ACER Ferrari 5000

ACER Ferrari 5000

Spojiti dva brenda u jednom uređaju predstavlja izuzetno veliki izazov, budući da je izuzetno teško zadovoljiti sve kriterijume. Još kada je u pitanju jedan Ferrari koji skoro da predstavlja etalon za kombinaciju brzine i dizajna, misiju je još teže ispuniti...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Fenomen Formule 1 i ubedljivo najpopularnijeg tima u ovom automobilskom sportu, a to je svakako Ferrari, već punih nekoliko godina ima svoju direktnu vezu sa kompjuterskim svetom. Pogađate, najzaslužnija za to svakako je kompanija AMD čiji logo već nekoliko trkačkih sezona krasi bolide tima iz Maranela. Ako pomenemo da se upravo taj period poklopio sa najvećim uspesima italijanske fabrike u prethodnih pola veka, onda možemo sa zadovoljstvom konstatovati da su marketinški stručnjaci kompanije AMD imali izuzetan osećaj za dobar posao. Na taj način, uz pomoć Ferrari tima, kompjuterska tehnika imala je sjajnu promociju u svetu užarenog asfalta, mirisa benzina i spaljenih guma. A šta je učinjeno u suprotnom pravcu?

       

      Da, i Ferrari je na svoj način ušao u svet računara…to je učinjeno uz pomoć jednog od Top 5 svetskih proizvođača notebook računara: u pitanju je, a verujemo da i vi već to dobro znate – ACER. Računari ovog proizvođača su i na našim stranama bili izuzetno lepo ispraćeni, naročito tokom prethodne godine, i tom prilikom konstatovali smo da se prisustvo ovog sjajnog brenda na domaćem tržištu, na svu sreću značajno popravlja. Zašto baš kažemo, na sreću? Iz prostog razloga, jer ovaj proizvođač ima sjajne proizvode, dugodišnju tradiciju pouzdanosti, i iznad svega – svoj identitet! Volim to da potenciram jer jesam ljubitelj proizvoda u koji je ugrađeno i “ono malo duše”, dodatna količina truda kako bi se isti razlikovao od mora proizvoda koji nose isto ime – notebook računar.

      Još pre par godina, ACER je na tržište izašao sa svojom prvom serijom Ferrari notebookova koji je u tom periodu preboleo svoje rane bolesti; sada, par sezona kasnije, druga generacija ACER Ferrari notebookova stiže do nas. I utisci stečeni tokom testiranja, znatno su interesantniji…

      Dizajn, pakovanje…

      Iako i sam spadam u red onih kojima je Scuderia posebno na srcu, čak štaviše, dugi niz godina bio sam silno razočaran periodom apstinencije u “mrtvom” periodu između Džodija Šektera i Mihaela Šumahera, ne spadam u red onih koji bi tek tako pazario garderobu ili suvenire sa znakom firme Ferrari – jednostavno, uz svu ljubav prema pomenutoj ekipi, ne pronalazim se…to nije moja priča! 🙂  Stoga i jesam bio vrlo skeptičan pre nego što nam je na test pristigao ACER Ferrari; međutim, te predrasude su ipak trajale samo do momenta dok pakovanje nije otvoreno. 

      Kada bi pokojni Enzo Ferrari znao da se pod njegovim brendom danas prave računari, verujem da ga se ne bi postideo: iako se moram priznati, moj smisao za dizajn završava na “dopada mi se ili ne” rekao bi da je po mom skromnom mišljenju, ACER ovog puta pogodio u centar mete. Kada želite da napravite uređaj ovakvog tipa, da kroz jedan “device” zadovoljite dva brenda, linija koja lepo deli od kiča izuzetno je tanka. Dizajneri su, nema sumnje, vešto plesali po ovoj ivici, ali pogrešan korak na svu sreću, ipak nije napravljen. Ferrari računar upravo ovako treba da izgleda!

      U odnosu na prvobitnu verziju, crvena boja na crnoj osnovi sada deluje isključivo kao detalj koji oplemenjuje vizuelni identitet ovog računara.  Gornji panel  (poklopac) računara svakako je jedan od najoriginalnijih ali i najlepše dizajniranih na tržištu, u to nema nikakve sumnje – izrađen je od carbon fibera i inspirisan dizajnom ciljne zastave Formule 1. Jedna crvena linija na pomenutom gornjem delu, uz bočne, na stranama računara, daju poseban vizuelan identitet ACER Ferrari notebook računaru; kako proizvođač navodi u svom propagandnom materijalu, ova kombinacija simbolizuje osećaj brzine, tradicije i trkačkog duha!. Naravno, atraktivni Ferrari logo na sredini i neupućenom posmatraču u momentu  daje do znanja, o čemu se ovde radi…

      Unutrašnjost računara krasi takođe vrlo odmereni, i izuzetno efektni dizajn. Sve je apsolutno na svom mestu i nema niti jednog traga neukusu. Radna podloga izrađena je od crne matirane plastike sa očiglednom primesom gume u sebi; izuzetno je ugodna na dodir i predstavlja sjajnu podlogu za celodnevno korišćenje. Tastatura je blago zaobljena, tek da time bude još jedan od predstavnika različitosti ovog računara – na sredini tastature zapaža se blago ulegnuće prilikom kucanja ali su sami tasteri izuzetni za rad. Touchpad je prosto rečeno izvanredan; to nije samo subjektivni utisak već se dobro sećam da se o tome govorilo i prilikom prethodnih testova ACER notebookova.

      Ekran je naravno u duhu ACER-ove poznate Crystal Brite tehnologije sa vremenom odziva od 16 milisekundi i zadovoljava WSXGA specifikaciju, tj nudi sjajnu rezoluciju od 1680×1050 piksela! Na samom vrhu nalazi se 1.3 mpixelna WEB kamera koja svojim prisustvom omogućava potpuno uživanje u multimedijalnim (ali i komunikacionim) mogućnostima ovog kompjutera.

      Standardna ACER-ovski urađena grupa tastera uz onaj najbitniji, za uključivanje samog računara, nalazi se na svom uobičajenom mestu; tik ispod smeštena je LED signalizacija. LE diode međutim nećete videti do momenta njihovog rada i ovo rešenje zaista sjajno izgleda; dok su ugašene utapaju se prosto u sam računar. Takođe, ne sme se zaboraviti ni izvanredno dizajnirani i elegantno odrađeni deo na prednjoj strani računara gde se nalaze statusne LE diode, audio priključci (sa SPDIF izlazom), prekidači za wireless mrežni adapter i bluetooth, IR senzor i firewire priključak. Po pitanju dizajna vodilo se računa o svakom, pa i najmanjem detalju!

      Eleganciji ovog računara dodatno doprinosi njegova nevelika debljina a raspored konektora po njegovim obodima je pravilan, logičan i dobar za svakog korisnika. Jedini vidljivi nedostatak odnosi se na položaj proreza za odvod toplog vazduha iz računara. Njegova pozicija nalazi se na desnoj strani i ukoliko koristite miš – topao vazduh će duvati direktno u vašu ruku što će tokom nastupajućih letnjih meseci biti po malo neugodno. U drugom slučaju, sam računar se ni u jednom svom delu ne greje previše i ako gledamo samo odvođenje toplote, ono je izvanredno rešeno.

      Kada je o opremi koja stiže uz ovaj računar reč, reći ćemo jednostavno da je sasvim interesantna i posebna.

      Uz ACER računar svaki korisnik će poželeti i ACER optički miš, naravno, takođe sa logotipom Ferrarija.

      I to nije sve, tu je još i kabl sa HDMI priključkom a posebno je neobično prisustvo “telefona” za upotrebu uz neki od Skype-olikih programa za VOIP komunikaciju.

      Radi se o “slušalici” koja se sa računarom povezuje putem bluetooth protokola, veličine je standardne PCMCIA kartice i puni se upravo preko tog konektora. Povezivanje sa računarom je izuzetno interesantno i u praksi se pokazala vrlo lepo.

      Hardverska postavka

      Interesantno je koliko  je sličnosti između ACER Ferrari notebook računara i na našem sajtu prethodno predstavljenog, MSI Crystala – makar kada je reč o hardverskoj konfiguraciji. I u srcu ovog računara nalazi se dvojezgarni AMD Turion 64 x2 procesor TL-56 koji radi na 1.8 GHz.

      Računar je opremljen sa čak 2 GB Samsungove PC5300 DDR II radne memorije koja radi u Dual režimu, a za razliku od prethodnika na Bench Market testu, ACER Ferrari funkcioniše u potpunosti na osnovama AMD-ovog hardvera; čipset u ovom računaru je ATi Xpress 200 (RS480).

      ATi Mobility Radeon X1600 sa čak 512 MB RAM-a (256 + 256 MB) omogućiće korisniku da uživa u svim vrstama multimedijalne zabave…

      Interesantno je da se i ACER odlučio da poverenje ukaže Toshiba MK1234GX hard disku koji je takođe bio deo prethodno prikazanog notebook računara na našem sajtu, dok je u pitanju izbora optičkog drajva izbor pao na Matshita DVD-RAM UJ-85JS.

      ACER Ferrari nudi korisniku kompletan set interfejsa za komunikaciju: Broadcom-ov Gigabit Ethernet, za potrebe bežičnog umrežavanja tu je Atheros AR5006X Wireless Adapter, a naravno, kao i svaki ozbiljan računar i ACER Ferrari omogućava povezivanje putem firewire-a, Bluetootha odnosno infrared-a.
      Utisci u radu, softver

      Još od momenta kada pritisnete dugme računara, shvatićete da se on razlikuje od “konfekcije” i to makar za XL vrednost. Već na boot screenu dočekaće vas jarkocrvena Ferrari formula a trenutak ulaska u Windows propraćen je zvukom prolaska bolida kroz ciljnu ravninu – prejako! 🙂

      Prvo podizanje Windowsa i završetak instalacije koji kao svoju završnu fazu ima otprilike petnaestominutno fino doterivanje instalacije ACER pratećeg softvera, podići će vam temperaturu u iščekivanju da konačno krenete sa radom na svom novom ACER Ferrari računaru! Sledi još jedan restart i konačno podizanje sistema, slika rezolucije 1680×1050 u svoj svojoj raskoši prikaza…većini je to suludo visoka rezolucija za rad na petnaestoinčnom panelu, ali ja sam ostao fasciniran prikazom. Dobro se sećam odlaganja svog konačnog prelaska na notebook računar, jer nikako nisam bio u stanju da se odreknem visokih rezolucija koje je omogućavao desktop računar u kombinaciji sa dobrim monitorom…a danas eto, to je moguće i na petnaestoinčnom modelu. Sjajno…

      Naravno, i screen saver je customizovan – verujem da svakom ljubitelju Scuderia tima zadrhti srce kada na nekoj od trka vidi razvijene zastave Ferrari tima…

      Ono što međutim posebno odlikuje ACER prenosne računare i korisniku ih čini posebnim, jeste dodatni ACER softver; i u našim prethodnim testovima notebookova ovog proizvođača često smo pominjali upravo ove prednosti. Ovog puta, sve deluje još lepše i ušminkanije…i ovim pomoćnim programima se znatno brže i jednostavnije pristupa.

      ACER-ov ePower Management smo višestruko nahvalili u našim prethodnim prikazima prenosnih računara ovog proizvođača. Njegova efikasnost ga sama preporučuje: u odnosu na praktično vrlo sličnu hardversku kombinaciju prethodno prikazanog notebooka na našem sajtu, ACER Ferrari 5000 beleži bezmalo duplo bolji rezultat što je za svako poštovanje. “Originalni” Windows-ov Power Management je još jednom dokazao svoju inferiornost po ovom pitanju…da ne govorimo o tome da mnoge detalje možete podesiti po svom nahođenju i niste osuđeni isključivo na predefinisana podešavanja.

      ACER eSettings služi za prikaz tehničkih detalja o samom notebooku, odnosno za još neka od podešavanja…sa kojeg će se medija sledeći put bootovati vaš računar, na primer…

      A tu je i ACER ePerformance Management koji će vam pomoći da na jednostavan način ubrzate svoj računar na neki od manje-više poznatih načina…

      Od dodatnog sotfvera koji ACER isporučuje uz ovaj prenosni računar pomenućemo neke od naslova: Cyber Link-ov Power DVD, Norton Antivirus 2006 odnosno NTI CD&DVD Maker 7. Tu su još i prateći utility-ji za pomenuti “telefon” odnosno WEB kameru a stižu pod imenima ACER VCM i ACER Orbicam.

      Rezultati testova

      Sam procesor radi na nešto nižoj frekvenciji u odnosu na već nekoliko puta pomenuti, prethodno prikazani MSI Crystal koji u sebi nosi isti procesor, AMD Turion X2 TL-56 – u slučaju MSI modela opet smo imali na delu blagi overclock koji kod proizvođača matičnih ploča ima već dugu tradiciju; 15 MHz iznad nominalne vrednosti. Kod ACER Ferrari modela međutim, frekvencija je skoro idealna i vrlo približna deklarisanoj frekvenciji procesora. Tako nas CPU Z obaveštava, i ove činjenice treba uzeti u obzir u poređenju brzine ova dva računara…

      SiSoft Sandra 2007

      ACER Ferarri 5000

      MSI Crystal

      CPU

      12928-10925

      13104 – 11063

      Multimedia

      33488-36482

      33989 – 36982

      Memory

      5771-6107

      3972 – 3936

      Cache

      1152 MB/sec.

      9337 MB/sec.

      HDD Physical

      34 MB/sec.

      34 MB/sec.

      PC Mark 05 Pro

       

       

      Overall

      3510

      3783

      CPU

      3371

      3618

      Memory

      2349

      3142

      Graphics

      3114

      3746

      HDD

      2926

      2875

      3D Mark 2005

      4408

      3762

      3D Mark 2001

      17222

      17866

      HD Tach

      30 MB/sec.

      30.8 MB/sec.

      PC Mark 2002 battery test (40%)

      2h 01m 47s

      1h 02m 58sec

      Još jedan put napominjemo da obratite pažnju na sjajno vreme trajanja baterije kod ACER Ferrari-ja, u odnosu na model sa skoro identičnom hardverskom konfiguracijom.

      Impresije

      Simptomatično  je da je pojava ACER Ferrari serije računara, “isprovocirala” najvećeg tajvanskog ljutog konkurenta, kompaniju ASUS, da im se suprotstavi ništa manje atraktivnim proizvodom – ASUS Lamborghini modelom. Tako se “rat” ove dve kompanije preneo i na automobilsku podršku jer verujemo da malo ljudi zna da je osnivač kompanije ASUS svojevremeno bio i jedan od osnivača ACER-a iz koga se povukao ljutit i osnovao svoju, isto tako sjajnu kompaniju.
      Interesantno je reći da su oba inicijalna modela, i ACER-ov Ferrari i ASUS-ov Lamborgini, dolazili u “native” bojama proizvođača automobila: crvenoj i žutoj. Koncept je napušten pa sada i ACER-ov Ferrari stiže u crnoj, najelegantnijoj boji – upravo u vreme testiranja ovog modela vidimo da je isti recept i konkurencija primenila na reinkarniranom Lamborghini modelu.  Za nas, obične smrtnike koji jednako uživamo, ali samo u gledanju slika ovih automobila, možda je i svejedno. Makar ćemo (možda) moći da budemo vlasnici notebookova, kada su moćne mašine toliko daleko od nas.
      Naravno, nećemo zaboraviti da pomenemo i to da je i “engine“ ovih modela drugačiji pa kom’ AMD po volji, kom’ Intel…

      Još jednom ćemo ponoviti, ACER je modelom Ferrari 5000 odradio vrhunski dobar posao, ponudivši tržištu možda i najreprezentativniji notebook računar baziran na AMD Mobile platformi. Jednostavno rečeno, impresionirao nas je po mnogim pitanjima, bilo da je reč o kvalitetu izrade i dizajnu, kvalitetu prikaza ili komforu i izuzetno pozitivnom utisku pri samom radu. Da bi ušao u konkurenciju za najprestižniju nagrada našeg sajta, objektivno mu nedostaju vrhunske performanse, odnosno još snažniji hardver. Pa ipak, ACER Ferrrari 5000 će bez ikakve sumnje zadovoljiti ogromnu većinu ukusa i potreba onih koji su za spravu sa Ferrari potpisom spremni da izdvoje preko 2000 evra…

      Prednosti:

      – jedinstveni dizajn i kvalitetna izrada
      – vrlo dobra hardverska konfiguracija
      – izvanredna ergonomija, sjajan u radu
      – WSXGA ekran dijagonale 15″ nudi maksimalnu rezoluciju od čak 1680×1050 piksela!
      – 2 GB sistemske memorije
      – dodatna oprema u vidu Skype “telefona”, kvalitetnog bežičnog miša i HDMI kabla
      – odlični prateći programi

      Protiv:

      – cena ovog računara iznosi preko 2000 evra
      – kupci uz ovakav računar svakako očekuju i najnoviji operativni sistem što očekujemo već sa sledećom isporukom

      Računar za potrebe testa ustupio “CT Computers
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test