Panasonic DMC-TZ20 - više od fotoaparata

Panasonic DMC-TZ20 - više od fotoaparata

Drugi Panasonic i peti ukupno aparat u novoj sezoni testova na Benchmark sajtu je fotoaparat poseban po mnogim osobinama. Panasonic TZ20 je ne samo fotoaparat, već uređaj za prave elektronske sladokusce. Pored zanimljivih karakteristika uobičajenih za fotoaparate, TZ20 ima ekran osetljiv na dodir i GPS prijemnik. Standardne osobine aparata obogaćene su ručnim modovima, tako da je lista zanimljivih osobina prilično velika. Sigurno da će ovaj Panasonic biti zanimljiv onima koji vole uređaje bogate specifikacije, ali se postavlja pitanje da li je TZ20 dobar za obične fotografske potrebe

    Sadržaj

      Branko Mitić
       Pun naziv ovog aparata je Panasoniz DMC-TZ20, a na nekim tržištima nosi naziv DMC-ZS10. TZ20 je ove godine predstavljen zajedno sa modelom TZ18 i predstavlja bitan adut Panasonica na tržištu fotoaparata za ovu i sledeću godinu. Tačnu preporučenu maloprodajnu cenu nismo dobili, ali se u prodavnicama kod nas TZ20 može dobiti za već od ~270 Evra, što je, uverićemo se tokom testiranja, veoma zanimljiva cena. Panasonic TZ20 ima CCD senzor rezolucije 14 megapiksela, koji snima video veličine 1920 x 1080. Sa 16x optičkim zumom, 3.0″ ekranom osetljivim na dodir, GPS prijemnikom i punim manuelnim modovima ovaj fotoaparat će svojim specifikacijama zainteresovati mnoge. Specifikacija: Fotografije: 14 MP (4320 x 3240), JPEG Video: 1920 x 1080, 50i, 17Mbps, AVCHD Senzor: 1/2.33 in, CCD, ISO 100 – 1600, High Sensitivity mode Objektiv: f3.3 – 5.9, 24 – 384m (16x zum), Power O.I.S. Ekran: 3.0″, 460,000 tačaka Memorija: SD/SDHC/SDXC, 18MB int 104.9 x 57.6 x 33.4 mm, 197g MP cena: od 270e
       
       
       

       
      Sadržaj pakovanja: – TZ10 fotoaparat – USB kabl – baterija (3.6v, 895mAh, 3.3Wh Li-ion) – punjač – AV kabl – traka za zglob – olovčica (stylus) – CD  – uputstvo Panasonic TZ20 je napravljen od veoma kvalitetne plastike, a ceo aparat je odlično upakovan, sa perfektnom završnom obradom. Panasonic TZ20 je jedan od najkvalitetnijih kompakta koji smo imali prilike da držimo u rukama, a iznenadili smo se što smo sa donje strane videli natpis “Made in Japan”, koji se sve ređe viđa. Mada treba znati da dobar deo vrhunskih komponenti za uređaje i dalje stiže iz Japana, pa ako imate uređaj na kome piše “Made in China”, a oduševljeni ste (recimo) baterijom ili ekranom, velika je šansa da su upravo te komponente stigle u Kinu iz Japana kako bi se tamo ugradile u uređaj. Pored toga, pojedini uređaji japanskih proizvođača znaju da budu napravljeni u Japanu u prvoj seriji, a da u sledećim serijama stižu iz okolnih zemalja. Takođe, ne znamo koji su izvori prodavnica, pa tako ne možemo da vam garantujemo da će svaki TZ20 biti “Made in Japan” i jednako kvalitetan kao primerak koji smo imali na testu.
       
       

       
       
      TZ20 ima odličan okidač, takođe jedan od najboljih koji se mogu videti na kompaktima, veoma mek i precizan. Najveća fizička mana aparata jesu tasteri koji bi morali da budu veći i kvalitetniji i koji delimično kvare fizički utisak. Panasonic TZ20 ima stereo mikrofon, metalni navoj za stativ i HDMI port. Dužina dijagonale ekrana je 3″ ili 7,5cm, a rezolucija 460.000 tačaka. Iako je to manja rezolucija nego na dva prethodno testirana Nikona, ekran je i dalje izuzetno kvalitetan, koji pored dosta dobrog prikaza, može jasno da se vidi i prilikom jakog dnevnog svetla. Ekran posvetljava prikaz kada se koristi u mračnim uslovima, kada osvežavanje prikaza opada, ali u granicama normale. Ekran je osetljiv na dodir, ali o tome na sledećim stranama. TZ20 ima karakterističan meni za Panasonic. Meni je podeljen u “quick” meni i glavni meni. U brzom meniju nalaze se najkorišćenije opcije fotoaparata. Glavni meni sadrži ostala foto i video podešavanja i generalna podešavanja vezana za funkcionisanje aparata. U brzom meniju nalaze se opcije za GPS, continuous, zone autofokusa, balans belog, podešavanje ISO vrednosti, veličinu fotografija, veličinu video snimka i podešavanje osvetljenja ekrana.
       

       
      U glavnom meniju ponavljaju se sve opcije iz brzog menija i pojavljuju nove. Pa tako nalazimo bazu prepoznatih lica sa fotografija i njihov datum rođenja, opcije merenja svetla, iExposure i iResolution, određivanje minimalne brzine zatvarača, uključivanje digitalnog zuma, biranje kolorita fotografija, uključivanje AF lampe, uklanjanja crvenih očiju, stabilizaciju, itd. Moguće je izabrati da se sat podešava automatski na osnovu GPS podataka. U odeljku za podešavanje video snimka bira se između AVCHD i MJpeg formata, kvaliteta snimka, korišćenja AF tokom snimanja i opcije uklanjanja šuma od vetra.
       

       
      Panasonic TZ20 ima GPS prijemnik i poseban meni predviđen za ovu mogućnost. U ovom meniju moguće je uključiti ili isključiti GPS, izvršiti repozicioniranje, promeniti nazive zemljišnih oznaka (možete ručno upisati podatke ukoliko vam se ne dopadaju oni koje aparat “povlači”), prikazati GPS podatke na ekranu i pogledati memorisane omiljene lokacije. U “setup” delu menija nalaze se sve standardne opcije koje se uglavnom podese prilikom prvog paljenje aparata. Pored toga nalazimo podešavanje custom tastera, uključivanje linija za “pravilo trećine”, opcije za Viera Link i 3D Playback, kao i kalibraciju ekrana osetljivog na dodir.
       

       
      Postoje četiri moda pregleda fotografija: normal, slide show, filtering play, calendar. Uređivanje fotografija sadrži standardne osnovne opcije i nije moguće fotografije unaprediti na bilo koji način putem fotoaparata. U ovom meniju moguće je promeniti GPS podatke vezane za fotografiju i izvršiti prepoznavanje osoba na fotografiji. Panasonic TZ20 spada u red nešto većih kompakta ili bolje reći nešto debljih. Masa od 200 grama je takođe nešto veća, ali to ne predstavlja problem. Malo veća debljina znači da TZ20 nećete lako moći da smestite u svaki džep, ali daleko od toga da TZ20 ima bilo kakav problem sa veličinom. Jasno je da je zbog bogatog hardver aparat morao da bude nešto veći. Objektiv sa svojih 24mm je izuetno širok za amaterske potrebe. Optički zum iznosi 16x, pa je tako maksimalna dužina objektiva 384mm. Raspon objektiva je dovoljan za sve amaterske potrebe, a i mnogi profesionalci (u kolekciji od nekoliko objektiva) nemaju veći raspon nego što nudi TZ20. Svetlosna moć objektiva je očekivana – u širokom položaju otvor blende je f3.3, a čak ni f5.9 u tele položaju objektiva ne može da se okarakteriše kao mana, jer se to očekuje od objektiva koji imaju veliku žižnu daljinu. Sigurno da bi veća svetlosna moć objektiva dobro došla, ali to ne treba očekivati od aparata ove klase i veličine. Objektiv ima odličnu stabilizaciju.
       

       
      Korišćenje je krajnje jednostavno, čak i ako nikada niste imali Panasonic fotoaparat. Pojedine opcije su zavučen u veliki meni i možda bi trebale da se nađu u brzom meniju. Ručno podešavanje ekspozicije (tamo gde je to moguće) poziva se putem tastera, a onda tasteri levo/desno služe za otvor blende, a gore/dole za podešavanje dužin ekspozicije. U gotovo svim modovima klik na gore znači podešavanje kompenzacije ekspozicije, a u pojedinim još jedan klik na gore donosi “bracket” opciju. TZ20 ima ekran osetljiv na dodir koji može da se koristi u nekoliko situacija. Ekran nema tako dobar odziv, niti se upotrebljava u meri kao kod modernih mobilnih telefona, ali nekada može da bude koristan. Putem ekrana se može zumirati, određivati tačka fokusa ili čak fotografisati (bez korišćenja okidača). Kada se koristi iA mod, prilikom klika na ekran, AF aparata vrši praćenje izabrane tačke. Prilikom pregleda slike se menjaju pomeranjem prsta levo i desno, kao kod većine mobilnih telefona. Za zumiranje je potrebno držati ekran, a kada se slika zumira, svaki sledeći klik je dodatni zum, dok se putem virtuelnog tastera na ekranu zum isključuje. Treba je znati da ni jednu akciju na aparatu nije neophodno uraditi putem ekrana, što je olakšavajuća okolnost za tradicionaliste.
       

       
      Panasonic TZ20 ima čak četiri continuous (5, 10, 40 i 60). Rezultati koje smo dobili su sledeći (Transcend Class 10 SD karica korišćena): 5: 18 slika za 4,4 sekunde – 4,1 fps, posle toga aparat nastavlja da slika sporije, brzinom od oko 1fps 10: 13 slika za 1,4 sekunde – 9,3 fps, upisivanje fotografija traje 5-10 sekundi, može se slikati i tokom upisivanja, ali značajno sporije 40: 50 slika za 1,3 sekundu – 38,5 fps, 12 ili manje sekundi za upisivanje, manja rezolucija fotografija 60: 60 slika za 1 sekundu – 60 fps, 12 ili manje sekundi za upisivanje, manja rezolucija fotografija Što se tiče opšteg korišćenja fotoaparata, TZ20 se nije pokazao kao preterano brz, a za opravdanje za to može da se nađe u velikom objektivu i kompleksnom hardveru, ali u svakom slučaju aparat morao da bude nešto brži. Uključivanje aparata: 2.2 Uključivanje aparata u pregled: 3.9 Isključivanje aparata: 3.9 Isključivanje aparata iz pregleda: 3.8 Prelazak iz moda za foto u pregled: 1.6 Prelazak iz pregelda u foto: 1.8 Zumiranje: 3.1 Panasonic TZ20 ima senzor veličine 1/2.33″ koji isporučuje fotografije veličine 14 MP. To je prilično gust senzor, ali je to posledica (nepotrebne) borbe za megapikselima koja se vodi mnogo više u amaterskom, nego u profesionalnom svetu. Panasoniz TZ20 pruža više nego dovoljan kvalitet fotografija za amaterske potrebe, ali kada se fotografije gledaju pri 100% uvećanju, moguće je videti određene nedostatke. Čak i pri ISO 100 moguće je videti blag kolorni šum u predelima slike sa “jednom” bojom, kao što je nebo. U pitanu nije isti šum kao što smo videli kod Nikona, koji je više posledica jakog procesiranja, već prosta činjenica da je senzor suviše gust. Sve je ipak u granicama normale i da bi vam ovo smetalo, morali biste da štampate fotografije u veoma velikom formatu ili da se iz njih isecate sitne delove.
       

       
      Druga primetna mana dolazi od objektiva koji ne može da zadrži jednaku oštrinu u svim delovima slike. Centralni delovi su dosta oštri, ali ivice fotografije nisu. Obzirom da je u pitanju 24-384mm objektiv i ovo je stvar koja bi mogla da se očekuje. Ukoliko želite da iseče deo fotografije sa strane, a ukoliko taj deo sadrži ljude ili puno detalja, taj isečak neće biti kvalitetan. Izobličenje u određenoj meri može da se izbegne tako što se objektiv ne koristi u svom najširem položaju. Što se aberacije tiče, ona je primetna, ali u neku ruku i očekivana od aparata sa velikim rasponom objektiva. Mogućnosti senzora pri visokim osetljivostima su pristojna. Do ISO 800 količina šuma je očekivana, a fotografije krajnje upotrebljive. ISO 1600 podešavanje donosi istu količinu šuma, ali nižvi nivo detalja i određene probleme u boji prouzrokovane kolornim šumom, ali pored toga i ove fotografije mogu da budu upotrebljive za normalne amaterske potrebe. Putem High ISO moda, TZ20 može (automatski) da koristi vrednosti do ISO 6400.
       

       
      Panasonic TZ20 ima generalno dobar kvalitet fotografija, ali su fotografije u neku ruku isuviše neutralne. Iskusni korisnici vole ovu činjenicu, jer to znači da je svu njihovim rukama za dalju obradu, kao što je blago korigovanje dinamike i pojačavanje boja, po potrebi. Pojedini korisnici ovo mogu da uzmu kao manu, jer će im se fotografije iz drugih aparata činiti kvalitetnije na prvi pogled, ali treba znati da TZ20 ne procesira fotografija agresivno i da je ostavljeno puno prostora za poboljšanja od strane korisnika. Video snimak preko dana je odličan, sa dobrom količinom detalja i veoma fluidan. Noćni snimak nam se nije dopao, jer automatika ne uspeva aparat da podesi tako da prikupi dovoljnu količinu svetlosti, a sličan problem smo videli i kod prethodnog Panasonic aparata.  
       

      – dobra ekspozicija, pristojna dinamika
       

      – wide
       

      – tele
       

      – blago promašena ekspozicija i balans belog
       

      – dobre plave i zelene nijanse, prisojan nivo detalja, izobličenja po uglovima
       

      – dobra ekspozicija i detalji, nešto slabija dinamika 
       

      Standard
       

      Vivid
       

      Natural
       

      Black & White
       

      Sepia
       

      Cool
       

      Warm 
       

      ISO100 ISO200 ISO400 ISO800 ISO1600
       

      ISO100 ISO200 ISO400 ISO800 ISO1600 
       

      1920×1080 1280×720
       

      1920×1080Panasonic TZ20 je odlično upakovan moderan elektronski uređaj, ali i veoma dobar fotoaparat. TZ20 nije običan fotoaparat, jer poseduje ekran osetljiv na dodir i GPS. GPS prijemnik ne služi da vam kaže gde se nalazite, iako aparat na ekranu može da ispiše vašu lokaciju (nikakve mape nisu uključene), već da bi se za svaku fotografiju “zakačila” informacija o tome gde je snimljena. Ovu mogućnost već neko vreme imaju mobilni telefoni, a uz interaktivan program za skladištenje fotografija, GPS podaci na fotografijama mogu da budu izuzetno zanimljiva mogućnost.
       

       
      Panasonic TZ20 je po specifikacijama sve što od fotoaparata možete da poželite. Čak je i cena od oko 270 evra više nego interesantna. TZ20 pored veoma širokog objektiva velikog raspona, ima manuelne modove, Full HD video snimak, ekran osetljiv na dodir, GPS…
       

       
      TZ20 nije savršen, jer je nešto sporiji u radu nego što bismo želeli, dok fotografije zahtevaju blagu obradu kako bi se iz njih izvukli maksimalni rezultati. Bez obzira na to, lista kvalitetnih osobina je i dalje duža nego lista mana. Panasonic TZ20 je moderan fotoaparat za najrazličitije namene, po više nego razumnoj ceni. Stoga mu dodeljujemo Value for Money priznanje našeg sajta. TZ20 je, jednostavno, dobra kupovina…
       

      Prednosti – kvalitetno kućište – ultraširok objektiv sa velikim rasponom, odlična stabilizacija – PASM modovi – kvalitetan ekran (osetljiv na dodir) – GPS – Full HD video – brzo snimanje sekvenci (continuous) – generalno dobar kvalitet fotografija  – veoma dobar okidač Nedostaci – sporije performanse – fotografije treba “oživeti” u obradi – loši tasteri sa zadnje strane – pojedine opcije nalaze se duboko u meniju  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test