Canon IXUS 860 IS

Canon IXUS 860 IS

Prošla zima nije toliko daleko od nas, kada smo probali IXUS 850 IS, a pred nama je već njegov direktan naslednik: IXUS 860 IS. Logično je očekivati da naslednik nekog uređaja bude tek polu-evolucija, jer se stvari na tržištu previše brzo odvijaju da bi se dugo čekalo na izbacivanje novog modela. Makar na prvi pogled, 860-ica izgleda kao nov IXUS.

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Canon IXUS 860 IS

      Iskreni da budemo i mi moramo da konsultujemo specifikacije da bi mogli tačno da znamo koji je Ixus kojem otac, a kojem sin (a kojem tek blizak rođak). Ne samo da se novi Ixusi često pojavljuju, nego se istovremeno u prodaji nalazi više klasa u ovoj “džepnoj” klasi aparata.
       

      U odnosu na svog prethodnika, Ixus 860 IS zaista izgleda drugačije. Osnova starog recepta je tu, ali je ovoga puta malo drugačije ukrašena. U odnosu na prethodnika, Ixus 860 izgleda drugačije, pogotovo sa zadnje strane. Prošla zima nije toliko daleko od nas, kada smo probali Ixus 850 IS, a pred nama je već njegov direktan naslednik: Ixus 860 IS. Logično je očekivati da naslednik nekog uređaja bude tek polu-evolucija, jer se stvari na tržištu previše brzo odvijaju da bi se dugo čekalo na izbacivanje novog modela. Makar na prvi pogled. 860-ica izgleda kao nov Ixus. Pored toga, objektiv je bitan faktor koji će ovaj aparat, verovatno, izdvojiti iz gomile ostalih. Najpre pogledajmo specifikaciju.
      Specifikacija
       

      Canon Ixus 860 IS

      megapiksela

      8.0

      merenje svetla

      Centre-weighted average, Multi, Spot

      rezolucije

      (L) 3264 x 2448, (M1) 2592 x 1944, (M2) 2048 x 1536, (M3) 1600 x 1200, (S) 640 x 480, (W) 3264 x 1832, (Postcard Date Imprint) 1600 x 1200

      modovi blica

      Auto, Manual Flash On / Off

      raw

      ne

      domet blica

      30cm – 4.0m (W) / 2.0m (T) (at ISO AUTO equivalent)

      veličina senzora

      1/2.5″

      prioritet blende

      ne

      tip senzora

      CCD

      prioritet zatvarača

      ne

      objektiv

      4.6 – 17.3 mm

      manual

      ne

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      28 – 105 mm

      podešavanje kontrasta, oštrenja, zasićenosti boja

      ne

      najveći otvor blende

      f/2.8 – 5.5

      video klipovi (sa tonom)

      640 x 480 (30 fps/30 fps LP), 320 x 240 (30 fps) available up to 4GB or 60 minutes, 640 x 480 (2 hours at 0.5 fps/1 fps), 160 x 120 (3 min. at 15 fps)

      optički zum

      3.8x

      samookidač

      2, custom, 10 sec

      digitalni zum

      4x

      tip memorije

      SD/MMC

      autofokus

      TTL Autofocus

      količina memorije uz aparat

      32 MB

      af lampa

      da

      tražilo

      ne

      ručni fokus

      ne

      ekran

      3.0″, 230.000 tačaka

      raspon fokusa

      45 mm – beskonačno

      live histogram

      ne

      makro

      3 – 60 cm

      playback histogram

      da

      supermakro

      ne

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      baterija

      LiIon

      iso osetljivost

      AUTO, High ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600

      trajanje baterija

      270 snimaka, 360 min pregleda po CIPA standardu

      brzina zatvarača

      15 – 1/1,600 sec

      masa

      155 g (bez baterije i kartice)

      balans belog

      Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom

      dimenzije

      92.6 x 58.8 x 25.9mm

      Pakovanje

      – Ixus 860
      – litium jonska NB-5L baterija
      – punjač za bateriju
      – 32 MB SD kartica
      – traka za nošenje
      – CD sa drajverima i programima
      – USB kabal
      – AV kabal

      Fotografije i snimci ekrana
       

      Krenimo sa noćnim slikama i ISO perormansama. Pri ISO 1600 količina šuma je prilično velika, dok je dosta detalja izgubljeno, pa tako ovu ISO vrednost treba koristiti samo ukoliko planirate fotografije ne veće od 10×15 i klasičan pregled fotografija na ekranu. Pri ISO 800 šum je takođe veoma izražen, ali za razliku od 1600 vrednosti, detalji su prisutni, pa tako neka vešta ruka sa programom za uklanjanje šuma može da izvuče dobre rezultate.

      Kada je reč o dnevnim fotografijama, rezultate koje smo dobili smo i očekivali. Centralni deo fotografija je prilično dobar i prilično oštar, sa dobrom količinom detalja. Po ćoškovima je moguće videti zamućenje, očekivano, pogotovo ako fotografišete u širokom položaju objektiva. Reprodukcija i procesiranje boja je dobro, što se istina ne može videti na fotografijama iznad. Početak je zime i Beograd je pod snežnim pokrivačem, a nebo oblačno, tako da su svi uslovi za stvaranje svetlosti koja nosi žive boje, odsutni. Primetno je, da je u odnosu na Ixus 850 IS, dodatno smanjena aberacija, tako da je sada ima jako malo, što se može videti na trećoj fotografiji od pozadi, gde bi oko celog četinara bio ljubičasti oreol, da se objektiv aparata ne bori dobro protiv aberacije. Sve u svemu, fotografije očekivane od ove klase Canon aparata, vrlo dobre, uz nedostatke neizbežne pri upotrebi ovako gustog senzora i širokog objektiva.

      Utisci

      Ukoliko već imate Canon Ixus, tri su razloga koja će vas naterati da kupite ovaj Ixus. Prvi je da nemate mehaničku stabilizaciju, a želite je. Drugi je da nemate širokougaoni objektiv, a želite ga. Treći razlog može biti ukoliko imate jako star Ixus i niste zadovoljni sa kvalitetom njegovih fotografije. Odmah da kažemo, čuda u vezi sa kvalitetom fotografija ne treba očekivati, ali Ixus 860 IS pravi fotografije i bolje nego što su potrebne njegovoj ciljnoj grupi kupaca.

      Što se nas tiče, širokougaoni objektiv i njegova mehanička stabilizacija su dve stvari koje svako treba da poželi na svom fotoaparatu, ma koje klase i ma koje namene. Ovo su one primenjene, opipljive, tehnologije na fotoaparatima koje mi volimo. Nismo vam pričali o tome da Ixus 860 IS može da detektuje lica prilikom fokusiranja jer, ponavljamo, ne smatramo to kao bitnu opciju na fotoaparatima ovako malog objektiva (velike dubinske oštrine). Nismo vam pričali o tome da zelenu boju ili bilo koju drugu, možete da zamenite narandžastom, ili bilo kojom drugom. 28 mm i IS su one specifikacije zbog kojih ovaj Ixus vredi, bilo da znate šta one rade, bilo da ne znate.

       

      Sve u svemu, Ixus 860 IS nije revolucionaran aparat, zapravo osim dizajniranog zadnjeg dela, nije preterano nov u odnosu na Ixus 850 IS. Međutim, činjenica je da je sama forma ova dva aparta odlična i da se nešto preterano ne može promeniti. Ixus 860 IS nije aparat za koji treba prespavati ispred hipermarketa u vreći za spavanje i verovatno ni jedan fotoaparat to neće postići, ali generalno gledano ovaj digitalac je jedan više nego kompletan uređaj koji ima svoje očekivane mane i očekivane i neočekivane vrline.

      Za

      – širokougani objektiv
      – mehanička stabilizacija
      – ekran dijagonale 3 inča
      – odličan kvalitet fotografija
      – vrhunska izrada i materijali
      – male dimenzije
      – odlične performanse

      Protiv

      – mane objektiva: zamućenje/zamračenje po uglovima, manja svetlosna moć, manja količina detalja
      – neuspela implementacija kursorskog tastera osetljivog na dodir
      – nedostatak optičkog tražila
      – malo memorije uz aparat

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test