Sony Cybershot W17

Sony Cybershot W17

U pokušaju da što više nadoknadimo izostavljanje Sony-a iz Bench-Market testova fotoaparata, testirali smo Sony W17. Sony je načinio malu rokadu u svojim redovima i pokrenuo novu W seriju koja za neke nije ono što su želeli, dok je za druge i više nego što im je ikada bilo potrebno. Vredi videti da li je baš W17 vaš sledeći digitalni fotoaparat

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Sony je ime koje teško možemo povezati sa fotoaparatima iz vremena kada su se fotografije snimale na filmove. Međutim, dobro je poznato da Sony više od svega voli da negde bude prvi. Sony se vezuje za početke mnogih tehničkih uređaja, pa ova kompanije ide i do te mere, da lansira određeni tip uređaja i da kasnije, kada taj neki uređaj postane uobičajena stvar na tržištu, potpuno digne ruke od njega. I dok je za jedne Sony svetinja, drugi govore da Sony previše igra na kartu poznatog imena (prve rečenice ovog teksta govore o tome zbog čega je Sony toliko respektabilno ime), a možda bi bilo najbolje postaviti se negde između. Nema sumnje da je određene grupe, uglavnom egzotičnih, proizvoda moguće prodavati skuplje od realne cene ili na kartu imena, ali teško se može reći da je samo ime dovoljno za prodaju digitalnih fotoaparata, pogotovo, ako Sony praktično nema nikakvu prošlost među “klasičnim” fotoaparatima.

      Sony je davno i, što je mnogo bitnije, na vreme rešio da pravi digitalne fotoaparate. Ne samo da je kompanija Sony jedna od prvih koja je počela da pravi digitalne fotoaparate, već je verovatno lider na polju tehničkih inovacija viđenih na digitalnim fotoaparatima. Kada uparite jedno od najpoznatijih imena inače, sa prisustvom na sceni digitalnih fotoaparata od samog početka, te generalno dobrim kvalitetom i raznolikošću ponude, sa ovoga puta cenom koja mora da prati konkurenciju, dobijete formulu u kojoj je jasno zbog čega je Sony broj jedan proizvođač digitalnih fotoaparata u SAD (veći deo finansijskih informacija vezanih za digitalne fotoaparate stiže upravo iz SAD). Zapravo, Canon je posle dugo vremena za koji procenat ili deo procenta prestigao Sony, ali mislimo da se Sony previše i ne brine za to, jer i dalje imaju veliki broj aktivnih aparata u ponudi, a isto tako i dalje prodaju velike količine fotoaparata po celom svetu.
       

      U redakciju, na testiranje, stigao je Sony W17. W17 je naslednik W1 modela, koji i nije potpuni naslednik V1 Sony-a. Spomenuli smo V1, jer je to jedan od zapaženijih i omiljenijih Sony digitalnih fotoaparata. Nije se pojavio ni jedan pravi naslednik V1 modela, a pre W1 takođe nije postojalo ništa slično, pa je W1 nezasluženo dobio titulu naslednika V1-ice. W1 je u odnosu na V1 izgubio S i A modove, laser za asistenciju AF sistemu, stopicu za blic i imao je kraći objektiv nego V1. Zapravo, Sony V1 je dobio naslednika u V3 modelu, a fizički sličan W1 (pa kasnije i W17) su izgubili nekolicinu bitnih osobina, čisto da ne bi smetali V3-ci, pa i velikom F828. I pored toga, W1 je imao dobru prođu, jer je i dalje to bio koristan i iznad svega dobar fotoaparat. Kako mi nismo imali na testu W1, te kako W17 donosi mahom sitne izmene, pogledajmo šta nudi ova klasa (W) Sony digitalnih fotoaparata.

      Specifikacija
       

      foto kamera

      Cyber-shot DSC-W17

      megapiksela

      7.2

      rezolucije

      3072 x 2304, 2592 x 1944, 1280 x 960, 640 x 480

      raw

      ne

      veličina senzora

      1/1.8″

      tip senzora

      CCD

      objektiv

      7.9 -23.7mm

      objektiv – ekvivalentno 35mm

      38 – 114mm

      najveći otvor blende

      f/2.8(w) – f/5.2(t)

      optički zum

      3x

      digitalni zum

      2x

      autofokus

      iESP

      af lampa

      da

      ručni fokus

      0.5m, 1m, 3m, 7m

      raspon fokusa

      50cm – beskonačno

      makro

      6cm – beskonačno

      kompenzacije ekspozicije

      +/- 2 EV u koracima od 1/3

      iso osetljivost

      Auto, 100, 200, 320

      shutter speed (brzina zatvarača)

      30–1/2000s

      white balance (balans belog)

      Auto, Daylight, Cloudy, Fluorescent, Incandescent, Flash

      modovi blica

      Auto/Forced On/Forced Off/Slow Synchro

      domet blica

      0.2-4.5m (w) / 0.3-2.5m (t)

      aperature priority (prioritet blende)

      ne

      shutter priority (prioritet zatvarača)

      ne

      manual

      da

      scene

      Twilight, Twilight portrait, Soft snap, Landscape, Beach, Snow, Candle

      podešavanje kontrasta/oštrenja/zasićenosti boja

      da

      video klipovi (sa tonom)

      640×480@30fps, 640×480@16fps, 160×112@8fps

      self timer (samookidač)

      da

      tip memorije

      Memory Stick PRO

      količina memorije uz aparat

      32MB – interna

      tražilo

      optičko

      LCD

      2.5″, 115.000 tačaka

      live histogram

      da

      playback histogram

      da

      konekcija sa računarom

      USB 2.0

      baterija

      2xAA

      trajanje baterija

      ?

      težina

      197g (bez baterije i kartice)

      dimenzije

      91 x 60 x 37.1mm

      Pakovanje
       

      – Sony Cyber-shot DSC-W17
      – 4 punjive Ni-mh baterije
      – Punjač za baterije (za dve baterije)
      – Torbica
      – Traka za nošenje
      – USB kabal
      – A/V kabal
      – Diskovi sa uputstvima, drajverima i programima
      – Štampano uputstvo

      Dodatna oprema

      Lista dodatne opreme za Sony W17 je zaista podugačka. Pored klasičnih stavki, kao što su ispravljač za struju, memorijske kartice, baterije i punjači, tu su još VCL-DH2630, VCL-DH1730, VCL-DH0730 tele 2.6x, 1.7x i wide 0.7 adapteri, polarizacioni i ND filteri, HVL-FSL1B dodatni blic, MPK-WA kućište za ronjenje i još mnogo vrsta torbica, stativa, itd.

      Spoljašnost

      Sve pohvale W17 zaslužuje za svoju spoljašnjost. Ocene o dizajnu se zasnivaju na ličnom utisku i u to se ne želimo mešati, mada nećemo propustiti priliku da pohvalimo to što je ovaj aparat crne boje. Kućište je izrađeno od metala, dok je sve uklopljeno i upakovano na vrhunski način. Aparat je veoma čvrst i ostavlja utisak kvalitetnog proizvoda, dok na njemu ništa ne škripi, ne klima ili ima tendenciju da se polomi. Završna obrada je takođe na vrhunskom nivou. Kada u ruke uzmete W17 deluje previše jednostavno napraviti aparat vrhunske spoljašnosti. W17 je, što se tiče spoljašnosti, jedan od najboljih, ako ne i najbolji aparat koji smo probali.
       

      Objektiv
      W17 ima objektiv sa 3x optičkim zumom, raspona 38-114mm (ek. 35mm). Objektiv nije dovoljno širok, odnosno “vuče” na dužinu. 38mm će ponekad predstavljati problem, ukoliko nije moguće dovoljno se odmaći od objekata koji se fotografišu. Konstatovali smo da W serija zapravo nije naslednik sjajnog V1 koji je imao 4x optičkim zum, ali opet nismo mogli da se otmemo utisku da bi ovom aparatu dobro “stajao” neki objektiv sa čak 5x optičkim zumom, što bi od ovog aparata, čak i bez A i S modova, napravilo sjajnog konkurenta Olympus C70 ili Pentax 750 fotoaparatima. Svetlosna moć je dobrih f2.8 u najširem položaju objektiva, ali i slabijih od proseka f5.2 na tele položaju objektiva. Kada se aparat isključi, objektiv se u potpunosti uvlači u aparat i zaštitna vratanca se prevlače preko prednjeg sočiva.

      Blic

      Blic na ovom aparatu ima prilično dobre brojke. Na širokom položaju objektiv, domet je čak 4.5 metara, dok na tele položaju domet iznosi 2.5 metara, naravno pri ISO Auto. Sa ovakvim aparatom, ukusi lako znaju da porastu, ali i dalje treba znati da je ovo mali ugrađeni blic, koji je uglavnom dovoljan za amaterske poduhvate (koje, istina, vrlo dobro radi). Umanjenje efekta crvenih očiju se obavlja na klasičan način – nekoliko sitnih bljesaka, pre glavnog. Ova opcija blica se ne bira putem odabira moda blica, već se pojedinačno uključuje u podešavanjima samog aparata.

      AF lampa

      Kao što smo rekli, W serija nije naslednik V1 Sony-a, ali što se AF lampe tiče, moramo uporediti ova dva aparata. W17 ima klasičnu crvenu AF lampu, u odnosu na laser viđen na V1, a i F828 modelu. Laser koji na objektima fotografisanja pravi jasnu i oštru crvenu mrežu je zaista sjajan i u velikoj većini slučajeva omogućava fotoaparatu da uspešno fokusira čak i u totalnom mraku. AF lampa ne može biti tako dobra kao laser, takav je slučaj i na ovom aparatu, mada se malo zamerki može uputiti W17-ici što se fokusiranja tiče.

       

      Sa ove strane aparata, ispod gumene zaštite, mogu se videti priključci za USB kabal i AV kabal.
       

      Osim alke za traku za nošenje, ništa se ne može naći sa ove strane aparata.
       

      Sa donje strane aparata nalaze se vratanca ispod kojih se smeštaju dve AA baterije i Memory Stick PRO fleš memorija. Uz aparat se dobijaju 4 AA punjive Ni-Mh baterije i adekvatan punjač (na kome je moguće puniti dve AA baterije u isto vreme). Uz aparat se dobija 32MB memorije, ali ne u vidu kartice, već se ova memorija interno smeštena u aparat.

      Navoj za stativ


      Navoj za stativ se ne nalazi u ravni sa objektivom i čini se da nije moguće menjati baterije i memorijske kartice, dok je aparat na stativu. S druge strane, navoj za stativ je metalni, što zaokružuje vrhunsku fizičku izradu ovog aparata.

      Zvučnik

      Zanimljivo, sa donje strane aparata nalazi se i zvučnik, koji služi za reprodukciju zvuka sa video klipova ili zvučnih poruka, koje je moguće ostaviti uz aparate.

       

      Sa gornje strane aparata nalazimo taster za isključivanje/uključivanje, okidač i…

      Točkić sa modovima


       

      Auto mod – u ovom modu većina podešavanja nisu dostupna. Mod je prilagođen potpunim početnicima.

      P

      U P modu su sva podešavanja koja ovaj aparat ima dostupna. Aparat i dalje određuje otvor blende i brzinu zatvarača automatski.

      M

      M praktično predstavlja P mod, s tim da je određivanje brzine zatvarača i otvora blende prepušteno korisniku.

      Mod za snimanje noćnih scena.

      Mod za snimanje portreta u noćnim scenama.

      Snimanje scena obasjanim svetlošću sveća.

      Snimanje scena na snegu.

      Mod za snimanje scena na suncu i plaži.

      Mod za snimanje pejzaža.

      Soft snap – mod za pomalo umetničko snimanje portreta :).

      Snimanje video klipova.

      Pregled snimljenog materijala.

      Ekran
      Ekran je definitivno jedna od glavnih prednosti ovog aparata. Veliki i sjajan, ponosno zauzima 2/3 zadnjeg dela aparata. Rezolucije 480×240 (115.200 tačaka) i već spomenute dijagonale, ovaj ekran predstavlja jedan od najboljih koji se danas nalaze na digitalnim fotoaparatima. Ovaj ekran nije dobar samo na papiru, već se i u praksi odlično pokazao. Najbolji je definitivno kod pregleda fotografija, gde zaista precizno i u detalje možete videti ono što ste snimili. Prikaz na ekranu tokom fotografisanja je takođe dobar – kvalitetan i tečan (dobar “frejmrejt”). Tokom dana ekran se dobro pokazao u borbi sa refleksijama, a u situacijama sa malo svetla, ekran je posvetljavao prikaz u finoj meri, ali opet ne u toj količini, kao što su to radili Olympus-i C70 i C7070.

      Tražilo
      Tražilo na ovom aparatu je klasično optičko. Prosečne je veličine, a pored se nalaze dve lampice koje obaveštavaju o tome da li je fokus uspešan ili ne, o tome kada aparat zapisuje nešto na memoriju ili puni blic. Tražilo nema korekciju dioptrije.

      Tasteri sa zadnje strane aparata
       

      Taster za biranje moda blica.

      Taster za uključivanje/isključivanje samookidača.

      Taster za uključivanje/isključivanje makro moda.

      Taster za brzi prelazak na pregled snimljenog materijala.

      Taster kojim se isključuje ekran ili se biraju dva nivoa informacija na ekranu.

      Tokom snimanja, ovaj taster služi za određivanje veličine fotografija. Tokom pregleda služi za pojedinačno brisanje fotografija.

      MENU

      Ulazak/izlazak iz menija.

      4 opisana tastera imaju opciju kursorskih u podešavanjima i kretanju kroz menije. U sredini se nalazi i peti “OK/Enter” taster.

      Ekran – prikaz
       

      fotografisanje

      pregled

      Opcije i podešavanja


       

      EV

      Korekcija ekspozicije: +/- 2EV u koracima po 1/3.

      Focus

      Određivanja predela fokusiranja (Multi AF, Center AF) ili fiksiranja objektiva na određenu daljinu (0.5, 1, 3, 7m i beskonačno).

      Metering Mode

      Odabir načina merenja scene: Center, Spot, Multi.

      WB

      Određivanje balansa belog.

      ISO

      Odabir ISO osetljivosti.

      Picture Quality

      Biranje jednog od dva nivoa kompresije.

      Mode

      Noramalan način fotografisanja ili snimanje sekvenci (Brust, Multi Brust).

      Interval

      Odabir intervala za snimanje sekvenci.

      Flash level

      Podešavanje jačine blica.

      PFX

      B&W i Sephia efekti na fotografijama.

      Saturation

      Podešavanje zasićenosti boja.

      Contrast

      Podešavanja kontrasta fotografija.

      Sharpness

      Podešavanje oštrenja fotografija.


       

      AF Mode

      Single i Monitor. Ukoliko je izabrana prva opcija, fokusiranje se ne obavlja sve dok se ne pritisne okidač do pola. Kada je druga opcija izabrana fokusiranje se vrši konstanto. Druga opcija u svakom slučaju poboljšava performanse aparata, ali i smanjuje autonomiju rada.

      Digital Zoom

      Podešavanje digitalnog zuma.

      Date/Time

      Uključivanje upisa datuma i vremena na fotografiju.

      Red Eye Reduction

      Uključivanje ili isključivanje redukcije crvenih očiju prilikom korišćenja blica.

      AF Illuminator

      Uključivanje ili isključivanje korišćenja AF lampe.

      Auto Review

      Kada je ova opcija uključena, aparat oko dve sekunde prikazuje na ekranu upravo snimljenu fotografiju.

      Format

      Formatiranje kartice ili interne memorije.

      LCD Backlight

      Podešavanje pozadinskog osvetljenja ekrana.

      Beep

      Podešavanje “bipova” koje ispušta aparat.

      Language

      Odabir jezika.

      Initaialize

      Resetovanje na početna setovanja.

      File Number

      Kontrola numerisanja fotografija.

      USB Connect

      Odabir načina USB konekcije.

      Video Out

      Biranje Pal ili Ntsc standarda.

      Clock Set

      Podešavanje datuma i vremena.

      W17 u praksi

      W17 je za današnje pojmove aparat “srednjih” dimenzija, iako bi se pre nekoliko godina slobodno mogao okarakterisati kao manji aparat. W17 se može udobno smestiti tek u neke veće džepove, što ne znači da će biti problem nositi ga sa sobom u većini situacija. Već smo pričali o odličnoj fizičkoj izradi ovog aparata i možemo samo još jednog pohvaliti Sony za dobro urađen posao.
       

      Performanse ovog aparata su takođe odlične. Brzo uključivanje aparata, brzo “baratanje” i podešavanje, praktično bez lagova, ovaj aparat ističu kao prilično brz. Veliki 2.5″ je ono što je takođe još jednom vredno spomena. Ekran koji se pokazao odličnim i po svojim dimenzijama, rezoluciji, ali i prikazu. Ekran koji pregled fotografija na samom aparatu pretvara u zadovoljstvo.

      Kada se govori o fokusiranju, W17 se nema čega stideti, čak naprotiv. W17, po običaju, u situacijama sa dovoljno svetla fokusira brzo i tačno. U situacijama sa slabim izvorima svetla, pa čak i sa veoma slabim W17 uspeva uspešno da fokusira (uz naravno produžavanje vremena potrebnog za fokusiranje). Ipak, W17 ne fokusira tako dobro kao što to čini F828, koji ima laser umesto klasične AF lampe.

      Sa jedne strane se može reći da aparatu nedostaju A i S modovi, dok se sa druge može reći da sam aparat “sa strane” ima dovoljno dodatnih opcija koje čine ovaj aparat naprednim. Potpuni manuelni mod prisutan, ali je, na primer, moguće izabrati samo dva otvora blende (zavisno od položaja objektiva).

      Fotografije

      Veličina fotografija je od 2.16-3.24MB. Sve fotografije su snimljene u najvišoj rezoluciji i najfinijoj kompresiji, pri ISO 100, osim ako drugačije nije naglašeno.

      Fotografije koje daje W17 su generalno odlične, uz nekoliko zamerki. Kada se fotografije gledaju u uobičajenoj veličini ekrana izgledaju zaista sjajno. Međutim, pri prelasku na 100% uveličanje, stiče se utisak da je na fotografiji promašen fokus. Zapravo, “problem” je u tome što su fotografije nešto mekše nego što bi trebalo. U svakom slučaju ništa strašno, ali za najbolje rezultate, prilikom većih dimenzija štampe, treba pokloniti pažnju oštrenju fotografija, posebno ukoliko je pre toga obavljeno isecanje manjeg dela fotografije. Pored ovog, zaista sitnog problema, ostale osobine su prilično dobre: boje su žive i prijatne, a nivo šuma na ISO 100 je nizak, bez obzira na visoku rezoluciju. Ipak, na noćnom snimku, pri ISO 400, vidi se osetna količina agresivnog šuma. Za neke ozbiljnije rezultate, u ovim uslovima, najbolje slikati sa umanjenim oštrenjem, kako bi kasnije čišćenje šuma bilo lakše i efikasnije.

      Utisci

      Sony W17 je odličan aparat, ali ne bi bilo lepo okončati zaključak nakon jedne rečenice? Ali zaista, W17 od samog početka sasvim objektivno dobija visoke ocene. Odlično pakovanje, podugačka lista dodatne opreme, sjajno kućište, pristojan hardver, gomila opcija (uz nedostatak A i S modova), odlične perfromanse, iznadprosečne AF mogućnosti, itd.
       

      Naravno, verovatno će glavna mana ovog aparata biti to što će Sony rešiti da naplati to što napravio kvalitetnu igračku. Međutim, ovaj aparat neće smeti da košta mnogo više od konkurencije, možda samo malkice više, ali je makar sigurna kupovina, ukoliko vam ovakav aparat treba. Istina, ima ovaj aparat i svojih mana (AiS modovi, mekše fotografije, možda malo veće dimenzije nego što bi trebalo), ali mislimo da bi naglašavanje tih mana bilo nezasluženo.

      Drago nam je što aparat kao što je W17 uopšte postoji. On se epohalno ne razlikuje od drugih aparata iz klase, ali nas je sa tri, neko bih rekao, lagana trika (a to su fokusiranje, vrhunska fizička izrada i isto tako vrhunski ekran), lako osvojio i pridobio naše simpatije i to ne, ponavljamo još jednom, zbog za neke magičnog imena, već zbog objektivnog kvaliteta.

      Aparat na test ustupio Pakom.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test