Acer Aspire 6920G „Gemstone Blue“

Acer Aspire 6920G „Gemstone Blue“

Iz kompanije Acer nam dolazi još jedan notebook računar strogo usmeren prema multimedijalnom sadržaju. Ono što je sigurno jeste da se po određenim aspektima ovaj uređaj jasno izdvaja od konkurencije. Da li će to biti dovoljno da se baš za njega opredelite? Možda će neke stvari biti jasnije baš nakon ovog teksta...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Acer Aspire 6920G-6A2G25Mn „Gemstone Blue“

      Acer je u svojim inovacijama otišao korak dalje od konkurencije. Taj iskorak se sastoji u predstavljanju ne samo notebook računara specifičnih osobina, već u kreiranju čitave nove klase notebook-ova. Pre svega, nova Gemstone Blue serija donosi nove veličine ekrana, sa kojima se do sada nismo susretali kada su uređaji ovog tipa u pitanju. 8920G i 6920G laptopovi poseduju ekrane dijagonala 18.1, odnosno 16.1 inča. Kao da sama promena veličine nije bila dovoljna, još jedna inovacija dolazi u vidu formata tih ekrana. Mnogi su se sa razlogom pitali (i kada su ekrani laptopova i kada su monitori u pitanju) zašto se oni prave u widescreen formatu sa odnosom stranica od 16:10, a ne 16:9 ukoliko će već da prate zvanično prihvaćene multimedijalne formate. Ili, u prevodu, „jel’ baš moraju te crne trake gore i dole kada gledamo film ili seriju“. Pomenuti laptopovi donose upravo ekrane 16:9 formata. Ispostavilo se da se želja kompanije Acer da ponudi nešto posebno poklopila sa planovima određenih proizvođača panela i uštedom u proizvodnji, odnosno boljim iskorišćenjem materijala sa 16:9 ekranima u odnosu na 16:10 modele. Rezultat jesu paneli čijim smo kvalitetom prijatno iznenađeni.

       

      Plavi dragulj na testu

      Druga značajnija novina dolazi u vidu novog dizajna, nazvanog Gemstone Blue. Kao iteracija popularne Gemstone linije, novi dizajn donosi naglasak na multimedijalne mogućnosti računara, koje se izbacuju u apsolutno prvi plan. Pored toga, plava boja je postala simbol Blu-ray standarda, koji je oduvao HD DVD i nametnuo se kao sadašnjost i budućnost digitalnog sveta, a nova serija je dostupna i u varijantama sa Blu-ray drajvovima, te je na taj način integracija dodatno „saopštena“ zainteresovanima. 6920G poseduje i multimedijalni interfejs levo od tastature, u potpunosti osetljiv na dodir, koji služi za kontrolu multimedijalnih sadržaja, ali i predstavlja dodatnu opciju za navigaciju. Takođe, tu su i veoma dobri zvučnici, što upotpunjuje ugođaj prilikom reprodukcije audio i video fajlova. Ali, da vidimo prvo šta nam sve to donosi Aspire 6920G koji je na našem testu.

      Sve o čemu govorimo bi bilo relativno bespredmetno da se tajvanski proizvođač koncentrisao na izgled, a zanemario ostatak konfiguracije računara. No, tradicija pokazuje da to nije tako, a novi model to potvrđuje. Acer nudi širok izbor konfiguracija, ali kao što možete pretpostaviti – na našem tržištu najbolje prolaze najpristupačnije, pa smo takav primerak i dobili na test. Iako su ovi računari dostupni i u konfiguracijama sa novim 45-nanometarskim procesorima, Blu-ray optikom i trenutno najbržim dostupnim komponentama raznih klasa, model na našem testu je usmeren prema donjoj srednjoj klasi i nekoj vrsti mašine solidnih performansi i natprosečnih multimedijalnih mogućnosti. Poseduje 65-nanometarski Intel Core 2 Duo T5750 CPU na 2 GHz, sada već standardnih 2 GB RAM memorije (na koliko nas je Acer navikao gotovo bez obzira na klasu računara), hard disk kompanije Western Digital kapaciteta 250 GB, integrisanu Crystal Eye web-kameru, DVD pisač, pomenuti 16.1-inčni ekran, Gigabit Ethernet, kao i podršku za Wi-Fi (uključujući i 802.11n standard) i Bluetooth tehnologije bežičnog povezivanja.

      Još jedna novina u hardverskom smislu dolazi u vidu Nvidia GeForce 9500M GS grafičkog čipa. On raspolaže sa 512 MB sopstvene memorije, a po potrebi može da pozajmi i pozamašnu količinu sistemske memorije i koristi ukupno i do 1279 MB memorije. Imajući u vidu da se radi o „najgorem“ čipu devete generacije, njegovim performansama smo vrlo zadovoljni. One su gotovo na nivou 8600M GT rešenja srednje klase prethodne generacije, a tek trebaju da se pojave 9500M GT i 9600 čipovi, tako da ne treba sumnjati da će upotrebljivost devete generacije mobilnih GeForce modela biti na primetno višem nivou, globalno gledano.
      Pakovanje je i dalje „tipično“ i ne sadrži nikakva luksuziranja. Laptop, baterija, strujni adapter, par osnovnih uputstava, uz dodatne informacije u vidu prospekta koji u prvi plan ističe novi ekran i dimenzije, kao i multimedijalnu konzolu i napredne audio mogućnosti – to je sve. Sa jedne strane, to može delovati siromašno, ali sa druge svi mi vrlo dobro znamo da bismo radi prištedeli svaki dinar.

      Spoljašnjost notebook-a je izuzetno dopadljiva i naslednik Gemstone linije u potpunosti opravdava visoka očekivanja u tom smislu.. Sa svih strana je crn, ali i presvučen sjajnim, refleksnim slojem koji uređaju daje specifičnu dozu elegancije. Na gornjem delu se nalazi ugraviran simbol kompanije Acer, koji svojom sivom bojom odudara od crne podloge. Kada se notebook uključi, diskretno pozadinsko osvetljenje obasjava ivice slova, tek toliko da naglasi njihove linije. Autoru ovih redova je ovo ubedljivo najdopadljivije rešenje u tom smislu. Dovoljno diskretno i prefinjeno, i baš zato izuzetno lepo. Zadnja strana računara poseduje samo otvore za hlađenje, dok se na prednjoj strani nalazi samo čitač memorijskih kartica.

      Na levoj strani su audio priključci (uključujući i S/PDIF), HDMI, jedan USB port, konektori za LAN i modem, kao i VGA izlaz. Na desnoj strani se nalazo DVD pisač, uz još tri USB porta.Ono što je interesantno jeste cevasti oslonac na kome se ekran spaja sa ostatkom računara, koji na svojim bokovima poseduje neku vrstu „otvarača“, koji otkrivaju konektor za strujni adapter (se leve strane), odnosno Kensington lock (sa desne strane). Ukoliko skinete poklopce, iz njih će sijati plavo svetlo, što znači da će ono stalno sijati kad god vam je notebook priključen na struju. Međutim, i da hoćete da ih prekrijete, poklopci su veoma nestabilni i lako otpadaju, tako da se samo povećava rizik da iz izgubite. Ukoliko volite lajt-šou, to vam neće smetati. Međutim, ukoliko ne volite…

      Unutrašnjošću računara takođe dominira crna boja, izuzmemo li naslone za dlanove i touchpad, koji su sive boje i čija je površina reljefna. Moramo reći da nam se ovakav touchpad neobično dopao, premda ruku na srce funkcionalnost ostaje na istom nivou kao i do sada. Ipak, nije nam svejedno kada se sa ovakvog sistema vratimo na klasičan, potpuno ravan touchpad, ali šta da se radi. Ostatak unutrašnjosti (tastatura, predeo oko nje, ivice oko ekrana) takođe poseduje sjajan premaz, koji daje dodatnu notu elegancije. Tastatura je pomalo čudno pozicionirana, što nam se nije preterano dopalo. Ipak, tasteri su dobri, lepo raspoređeni i kvalitetni, što ne možemo reći za tastaturu u globalu, pošto ispoljava staru boljku – ugibanje, naročito oko velikog Enter tastera. Za pohvalu je što ima ubeležena naša latinična slova. Desno od tastature nalaze se veliki tasteri za aktiviranje mail klijenta, internet pretraživača, WiFi i Bluetooth konekcija. Levo od tastature je CineDash multimedijalna konzola. Interesantnog je dizajna i svakako je potrebna određena doza privikavanja, ali je rad pomoću nje vrlo prijatan. Vremenom se korisnik, nakon navikavanja, može njom služiti kao ispomoć i u svakodnevnom radu, van multimedijalnih programa. Međutim, ono što nam malo kvari utisak nema veze sa pojedinačnim elementima, već sa globalnom slikom.

      Veličina računara je sasvim dovoljna za implementiranje „punokrvne“ tastature sa numeričkim delom. Pored toga, tastatura je izmeštena udesno, da bi se ostavilo dosta prostora za tastere osetljive na dodir sa leve strane. Oivičenje iste raznim tasterima u praksi može dovesti i do neželjenih akcija, pošto je vrlo lako aktivirati pojedinu opciju, a ne biti svestan šta je pritisnuto. Do tog efekta bi moglo posebno često dolaziti nakon rada sa tastaturom, kada bi korisnik poželeo da malo odmori ruke i instinktivno ih povuče na stranu te aktivira neku komandu. Čak i ukoliko ne želi da spusti ruke ili prst po bokovima, velika je verovatnoća da će povlačeći ruku zakačiti neku komandu, bilo sa leve bilo sa desne strane. Naravno, period navikavanja i iskustvo u radu će smanjiti broj ovakvih slučajeva, no…Dodajmo još da se iznad tastature nalaze zvučnici, u gornjem desnom uglu taster za pozivanje Acer Power Management programa, a sa leve strane veliki taster za paljenje, oivičen indikatorima i koji je sa zadnjim delom notebook-a povezan duguljastim LED-om plave boje, koji kao da se uliva u pomenuti taster i oivičuje ga, kao kada se potok uliva u jezerce. Iznad ekrana je pozicija tradicionalno rezervisana za web-kameru sa mikrofonom.

      Uz Acer Aspire 6920G dolazi Windows Vista Home Premium, stari poznanik i de facto glavni izbor kada se radi o notebook tržištu. Windows Experience Index ima vrednost 4.6, odnosno po 4.9 za CPU, 4.6 za RAM, 4.6 za grafiku, 5.3 za 3D grafiku i 5.1 za hard disk. Disk je izdeljen u dve particije podjednakih kapaciteta. Uz Windows se isporučuju brojne dodatne aplikacije, a premda je izbor istih relativno solidan kada se radi o „klasičnom“ softveru, upada u oči sve veći broj relativno nepotrebnog softvera. Tu je McAfee softver za zaštitu računara, ali se našlo mesta i za Orion IM aplikaciju, kao i za eSobi v2 RSS reader, koji poseduje više naprednih mogućnosti i opcija za baratanje ovim izuzetno popularnim sistemom za „dohvatanje“ informacija sa weba. Kao što smo pomenuli, 9500M GS je gotovo na nivou 8600M GT rešenja kada se radi o 3D režimu. Naravno, tu je i podržana akceleracija video sadržaja visoke definicije, a na notebook-u stoji jasno zalepljen sertifikat o podržanoj 1080p reprodukciji. Rad je prilično živahan i u rangu sa očekivanim kada se imaju u vidu specifikacije računara, koje su sasvim dovoljne za svakodnevan rad i uživanje u multimedijalnim sadržajima, čemu je kod ovog laptopa posvećena posebna pažnja.

      16.1“ HD Acer CineCrystal LCD ekran poseduje radnu rezoluciju od 1366 x 768 tačaka i već pomenuti odnos stranica od 16:9. Implementacija raznih tehnologija i solidan kvalitet su omogućili veoma dobre performanse ovog ekrana. Njegov odziv je deklarisan na 8 milisekundi, a pokrivenost na 92% NTSC opsega boja, što je fantastičan podatak ako znamo da veliki broj jeftinih desktop LCD panela. Pored živih boja, treba pomenuti i visok stepen osvetljenosti, koji može ozbiljno zasmetati očima u situaciji visokog kontrasta (na primer, upaljen notebook u mračnoj sobi), za šta toplo preporučujemo smanjivanje osvetljenja. Acer se zaista nije šalio kada je navodio da je segmentu osvetljenosti ekrana posvećena velika pažnja. Konačno, ono što je najbitnije jeste visok stepen iskorišćenosti površine ekrana prilikom gledanja video sadržaja, odnosno filmova, serija i drugih emisija u widescreen formatu. U tom smislu se mora odati priznanje Acer-u na hrabrosti i istrajnosti, pošto nije lako ustanoviti novi format, a još teže je učiniti ga dobrim i prihvatljivim.

      Šlag na torti dolazi u vidu naprednih mogućnosti po pitanju audio reprodukcije. Pored optičkog audio izlaza, moramo navesti da ovaj notebook „zvuči“ izuzetno dobro. Kvalitet audio reprodukcije je među najboljima, ako ne i najbolji. Podsećamo da je ovo računar koji košta tek nešto više od 900 evra, a koji se ne libi da ponizi multimedijalne notebook-ove dvostruko veće cene. Dolby Home Theater, Virtual Surround Sound, True 5.1 Surround itd. su samo neke od podržanih tehnologija, a učinkovitosti doprinosi i Tuba CineBass booster, bas sistem koji raspolaže snagom od desetak vati (prema tvrdnjama kompanije), ali koji – sve i da deklarisana snaga nije tačna – svakako upotpunjuje ugođaj i donosi kvalitet baš u onom segmentu zvuka gde su notebook računari objektivno najslabiji. Autonomija računara nije na vrhunskom nivou, ali je daleko od loše. On izdržava nešto preko 2.5 sata „u leru“. Zagrevanje neka vas ne brine, jer je gotovo neprimetno. Tamo gde korisnik ima kontakt sa računarom do njega praktično i ne dolazi i maksimalno će površina ispod dlanova postati jedva mlaka, i to u trenucima kada se računar maksimalno optereti.

      Specifikacija:

       

       

      Acer Aspire 6920G-6A2G25Mn

      LCD

      16.1″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T5750

      Brzina procesora

      2.0 GHz, 2 MB L2, FSB800

      Grafika

      Nvidia GeForce 9500M GS

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      WDC WD2500BEVS-22UST0 (250 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      Pioneer DVD-RW DVRKD08RS ATA

      Modem

      Agere Systems HDA Modem

      LAN

      Athereos AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Intel Wireless WiFi Link 4965AGN, Bluetooth

      Konekcije

      4 x USB 2.0, HDMI, D-sub out, S/PDIF, RJ-45, RJ-11, ExpressCard/54, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica

      Maksimalna rezolucija

      1366 x 768

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Softver

      Adobe Reader 8, Microsoft Office Trial, Orion, McAfee Security Center, Acer GameZone, Acer Empowering Technology, Acer Arcade Deluxe, Cyberlink Power Producer, NTI CD&DVD Maker, eSobi v2

      Težina

      3.5 kg

      Dimenzije

      385x275x43 mm

      Cena

      910 evra

      Garancija

      12 meseci

      Rezultati testova

      Acer Aspire 6920G-6A2G25Mn

      PCMark 05

      Score

      4763

      CPU

      5005

      Memory

      3869

      HDD

      4391

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      2825/3706

      NuclearMC

      6248

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      18531/12852

      Multimedia

      101297/60005

      Memory Bandwidth

      3574/3493

      Multicore Efficiency

      5547 MB/s, 48 ns

      HDDDrive Index

      42 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      6331

      CPU score

      6563

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      45.0 MB/s

      Access Time

      17.5 ms

      Burst Rate

      57.0 MB/s

      CPU Usage

      7.0%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      74 min 49 sec

       

      Rezime

      Izvinjavamo se što vas možda zatrpavamo testovima notebook računara kompanije Acer, ali modeli ovog proizvođača to i zaslužuju. Kvalitet, inovacije, novine koje donosi ovaj računar je nešto čemu treba odati priznanje. On poseduje taman toliko dobrih multimedijalnih audio i video mogućnosti da bude ispred konkurencije. Ekran je odličan, bolje iskorišćen kada se gledaju video zapisi, zvuk je na visokom nivou za ovu klasu uređaja, tu je i nov kontrolni interfejs, a što je najbitnije – sve te karakteristike su sada dostupne u relativno pristupačnom cenovnom rangu, čak i za džep građana Srbije. Da se ovde radi o modelu sa Blu-ray drajvom, bez razmišljanja bismo ga preporučili kao dobar izbor za poklonike visoke definicije. Uređaj nije bez mana – recimo, težina od 3.5 kilograma ga značajno ograničava po pitanju prenosivosti. Ipak, za sumu novca koja se za njega traži Acer Aspire 6920G sa našeg testa isporučuje odlične performanse. I više od toga – radi se o stabilnoj i odlično zamišljenoj platformi, kako u dizajnerskom, tako i u hardverskom smislu, koja omogućava širok dijapazon različitih konfiguracija i u kojoj će veliki broj korisnika lako moći da se pronađe. Mislimo da će sada doći do novog pretumbavanja u ovoj cenovnoj klasi, te da Acer sada nudi nešto na šta konkurencija nema pravi odgovor. Ukoliko vam treba multimedijalan notebook računar, filmofil ste ili želite uređaj sa dobrom audio i video reprodukcijom, obavezno razmislite o Aspire 6920G računaru. Nakon izlaska nove Gemstone Blue serije više ništa neće biti isto. Konkurencija će morati dobro da se potrudi ukoliko ne želi da korisnici kojima pre svega trebaju dobre multimedijalne performanse ne odu u Acer tabor.
       

       

      Performanse

      12

      CPU

      4

      Grafika

      5

      Hard disk

      3

      Autonomija

      8

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      9

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      5

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      55

      Prednosti:

      – Odnos cene i performansi
      – Odličan ekran
      – Vrlo dobar zvuk

      Nedostaci:

      – Ne baš sjajno pozicionirana tastatura i okolni tasteri
      – Težina

      Notebook na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test