ACER Aspire 5022 WMLi

ACER Aspire 5022 WMLi

Pomalo neverovatno deluje podatak da tek ovog puta predstavljamo jedan ACER notebook. Svakako da je to posledica loše zastupljenosti ovog brenda na našem tržištu, jednog od najjačih svetskih brendova u mobile segmentu. A ACER svakako ima mnogo toga da ponudi, zato vam nudimo prikaz jednog od modela iz poznate Aspire serije...

    Sadržaj

      Petar Gredelj
       

      Domaće tržište je po mnogo čemu specifično i teško uporedivo sa ma kojim drugim. U mnogo slučajeva, market share pojedinih proizvođača je dijametralno drugačiji od odnosa nekim (naprednijim) tržištima. Takva je situacija i na tržištu notebook računara: neki proizvođači čiji je tržišni udeo u pojedinim zemljama skroman, kod nas postižu vrlo dobre rezultate i obrnuto – neki od svetski priznatih proizvođača su loše zastupljeni pa shodno tome imaju i lošu prođu na srpskom tržištu.

      Kao jedan od najboljih primera možemo uzeti upravo ACER čiji se model ovoga puta našao na našem testu. Pogrešna procena distributera, uzalud izgubljeno vreme i kao rezultat dobijamo izuzetno loše pozicioniran brend na tržištu. Igrom slučaja, bio sam i sam zaposlen u jednoj domaćoj distributerskoj kompaniji koja je nekih 4-5 godina unazad „jurila“ distribuciju Acer-a, na kraju se ispostavilo bezuspešno. Vreme je prolazilo a distribuciju su nakon bukvalno 2 godine čekanja dobili BS Procesor odnosno bugarska firma Solitron koja je regionalni distributer ACER-a. Nije nam poznato gde su napravljene greške ali potpuno je jasno da je zastupljenost jednog od najstarijih i najpoznatijih svetskih brendova (osnovan sada već davne 1976. godine) kada su u pitanju notebook računari, bila jednostavno kriminalna! ACER na globalnom nivou uzima ogroman deo tržišnog kolača, naročito u entry level i value kategorijama; na domaćem tržištu zahvaljujući potpuno pogrešnoj proceni  i evidentno lošem radu distributera, teško da se broj prodatih ACER notebookova mogao popeti više od par stotina godišnje što ni izbliza nije rezultat kakav ovde imaju HP, Fujitsu Siemens, IBM, ASUS…

      Ako je suditi po informacijama koje možemo pronaći na zvaničnom sajtu proizvođača, ACER je u prvom kvartalu 2005. godine prodao najviše notebook računara u EMEA regionu (Europe, Middle east, Africa) uzevši pri tome čitavih 18 procenata tržišnog udela, što je rezultat za svaki respekt! ACER je pri tome broj 1 na tržištima Italije, Španije, Austrije, Holandije, Švajcarske, Češke Republike, Rusije, Portugala, Belgije, Danske, Poljske, Mađarske i Slovačke!

      Da li će se nešto i kod nas promeniti, videćemo; domaća kompanija Mikros tvrdi da hoće! Odnedavno, ova kompanija koja je već duži period distributer FSC programa postala je i distributer ACER programa. Na osnovu iskustava sa nekih stranih tržišta, u Mikrosu sa razlogom veruju da notebook računari ovog proizvođača mogu i moraju pronaći put do znatno većeg broja kupaca. Dakle, tradicija i dugogodišnji rezultati su apsolutno na njihovoj strani, no vreme je da se i mi pozabavimo prvim pristiglim ACER modelom na Bench Market sajtu…

      Model ACER-a koji smo ovoga puta testirali za naše čitaoce nosi oznaku 5022 WLMi i pripada poznatoj Aspire (5020) seriji notebookova ovog proizvođača. Baziran je na AMD Turion 64 platformi i podsetićemo da je ACER jedan od nekolicine proizvođača koji su među prvima pružili podršku AMD-ovoj mobile uzdanici.  Iako je Intelova Centrino platforma i dalje neuporedivo prisutnija i popularnija, raduje i sve bolja prisutnost AMD-ovih modela na tržištu: staro je pravilo da veća konkurencija tera na još bolji rad…

      Wide TFT paneli postaju standard i skoro da su potisnuli do juče standardne 4 : 3 ekrane. U slučaju modela 5022 WLMi reč je o 15.4“-nom WXGA Crystal Brite panelu koji podržava maksimalnih 1280×800 piksela. Slika je vrlo dobra, oštra a ni na ugao gledanosti se ne možemo požaliti. Acer je poznat po tome da uz svoje modele nudi panele vrlo dobrog kvaliteta pa je i u slučaju ovog notebooka to slučaj.

      Dizajn računara uobičajen, rekli bismo tipično Acer-ovski. Nema mesta dizajnerskim vratolomijama, lepo, odmereno, poslovno…silver boja je i definitivno u modi kada su notebookovi u pitanju. Računar je izrađen vrlo solidno, kvalitetno; kompaktna spravica kojoj smo jedinu slabu tačku pronašli pritiskom na plastiku sa zadnje strane računara – rak rana dobrog dela aktuelnih notebookova na tržištu. Ako je do uštede na težini, razumećemo, možda…ali bolje je i dodatnih 100 grama istrpeti (ovaj računar je inače težak 3.1 kg) u ovakvim slučajevima.

      Tastaturu ne možemo svrstati u red previše dobrih; tasteri su full veličine, možda bi imali malu primedbu na njihov hod koji je mogao biti i nešto kraći ali osnovna zamerka odnosi se na ugibanje tastature pri malo jačem pritisku što za „gumirane“ tastature u principu i nije neuobičajeno. Touchpad ima izrazito veliku površinu i solidno je precizan: stiže u varijanti sa tri tastera od kojih se onaj centralni može koristiti za skrolovanje, po vertikali i horizontali…

      Iznad tastature nalazi se sekcija tastera i svetlosnih (naravno LE) indikatora; osim naravno power tastera, tu su još dodatna četiri za brzo pokretanje pojedinih aplikacija. Naravno, ovi tasteri su programabilni i korisnik ih uz pomoć aplikacije „launch manager“ može prekonfigurisati prema sopstvenim potrebama.

      Računar obiluje brojnim konekcijama i mora se priznati da su na računaru raspoređene skoro apsolutno po ukusu potpisnika ovih redova… Sa desne strane nalazi se samo optički drajv (upotrebljen je model „sa prorezom“) i jedino bi možda eventualno prebacivanje čitača memorijskih kartica sa leve na pomenutu desnu stranu bilo neko lično viđenje idealnog…

      Sa zadnje strane računara nalazimo jedan USB port, konektor za externi monitor odnosno mrežni i modemski priključak. Interesantan je način na koji je Acer rešio odvođenje viška toplote pa imamo na „krivini“ leve i pozadinske strane računara čak dva odvoda vazduha iza kojih naziremo veliki bakarni hladnjak na procesoru. Sa leve strane na ovom Aspire-u nalaze se još i dodatna tri USB porta, S-VHS  i firewire izlaz, infrared port, kao i čitač memorijskih kartica odnosno PCMCIA slot.

      Sa prednje strane nalaze se audio priključci; primećujemo u poslednje vreme da se mnogi proizvođači u želji da ovu konekciju učine pristupačnijom korisnicima, odreda trude da iste postave na prednju stranu računara. Moj lični utisak je da se na taj način bespotrebno narušava skladni izgled a većina korisnika ipak ne poseže baš često za ovakvom konekcijom da bi im se morala učiniti pristupačnom u tolikoj meri. Pored ovih priključaka, na ovom delu računara nalaze se i LED indikatori priključenog napajanja odnosno statusa baterije kao i veliki tasteri –  svetlosni indikatori za bežične konekcije: wireless i bluetooth. Ovaj drugi je na žalost samo opcija i na modelu koji smo mi ovom prilikom imali na testu, nije bio implementiran. Shodno tome ni svetlosni indikator nije imao nikakvu funkciju…

      U uvodu smo već rekli da je osnova ACER Aspire 5022 WLMi AMD-ov Turion 64 procesor: u ovom slučaju zatekli smo model sa oznakom ML-30, što znači da je reč o procesoru koji radi na 1.6 GHz. Čipset je uobičajen kada je Turion platforma u pitanju: ATi Radeon RS480. Računar je opremljen sa „pola giga“ memorije; radi se o dva memorijska modula od po 256 MB koji rade u single režimu. CPU-Z „kaže“ da su implementirani Nanya PC2700 memorijski moduli koji rade na desetom delu brzine procesora…

      Korisniku ovog računara ugrađeni ATi Mobility Radeon X600 sasvim sigurno će pružiti mnoštvo lepih multimedijalnih trenutaka :). Šalu na stranu, ali za korisnike koji beže od integrisane grafike, X600 (u ovom slučaju sa 64 MB integrisane memorije) predstavlja odlično ali i trenutno najupotrebljavanije rešenje u mobile segmentu.

      Hard disk od 60 Gb će sasvim sigurno zadovoljiti nekog prosečnog korisnika, mada bi mi lično voleli da vidimo i nešto brži model od u ovom slučaju upotrebljenog. Acer se odlučio da upotrebi ATA-6 „hard“ iz Hitachi Travelstar 80GN serije koji se vrti na 4200 rpm i ima 2 MB internog keša, što rezultuje nešto slabijim performansama u radu.
      Rešenje kada je optički drajv u pitanju, ACER je potražio u obliku Matshita UJ-845D Super Multi drajva koji je u stanju da piše po svim aktuelnim medijima. U pitanju je rešenje koje trenutno koristi dosta proizvođača prenosnih računara: Matshita drajv piše i na DVD-RAM, sve vrste DVD-ROM i CD medija…za više detalja po pitanju specifikacija, zainteresovanima preporučujemo da posete zvaničnu stranicu proizvođača posvećenu ovom uređaju.

      Kada su konekcije u pitanju, jasno je primetno da ovom modelu nedostaje samo Bluetooth; već smo pomenuli na prethodnoj stranici testa da se može dobiti kao opcija uz ovaj računar. Kada je wireless segment u pitanju, ACER se odlučio za upotrebu Broadcom-ovog adaptera po 802.11g standardu, dok je za „žični“ adapetr izabrano Realtek gigabitno rešenje. Evo uostalom i kompletne specifikacije ovog notebook računara…

      TFT panel

      – 15.4″ WXGA Acer CrystalBrite TFT LCD – 1280 x 800 max.

      CPU

      – AMD Turion 64 ML-30

      Čipset

      – ATi Radeon RS480

      Memorija

      – 2 x 256 MB Nanya PC2700 DDR

      Video adapter

      – ATI® MOBILITY™ RADEON™ X600, 64 MB VRAM

      Hard disk

      – Hitachi IC25N060ATMR04-0, 60 GB

      Optički uređaj

      – Matshita UJ-845D

      Mrežne konekcije

      – 56k ITU V.92 modem, Wake-on-Ring
      – 10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet; Wake-on-LAN
      – Broadcom (dual-mode 802.11b/g) Wi-Fi CERTIFIED

      Konektori

      – 4x USB 2.0 ports
      – 1x infrared
      – 1x external display (VGA) port
      – 1x PCMCIA
      – 6-in-1 card reader (SM/MS/MS-Pro/MMC/SD/xD-Picture card)
      – 1x S-video/ TV-out (NTSC/PAL)
      – 1x IEEE 1394
      – 1x Modem (RJ-11)
      – 1x Ethernet (RJ-45)
      – 1x speaker/ headphone/ line-out
      – 1x microphone/ line-in
      – 1x DC-in jack for AC adapter

      Baterija

      – 4400 mAh

      OS

      – MS Windows XP Home SP2

      Težina

      – 3.1 kg

      Cena (preporučena, sa PDV-om)

      – 1215 E

      Garancija

      1 godina

      Kontakt

      – Mikros, Takovska 54; Tel: 011/3292-825, 3292-826 

      Kupac uz Aspire 5022 WMLi dobija Windows XP Home kao operativni sistem, te posebne pomoćne programe koje je potpisao proizvođač. Custom-izovani programi jesu ono što odvaja proizvođače sa tradicijom od onih koji su od skora u ovom biznisu: IBM-u po ovom pitanju kapa dole a svakako da je za pohvalu prilagođeni pomoćni softver koji nude Toshiba, ACER, SONY…
       

      “Komandni centar” nosi ime Acer eManager i iz njega možete pristupiti svim podešavanjima vašeg računara…možete podesiti boot sekvencu, prilagođavati rad notebooka sa projektorom, podešavati sliku ili sigurnost računara ili jednostavno, proveriti šta se od hardvera nalazi u računaru :). Evo kako sve to i praktično izgleda…
       

       

       

      Upotrebljivost ovih uređaja nije ne znam koliko velika i sve se u suštini svodi na neka osnovna setovanja koja se mogu izvršiti i iz control panela ali lepo je videti kada proizvođač posveti pažnju i ovom segmentu svoje ponude; ove opcije naročito mogu biti od pomoći manje iskusnim korisnicima.
       

      Na kraju krajeva, svi smo mi po malo brandomani i volimo da naš uređaj ima i nešto svoje…ACER je u ovoj klasi svakako brand pa zašto to i ne istaći? Lepo je kada se neko potrudi da u svakom segmentu istakne svoj kvalitet pa makar to bio i (u ovom slučaju izuzetno lep) običan screen saver…
      Ono što nas je po malo iznenadilo jeste nedostatak ACER ePowerManagement softvera koga inače redovno viđamo na ACER notebookovima; iako je u specifikacijama na sajtu proizvođača jasno navedeno da se i on nalazi u softverskom paketu ovde ga nije bilo!
      Kada je u pitanju recovery celog sistema, ACER se na svojim računarima opredelio da to učini uz pomoć Norton Ghost aplikacije pa je povratak sistema na inicijalno stanje brza i bezbolna operacija za korisnika…

      Od dodatnog sotvera, kupac uz ovaj računar dobija još i Norton Anti Virus, CyberLink-ov Power producer odnosno NTI CD & DVD maker verzije 7. Ovaj segment ponude svakako može biti i bolji… Pri testiranju notebookova najteže je dati ocenu o postignutim rezultatima. Jednostavno, vlada pravilo – koliko para toliko i muzike a situacija ni izbliza nije toliko neizvesna koliko u situacijama kada se testiraju matične ploče, video karte ili neke druge core komponente. Već letimičan pogled na hardversku postavku iskusnom oku može dati prilično dobar pogled po pitanju očekivanih performansi.
      Apire 5022 nas nije specijalno impresionirao ali to i nije njegova namena; u pitanju je izuzetno prijatan uređaj za rad, pravi poslovni notebook koji jednostavno RADI i to vrlo dobro! Naravno, rezultati testova ne izostaju ni ovog puta…
       

      PC Mark 2005

       

      Overall

      2215

      CPU

      2288

      Memory

      2247

      Graphics

      1679

      HDD

      2712

      SiSoft Sandra 2005 SR3

       

      CPU

      7155-3257

      CPU Multimedia

      15068-16137

      Memory

      2156-2154

      Cache MB/sec.

      3909

      HDD MB/sec.

      24

      HD Tach

      23.1

      3D Mark 2001

      11362

      3D Mark 2003

      2878

      PC Mark 2002 Battery test (40%)

      1h 44m 29sec.

      Utisci…

      Noteboovi dolaze…i iz naših prethodnih testova, iz ovog takođe, a tek nas to i u budućnosti čeka, uvek ćete lako primetiti da ovu konstataciju redovno ponavljamo. Pre par dana ste u vestima na našem sajtu mogli pročitati podatak da je tokom velike božićne kupovine u USA po prvi put broj prodatih notebookova premašio klasične desktopove. Kako se kod nas sve dešava sa izvesnom zadrškom u odnosu na bogatija tržišta, to vreme kod nas neće tako skoro stići, ali ga izbeći nećemo…

      Iz tog razloga možemo očekivati vrlo zanimljivu tržišnu utakmicu u koju se eto, ACER nekako tek sada uključuje. Ne sumnjamo da će trenutni lideri na tržištu u ACER-u imati ozbiljnog konkurenta jer domaći distributer je krenuo u “borbu” sa vrlo bogatom ponudom. Uzmemo li u obzir da ACER notebookovi poodavno važe za povoljnu kupovinu, biće vrlo interesantno odmeriti odnos snaga na domaćem tržištu sledeće godine u ovo vreme…

      Aspire 5022 WLMi je na našem testu ostavio utisak ozbiljnog proizvoda, pravog poslovnog notebook računara spremnog na izazove svake vrste. AMD Turion platforma i ovoga puta se dokazala kao vrlo ravnopravan takmac Centrinu, a u nekom od naših narednih testova videćemo kako se ACER pokazao i na tom planu…

      Notebook za potrebe testa ustupila firma “Mikros International“, zvanični distributer ACER proizvoda za SCG

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test