. Koliko je blic na Ixus 50 modelu bio dobar, toliko je ovaj na 700-ki bolji. Blic je jačine, odnosno dometa od kojeg bi mogli da se postide i mnogo ozbiljniji aparati. Rezultat je jednostavan, sa pozitivnom kompenzacijom ekspozicije, blic je uspeo da sobu (sa belim zidovima) od 20-ak kvadrata prosto “zapali”. Ovaj aparat definitivno nije samo skupa igračka! Objektiv ima standardnu svetlosnu moć, 3x optički zum, ali je malo duži, odnosno raspon mu je 37-111mm.
       

      Ništa zanimljivo se sa ove strane ne može naći.
       

      Iza gumene zaštite, koja se mnogo lakše skida i vraća u odnosu na Ixus 50, sa ove strane aparata nalazimo mini USB port i AV izlaz. USB konekcija je 2.0 High Speed brzine što možemo samo pozdraviti.
       

      Sa donje strane vidimo metalni navoj za stativ i vratanca iza kojih se nalazi SD/MMC slot i baterija. Vratanca, iako su nešto deblja i čvršća od onih na Ixus 50 modelu, jedva zaslužuju prelaznu ocenu (možda nas je i vanserijska izrada ostatka aparata malo i razmazila). SD/MMC slot, kao što smo već dosta puta rekli, jeste definitivno budućnost (osim ukoliko niste Sony, Fuji i Olympus fan). SD kartice, iako ne preterano bolje od CF kartica, ističu se svojim manjim dimenzijama, manjom potrošnjom i većom brzinom. Baterija je nešto veća i nešto bolja nego kod Ixus 50 modela. Po CIPA standardu testiranja, baterija izdržava 160 snimaka kada je ekran uključen i 550 snimaka kada je ekran isključen. Ovi rezultati nisu loši, ali naše je mišljenje da bi za cenu Ixus 700 aparata oni ipak trebali da budu još bolji. Klikom na sliku ispod, možete dobiti tabelu u kojoj se vidi koliko memorije na kartici zauzimaju fotografije i video klipovi.
       

      kliknite na sliku gore za uvećani prikaz

      Sa gornje strane vidimo zvučnik, taster za uključivanje i isključivanje aparata, okidač i zum prsten.
       

      Sa zadnje strane, pored sjajnog ekrana, takođe u oči ponovo “upada” sjajan dizajn i još bolja završna obrada. Ekran je rezolucije 2 inača i pristojne je rezolucije (iako bi mogao biti i veće rezolucije). Povrh svega, ovaj ekran je (kao i onaj kod Ixus 50) jedan od najboljih koji smo videli, a kada je u pitanju prikaz u situacijama sa slabim svetlom. Ekran ne ostavlja ništa lošiji utisak ni kada je izložen jakom spoljnom svetlu. Sa zadnje starne još možemo videti tražilo sa 2 svetleće diode, koje su da informišu o fokusiranju i procesima kada je LCD isključen. Takođe vidimo točkić sa modovima, tri dodatna tastera i, dosta veliki i jednostavan za upotrebu, kursorski taster.

      Neko nepisano pravilo Hi-Fi zaljubljenika glasi da je neki uređaj kvalitetan onoliko koliko je težak. To je verovatno prvo što vam padne na pamet kada uzmete Ixus 700 u ruke. Iako ne mnogo veći od Ixus 50 modela, Ixus 700 je teži čitavih 40 grama (gotovo jednu trećinu), a ruci deluje čvrst kao stena. Ovako masivan, Ixus 700 može samo da ostavi utisak vrhunskog kvaliteta. Bolje bi mu i bilo, jer je njegova cena daleko od male.
       

      Pored već spomenutog blica, koji nas je najprijatnije iznenadio, možemo reći da nas je i par softverskih rešenja unutar kamere iznenadilo. Ixus 400, 430 i 500 su bili gotovo poznati po svojoj spartanskoj “unutrašnjosti”. Canon je u to vreme mislio da je dovoljan samo dizajn i vrhunske fotografije (za klasu). Ipak Canon je, kao vrlo prilagodljiva kompanija, lepo poslušao šta to kupci žele i vremenom unapređivao unutrašnjost svojih aparata. Ixus 700 je opremljen podugačkom listom predefinisanih scena, koje će pomoći u onim situacijama kada automatika aparata ne zna na najbolji način da obavi posao. Pored ovih mogućnosti, da tako kažemo, uobičajenih za aparat bez manuelnih kontrola, viđamo i jedan dosta unikatni kutak za “igranje” sa bojama na fotografijama. Kada bi poželeli da nabrojimo kakve je sve bravure sa bojama moguće izvesti direktno na samoj kameri, verovatno bi smo nešto zaboravili. Moguće je direktno menjati jednu boju nekom drugom, praviti crno bele fotografije sa istaknutom jednom bojom i tako dalje.

      Ipak, ono što nas najviše fascinira kod ovog aparata, jeste njegova brzina. Rekli smo za Ixus 50, moramo ponoviti i ovde – Ixus 700 jednostavno puca od brzine. Zahvaljujući Digic II procesoru, jednostavno ne možete naći operaciju na ovom fotoaparatu koja može da potraje više nego što bi trebalo. Štaviše, vremena koje Ixus 700 postiže su dalko od proseka – osetno su brža od onoga što očekujete kod fotoaparata ove klase.

      Vrhunac svega je definitivno fokusiranje. Canon je nešto učinio na ovom fotoaparatu, što se fokusiranja tiče i to možete primetiti čim pokušate da slikate u nekim prostorijama sa malo svetla ili prigušenim svetlom. Imajući loša iskustva sa prethodim Canon-ima, bili smo prijatno iznenađeni načinom na koji fokusira Ixus 700. Štaviše, Ixus 700 ne samo da bolje fokusira u teškim situacijama od prethodnih Canon-a, već se slobodno može reći da se u tim situacijama bolje snalazi od većine aparata. U trenutku smo imali pri ruci 6 digitalnih fotoaparata i definitivno se Ixus 700 najbolje pokazao od svih njih, prilikom fokusiranja raznih objekata u sobi sa prigušenim svetlom. Povrh svega, fokusiranje se odvija veoma brzo i po danu, a i pod teškim (slabim) svetlosnim uslovima, i što je najbitnije, odvija se u velikoj većini slučajeva veoma precizno.

      Za kraj ne smemo zaboraviti odličan video mod koji je Canon implementirao na nove Ixus-e, pa samim tim i na 700-tku. 640×480 pri 30 frejmova definitivno nije, ali ozbiljno pretenduje da se približi kvalitetu DV kamera, uz jedan mali nedostatak – preterano zauzimanje memorije. Ipak, ukoliko je potrebno snimiti nešto više video materijala, a pritom imate SD karticu malo većeg kapaciteta, odličnih 320×240 pri 30 frejmova mogu da budu sjajno rešenje za pregled na monitoru ili (još bolje) televizoru.

      IXUS 700 – fotografije

      Ixus 700 (1/1.8″) ima veći senzor od drugih Ixus-a (1/2.5″), ali i veću rezoluciju. To na prvi pogled i ne bi bila neka prednost, da senzor unutar Ixus 700 nije jedan od najboljih senzora te veličine. I ukoliko 5 megapiksela kod Ixus 50 modela više predstavlja neku trku sa konkurencijom, što se megapiksela tiče, ne mislimo da je to slučaj kod Ixus 700-tke. Istina, dok 7 megapiksela ovog Ixus-a puno znači u očima imućnijih neznalica, dotle samo poreklo senzora u ovom aparatu onim malo informisanijim daje do znanja da će fotografije sa ovog aparata moći da se koriste i u neke ozbiljnije svrhe. Gotovo je sigurno da ni jedan profi snimatelj, neće zameniti svoju par kila tešku opremu, ovim aparatom koji se može smsetiti u bilo koji džep, ali se može zamisliti korisna upotreba ovog aparata i van poznatih fensi mesta za izlaske i slično.

      Objektiv na ovom aparatu je, rekli smo, malo duži, što mu je pomalo pomoglo da smanji efekat zamućenih ćoškova, koji je prisutan kod gotovo svih aparata malih dimenzija. Hromatsku aberaciju je u određenim situacijama moguće uočiti, ali nema potrebe kritikovati, jer ovaj iritirajući efekat nije preterano izražen. Povrh svega, Ixus 700 za svoju veličinu, ali i da je par puta veći, pri ISO 50 pruža jednostavno sjajne fotografije. Te fotografije, nisu kao one kao što nudi G6, ali ozbiljno teže ka tome (mada to nikada neće moći da bude postignuto, zbog manjeg i lošijeg objektiva na Ixus 700 u odnosu na G6). Situacija pri povećanju ISO osetljivosti nije toliko strašna, ali ne možemo reći da je (bez nekog agresivnog čišćenja šuma) ISO 400 lako upotrebljivo. Ipak, situacija je, što se viših ISO osetljivosti bolja nego kod opisanog Ixus 500 modela, a ne treba zaboraviti ni da ovaj aparat nudi fotografije od 7 megapiksela, iz čega se obradom svašta može izvući.

      Za kraj možemo reći kada bi se pravio neki odnos, gde bi se poredili kvalitet fotografija i veličina fotoaparata, da bi Ixus 700 bio jako visoko na toj listi, ako ne i na samom vrhu. Nismo preterano iznenađeni kvalitetom slika koje nudi Ixus 700, jer smo do sada probali i G6 i S70, ali ukoliko je vama bitno i da je aparat veoma mali, a da pritom pruža izuzetne fotografije, pitanje je da li ćete naći nešto bolje od Ixus-a 700.

      Utisci

      Iako su ova dva fotoaparata veoma kvalitetna, ne možemo reći da su oni toliko kvalitetni, da će konkurencija morati koliko sutra da stavi ključ u brave. Ono što sa druge strane raduje, jeste napredak u odnosu na prethodne generacije Ixus-a. I dok smo možda Ixus 430 i 500 modele optužili da su se pojavili oslanjajući se na staru slavu, to se već ne može reći za Ixus 50 i Ixus 700. Istina, ovi fotoaparati ne donose nikakva epohalna otkrića, ali da su više nego sjajni naslednici, definitivno jesu.

      Kod oba aparata bi se mogla primeniti slična završna reč, stim što bi bilo potrebno za Ixus 700 dodati još koji procenat hvale više. Oba aparata su veoma brza, zahvaljujući brilijantnom Digic II procesoru, koji se verovatno najbolje snašao na ovim fotoaparatima. Kada kažemo veoma brza, mislimo na gotovo sve operacije (uključivanja, podešavanja, fotografisanja…) sa ovim fotoaparatima. Tu brzina ovih aparata ne staje, već kulminira kod fokusiranja. Ovi aparati fokusiraju kao da nisu Canon :). I to ne samo u dobrim svetlosnim uslovima, kao što je do sada bio slučaj, već naprotiv, Ixus 50 i Ixus 700 se u slabašnim svetlosnim uslovima odlično snalaze – fokusiraju veoma brzo i precizno. Podrazumeva se da ovi maleni aparati i dalje ne mogu da priđu SLR aparatima što se fokusiranja tiče, ali definitivno raduje što Canon polako odstranjuje mane svojih aparata.
       

      Što se kvaliteta fotografija tiče, Ixus 700 ima jednu bitnu prednost, a to je veći senzor. I ne bilo koji veći senzor, već možda i jedan od najbolji 1/1.8″ senzora koji smo do sada imali prilike da vidimo (kod Canon-a S70 i G6). I jedan i drugi aparat pružaju za svoju klasu odlične fotografije, mada se osećaju posledice trke za što više megapiksela. To ipak nije toliko strašno, jer se i dalje velike odlične veličine za štampu (za ovu klasu aparata) mogu izvući – Ixus 700 naravno još više od 50-ice. Imaju ovi aparati i svoje mane, ali, izuzimajući kraću autonomiju rada, smatramo da se takvi nedostaci mogu očekivati od aparata ovih dimenzija (ma koliko oni bili dobri). Naravno, najveća mana ovih aparata je njihova cena i teško je da bi se ovi aparati mogli okarakterisati kao “najbolja kupovina”. Međutim, pored odličnih fotografija, vrlo dobrog fokusiranja, sjajnih brzinskih rezultata i vrhunskog video moda, malo je teže reći da ovi aparati ne opravdavaju svoju cenu. Istina, moguće je da ćete od cene Ixus-a 700 dobiti vrtoglavicu, ali je taj aparata verovatno najbolji aparat malih dimenzija uopšte. Ixus 50 balansira između 700-tke i 30-ice, što po ceni, a što po mogućnostima. Ukoliko je ovo klasa fotoaparata za vas, pitanje je samo koji sebi možete priuštiti. Ukoliko nabavite Ixus 50, možete biti sigurni da ste kupili aparat koji će biti upotrebljiv na duže staze i koji će sigurno jednog dana moći da se polovan proda po dobroj ceni. Ukoliko pak sebe možete počastiti Ixus 700 modelom, teško da će neko od vas imati bolji fotoaparat, koji pritom može da se smesti u džep.
       

      Canon Ixus 700 – Bench-Market Highly Recommended!

      Zbog svega navedenog i pre svega velike brzine i veoma kvalitetnih fotografija, zahvaljujući Digic II procesoru, Canon Ixus 700 zasluženo dobija Bench-Market Highly Recommended priznanje!

      Canon Ixus foto-aparate na test ustupio Pin Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test